Skocz do zawartości

Stereo do 15 m2


toXic PL

Recommended Posts

Witam Wszystkich!
Jestem nowym uzytkownikiem forum i laikiem jezeli chodzi o systemy stereo. W tej chwili jestem posiadaczem amplitunera Thomson Scenium, DVD Onkyo DVD-SP402E, kolumny to Jamo E850, E8CEN i C603 oraz sluchawki AKG K530. Ostatnio zestaw praktycznie do sluchania muzyki w stereo wiec reszta kolumn sie marnuje. Mam zamiar sprzedac amplituner,kolumne centralna i zostawic podlogowe E850 lub podstawkowe C603. Za kase jaka uda sie uzyskac ze sprzedazy + pare stowek od siebie chce kupic wzmacniacz stereo ktory bedzie gral z wymienionymi kolumnami i na razie z DVD. Pokoj w ktorym bedzie gral zestaw ma 15 m2. Muzyka jakiej slucham jest bardzo zroznicowana. Zalezy od nastroju icon_wink.gif Zaczynajac od rocka przez pop po sciezki dzwiekowe z filmow. I tutaj pytanie do Was doswiadczonych uzytkownikow ktore kolumny zostawic i jaki wzmacniacz do nich kupic ?Troche sie juz naczytalem testow i opini ale czym wiecej czytam tym mniej wiem. Kwota jaka moge przeznaczyc na wzmacniacz to 2000 zl . Czy moze sprzedac wszystko i zlozyc zestaw od poczatku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które podłogówki Jamo masz: E850 czy E650?
Dla mnie JAMO jest godne polecnia od modelu E870 w górę icon_razz.gif

Centralny i tyły są z serii E8, więc sensownie byłoby sprzedać całą piątkę i pójść wyżej.
Jezeli chcesz dać za wzmacniacz 2 tysiące to już bym sugerował pójść wyżej.
Poza tym warto się rozejrzeć za używanym CDkiem, bo już za 200-300zł można coś sensownego trafić.
No ale na szczęście niekoniecznie wszystko od razu icon_wink.gif

Z podstawkowych C603 może być moim zdaniem za mało basu - a jak grają podłogowe u Ciebie na tej powierzchni?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlogowe mam E850. Wydaje mi sie, ze E850 sa za mocne do tej powierzchni. Z obecnym amplitunerem jak dla mnie jest za duzo basu. Nie wiem jak zagraja z jakims typowym stereo. W tej chwili mam podlaczone tylko C603 i wydaje mi sie, ze te graja lepiej. Na wzmacniacz wiecej niz 2000 nie dam rady uzbierac. Ale nie musi byc nowy. Biore tez pod uwage uzywki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem jak zagrają z jakimś typowym stereo.


