Skocz do zawartości

Jakie kolumny??


sensation

Recommended Posts

Witam.

Mam wzmacniacz YAMAHA AX550,jakie kolumny zagrałyby ostrym stereo,delikatnym basem i świetnym sopranem ? Żeby było słychać takie sykanie w wysokich tonach,a wiec z dominacja wysokich tonów.

Kolumny nie za duże,mogą być też podstawkowe.Kolumny do użytku domowego w pomieszczeniu 20-25 m2.

Oczywiście w przystepnej cenie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz masz całkiem fajny. Można było lepiej, ale to zależy za ile go kupiłeś. Nieważne. Masz, to jakieś kolumny trzeba dobrać.
Tobie też poradzę, abyś poczytał także inne wątki. Jeśli interesujesz się trochę sprzętem audio i zamierzasz skompletować zestaw, który będzie miał dobre brzmienie, to naprawdę można się sporo dowiedzieć. A jak się czegoś nie rozumie, zapytać.
Oczywiście jeśli zamierzasz doskonalić swój system. Jeśli to tylko tak, by grało, kup cokolwiek.
Takie "sykanie" na wysokich tonach, to raczej nie ma nic wspólnego z dobrym jak to nazwałeś "sopranem". Kojarzy mi się raczej z nieco karykaturalnym brzmieniem jakie dają Altusy, Altony, i inne nawet współczesne polskie wynalazki typu STX oraz większość tanich JBL, Cerwin Vega, Klipsch itp... .
Dobrej klasy kolumny mają dźwięk rozdzielczy, pięknie słychać wszelkie talerze, dzwonki i inne, ale tylko wtedy, gdy to jest konieczne.
Takie kolumny nieraz w pierwszej chwili wydają się mało efektowne, ale one po prostu nie są efekciarskie.
Tam gdzie bez przerwy słychać jakieś syczenie i cykanie, brzmienie jest zazwyczaj zniekształcone, jednostajne, męczące.
A, że lubisz dominację wysokich tonów, nic w tym złego. Trzeba tylko dobrać odpowiednie kolumny, bo ten model Yamahy gra tam raczej łagodnie.
Mam nadzieję także, że "ostre stereo" to synonim dobrej lokalizacji muzyków/instrumentów na scenie a nie ostre, agresywne brzmienie?
Do 20-25m2 mogą być małe podłogówka, ale też solidne monitory. Nie zapominaj, że do tych drugich trzeba jeszcze kupić standy (150-300zł. minimum), by zagrały przyzwoicie.
A dlaczego kolumny muszą być nie za duże? Mam nadzieję, że masz je gdzie postawić i odsunąć od ściany chociaż kilkadziesiąt centymetrów?
"W przystępnej cenie", to określenie dość relatywne. Myślę, ze pewnie około kilku stówek niż kilku tysięcy, ale najlepiej określ górną granicę cenową. Szkoda, że nic nie napisałeś o muzyce, której słuchasz. Ułatwiłoby to wybór kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycje:
http://allegro.pl/kolumny-avance-dana-503-i2557484499.html Tylko nie można ich stawiać zbyt blisko tylnej ściany. Zresztą prawie żadnych nie można. Gdyby musiały stać bardzo blisko, to ew. można zatkać otwory b-r gąbkami.
http://allegro.pl/chario-syntar-100-tower-...2567226082.html Tu będą świetne wysokie (choć nie wiem czy dostatecznie jak dla Ciebie "sykające") i nic nie trzeba będzie zatykać
http://allegro.pl/arcus-ts-500-super-dzwie...2562997837.html A to bardzo niedrogie, mało w Polsce popularne, ale naprawdę dobre kolumny.
