Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt grający


prixpl

Recommended Posts

Witam jest to mój pierwszy temat na forum i mam nadzieje że nie ostatni icon_smile.gif więc wypada się przywitać. A więc WITAM mam na imię Piotrek i na audio wcale się nie znam i mam nadzieje że dzięki temu forum się wiele nauczę.

No ale nie napisałem tego tematu żeby się przywitać a więc przejdźmy do rzeczy. Niedługo będę miał duży remont w pokoju ( taki z pokoju nastolatka na bardziej nowoczesny pokój bez biurka do odrabiania lekcji icon_razz.gif ) i postanowiłem kupić jakiś sprzęt grający do pokoju bo teraz nawet nie mam głośników do komputera tylko słuchawki z czego działa jeden głośnik icon_sad.gif I zwracam się do was z prośbą o pomoc w wyborze tego sprzętu kwota myślę że jakieś 500 zł za wszystko wiem że to bardzo mało ale kupuje to za moje pieniądze a niestety nie pracuje a rodziców nie mam bogatych a dla mnie to kupa forsy. Czy opłaca się kupować w ogóle coś za 500 zł czy za taką kwotę nic nie znajdę ?? Jak macie jakieś pytania to pytać odpowiem chętnie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jeżeli nie ten dział to przepraszam dopiero sie zapoznaje z forum i proszę tematu nie usuwać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję, że chcesz odtwarzacz CD, wzmacniacz i kolumny? Czy tak? Nie napisałeś jakiej wielkości masz pokój ( wówczas można dobrać kolumny duże/małe - podłogowe/standowe).
Nie napisałeś także jakiej muzyki słuchasz? O preferencje brzmieniowe ( dźwięk jasny-ciemny, twardy-miekki, wyostrzony-łagodny itp... .) nie pytam, bo pewnie nie wiesz. A może?
Odtwarzacz CD będzie Ci potrzebny (masz/będziesz kupował płyty), czy nie (będziesz korzystał z plików, z komputera?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

obok masz podobny temat - poczytaj

A swoją drogą to chyba te mikrozestawy są niezłe :
http://allegro.pl/yamaha-piano-craft-e100-i2693619292.html

tylko kolumny trzeba skombinować jeszcze


Pianocrafty są niezłe, sam używam - z przyjemnością! - E410. Daje wg mnie radę nawet w pokoju 20 m2.
Ale powyższa propozycja jest podejrzana - po naprawach, bez gwarancji. Mogą być to pieniądze wyrzucone, nie do odzyskania.

W cenie do 500 zł ciężko znaleźć coś nowego, co dobrze gra. Ostatnio szukałem po sklepach czegoś dla syna, z założeniem kwoty do 600 PLN, odtwarzaniem MP3 via USB i pełnej gwarancji. Po przesłuchaniu iluś-tam miniwież wybrałem w końcu Philips MCD712, bo grała w miarę przyzwoicie (jak na taką wieżyczkę). Budżet jednak przekroczyliśmy (wyszło 619 PLN, w sklepie internetowym). Ale uczciwie mówię, że do Yamaszki Pianocraft (i w ogóle do tej "półki") to jednak sporo jej brakuje.
Poszukaj w sklepach, posłuchaj osobiście (ze swoją płytą i znaną Ci muzą) - a potem zamów gdzieś przez Internet, żeby było taniej.

Powodzenia!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fafniak

obok masz podobny temat - poczytaj
Wiem czytałem ale i tak postanowiłem napisać swój.

A swoją drogą to chyba te mikrozestawy są niezłe :
http://allegro.pl/yamaha-piano-craft-e100-i2693619292.html

tylko kolumny trzeba skombinować jeszcze


Nie za bardzo mi sie podobają te mikro zestawy zawsze mi sie podobały duże zestawy chyba że są lepsze to jakoś sie przyzwyczaje.

f1angel

Cytat

Wnioskuję, że chcesz odtwarzacz CD, wzmacniacz i kolumny? Czy tak?



Najlepiej by było chyba że za taką kwote nie da sie kupić nic dobrego i pozostaje wybór jakiejś wieży to wieża nie była by złym pomysłem.


