Skocz do zawartości

pytania o podłaczenie kolumn


oliho

Recommended Posts

Witam!
W końcu stałem sie szczesliwym posiadaczem fajnego (wg.mnie) zestawu kina domowego marki onkyo.
podlaczylem wszystko i gra to nawet fajnie ale mam pytanie do którego musze sie posłuży rysunkiem.




jak widac wszystkie kolumny mam podpiete w sekcji "A" sekcja "B" pozostaje wolna -jest ona odpowiedzialna za dzwiek stereo z tego amplitunera i tu pojawia sie moje pytanie: Czy mogę dwie frontowe kolumny podpiąc do sekcji "B" ? Na tylnej obudowie obu frontów są po dwa "komplety" wejśc na kable i są one ze sobą połączone-jak na rysunku.
Na piloci jest mozliwośc wyboru sekcji "A" i "B" oraz obu tych sekcji na raz. Czy nie bedzie jakiegoś "konfliktu" w przypadku wlaczenia obu tych sekcji?Nie chciałbym spali amlitunera lub kolumn....a z tego co sie orientuję to na wejsciach w sekcji "A" jest nieco inna impedencja niż w sekcji "B" .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oliho
Pod zaciski B możesz podłączyć drugą parę kolumn - np. w sąsiednim pomieszczeniu.
Natomiast w kinie domowym 5.1 jako fronty kolumny muszą być podłączone pod zaciski A.

Czyli jeżeli chcesz słuchać tylko w stereo 2 kolumn to masz dowolność: A lub B.
Natomiast w odsłuchach KD na 5 kolumn musi być podpiete tak jak u Ciebie na rysunku z wykorzystaniem zacisków A (zresztą wtedy odsłuch stereo idzie przez te same fronty).
Pod zaciski B możesz jeszcze podłaczyc dwie dodatkowe kolumny satelitarne jeśli chcesz odsłuchiwać w systemi 7.1 (7 kolumn + subwoofer).
To tak na szybko icon_lol.gif Jeżeli potrzeba więcej to daj znać, muszę zerknąć do literatury.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za szybką odpowiedz!
chodziło mi o to .że podczas odsłuchu w KD czyli na sekcji "A" włączone są wszystkie kolumny z tym ,że moc frontowych jest "ograniczona" ,natomiast jeśli podłaczyłbym te fronty za pomocą dodatkowych kabli do sekcji "B" to podczas odsłuchu muzyki po wyborze na pilocie sekcji "B" działałyby tylko te dwie przednie no i co za tym idzie ich moc muzyczna byłaby wyższa (przynajmniej wg. instrukcji).
podłączenie jak na rys.2


tylko ,że boję się o to ,że jesli ktoś bawiac sie tym sprzetem przez przypadek naciśnie "A+B" na pilocie to zniszczeniu ulegnie jedno z urządzeń...amplituner lub kolumny przednie a to z tego wzgledu ,że w sekcji "A" jest inna impedencja niż w "B" .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki model Onkyo posiadasz.

Jeżeli amplituner nie ma możliwości pracy końcówek mocy w trybie BiAmp, to Twoje podłączenia frontów jest bez sensu. W samym trybie A i B, do tych wyjść podłączona jest tylko jedna końcówka kanału lewego i prawego. Podłączone w ten sposób głośniki ze zworą, zwierają ze sobą wyjścia A i B. W przypadku amplitunera 5 kanałowego Takie zwieranie niczemu nie szkodzi, bo zwierasz dwa wyjścia A i B tego samego kanału, stąd właśnie jest to bezsensowne podłączenie.
Gdybyś miał amplituner 7 kanałowy, ustawiony w trybie BiAmp, to takim podłączeniem, uszkadzasz wzmacniacze mocy pracujące po dwa na kanał lewy i dwa na kanał prawy.
Radzę póki co, jak najszybciej odłączyć sekcję B od kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz amplituner z 5-cio kanałowym wzmacniaczem. Kolumny frontowe podłącz do zacisków A na tylnym panelu. Wszelkie kombinowanie z kolumnami frontowymi, nie spowoduje zwiększenia mocy muzycznej.
Jedyna pociecha z wyjścia B w Twoim Onkyo, to możliwość podłączenia posiadanych kolumn w trybie BiWire (efekt działania trudno wyczuwalny), lub podłączenia drugiej pary kolumn przy odsłuchu stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Witam,
podobnie jak kolega w piewszym poście mam ten amplituner oraz takie same głośniki do niego.
Chciałbym się dowiedzieć teraz czy głośniki frontowe które mają po dwa komplety wejść + i -, powinny być podłączone jednym kablem tak jak na rysunku w pierwszym poście?
Czy może dwoma kablami które wchodzą w jedno wejście w amplitunerze?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jak podłączysz kolumny A zwykłym kablem głośnikowym jak na rysunku.

Pamiętaj, by nie zdejmować metalowych zworek w kolumnach (bo wtedy będzie Ci grała jedynie sekcja wysokotonowa lub niskotonowa - w zależności od tego, czy podłączysz pod górne czy pod dolne zworki).

Przy niezbyt wyrafinowanym sprzęcie nie ma co bawić się w podwójne okablowanie...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...