http://allegro.pl/kolumny-bw-dm602-idealne...2580656836.html Tu wysokich będzie dużo, dobrej jakości. Choć ogólnie barwa, średnica nie będzie tak dobra, nasycona jak w Chario. No i standy będą potrzebne. Solidne, ciężkie, stabilne, najlepiej metalowe z możliwością zasypania piachem.
http://allegro.pl/celestion-sl6-nie-bw-epo...2582975853.html Te Celestiony będzie można postawić znacznie bliżej tylnej ściany niż inne (obudowa zamknięta) a niskie tony nie powinny zanadto się wzmocnić. Choć wiadomo scena stereo na tym (bliskim sąsiedztwie ścian) ucierpi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Sądzę, że nawet na podstawki pod w/w Celestiony czy B&W by się nie nadawały, bo za niskie i wpadałyby w rezonanse. Może jako opał do kominka, o ile się będą dobrze paliły icon_wink.gif
Oczywiście jeśli ktoś sądzi, że są to dobrze grające kolumny, niech napisze, przekona. Chętnie poczytam, dowiem się czegoś nowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Najkrócej i najprościej. Ohmów w kolumnach musi być więcej albo tyle samo co we wzmacniaczu icon_smile.gif Jeśli kolumny będą 4ohmowe a wzmacniacz przyjmuje minimalnie 6ohmów, to istnieje niebezpieczeństwo, że wzmacniacz się przegrzeje albo ulegnie awarii.
W praktyce nieraz wzmacniacze radzą sobie z mniejszymi impedancjami, ale lepiej nie ryzykować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk może się poprawić od 3,5% do 25% uśredniając wyniki niskich, średnich i wysokich tonów icon_wink.gif
A tak poważnie, to nie da się tego przewidzieć. Oczywiście lepsze jakościowo kable od specjalistów a szczególnie najbardziej udane konstrukcje będą dużo lepsze niż jakieś niedrogie hipermarketowe nabytki.
Najwięcej zależy od możliwości/jakości samego sprzętu (elektroniki, kolumn). Od jego wrażliwości na zastosowane kable (a ta jest różna, choć niemal zawsze można usłyszeć różnice)
Im lepszy zestaw, tym bardziej słychać różnice w jakości okablowania. W najtańszym takie różnice mogą być trudno, lub wręcz niezauważalne.
Miejmy również na uwadze, że każdy słyszy trochę inaczej a wrażliwość na dźwięki także jest zróżnicowana.
Poza tym włączając w to indywidualne gusta oraz charakterystykę brzmienia sprzętu, może być różnie.
Jeśli mamy jasno, szczegółowo grający zestaw, to zapięcie superprzejrzystych kabli może spowodować nie poprawę, ale pogorszenie brzmienia. Będzie ono zbyt jasne, ostre czy wręcz natarczywe, męczące.
Te same kabelki włączone do nieco przyciemnionego, niezbyt szczegółowo grającego systemu mogą być strzałem w dziesiątkę.
Dlatego jeśli ktoś nie ma doświadczeń z kablami albo nie ma ich (kabli) w ogóle a nie wie jak zabrzmi jego zestaw, to najczęściej proponuję kupienie na początek niedrogich głośnikowych a coś z najtańszych, dobrych interkonektów, by się przekonać jak całość zagra. Czego w dźwięku będzie za dużo, czego za mało. W jakim kierunku delikatnie skorygować brzmienie.
Są też tacy, którzy nie słyszą różnic (albo tylko minimalne, nie warte uwagi) po zastosowaniu innych, nawet bardzo dobrych kabli.
Ale to już ich problem a może szczęście, bo nie muszą kupować drogiego okablowania i mogą wydać pieniądze na coś innego. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj !

