Skocz do zawartości

Przedwzmacniacz lampowy


gatto

Recommended Posts

Proszę o opinię. Zamierzam kupić przedwzmacniacz lampowy do poprawy dżwięku w niedrogim komplecie - kolumny HECO, amplutuner JWC. Zwłaszcza chodzi o poprawę dżwięku CD i MP3 z odtwarzacza DVD Panasonic (z remasterem) albo YAMAHA (a probit) oraz kanałów radiowych z Cyfry+. Odtwarzacze CD ze średniej półki brzmią nie najgorzej (dzięki funkcji remaster albo probit), ale jak na tym poziomie bywa - nieco płasko albo nieco za ostro. Czy wpięcie preampu lampowego uplastyczni dźwięk w tym przypadku? Co do odtwarzania MP3 i radia z Cyfry+ (też skompresowane) to się daje we znaki utrata alikwot powodująca zubożenie barwy. Czy da się to rekompensować w jakimś stopniu zabarwiając lampą? Planuję wykorzystać niedrogi studyjny preamp lampowy z możliwością regulacji wysterowania lampy naprzykład model "PRESONUS Blue TUBE DP Dual". Nie chodzi mnie o lampowy snobizm i wiem że nie podniosę jakości całego zestawu. Nie słucham sprzętu, lecz muzyki i to z różnych jakościowo źrudeł. Może ktoś ma doświadczenie w podobnej konfiguracji albo się podzieli swoją opinią na ten temat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pewności czy uda mi się wpiąć preamp lampowy pomiędzy przedwzmacniaczem a końcówką mocy amplitunera tak jak w Harman Kardonach gdzie są specjalne gniazda do tego celu. To by było dobre rozwiązanie, bo preampu lampowego można by było łatwo użyć do wszystkich źródeł sygnału. Może sam dorobię w przyszłości takie gniazda, na początku będę ręcznie go wpinał pomiędzy amplitunerem a żródłem sygnału - potraktuję to jako rytuał ;-)
Ten przedwzmacniacz lampowy nie ma DAP. Ma wejścia i wyjścia analogowe symetryczne (balansed) jak to w sprzęcie studyjnym. Obawiam się, że modele lampowe z naprawdę audiofilskim DAP kosztują znaaaaacznie drożej. Zwykły DAP jest i w amplitunerze, a prosty i niedrogi studyjny DAP też nic nie polepszy, bo w odtwarzaczach już mam nieco lepszą jakość dzięki systemom remaster lub pro-bit.
Oczekuję na opinie czy takie zastosowanie preampu lampowego pozwoli poprawić brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampy nie zawsze wnoszą poprawę /wiem coś na ten temat bo mam
wzmacniacz lampowy , pre-gramofonowe lampowe i CD z buforem
lampowym/ zwłaszcza te tańsze konstrukcje.
Po prostu nie ma nic za darmo.
W twoim przypadku zmienił bym po prostu wszystko albo nie robił
nic , nie ma "urzadzeń" za pare groszy ,które poprawią wszelkie
aspekty dzwięku.Chyba,że wierzysz w cuda ,bajki /niepotrzebne skreslić/.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za komentarz. Zgadzam się, że nie zmienię wszystkich aspektów dżwięku za pomocą lampy, zwłaszcza taniej. Chodzi mi o poprawienie tylko niektórych niedociągnięć o których pisałem na początku. Zastanawiając się nad tym, czy przeznaczyć pieniądze na nowy komplet sprzętu czy na nowy samochód, myślę że się nie pali i na razie nic nie będę radykalnie zmieniał.

Co do brzmienia lamp, to cała zabawa , jak rozumiem, polega na rodzaju zaniekształceń charakterystycznych dla nich. Na pewno tani sprzęt lampowy może zagrać niepoprawnie. W studyjnych preampach zazwyczaj jest możliwość dowolnego miksowania toru lampowego z tranzystorowym, więc jest szansa dostrojenia brzmienia.

W sumie, mój pomysł jest mocno kontrowersyjny, bo polega na poprawieniu jednych zniekształceń w dźwięku za pomocą innych - lampowych.

Może jeszcze ktoś dorzuci swoją opinię na ten temat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...