Skocz do zawartości

Audiovoodoo, a może nie ?


kszyhoo

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów.
Niedawno udało mi się skompletować wspaniale grający sprzęt ( Leema Acoustics Elements CD + wzmacniacz z DAC + ProAc Response 1.5).
Jestem pod wielkim jego wrażeniem, ale jak to zazwyczaj bywa chce się więcej. I tu pojawił się temat kabli.
Sugerując się Forum zakup okablowania zostawiłem sobie na "później", więc zacząłem czytać wszystko co tego tematu dotyczy. I tu pojawił się zonk.
Trafiłem na stronę na której w "suchy" inżynierski sposób opisują jak to nazywają VOO DOO w temacie okablowania HIFI i nie tylko w tym.

Czytałem tutaj na forum jak wielkie mają znaczenie kable, ale jak to ma się do tych faktów ???
Jeśli ktoś z doświadczonych kolegów by tam zajrzał i mógł mi to wyjaśnić na czym to wszystko polega to byłbym wdzięczny.

linki:
http://web.archive.org/web/20080421013511/...audiovoodoo.htm
http://web.archive.org/web/20060619131036/...les/000001.html


Pozdrawiam.
Krzychu.










Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, jakby to powiedzieć, każdy ma na ten temat swoje zdanie. Na pewno najtańsze kable z "brudnej" miedzi, albo z jakimiś innymi domieszkami mogą grać gorzej. Co do wyższości tych za 1000zł/mb nad tymi za 20zł/mb to już każdy ma na ten temat swoje mniemanie, bez odsłuchu się nie obejdzie icon_wink.gif

PS: Najlepiej "ślepego" odsłuchu, kiedy nie wiesz co aktualnie jest podłączone, żeby wykluczyć udział autosugestii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam grupę ludzi wyśmiewających audiovoodoo, ale po zrobieniu testu konwerterów USB-SP-DIF, który został zaliczony dostali "zonka". Główkują oczywiście co jest zepsute, bo inaczej nie zgadza się to z ich światopoglądem.
Sam musisz się przekonać nausznie jawnie i potem może na ślepo z pomocą kolegi. Jak nie usłyszysz, będziesz bogatszy o nowe doświadczenie. Tylko nie stawiaj sobie za cel wszystkich uświadamiać, bo w dobrym transparentnym systemie można wyłapać różnice. Wystarczy potrenować i znać swój zestaw.
pozdr. Jacek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre salony audio umożliwiają wypożyczenie kabli za tzw. kaucją. Jeśli masz taką możliwość, to wypożycz choćby jedną parę interkonektów i głośnikowych z budżetowego pułapu i po parze z conajmniej średniego. Później porównaj u siebie w domu. Oczywiście jeśli możesz, zrób tzw. ślepe testy. Przekonasz się sam.
Myślę, że już w tej klasie sprzętu, o ile masz w miarę dobry słuch powinieneś bez trudu wyłapać spore różnice jakościowe w prezentacji.
Kiedyś "inżynierowie" twierdzili, że nie ma różnic w brzmieniu odtwarzaczy CD, bo: "cyfra, to cyfra" icon_lol.gif
Moja kobieta, która nie jest zaangażowana emocjonalnie w temat audio, słyszy nawet różnice pomiędzy wpięciem różnych kabli sieciowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w pełni z szanownymi przedmówcami. Trzeba pozbyć się wszelkich sugestii i po prostu sprawdzić kilka kompletów kabli w swoim systemie. Jak usłyszy się różnice to dopiero można skonfrontować je z cenami jakie ewentualnie trzeba zapłacić. Czasem wnioski bywają zadziwiające. Aktualnie w większości sklepów można wypożyczyć kable do testów włącznie z wysłyłką jeżeli np. mieszka sie w innym mieście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi testami to jest tak że często wychodzą takie jakie sobie producent/tester zażyczy
Zmierz sobie kartę muzyczną bez obciążenia, wychodzi że ta za 5zł a ta za kilka tysięcy jest praktycznie identyczna, a podepnij obciążenie i wtedy je pomierz.
Wtedy jest zdziwienie.

Napiszę tak pojemność,długość,konstrukcja,przewodnik w kablu ma znaczenie.
Duża pojemność na ogół łagodzi dźwięk.
Podam taki przykład miałem telewizor podłączony chińskim kabelkiem i przejściówką, obraz przy rozmowie telefonicznej skakał, zrobiłem sobie kabelki na dość dobrym przewodzie i teraz takiego efektu nie ma.

Kolory w TV też były inne, to oznacza że mam spaczony wzrok? nie sądzę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...