Z tego co mniej więcej wyczytałem to chyba jeszcze nie słuchałeś Dali 104 z AX 550 i 104-ek chyba też jeszcze nie posiadasz a nie są one dostępne od ręki. Jeżelijuż Ci się uda je kupić to najpierw posłuchaj ich z AX 550 bo wzmacniacze Yamahy mają dość ostrą górę przez co nie są lubiane przez wielu miłośników muzyki. U mnie 104-ki grały długo z DSP-A 590 ( procesor kina zbudowany na bazie właśnie AX 550) i byłem bardzo zadowolony z brzmienia. Ostre w górze a mocne i potężne na dole. Średnicy też nic nie brakowało. W chwili obecnej kolumny stoją u mojego syna w pokoju (pow.ok 20m2) i napędza je Teac A-X 3000

http://allegro.pl/wzmacniacz-teac-a-x3000-...2648651898.html

Wzmacniacz potężny z bardzo dobrym dźwiękiem. Szczerze polecam.


P.S.

Na Allegro są w tej chwili dostępne jakieś Dali 14B o których nigdy nie słyszałem. Trochę podobne do 104 ale jak dla mnie to są to jakieś domowej roboty kolumienki bo nawet naklejka z tyłu wygląda niechlujnie jak pisana na ręcznej maszynie do pisania. Oryginalne naklejki mają duże logo DALI i wypisane wszystkie parametry kolumny. Link poniżej do tych podrób :

http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-dali-1...2649081459.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Proszę kolegów o pomoc w doborze kolumn. Sytuacja wygląda tak:
Mój obecny zestaw to : Kolumny Wharfedale Modus 3; odtwarzacz Marantz cd-67 mkII OSE; Wzmacniacz lampowy ; DAC USB Audinst HUD mx-1. Słucham głównie lekkiego rocka, popu i jazzu w pokoju o metrażu 13 mkw z podłogą wyłożoną dywanem i z dużym łóżkiem (generalnie cały pokój jest zagracony a poza tym jest to poddasze z "krzywym" sufitem) . Słucham muzyki z "głową w głośnikach" stoją one na biurku około 70 - 100 cm od mojej głowy, więc nie słucham zbyt głośno, jednak liczę na jakość dźwięku. Bierzemy pod uwagę tylko podstawczaki. W obecnych głośnikach przeszkadza mi wycofana góra i praktycznie brak basu.
Zebrałem trochę kasy i postanowiłem zainwestować pieniądze w nowe kolumny. więc was (jako mam nadzieję znawców tematu i chętnych do pomocy w doborze) pytam: jakie najlepiej kupić kolumny biorąc pod uwagę to co napisałem wyżej i mój budżet ( do ok. 750 zł)? Trochę poszukałem i poczytałem. Moja wstępna lista kandydatów:
Dali Concept 1 / 1001
Koda Harmony k-5200 / k2000B
Mission MX-s / M31i/ MX1
Jamo s604
Kef c1/ c3/ q1
pylon audio monitor pearl
monitor audio M2/ Mr1/ BR2
Magnat all ribbon 8 / quantum 603
Eltax liberty 3+ / 5+
Acoustic Energy aegis one/ 1 / evo one
które z tych warto brać pod uwagę jeśli chodzi o moje warunki i obecny zestaw? Czym jeszcze warto się zainteresować?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś o najważniejszym. Co to za wzmacniacz, jakiej mocy, o jakiej impedancji (ile ohmów) kolumny można do niego podłączyć?
Poza tym jakie brzmienie preferujesz? Wiesz o co pytam?
A może warto się wstrzymać, dozbierać pieniędzy, sprzedać wzmacniacz i kupić takie monitory aktywne.
http://skylark.com.pl/krk-rp6-g2/ niedawno ktoś o nich pisał na forum.
To mogłoby być o wiele lepsze wyjście do Twojego pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie napisałeś o najważniejszym. Co to za wzmacniacz, jakiej mocy, o jakiej impedancji (ile ohmów) kolumny można do niego podłączyć?
Poza tym jakie brzmienie preferujesz? Wiesz o co pytam?
A może warto się wstrzymać, dozbierać pieniędzy, sprzedać wzmacniacz i kupić takie monitory aktywne.
http://skylark.com.pl/krk-rp6-g2/ niedawno ktoś o nich pisał na forum.
To mogłoby być o wiele lepsze wyjście do Twojego pokoju.


Wzmacniacz to lampowy chińczyk (a chciałem zauważyć że chiński sprzęt audio nie jest taki jak wszystko bazarowe made in china - przykład Xindak) z kategorii tych dużych. klasa A 2x20 W przy 8 ohmach (ale można podłączyć i 4ohmy zwykłe, bi-amp i bi-wire, nie ma to znaczenia) Preferuje brzmienie analogowe lampowe, z dobrym (po prostu - nie ma się co rozpisywać) dołem (basem) lekko wycofaną średnicą, detaliczną ale nie jazgotliwą górą (mógłbym się rozpisywać na temat oczekiwanego brzmienia przez 2 kolejne godziny...)
I co to za pomysł żeby sprzedawać LAMPOWY wzmacniacz po to żeby kupić monitory i to AKTYWNE???? NIGDY W ŻYCIU! Już nie potrzebuje sugesti na przykładzie, sprzedaj to i kup coś innego, tylko jakie kolumny kupić (na jakie zmienić obecne) aby poprawić jakość dźwięku i zbliżyć się do oczekiwanego. Nie chcę tu teraz opisywać dlaczego kolumny aktywne to zło, więc nie pytajcie czemu niby sprzedaż wzmaka i kupno skylarków to w moich oczach zła opcja, tylko proszę o opinie i propozycje dotyczące kolumn. TYLKO I WYŁĄCZNIE!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...