Cytat

Nie napisałeś jakiej wielkości masz pokój ( wówczas można dobrać kolumny duże/małe - podłogowe/standowe).



5m X 2,5m Czyli jakieś 12,5m?

Cytat

Nie napisałeś także jakiej muzyki słuchasz? O preferencje brzmieniowe ( dźwięk jasny-ciemny, twardy-miekki, wyostrzony-łagodny itp... .) nie pytam, bo pewnie nie wiesz. A może?



Muzyki to różnie:
Elektrycznej
Jakichś remixów typu Energy Mix
Ostatnio mnie wzieło na Linkin Park
Ale pewnie jak kupie to mama i siostra jakichś badziewi z Vivy czy MTV też będą.
Preferencje brzmieniowe to masz racje nie wiem o co chodzi icon_smile.gif

Cytat

Odtwarzacz CD będzie Ci potrzebny (masz/będziesz kupował płyty), czy nie (będziesz korzystał z plików, z komputera?



Jakieś tam płyty w domu są rodziców ja narazie na kompueterze tylko mam jakieś. Ale jak sprzęt sie kupi to pewnie jakieś płytki po woli będą sie kompletować icon_smile.gif

A można tak że z komputera i z Płyty ??

Mr_Hide
Cytat

W cenie do 500 zł ciężko znaleźć coś nowego, co dobrze gra.



Nie musi być Nowe tylko ważne że jak będzie używane to żeby było w takim stanie żeby za miesiac sie nie rozleciało i nadawało sie tylko do kosza.



Ważne jest też to żeby można było puścić głośno bo jak sie kupi już sprzęt to jakaś tam jedna imprezka na miesiac pewnie będzie i żeby raz na tydzień sąsiadów powkurzać tak jak oni to teraz robią icon_smile.gif Czekam na kolejną dawke pytań i posty icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim pokoju w zupełności wystarczy Ci wzmacniacz 2 x 30 W, żeby narobić hałasu. Zakładam jednak, że bardziej zależy Ci na jakości dźwięku niż na super mocy. Pierwszy sprzęt ma też to do siebie, że rozbudza apetyt na coś lepszego icon_lol.gif

Na początek poleciłbym Ci przejrzeć aukcje z hasłem VINTAGE bądź CLASSIC w tytule. Chodzi tu o umowny podział wiekowy sprzętu, vintage to lata 70-te, classic 80-te.
OK, wygląd może zniechęcić, za to dźwięk rzuca na kolana. Wiem, co piszę, gdyż dane mi było przywrócić kilka takich urządzeń do życia . Nie piszę 'naprawić', bo wystarczyło tylko gruntownie odkurzyć wnętrze, tu i ówdzie użyć dobrego sprayu i sprzęt grał jak lala. Jako elektronik nieco inaczej patrzę na budowę wewnętrzną niż pierwszy lepszy laik, w tym przypadku mogę tylko wyrazić słowa uznania dla konstruktorów z tamtych lat.
Zresztą sam fakt, że 40-letni sprzęt gra bez napraw daje sporo do myślenia.
I to jak gra! Nie będę odosobniony twierdząc, że klocki z lat 70-tych grają lepiej od tych z 90-tych, w podobnej cenie ma się rozumieć.

Kilka moich propozycji:

http://allegro.pl/amplituner-kenwood-kr-41...2698847099.html
http://allegro.pl/amplituner-rotel-rx-403-...2701082959.html
http://allegro.pl/amplituner-vintage-sanyo...2705794002.html
http://allegro.pl/vintage-wzmacniacz-dual-...2718965687.html
http://allegro.pl/marantz-pm-400-vintage-a...2702173890.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-stereo-pionee...2712735167.html


Z kolumn oczywiście polecę Cantony, z pewnością zaspokoją Twój apetyt na żywy i dynamiczny dźwięk, a czadu też da się nimi zrobić icon_cool.gif

http://allegro.pl/canton-fonum-400-i2716454224.html
http://allegro.pl/canton-fonum-401-stan-ba...2700131126.html
http://allegro.pl/canton-fonum-300-fonum-3...2715738694.html
http://allegro.pl/kolumny-canton-fonum-601...2718605830.html


