Skocz do zawartości

Jakie kolumny do nowego salonu?


ePiotr

Recommended Posts

Witam wszystkich. Potrzebuję porady dotyczącej wyboru sprzętu grającego. Nie mam żadnych wcześniejszych doświadczeń z takimi zestawami. Po przeczytaniu kilkudziesięciu wątków mam całkowity mętlik w głowie.Wzmacniacz jaki posiadam to ONKYO INTEGRA A-8870, CD też będzie Onkyo DX-7355 jak tylko coś ciekawego uda mi się namierzyć.
Salon na powierzchnię dokładnie 31.6m. Kwota do wydania na kolumny to max.1000zł więc raczej używane wchodzą w grę. Kolumny będą stały przy ścianie i możliwość odsunięcia od niej to max 10-15cm,będą oddalone od siebie około 2.5-3 metry.
Szukając na allegro znalazłem następujące które mnie zaintersowały :
jamo-s606
elac-el-100
acoustic-energy-109
taga-tav-606f-v-2
heco-victa-700
jamo-350
jbl-harman-kolumny-glosnikowe-delta-40
gh-3080-grandhigh
magnat-viva-classic-6

zależy mi na dobrej jakości,basie ale chciałbym także jeżeli będzie taka potrzeba"zatrzęsły dachem".Wiem że takie rzeczy to tylko w "erze"ale od czegoś muszę zacząć,kiedyś pewnie wymienię na lepsze jak trafię 6 w lotto.Nie słucham i nie bedę słuchał muzyki poważnej,operowej,metalu,jazzu,ciężkiego rocka itd.głównie muzyka dyskotekowa i lekki polski rock,radio eska i rmf max.

Jaka wg.was powinna być kolejność tych kolumn w jakiej powinienem brać je pod uwagę???Jeżeli macie swoje propozycje spełniające powyższe warunki to chętnie się z nimi zapoznam.
Oglądając wzmacniacze i kolumny zauważyłem że mają podane różne wartości impedancji najczęściej w przedziale 2-16 ohm. Jaka będzie różnica pomiędzy 4 a 8 ohm poza tym że moc się zmienia.Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz na pewno poradzi sobie z nagłosnieniem Twojego salonu tylko teraz trzeba cos wybrac z kolumn. szczerze Ci napiszę że budżet którym dysponujesz nie jest za duzy aby móc cos konkretnego wybrać abys był zadowolnony z muzyki która usłyszysz w swoim salonie. 31,6m to już kawałek powierzchni wiec jakiekolwiek kolumny podstawkowe odpadaja (chyba że zwiekszymy kwotę na kolumny). skoro chcesz ustawić je blisko ściany trzeba bedzie poszukać cos z bas reflexem z przodu lub w obudowie zamknietej. dla mnie osobiście kolumny w obudowie zamknietej posiadaja lepsza definicje niskich tonów ale to juz tylko moje odczucie.
A teraz kolumny
- Jamo w moim odczucie sa słabe i raczej nadaja sie przeważnie do muzyki klasycznej.
- Heco i Elac oczywiście ale tylko wysokie modele.
- Taga i Magnat nie wypowiadam się gdyz mało słuchałem tych marek i nie chce wypisywac jakie to one nie sa bo poprostu nie wiem.
- JBL kiedys był znany z kolumn o dobrych niskich tonach a reszcie pasma takim sobie.
- Acoustic Energy i to jest najlepszy wybór który napisałeś tylko inny model. Poleciłbym ten acoustic energy aegis neo 3 v2
Zobaczymy co poleca koledzy forumowicze i bedziemy dalej cos postanawiać...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że budżet na dobre kolumny jest za mały ale nie miałem nic i wszystko muszę kupić od podstaw (wzmacniacz,kolumny,cd,tuner,kable) więc na początek kupię takie do 1000zł a z czasem wymienię na lepsze.Celowo więcej gotówki przeznaczyłem na wzmacniacz bo wyczytałem że z dwojga złego lepiej jak będzie mocniejszy bo jak za bardzo rozkręcę głośność to będzie słychać że kolumny nie wyrabiają a jak odwrotnie to istnieje ryzyko uszkodzenia go.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/taga-tav-606f-v-2-super-...2590215234.html
cena wydaje mi się dobra??? i odebrać osobiście bym mógł


a elac takie http://allegro.pl/elac-el-100-swietne-kato...2601232426.html ???

