Skocz do zawartości

dobór komponentów do salonu


mjuly

Recommended Posts

Witam
Muszę dobrać sprzęt do nowego salonu.
Nie jestem jeszcze przekonany jaki. Prosze o poradę a może o jakieś konkretne propozycje.
Wiadomo że zaczynamy od ceny. A więc do 4k.

Wstępnie po rozpatrzeniu się zacząłbym od takich opcji:
Amplituner Onkyo TX-SR604 + Odtwarzacz DVD Onkyo DV-SP405

jesli chodzi o system głośników:
JAMO S 606 HCS 3 + SUB 200 (czyli opcja 1 na rys) z głośnikami podłogowymi
lub coś w stylu
JBL SCS 178 + sub (opcja 2) z głośnikami mniejszymi

Układu pomieszczenia już nie zmienię więc muszę się jakoś wpasować do tego stanu.
aha: połogi - kamień/glazura, stropodach - płyta drewniana , więcej mebli oprócz sofy nie będzie
[attachment=228:kin1.htm]

pozdrawiam

kin1.htm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mjuly
Przy tej powierzchni raczej zrezygnuj z małych kolumn z zestawu "JBL SCS 178 + sub (opcja 2) z głośnikami mniejszymi".
Natomiast sensowne mogą być duże i mocne monitory (z uwagi na możliwość ich lepszego rozstawienia i większej bazy stereo).
Co do wersji z duzymi kolumnami - Jamo S606 mogą być (trzymając sie Twojego budżetu).

Parę rzeczy o których zapewne wiesz icon_confused.gif
Trochę kiepsko będzie z małą bazą do odsłuchu stereo - 2 metry przy odległości odsłuchu ok 5 metrów dla wariantu 1 z dużymi frontami nie rokuje najlepiej. Lekkie zakłócenia będzie wywoływać prawy front (jest bardzo blisko sciany).

Pozdrawiam
PS. Fajny rysunek icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mjuly
Fajnie, że można jeszcze coś "pokombinować" z miejscem po lewej stronie kominka icon_rolleyes.gif
Jeżeli duże fronty rozmieścisz jak małe w Opcji 2, to masz już bazę stereo (odległość lewego frontu od prawego) wynoszącą około 3 metry - czyli ujdzie w tłoku ...
Zakładam, że:
1. Kominek występuje jako punkt stały i do tego "widokowy"- ładnie wygląda i przyjemnie się będzie na niego patrzyło słuchając muzyki.
2. Salon ma służyć wszystkiemu, a nie tylko słuchaniu muzyki i ważne będzie funkcjonalne rozmieszczenie mebli, a nie tylko "miejsce odsłuchu - reszta nieważna". Więc będą konieczne kompromisy przy rozmieszczeniu sprzętu audio-wideo. Przeznaczasz na sprzęt około 4 tysięcy, więc odpuszczamy sobie rozważania typu "jak urządzić pokój do odsłuchu audio przeznaczając na ten cel 40 czy 140 tysięcy złotych".
3. Teoretycznie najlepiej byłoby zachować symetrię (telewizor i kolumna centralna w osi, fronty i tyły umieszczone w tej samej odległości od osi) równie ż w odniesieniu do dachu (tzn. dach może opadać w stronę TV lub od TV, ale nie powinno być spadku w bok od osi symetrii - u Ciebie opada na lewo od TV). Pytanie, czy to jest możliwe icon_confused.gif
4. Jeżeli można przesunąć TV oraz kolumny na prawą ścianę prostopadłą do tej, na której stoi kominek to zaczyna się robić przyjemniej pod kątem audio i kina domowego.

Resztę przesyłam na priva - odpowiedz, czy jest taka możliwość (punkt 4 - przesunięcie o 90 stopni w prawo) i będziemy kontynuować icon_lol.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mjuly
Czyli zostawiamy rozważania na temat "innej ściany" ...
Co do kolumn - w kwocie 4 tysięcy za zestaw nie będzie raczej możliwości kupna kolumn podłogowych również na tył. System na Onkyo SR 604/DVD 405 z Jamo S606 i subem to już ta kwota (alternatywą są te same kolumny ale na Pioneerze VSX917/DVD 400 - wydaje mi się, że Onkyo będzie lepsze).
No i musisz pogodzić się z małymi kolumienkami z tyłu. Jeżeli za jakiś czas pojawią się wolne pieniądze będziesz mógł dokupić coś większego na tył - a jeśli frontowe S606 będą dla Ciebie to dla odsłuchu stereo może kupisz nowe fronty już za kwotę zbliżoną do 2 czy 4 tysięcy.
Ważne, że możesz rozstawić kolumny frontowe szerzej icon_cool.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można wykorzystać duże podłogowce również z tyłu.
Jamo S606 mają duży 20cm głośnik basowy na bocznej ściance i nieźle zagrają. chociaż oczywiście do basu z subwoofera bedzie im trochę brakowało icon_rolleyes.gif
Tylko przy Twoim pomieszczeniu będziesz miał je dość blisko tylnej ściany i sofy ... chyba raczej za blisko. No i przy 4 kolumnach S606 sensownie będzie kupić większą kolumnę centralną niz ta, która jest w zestawie z S606 (czyli S60CEN)
Subwoofer najbardziej przydaje sie w kinie domowym.