To tyle, może uda mi się tu wrócić wieczorem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi słusznie radzi. Takie klasyczne sprzęty potrafią zaskoczyć mocą i brzmieniem. Jeśli do tej pory słuchałeś tylko na słuchawkach, to będzie dla ciebie Duuuża zmiana, na lepsze oczywiście icon_smile.gif
Co do kolumn to Canton też trafny. Mam kolumny tej marki. Mogę szczerze polecić, szczególnie do takiego pokoju jak twój (u mnie też grały na 12m2). Dokładnie Canton Quinto 520 w pięknym stanie, biorąc pod uwagę ich wiek. Teraz stoją bezczynnie, bo kupiłem inne kolumny. Ale mam do nich sentyment, bo cieszyłem się nimi jakiś czas. Gumowe zawieszenia niskotonowców, to też plus tutaj, nie musisz się martwić o wymianę w razie zużycia. No i fajnie grają, bas jest mocny i głęboki, średnica przejrzysta, wysokie też nie dokuczają. Myślę, że powinny się sprawdzić u Ciebie. Ale to ty decydujesz icon_smile.gif. To będzie Twój zestaw i jak piszesz za własne pieniążki, więc nie kupuj nic na siłę.
Powodzenia icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi
Cytat

w takim pokoju w zupełności wystarczy Ci wzmacniacz 2 x 30 W, żeby narobić hałasu. Zakładam jednak, że bardziej zależy Ci na jakości dźwięku niż na super mocy. Pierwszy sprzęt ma też to do siebie, że rozbudza apetyt na coś lepszego



Jasne że na jakości mi też zależy. Że jak dam głośnej to żeby było wyraźnie a nie same pierdy icon_smile.gif Może i rozbudza apetyt ale to już wydaje mi sie żę jak będe miał swoje mieszkanie to sie pomyśli nad czym pożądnym za pare tyś.

Cytat

OK, wygląd może zniechęcić, za to dźwięk rzuca na kolana.



Właśnie wygląd mi sie podoba tych starszych sprzętów niekóte nie są ładne ale niektóre są lepsze niż te nowe co na półce w sklepie stoją.

Dzięki za linki.

Fafniak
Masz racje z wyglądu jest boski.


Mogli byście mi jeszcze napisać jak to wszystko działa tzn.

Co jest z czym podłączone jak np chciał bym zacząć kupowac zestaw czy mógł najperw słuchać z kompa a potem dokupić CD i z niego i z kompa słuchać ??

Co było by mi potrzebne żeby słuchać z kompa wzmacniacz i kolumny ?? czy coś jeszcze?? i jeszcze za bardzo nie wiem co to jest wzmacniacz a wiem to że ma on za zadanie wzmocnić dzwięk jaki do niego wchodzi na większy wychodzący coś w tym stylu czy pomieszałem?? Dzięki z góry i sorry ale jestem kompletnie zielony icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możesz podłączyć do wzmacniacza wyjście karty muzycznej komputera. ALE jeżeli masz taką wbudowaną to nie sądzę zebyś był zadowolony. Ilość zakłóceń jaka pojawia się w tym dźwięku jest nieprawdopodobna. (tzn ja tak mam icon_sad.gif - obyś miał lepszą kartę)
Najlepszym oczywiście wyjściem jest kupno dedykowanego DACa - czyli urządzenia które podpięte kablem USB do komputera - przetworzy z dala od bebechów kompa sygnał cyfrowy na analogowy i ten kablami puścisz do wzmacniacza
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj, wzmacniacz ma na tyle wystarczająco wejść, że można podłączyć do niego kilka urządzeń. Widziałeś zapewne wieże segmentowe. Tam do wzmacniacza podpięty jest tuner, odtwarzacz cd, czasem korektor i gramofon.
Jeśli na początek kupisz sam wzmacniacz i oczywiście kolunmny i masz dość muzyki na komputerze, to cd jest Ci na początku zbędny.
Na karcie dżwiękowej jest wyjście sygnału, tędy wyprowadzasz sygnał do wzmacniacza i podłączasz do wejścia aux, na tylnym panelu wzmacniacza. Tylko jakość dżwięku może być kiepska. To w zasadzie wszystko, włączasz wzmacniacz i działa, oczywiście musisz przełączyć urządzenie na odpowiedni kanał icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fafniak
Cytat