jeszcze takie sie pojawiły nie dawno http://allegro.pl/kolumny-jamo-bw-dynaudio...2601674772.html ??? i takie http://allegro.pl/magnat-vintage-520-wysyl...2602451785.html (inne kolory ale znajomy lakiernik na pewno by mi je pomalował na jeden kolor) i te wydają się ciekawe http://allegro.pl/kolumny-technics-sb-t200...2590226610.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dobry kolega zmienił ostatnio kolumny i ma do sprzedania Dali 606 w super stanie. Nie wiem dokładnie ile bedzie za nie chciał ale podejrzewam że nie więcej niz Twój budżet. Sam osobiście moge je każdemu polecić bo wiem że nigdy nie były "katowane" i zawsze grały z zacną elektronika... A do Twojego salonu i elektroniki nadaja sie w 100%
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Byłyby to jedne z najlepszych kolumn do Twojego wzmacniacza, pomieszczenia i słuchanej muzyki. Niestety.
Nie wyobrażam sobie tych kolumn (ani przeważającej większości) 10-15cm. od ściany. Masakra. Naprawdę w takim salonie nie da się wystawić ich choć na 50-60cm do przodu?
O gustach, w tym i muzycznych niby się nie dyskutuje, ale nie słuchasz właśnie najlepszej muzyki. Nie zamykaj się jednak na nowe gatunki.
Może z czasem dojrzejesz do tej bardziej wartościowej muzyki. Ja kiedyś słuchałem wyłącznie rocka i ambitniejszego popu. Gdyby mi ktoś powiedział, że za jakiś czas będę słuchał jazzu i klasyki, to postukał bym się wymownie w czoło. A jednak. Nigdy nie mów nigdy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

to jest link do tych kolumn na allegro.


dzięki icon_smile.gif


Cytat

Potwierdzam. Byłyby to jedne z najlepszych kolumn do Twojego wzmacniacza, pomieszczenia i słuchanej muzyki. Niestety.
Nie wyobrażam sobie tych kolumn (ani przeważającej większości) 10-15cm. od ściany. Masakra. Naprawdę w takim salonie nie da się wystawić ich choć na 50-60cm do przodu?
O gustach, w tym i muzycznych niby się nie dyskutuje, ale nie słuchasz właśnie najlepszej muzyki. Nie zamykaj się jednak na nowe gatunki.
Może z czasem dojrzejesz do tej bardziej wartościowej muzyki. Ja kiedyś słuchałem wyłącznie rocka i ambitniejszego popu. Gdyby mi ktoś powiedział, że za jakiś czas będę słuchał jazzu i klasyki, to postukał bym się wymownie w czoło. A jednak. Nigdy nie mów nigdy.



Jeżeli te 50-60 cm ma załatwić sprawę do jakoś dam radę chociaż salon mam już w 100% umeblowany a kolumn nie było w planach tylko jakoś tak mnie teraz naszło icon_wink.gif Co do muzyki to "nigdy nie mówię nigdy" bo już trochę przeżyłem i "wszystko się może zdażyć" .To co dla jednego jest wartościowe dla drugiego nie znaczy nic i "vice versa" icon_wink.gif Dzięki za info. Pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że daleko to raczej nie gra roli chyba że chciałbyś je u niego odsłuchać ( elektronika Coplanda i Meridiana) i wtedy zobaczyć ja grają. To jest naprawde poważny audiofil i nie ma strachu że byłoby coś nie tak. Kupił kolumny Naim Ariva i sprzedaje swoje Dali. Razem z 606 sprzedaje również 505.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dali 6006 odradzam i to na milion procent. Niby nastepcy Dali 606 ale model w ogóle nie udany i nie podobny. Dźwiek rozmyty, nie poukładany, nistkie tony jakby grały za kotarą. Już legendarne Dali 104 grały o niebo lepiej.




kolega @arti narazie się nie odzywa więc szukam dalej icon_smile.gif a co powiecie o JAMO S6 606 za 900zł lub Jamo E550 za 850zł ewenualnie MISSION 705 ?????
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne z tych dwóch par JAMO: E550 i S606 (te ostatnie ładniej wyglądają niż grają) - bo to są podstawowe serie, a firma robi o wiele lepsze kolumny!
Poniżej E870/875 lub E770 nie ma co wchodzić - ładnych parę modeli przeszło przez moje ręce (i kilka zostało), więc proponowałbym się wstrzymać.

A co z tymi DALi 606 które wcześniej proponował kolega? Tak przeraża Cię odległość?

Pozdrawiam
PS. Po za tym - skoro mieszkasz w centrum, to masz ułatwione zadanie bo w Wwie jest sporo salonów ze sprzętem - również używanym i jest spory wybór!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze kolega od tych Dali nie odpisauje na mojego emaila a po drugie to boję się wysyłki kurierem takiego sprzętu
Wiem że nikt nie poleca Tonsila ale może warto za dobre pieniądze wziąść takie na początek http://allegro.pl/tonsil-altus-200-kolumny-i2606865360.html i odebrałbym sobie osobiście.Jle warto za nie dać?

http://allegro.pl/zestaw-stereo-jamo-s506-...2606669089.html tych pewnie też nie polecacie?Nowe i odebrałbym osobiście.Po salonach ze sprzetem nie bardzo mam jak chodzić bo mieszkam pod Wa-wą a w ciągu dnia pracuję i często jeżdzę w delegacje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek można, to zależy czego oczekujesz, choć z ceny wyjściowej obniżyłeś dość sporo.
Ja bym się nie spieszył. Jeśli możesz to warto zaczekać i dołożyć do tego tysia ze 2-3 stówy. Możesz kupić coś konkretnego, widziałem ostatnio ładne b&w 603 w podobnym przedziale przedziale cenowym i wybrałbym takie rozwiązanie.
Wybór należy do Ciebie, kupisz Altusy i też zagrają.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Po salonach ze sprzetem nie bardzo mam jak chodzić bo mieszkam pod Wa-wą a w ciągu dnia pracuję i często jeżdzę w delegacje.