Myślę, że z jakimś dobrym wzmacniaczem stereo mają szansę nieźle zabrzmieć. Czemu tylko nieźle? Bo niestety kolumny są co najwyżej niezłe (tak po znajomości icon_wink.gif ). Dobre niewielkie podłogówki o krótszych, zebranych niskich tonach i ogólnie lepszej całej reszcie pasma powinny dać jeszcze lepsze brzmienie. Może się także okazać, że to amplituner ma duże, snujące się niskie tony, które w połączeniu z dość mocnymi niskimi podłogowych Jamo, dają ten nieprzyjemny efekt.
Jest też kwestia akustyki. Próbowałeś odsuwać kolumny dalej od ścian tylnej i bocznych? Nieraz trzeba trochę "pojeździć" kolumnami po pokoju a niskie tony się uspokoją.
Jeśli nie da to słyszalnej poprawy proponuję dwie drogi (choć jedna może być kontynuacją drugiej).
Sprzedajesz wszystko i wówczas napiszesz tu jeszcze raz a postaramy się pomóc Ci skompletować sensowny zestaw stereo.
Albo sprzedajesz amplituner i centralną, oraz wszystko co Ci niepotrzebne i kupujesz wzmacniacz, który wypróbujesz z podłogowymi i monitorkami. tak za 2kzł. lub nieco tylko więcej (czasami warto dołożyć) kupisz już naprawdę dobrej klasy wzmacniacz używany lub nowy, poprawnie grający.
Jeśli obawiasz się sprzętu używanego, trzeba szukać czegoś blisko swojego miejsca zamieszkania, by pojechać, posłuchać, dokładnie obejrzeć.
Tak na marginesie, to kolumny nie są za mocne do Twojego pokoju. Mogą być co najwyżej za duże. Subtelna różnica, ale jednak.
Zbyt mocny może być wzmacniacz, choć to nieczęsta sytuacja. Po prostu mając bardzo mocny wzmacniacz i kolumny, które mogą przyjąć o wiele mniej watów, niż on jest w stanie wyprodukować, należy jedynie ostrożniej posługiwać się gałką wzmocnienia. Nie rozkręcać na cały regulator.
Często taka sytuacja, gdzie mamy mocny wzmacniacz może dać nam to, że "wyciśnie" on z kolumn to co najlepsze.
Zazwyczaj jednak by nie płacić niepotrzebnie za dużą moc wzmacniacza kupujemy niezbyt mocny. Mało tego. Nieraz lepiej kupić niby słabszy wzmacniacz (choć z dobrym zasilaniem - podstawa) ale by był on lepszej jakości. Przykładem mogą tu być starsze modele NADów, Roteli czy Luxmanów, które mają niby niewielkie moce, ale z racji dobrego zasilania grają zadziwiająco mocno, dynamicznie.
W skrajnych przypadkach możemy mieć także taką sytuację, że mając bardzo mocny wzmacniacz i bardzo ograniczone mocowo kolumny, dość szybko możemy dojść do granic możliwości kolumn i znaczna część mocy wzmacniacza pozostanie niewykorzystana.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis mam troche wolnego czasu to pobawie sie z ustawieniem kolumn. Moze zamontowanie jakis dyfuzorow pomoze jak napisal f1angel. Co myslicie o kupnie wzmacniacza Marantz PM 7004? Uzywa go ktos z Was? Nowe kosztuja 2500 zl wiec mysle, ze tyle jeszcze bym dal rade zaplacic. Wiem, ze przed kupnem i tak bede sie musial udac na odsluch ale raczej takich kolumn juz nie maja na sklepach. Jakie kolumny zagraja podobnie do moich z tym wzmacniaczem?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto sprobowc z panelami absorbujacymi o odpowiedniej grubosci, glownie z tego powodu ze ma stac blisko scian, temat akustyki jest dosc trudny, ale to podstawa do osiagniecia stysfakcji z brzmienia systemu, najwieksza przeszkoda jest rodzina icon_smile.gif czy jest w stanie zaakceptowac tego typu wynalazki w pokoju. Odpowiednie ustawienie kolumn z dokladnoscia prawie milimetrowa, w miare mozliwosci symetryczne rozmiarowo, a takze wystrojowo sa bardzo wazne. Jezdzenie z kolumnami, doginanie i pochylanie w poszukiwaniu dobrego dzwieku to chleb powszedni przy tym bakcylu, na sluchaniu i porownywaniu brzmienia schodzi sporo czasu, ale warto.

Udanej zabawy!
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiem, ze przed kupnem i tak bede sie musial udac na odsluch ale raczej takich kolumn juz nie maja na sklepach. Jakie kolumny zagraja podobnie do moich z tym wzmacniaczem?



Kolego toXic PL myślę, że powinienieś jednak zapakować swoje kolumny do samochodu i z nimi jechać na odsłuch wzmacniacza, raczej w salonach nie będą mieli nic przeciwko "przytarganiu" swoich kolumn. Zawsze lepsze to niż szukanie kolumn, które zabrzmią trochę podobnie do Twoich.

p.s. Na allegro widziałem kiedyś coś takiego jak "pułapki basowe" jest szansa, że i u Ciebie by się sprawdziło.


Pozdrawiam chemikost.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pulapki basowe odpadaja bo sa za drogie. Dzisiaj poswiecilem troche czasu na posluchanie E850 i C603. E850 odsunalem od sciany nawet o 60 cm i caly czas bas nie jest taki jaki bym chcial. Sluchanie na nich dluzej niz 30 minut meczy mnie. Za to C603 graja jak dla mnie czysciej, moge ich sluchac nawet dwie godziny i jest OK. Raczej zdecyduje sie na zostawienie ich. W tak malym pomieszczeniu w zupelnosci wystarcza, a kiedys jak bedzie troche kasy to sie wymieni na jakies lepsze kolumny podstawkowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...