Teoretycznie możesz podłączyć do wzmacniacza wyjście karty muzycznej komputera. ALE jeżeli masz taką wbudowaną to nie sądzę zebyś był zadowolony. Ilość zakłóceń jaka pojawia się w tym dźwięku jest nieprawdopodobna. (tzn ja tak mam icon_sad.gif - obyś miał lepszą kartę)



Karte Dźwiękową mam taką http://allegro.pl/c-media-cmi8738-pci-sx-4...2697349553.html Nie wiem czy jest dobra czy nie ale chyba lepsza od wbudowanej icon_smile.gif

zieluwid
Cytat

Posłuchaj, wzmacniacz ma na tyle wystarczająco wejść, że można podłączyć do niego kilka urządzeń. Widziałeś zapewne wieże segmentowe. Tam do wzmacniacza podpięty jest tuner, odtwarzacz cd, czasem korektor i gramofon.
Jeśli na początek kupisz sam wzmacniacz i oczywiście kolunmny i masz dość muzyki na komputerze, to cd jest Ci na początku zbędny.



O taką odpowiedź mi chodziło. Czyli pierwsze co musze kupić to Wzmacniacz i kolumny. Czyli dzisiaj zaczynam zbierać kase na wzmacniacz icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem żeby podłączyć kompa do wzmacniacza potrzebna Ci będzie taka przejściówka, o odpowiedniej długości:
http://allegro.pl/kabel-przejsciowka-jack-...2645625943.html

Do podłączenia kolumn wystarczy zwykły dwużyłowy kabel instalacyjny o przekroju 1,5 - 2,5 mm^2 (ale żeby to była linka, nie drut), przy Twoim obecnym budżecie nie ma się co szarpać na coś lepszego. W przyszłości przecież można kupić porządniejsze.

Nie odwlekałbym też zakupu odtwarzacza CD. W przedziale 50 - 100 zł jest mnóstwo tego sprzętu, a jak dobrze poszukasz, znajdziesz nawet model z pilotem. Warto tylko zwrócić uwagę w opisie, czy dany model czyta wypalane płyty CD-R, bo niestety nie jest to takie oczywiste.
Z podłączeniem nie ma problemu, co już sygnalizował zieluwid. Musisz jedynie unikać wejścia o nazwie PHONO (przeznaczone dla gramofonu) i ewentualnie wyjść do nagrywania (zazwyczaj Tape-OUT, Tape-REC bądź Video-OUT, Video-REC). Wszystkie pozostałe są dozwolone, różnią się tylko nazwą i są to ogólnie zwane wejścia LINIOWE (CD, Tuner, Tape, AUX, Line itp.)


Cytat

i żeby raz na tydzień sąsiadów powkurzać tak jak oni to teraz robią



Tu jako żywo przypomniały mi się czasy, kiedy tępiłem sąsiadów alkoholików. Oni balanga wieczorem, ja rano czad icon_twisted.gif . Raz nie wytrzymałem i kiedy się zaczynali rozkręcać, zaserwowałem im 15 minut muzyki, o której za chwilę. Przyłożyłem chyba 3/4 skali, a było dobrze po 22... Balangi przeniosły się do innego mieszkania... icon_eek.gif icon_rolleyes.gif icon_twisted.gif icon_lol.gif

Muzyka zwie się acid. Jest to najstarsza odmiana techno, obecnie niszowa, moja ulubiona. Zdecydowana większość znajomych odbiera ją jako agresywną, a przynajmniej "ciężkostrawną". Do stresowania sąsiadów jak znalazł icon_mrgreen.gif
Jak chcesz, to Ci podrzucę parę linków do youtube'a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi
Cytat

Musisz jedynie unikać wejścia o nazwie PHONO (przeznaczone dla gramofonu)


Dlaczego mam unikać Wejścia o Nazwie PHONO ?? A jak bym chciał kiedyś podłączyć Gramofon są inne wejścia a te jest słabe czy coś podobnego ??