Jak pod Warszawą - to wybór jest spory icon_razz.gif
http://allegro.pl/listing/user.php/run?cat...p;us_id=5333670
Powyżej masz namiary na dysttrybutora kilku firm - m.in. KODY.
Zerknij na kolumny w PolPaku - mają salon w Regułach czynny w soboty i zawsze jest tam trochę sprzętów z wyprzedaży (powystawowe albo z mniej lub bardziej widocznymi wadami jak zarysowania czy obity narożnik - jak z tyłu to nie powinno przeszkadzać).
http://allegro.pl/koda-k-5200-f-stereo-z-w...2601127431.html
Wysokotonowa wstęga w tym modellu nie jset specjalnie krzykliwa i całkiem przyjemniej gra (m.in. na Audio Show w 2009 lub 2010 roku)
Warto wziąć swój wzmacniacz i podjechać do nich oraz posłuchać z różnymi kolumnami.\
Szczególnie że mają również spory wybór kabli, nie tylko głośnikowych.

Tutaj masz w miare świeży model z innymi wstęgami - kolumny sa nowe i w fajnej cenie
http://allegro.pl/super-okazja-koda-k-5400...2597821350.html

A chyba najciekawszymi niedrogimi kolumnami podłogowymi są Koda AVF702F, nadają się nawet do takich powierzchni jak Twoja i warto rozważyć taką opcję.
Parę osób już grało na nich i generalnie opinie sa bardzo pochlebne.
Mają już niezły bas (stąd nawiązanie do stosunkwo dużej powierzchni Twojego pokoju) i dośc wyrównane pasmo.
Oczywiście musimy pamiętać, że KODA F702 to kolumny w zakresie cenowym do tysiąca, a nie rzędu kilku tysięcy i jest dużo lepszych kolumn - ale niestety sporo droższych.
http://allegro.pl/kolumny-koda-av702f-stan...2607754149.html
grają nadspodziewanie dobrze jak na taką kasę (tutaj masz w Kielcach za baaardzo rozsądną cenę 400zł, więc niezbyt daleko od Ciebie).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie zastanawiałem się nad modelem 5400 o 702 i 5200 nie słyszałem ale mam jeszcze jeden typ
http://allegro.pl/koda-av-800-f-kolor-czar...2598461722.html
też w Polpaku,w jakiej kolejności od najlepszej można by je ustawić ??? Jutro chciałbym pojechać i zakupić . Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" (na dole strony) zamiast "ODPISZ" by niepotrzebnie nie cytować wypowiedzi poprzednika...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KODA AV-800 (w teorii i na papierze) powinna mieć najniżej schodzący bas (podwójne głośniki niskotonowe).
Ale niżej schodzacy bas nie zawsze znaczy lepszy, bo może być np. słabo kontrolowany i rozlazły.

Tak więc będziesz musiał wziąć ze sobą wzmacniacz i parę płyt, których najczęściej słuchasz.
Poproś, by w salonie podłączono pod Twój wzmacniacz wybrane kolumny i posłuchaj.

Proponuje porównywać parami zbliżone konstrukcje:
5200F z 5400F (obie ze wstęgami na górze, kulturalne granie)
oraz 702 z 800 (większe głośniki niskotonowe).

Jak już będziesz miał dwóch faworytów, to podłącz te kolumny jeszcze raz i sprawdź (chyba już tylko na 1 lub 2 utworach).

Warto też popytać o kable głośnikowe - PolPak ma nie tylko XLO, ale i tańsze od nich kable Prolink (cenowo około od 10 do 40zł za metr bieżący), w okolicy 20-25zł za metr można już kupić fajne modele. Tylko sprawdź wcześniej, ile metrów potrzebujesz. Na razie nie musisz kupować końcówek (bananowe czy widlowe) jak nie będziesz za częśto przepinał różnych kolumn i wzmacniaczy.
Inna możliwość - kup tanie polskie kable z miedzi beztlenowej (2.5 lub 1.5mm^2) po 2-3 złote za metr, posłuchasz miesiąc czy dwa i poeksperymentujesz z rozstawianiem kolumn w pokoju, a potem będziesz już wiedział czego szukasz i jakiej długości (wydasz kilkanaście złotych, a zapasowe kable zawsze się przydadzą jako zapas).

Plusem rozwiązań z otworem basrefleksu z przodu jest to, że są trochę łatwiejsze do rozstawienia - mogą stać ciut bliżej ściany z tyłu, niż konstrukcje z tylnym otworem.

Podejrzewam, że na Twojej powierzchni najlepsze mogą być sprawdzone 702, ale wszystko przed Tobą...

Pozdrawiam
PS. Właśnie mi wcięło odpowiedź icon_cry.gif - jednocześnie robiłem parę rzeczy i usuwałem spam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...