Skocz do zawartości

Subwoofer do muzyki


i-spy

Recommended Posts

Witam!

Czytam duzo o subwooferach na forach i czesto polecany jest subwoofer firmy jamo. Sam szukam suba do muzyki, do pokoju 30m2, w cenie do 1000-1200zł. Wytypowałem dla siebie JAMO E7SUB (konstrukcja zamknięta). Czy ktoś ma ten model i może podzielić się ze mną opinią? Wiem ze jamo e250, e300 wyposażone są w nowy typ konstrukcji. Może ktoś wyrazić opinię, czy jest ona bliższa KD czy stereo?

Wiem ze konstrukcje zamknięte cechują się większą dynamiką, lecz za to siła bassu jest mniejsza. Czy ta różnica jest bardzo odczuwalna podczas korzystania z KD?

Moje kolejne pytanie dotyczy hałasu(buczenia) jaki rzekomo wydaje z siebie subwoofer w stanie czuwania. Gdzieś znalazłem informację o tym, że ktoś narzekał, iż w nocy jest to dokuczliwe, szczególnie jeżeli śpi się w tym samym pokoju. Czy ktoś może mi potwierdzić te informacje (najlepiej dla wytypowanego przeze mnie modelu)?

A teraz już tak całkiem na luzie... Mam Technicsa, który zaopatrzony jest w trój-drożne kolumny a w każdej z nich znajduje się mi. 17 centymetrowy głośnik supernisko tonowy o parametrach: 46Hz przy -16dB. Sama wieża posiada opcje: digital subwoofer. Przyznam, że jak na moje ucho bass jest miły nawet przy głośniejszej muzyce. Jednak bardziej go czuje przez "pupe", gdy siedzę na narożniku. Czy kupując subwoofer tej klasy, który wskazałem wcześniej, istnieje możliwość abym mięciutki bass poczuł także w serduszku, jak na koncercie?

Pozdrawiam wszystkich i dziękuje za odpowiedz!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moje kolejne pytanie dotyczy hałasu(buczenia) jaki rzekomo wydaje z siebie subwoofer w stanie czuwania. Gdzieś znalazłem informację o tym, że ktoś narzekał, iż w nocy jest to dokuczliwe, szczególnie jeżeli śpi się w tym samym pokoju. Czy ktoś może mi potwierdzić te informacje (najlepiej dla wytypowanego przeze mnie modelu)?


Nie słyszałem buczenia w stanie czuwania w swoim Magnacie, ale mimo wszystko radziłbym wyłączać nieużywany sprzęt ze stanu czuwania - niepotrzebne straty energii.
Cytat

A teraz już tak całkiem na luzie... Mam Technicsa, który zaopatrzony jest w trój-drożne kolumny a w każdej z nich znajduje się mi. 17 centymetrowy głośnik supernisko tonowy o parametrach: 46Hz przy -16dB. Sama wieża posiada opcje: digital subwoofer. Przyznam, że jak na moje ucho bass jest miły nawet przy głośniejszej muzyce. Jednak bardziej go czuje przez "pupe", gdy siedzę na narożniku. Czy kupując subwoofer tej klasy, który wskazałem wcześniej, istnieje możliwość abym mięciutki bass poczuł także w serduszku, jak na koncercie?


Nie wiem, jak nisko masz serce icon_wink.gif ale na pewno poczujesz więcej.

Tylko czy do samej muzyki warto kupować subwoofer - piszesz, że masz dobre, basowe kolumny?
Jeśli masz jeszcze KD, to i owszem - niejeden film zyska na przekazie icon_wink.gif
Sam używałem subwoofera do muzyki, ale po zmianie wzmacniacza nie był już potrzebny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i-spy
Miałem już parę subwooferów i w żadnym z nich nie było problemu "buczenia" w trybie czuwania - być może przyczyną buczenia są jakieś uszkodzenia wzmacniacza w subie lub zwarcie.
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wyłączanie suba gdy nie gra (tzn. po odsłuchach - a nie co parę minut), jak sugeruje Mejson. W każdym razie ja też tak robię icon_cool.gif