Cytat

i ewentualnie wyjść do nagrywania (zazwyczaj Tape-OUT, Tape-REC bądź Video-OUT, Video-REC).


Sorry ale nie rozumiem icon_smile.gif

Cytat

Wszystkie pozostałe są dozwolone, różnią się tylko nazwą i są to ogólnie zwane wejścia LINIOWE (CD, Tuner, Tape, AUX, Line itp.)


Mógł byś jeszcze opisać co do jakiego wejścia sie podłącza był bym wdzięczny icon_smile.gif

Cytat

Muzyka zwie się acid. Jest to najstarsza odmiana techno, obecnie niszowa, moja ulubiona. Zdecydowana większość znajomych odbiera ją jako agresywną, a przynajmniej "ciężkostrawną". Do stresowania sąsiadów jak znalazł icon_mrgreen.gif
Jak chcesz, to Ci podrzucę parę linków do youtube'a


Dzięki jak kupie sprzęt napewno skorzystam icon_smile.gif

zieluwid

Cytat

Myślę, że całkiem niezłym lekarstwem na nielubianych sąsiadów, może okazać się Skrillex icon_biggrin.gif


Znam znam czasami sam słucham


Kolejne pytania icon_smile.gif
1a.Czym sie kierować przy wyborze wzmacniacza?
1b.Na co zwrócić jeszcze uwage?
1c.Jakie firmy polecacie?
1d.Znajde coś w miare porządnego do 200 zł oczywiście używka ??
2.Czy mogę podłączać zestaw z różnych firm (np. Wzmacniacz z yamahy a tuner czy odtwarzacz CD z sony czy czegoś innego) ??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejście Phono służy do podłączenia Gramofonu, bo jest to wejście ze wzmacniaczem sygnału z gramofononu. Jeśli podłączysz gramofon np. do gniazda AUX to nie usłuszysz muzyki. Tak też, czasami stosuje sie same wzmacniacze gramofonowe, jeśli słuchasz tego żródła. Są różne np. lampowe o ciepłym brzmieniu, ale to jeśli masz dobry gramofon i kolumny i ukierunkowujesz się na brzmienie z winyla, to wtedy takie rozwiązanie.
Te kolejne o które pytasz, służą do zapisywania sygnału, więc Cię nie interesują, jeśli chodzi o odtwarzanie muzyki.
A to jak i gdzie podłączyć to bardzo proste. Cd jak mówi nazwa do odtwarzacza płyt kompaktowych, tak i tuner to radio, aux to wejście uniwersalne, więc cd, tuner, lub np. sygnał z komputera.
Jeśli chodzi o podłączenie segmentów innej marki, to jest to oczywiście możliwe i nie przeszkadza w niczym. Grunt to żeby to wszystko ładnie razem zagrało.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega zieluwid mnie tu ubiegł, ale mój tekst też co nieco Ci wyjaśni

Cytat

Dlaczego mam unikać Wejścia o Nazwie PHONO ?? A jak bym chciał kiedyś podłączyć Gramofon są inne wejścia a te jest słabe czy coś podobnego ??



W poprzednich postach wspominałeś tylko o opcji komputer i/lub odtwarzacz CD, toteż w tym kontekście napisałem odpowiedź.
Już tłumaczę o co chodzi z tymi wejściami:

Wszystkie wejścia liniowe we wzmacniaczu mają identyczną budowę elektryczną, lecz inną niż gramofonowe. Przystosowane są do przyjęcia większych (głośniejszych) sygnałów. Jeśli masz dajmy na to odtwarzacz CD, nie ma znaczenia, czy podłączysz go pod gniazda CD czy Tuner czy AUX czy Line 3, za każdym razem zagra tak samo. To samo z komputerem, to samo z tunerem, odtwarzaczem DVD czy co tam będziesz miał.

Wejście Phono jest dla gramofonu. TYLKO I WYŁĄCZNIE dla gramofonu.

