Skocz do zawartości

Złe ustawienie kolumn


Kubot

Recommended Posts

Witam mam problem z ustawieniem kolumn, ze względów rodzinnych w moim już małym pokoju pojawiło się kolejne łóżko... i w związku z tym kolumny podłogowe musiały pójść do góry na meble:( po odsłuchaniu jestem załamany wręcz, szczególnie chodzi mi o bass icon_cry.gif jest wyczuwalny, ale nie słychać go icon_mad.gif czuję, że dużo bassu ucieka... Czy można coś z tym zrobić bez wymiany kolumn na podstawkowe?? nie chcę wymieniać ponieważ całkiem niedługo możemy zmienić lokal i znowu będą stały na podłodze, a po drugie nie mam jakoś przekonania do tych małych kolumieniek podstawkowych.

Proszę o pomoc icon_cry.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubot
Niestety wyjścia są tylko dwa. Albo poczekać na zmiany lokalowe, albo wymienić na kolumny podstawkowe.
A jeśli chodzi o podstawkowe to słuchałeś kiedyś najmniejszych kolumn podstawkowych Totem Mite. Jeśli nie to jak będziesz miał szansę posłuchaj. Oryginały są cholernie drogi, ale ich klony można czasami trafić bardzo tanio. Chociaż osobiście nie widziałem Totemów w sprzedaży na rynku wtórnym. Przesiadłem sie na najmniejsze Totemy z kolumn podłogowych, a miałem m.in. AA Phoebe, Kef-y i nie żałuję. Pokój, w którym grają ma prawie 19m2. Przykładów dobrze lub bardzo dobrze grających kolumn podstawkowych znajdziesz więcej a może pozostali forumowicze coś podpowiedzą.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale właśnie się dowiedziałem, że nie prędko będzie zmiana zamieszkania...więc chyba pozostaje mi wymiana...widziałem na allegro kolumienki marki BOSE za mniej niż 300zł a z tego co wiem to jest dość ceniona marka. W związku z tym znajdę coś ciekawego poniżej 300-350zł?? Będą one grały na Pionku A-450R pokój około 14mkw

Aha nigdy nie odsłuchiwałem kolumn podstawkowych tak w domu, kiedyś tylko jakiś niedużych monitorków, ale to na 18. więc nie wiem co to było. Nigdy nie miałem przekonania do małych pudełek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę jeszcze kolumny Tannoy. Na allegro jest tego trochę a ceny oscylują w granicach 500 zł. Nie wiem, czy z Pioneerem nie zagrałby lepiej. Spróbuj też poszukać Acoustic Energy Evo One. Były to jednej z lepiej grających podstawkowych kolumn do 1500 zł. Ich cena na rynku wtórnym może być atrakcyjna a naprawdę warto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sluchalem Tannoy, ale przez wielu forumowiczow polecany jest chyba model Tannoy M1, ponoc bardzo dobre monitorki w tej cenie. Polecane takze pod tuning. Na allegro w granicach 500zl. Trzeba uwazac tylko by nie byly grzebane i w dobrym stanie.

Bose sobie daruj icon_smile.gif

Zwroc uwage moze jeszcze na nowe lub uzywki Wharfedale:
http://www.allegro.pl/item291958593_wharfe..._bydgoszcz.html
http://www.allegro.pl/item291962208_wharfe..._bydgoszcz.html
http://www.allegro.pl/item291962213_wharfe..._bydgoszcz.html

Polecam troche na slepo, nie znam zupelnie sprzetu z tych przedzialow cenowych. Jednak warto posluchac. Dawno temu sluchalem wharfedale z serii diamond 8.x . W swoim budzecie graly bardzo dobrze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twojej sytuacji warto pomyśleć np o Magnatach, niedrogie kolumienki a mają wielu zwolenników:
http://www.allegro.pl/item291191851_magnat..._836_11_31.html
cena 359 zł
lub
http://www.allegro.pl/item291191424_magnat..._836_11_31.html
cena 239 zł
ew.
KEFy
http://www.allegro.pl/item291297781_kef_co...duza_kase_.html
za 300 zł

Oczywiście posłuchaj zanim kupisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubot
Słabsze kolumny Magnata - model 110 możesz sobie od razu odpuścić, Magnat jak zwykle zbyt optymistycznie podaje dolne pasmo przenoszenia. Model 220 traktuj jako minimum.

Co do Bose - zazwyczaj robi systemy oparte na satelitkach wspomaganych subwooferem.
Jest trochę starszych monitorów tej firmy, ale trudno określić o jaki model Ci chodzi.

Przy okazji - ile masz miejsca na kolumny? I może jednak warto zainteresować się pasywnym subwooferem i podłączyć go pod te kolumny, które masz icon_rolleyes.gif
Można jeszcze próbować podłożyć coś pod kolumny czy ustawić je na kolcach. Jak bardzo Twoje kolumny podłogowe poszły do góry - masz je teraz pod samym sufitem na górze regału czy na poziome uszu?
Czy tylko bas straciłeś - a co z wysokimi tonami?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem przemeblowanie w moim pokoju, ponieważ ceny kolumn podstawkowych mnie przeraziły:) odzyskałem dzięki temu już dużo utraconego dźwięku one stoją na meblach o wysokości około 180cm. Co do miejsca na sub'a to się znajdzie, ale nie jestem w stanie dopłacać kolejnych 200 czy więcej złotych.

Pod kolumny podłożyłem jakieś książki tak, aby stały pod kątem, to również pomogło odzyskać niskie tony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubot
Używane firmowe subwoofery pasywne zaczynają się od 100zł, więc kwota 200zł z wysyłką to już będzie spory wybór icon_cool.gif

Powiedz jak jest z wysokimi tonami - bo raczej w tym zakresie częstotliwości powinieneś sporo stracić, a Ty skarżysz się na basy icon_confused.gif
Zauważ że kolumny satelitarne podwieszane pod sufitem nachylane są w stronę głowy słuchacza tak, by "celowały swoimi głośnikami w niego" (oczywiście mowa o klasycznych rozwiązaniach z głośnikami na przedniej ściance, a nie o kolumnach z głośnikami rozmieszczonymi na różnych ścianach kolumny).
Wysokie tony są odtwarzane prawidłowo w dość wąskim stożku rzędu do 15 stopni pochylenia (głośnik jako wierzchołek, oś symetrii prostopadła do płaszczyzny przedniej ścianki), na zewnątrz tego stożku mocno spada jakość odsłuchu. Natomiast basy rozchodzą się swobodnie i ważna jest stabilna podstawa na której stoją kolumny - może przez to tracisz bas icon_rolleyes.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem już ten temat gdy miałem trudniejsze warunki mieszkaniowe. Bez dodatkowego subwoofera na podłodze, nie uzyska się dobrego basu w pokoju. Głośniki stereo mogą być na meblach i jak pisze RoRo skierowane osiami głośników w stronę słuchającego. Kolumny które ładnie grają na podłodze, wyniesione pod sufit tracą dźwięk i inaczej grają, dziwne zjawisko ale prawdziwe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stanisława ma rację. Mam w drugim mieszkaniu (u mamy) głośniki zawieszone na ścianie prawie pod sufitem - s powodu niefortunnego umeblowania. Bas - wywrócony na lewą stronę. Reszta nie wiele lepiej. Subwoofer - ostatnia deska ratunku, basu będzie więcej, ale trzeba przyznać, że poprawnego dźwięku w ten sposub się nie uzyska.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...