Co do innych subów - dość tanio można kupić model JAMO E8sub (porównywalny z E7 i podobnie pozycjonowany, choć to konstrukcja sprzed paru lat), na Allegro nowe na gwarancji to koszt rzędu 700zł (oczywiście są i po powyżej tysiąca...).
W KD jest sporo niezłych i dobrze ocenianych modeli w okolicach tysiąca (np. JBL E150, Infinity Beta SW10, modele Heco czy Magnata itp.), natomiast musisz mieć świadomość że jest to średnia półka i porządne modele (szczególnie jest to widoczne w stereo) kosztują rzędu 10 tysięcy icon_eek.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

i-spy
Miałem już parę subwooferów i w żadnym z nich nie było problemu "buczenia" w trybie czuwania - być może przyczyną buczenia są jakieś uszkodzenia wzmacniacza w subie lub zwarcie.


Może interkonekt jest niedokładnie włożony, lub ma problemy z masą a słychać to dopiero w nocy, gdy jest najciszej?

Cytat

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wyłączanie suba gdy nie gra (tzn. po odsłuchach - a nie co parę minut), jak sugeruje Mejson. W każdym razie ja też tak robię icon_cool.gif


Wcale nie sugerowałem wyłączania subwoofera co parę minut icon_wink.gif - wyłączałem go, gdy kończyłem "porcję" słuchania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana Technicsa oraz kolumn na coś innego to oczywiście najlepsze rozwiązanie, niestety dużo droższe niż zakup samego subwoofera. Wiem, że mój sprzęt na pewno umywa się do wielu, których właściciele piszą tu na forum, lecz nie uważam też by była to zabawka z MM za 650zł.

Często się pisze, że w takich zestawach najsłabszym ogniwem są właśnie kolumny i po przez zakup subwoofera chciałbym trochę poprawić to wąskie gardło.

Głównie słucham muzyki, ale momentami także używam go do KD.
Prosiłbym was o radę, czy podczas odsłuchu muzyki tak naprawdę odczuje zakup subwoofera średniej klasy – 1000, 1200zl - (wiem ze pytanie brzmi może głupio, bo nie wiecie jak gra mój Technics)? Jeżeli uważacie, że warto, to czy pchać się w konstrukcje zamkniętą (dla stereo), czy jednak kupić coś z bassreflex, bo moje „nieaudiofilskie ucho” i tak za bardzo nie usłyszy różnicy w dynamice bassu, a przynajmniej będzie on niższy i głębszy?

Dziękuję za rady
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mejson
Nie chciałem napisać, że Ty sugerujesz wyłączanie suba na parę minut icon_cool.gif
Po prostu na wszelki wypadek podkreśliłem, że nie warto tego robić co chwilę - wystarczy na noc (lub po porcji słuchania).

No dobra - i tak wiem, że Ty wiesz, że ja wiem - pisząc poprzedni post - że Ty nie sugerujesz tego, czego nie sugerowałeś icon_rolleyes.gif
I chyba nikt nie wyobraża sobie, że ja co parę minut latam do suba by się bawić "pałerem" icon_mrgreen.gif
A tak kończąc żarty i odnośnie buczenia stendbajowego subwoofera to na razie tylko były mgliste informacje o takiej opinii na innym forum - więc może ten temat sobie odpuścimy?

i-spy
Natomiast jestem sceptyczny co do możliwości subów w cenie poniżej 5 tysięcy złotych przy zastosowaniach w stereo. Bawiłem się kilkoma w cenie do 2 tysięcy i niestety gdy sub był tańszy od frontów to niestety bas gdzieś się gubił, był za wolny - i wolałem słuchać muzyki bez niego, swiadomie rezygnując z paru Hz na rzecz czystości i spójności odsłuchu.
Moze uogólniam, ale przyjąłem takie założenie chociaż co jakiś czas nabieram ochoty na nowe poszukiwania suba do mojego mieszkania.
Oczywiście w KD korzystam z suba icon_cool.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...