Gramofon daje znacznie słabszy (cichszy) sygnał niż w/w i w dodatku trzeba ten sygnał skorygować wg tzw. charakterystyki RIAA, żeby grało to poprawnie.
Jeśli teraz podłączysz gramofon pod którekolwiek z wejść liniowych, usłyszysz co prawda jakiś dźwięk, ale bardzo bardzo cicho.
Natomiast gdy zrobisz odwrotnie, czyli podłączysz źródło liniowe (CD, DVD, komp, tuner etc.) do gniazda gramofonowego, usłyszysz dźwięk bardzo głośny, charczący, mocno zniekształcony - w skrajnym przypadku możesz co nieco we wzmacniaczu i kolumnach uszkodzić. icon_eek.gif

Teraz rozumiesz sens słowa 'unikać'?

Kolej na nieszczęsne gniazda Tape. Jak zapewne wiesz, kiedyś bardzo popularne było urządzenie o nazwie magnetofon. Początkowo szpulowy, następnie kasetowy. Służyło toto do odtwarzania muzyki, ale i do nagrywania. Dwie funkcje wymagały dwóch odrębnych zestawów gniazd, które ktoś sprytnie nazwał Input (IN) i Output (OUT). To pierwsze czasami oznaczano jako Play, drugie Record lub w skrócie Rec. Pierwsze oznacza wejście sygnału, drugie - wyjście. Łopatologicznie mówiąc, gdy chcesz posłuchać muzyki, sygnał musi do wzmacniacza wejść, a zatem trzeba się podpiąć pod gniazda IN. Zamiana wejść tym razem nie spali Ci sprzętu, ale najzwyczajniej w świecie niczego nie usłyszysz. Analogiczna sytuacja wystąpi w przypadku gniazd Video.

Jak zwał, tak zwał, w każdym bądź razie masz do czynienia z wejściami LINIOWYMI.

W starszym sprzęcie wspomniane gniazda są na porządku dziennym, w nowym trochę mniej, ale prewencyjnie napisałem, z czym możesz się spotkać.


Cytat

1a.Czym sie kierować przy wyborze wzmacniacza?



zasobnością portfela, własnym gustem, preferencjami muzycznymi - których jeszcze nie potrafisz określić; tym co napisał Ci Profi

Cytat

1c.Jakie firmy polecacie?
1d.Znajde coś w miare porządnego do 200 zł oczywiście używka ??



Patrz mój wpis #6.
To są na tyle bezpieczne propozycje, że możesz brać w ciemno. Uważam, że obojętnie co kupisz, będzie to znaczący krok w przód. Natomiast gust muzyczny i preferencje brzmieniowe wyrabia się latami.


Cytat

2.Czy mogę podłączać zestaw z różnych firm (np. Wzmacniacz z yamahy a tuner czy odtwarzacz CD z sony czy czegoś innego) ??



Nie ma znaczenia, co podłączysz. Więcej troski wymaga dobór wymuskanego sprzętu wysokiej klasy, ale to Ci na razie nie grozi.

Ryzyko polega na tym, że bardzo dobry sprzęt firmy X podłączony do bardzo dobrego sprzętu firmy Y wcale nie musi dać dźwięku, o jakim marzysz.

Czytałeś inne tematy, co się tu najczęściej powtarza?
"Posłuchaj" "Idź posłuchaj" "Wypożycz do odsłuchu" - jak mantra, ale to jest najlepsza droga do celu. Nikt Ci tu nie poda gotowego rozwiązania, bo takie nie istnieje. Ilu ludzi, tyle gustów.

Pozdrawiam!


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zrozumiałem icon_smile.gif A jeszcze mi powiedźcie
Co najpierw kupić wzmacniacz czy kolumny bo jak kupie wzmacniacz to będzie stał na półce i czekał aż uzbieram pieniądze na kolumny a jak kupię kolumny to będe mógł je podłączyć do karty dźwiękowej w kompie dobrze myślę czy nie da sie podłaczyć kolumn do karty bez wzmacniacza.
Mogli byście mi podać pare linków do aukcji z kolumnami do 200 zł bo te co wcześniej podałeś Profi to są droche droższe od 200 zł icon_smile.gif Z góry dzięki i sorry za zawracanie głowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...