Jakie masz założenie odnośnie wykorzystania sprzętu - to będzie głównie KD czy też muzyka (stereo czy wielokanałowa)? Przy KD tylne kolumny mają zdecydowanie mniej roboty niż fronty icon_lol.gif - zresztą przy wielokanałowym audio też, chociaż nie ma aż takiej dysproporcji.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeznaczenie to kd + muzyka,
czy wielokanałowa nie miałem okazji dłużej posłuchać czy zmieni moje stare przekonania nie wiem:-)

Dam sobie chyba spokój z zakupem suba,
najwyżej pożyczę sobie od kogoś i wypróbuję np jak grają 200tki, 300tki
żeby nie dokonywać zakupu w "ciemno" zobaczymy co będzie odpowiednie do takiej kubatury

W załączeniu przeprojektowana "aktualna" wersja po poprawkach

I teraz pytanie za 100pkt:
Czy fronty spełnią swoje zadanie stojąc na "blacie" jak na rys? (30 cm od podłogi)
Jeśli muszą stać na podłodze to rozwali się moja koncepcja ściany przy kominku...
Trochę jestem przewrażliwiony na punkcie czegoś cennego co stoi na podłodze - zabawy syna, czy zwierzątek domowych
Zwierząt się mogę pozbyć hehe, ale mojego urwisa nie

aha ostatnia konfiguracja raczej okreslona: JAMO S606, Amplituner Onkyo TX-SR605, DVD Onkyo DV-SP405
i nawet jestem bliski zmieszczenia się w 4000 icon_smile.gif))

pozdrowionka

kin1.htm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mjuly
Co rozumiesz przez "blat" - czy jest to kawał grubej deski położony na podmurówce, czy bardziej wierzch skrzyni, lub może ława?
Jeżeli będzie solidne podłoże pod blatem (sztywne i bez rezonansu) to można próbować postawić na tym kolumny.

Natomiast co do zabezpieczenia przed dziećmi/zwierzętami to nie wiem, czy spełni to swoje zadanie icon_rolleyes.gif
W tym wypadku stawiając na "ochronę przed dziećmi" jak rozmieścisz tyły - na uchwytach do ściany? Tyły na podstawkach czy podłogowce również będą w niebezpieczeństwie...

Gdy postawisz kolumny na blacie 30cm to przy wysokich frontach głośnik wysokotonowy będzie na wysokości 1.0 - 1.20 m, czyli zbliżonej do uszu siedzącej osoby (a więc OK, przy tym jeszcze wystarczająca odległość słuchacza od kolumny).

Pamiętaj jeszcze o tym, że kolumny powinny stać w pewnej odległości od ścian (najlepiej ok. pół metra...) co też Ci komplikuje sytuację z wykorzystaniem blatów.
A możesz ustawić lewą kolumnę jeszcze bardziej na lewo (na skraju blatu)?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz traktować podmurówkę wraz z blatem jako odpowiednik podłogi, przy niewielkiej jej wysokości i sporej odległości od uszu słuchacza nie będzie większej różnicy dla wysokich dźwięków, a niskie tony i ich kontrola nie powinna się zmienić w stosunku do "podłogowego" ich rozmieszczenia icon_rolleyes.gif
Pamiętasz, by była możliwość odsunięcia ich trochę od ścian (nie powinny stać bezpośrednio przy ścianie, no i trzeba unikać stawiania w narożnikach pomieszczenia)?
Wymyśliłeś już coś z postawieniem (umocowaniem) tyłów?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

W wylewce puściłem 3 kable na tył, miejmy nadzieję że wystarczą (2 do efektowych i bardziej konkretny na suba)
Zanim nie pomaluję to jeszcze będę miał cień szansy na schowanie ich w ścianie do określonej wysokości i zakończenie gniazdami.

Zrobię aktualne zdjęcie real to zerkniesz jak salon wygląda faktycznie:-)

pozdrowionka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...