Skocz do zawartości

Spocznij!


Panel boczny - pomaga czy przeszkadza?  

56 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy panel boczny obok okien dialogowych w poszczególnych tematach zabiera Wam miejsce na pisanie i lepiej go usunąć?


Ankieta jest zamknięta na nowe głosy


Recommended Posts

Każdy z nowoczesnych elektronicznych klocków jest przystosowany do obsługi pilotem, do czego potrzebne jest utrzymywanie zasilania w stanie gotowości (power standby).
Pilotem nie tylko można przełączać funkcje urządzeń ale także urządzenie wyłączyć.
Tak, ale właśnie tylko do stanu gotowości, w którym musi być podtrzymywane zasilanie części obwodów.

To co jest wygodne dla użytkownika, jest wadą przede wszystkim dla zużycia energii, wcale nie takiego małego.
Zsumowanie pobieranej nocami mocy daje czasami kilkaset watów na mieszkanie. icon_eek.gif
Oprócz ekonomicznych/ekologicznych są jednak także techniczne przesłanki do "twardego" wyłączenia nieużywanych urządzeń elektronicznych. Na przykład w telewizorach CRT kineskop namagnesowany potężnym napięciem w czasie pracy (kilka tysięcy voltów), w momencie wyłączania przyciskiem zasilania jest rozmagnesowywany specjalnymi cewkami podłączanymi do obwodu przyciskiem wyłącznika sieciowego. Wyłączanie pilotem tego nie zapewnia i często po dłuższym czasie obraz potrafi zakłócać kolory, szczególnie na brzegach kineskopu. icon_rolleyes.gif

Poza tym niektóre urządzenia w stanie gotowości uciążliwie ... brzęczą, co w nocy może być dokuczliwe.
A że także odrobinę promieniują, to dajmy sobie z tym spokój. icon_idea.gif

Dajmy naszym urządzeniom tak naprawdę odpocząć! icon_wink.gif

Zapraszam do sondy - ja wybrałem odpowiedź przedostatnią, choć jeśli chodzi o sam sprzęt audio, to wyłączam całkowicie praktycznie zawsze po użyciu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i w brew pozorom ma to naprawde negatywny skutek na nasz swiat..pamietajcie..ile jest urzadzen pozostawionych w Stand by...
tego generalizujac kule ziemska jest naprawde bardzo duzo
telewizry,caa masa sprzetu audio, komputery monitory, ladowarki wsztstkiego rodzaju
wiec wyłączajmy a tylko bedzie dla nas lepiej icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej popieram wylaczanie urzadzen typu DVD, TV tak by nie pozostawaly w StandBy.

Jednak co do sprzetu audio mam troche inne zdanie. Mianowicie trzymanie CD czy Pre pod pradem daje lepsze efekty niz zalaczanie przed samym odsluchem i nie mam na mysli tutaj uszkodzenia sprzetu.

W wysokiej klasy sprzecie ma to naprawde duze znaczenie. Nawet moj Sony 555 ESD (po modach) gra lepiej, gdy jest wlaczony caly czas. Gdy wyjezdzam z domu na dluzej, wylaczam wszystkie urzadzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja wyłączam co się da tj. CD, wzmacniacz, PC niestety mojego TV chyba nie da się wyłączyć całkowicie (chyba że wyłączając wtyczkę z gniazdka, nie ma przycisku POWER icon_wink.gif ).
Tak więc współczesne TV też mają wady.

Nie spotkałem jeszcze telewizora, który nie miałby wyłącznika zasilania. icon_eek.gif
Może na tylnej ściance?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja odpowiedź nie będzie jednoznaczna!
Odtwarzacz- cały czas pod prądem - nie ma trybu "stand-by"
Mając na względzie, iż posiadam lampową końcówkę mocy wyłaczam ją, gdy nie będzie grać przez pewien czas. To sie wiąże z tym, iż najpierw muszę wyłaczyć preamp - w sytuacji, gdy go nie wyłączę uprzednio w kolumnach słychać mały trzask.
Wczesniej, gdy posiadałem wzmacniacz tranzystorowy był on wyłączany na noc.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do niedawna nie wylaczalem systemu wogole na noc czy jak gdzies wychodzilem po to by cieszyc sie lepszym dzwiekiem odrazu a nie po rozgrzaniu.Daje to naprawde dobre rezultaty ,jednak po otrzymaniu rachunku za prad obecnie wylaczam ale jedynie do stand by aby nie wychladzac urzadzen.
jesli idzie o TV to owszem na twardo wylaczam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

obecnie wylaczam ale jedynie do stand by aby nie wychladzac urzadzen.


O ile sie nie mylę, to w standby "podgrzewane" może być tylko zasilanie układu zdalnego sterowania, wiec pewnie nie przyspieszy Ci to rozgrzewania całego urządzenia?

Naprawdę nie możesz wyłączać zasilania wieczorem a rano rozgrzewać sprzęt w czasie porannej toalety? icon_rolleyes.gif
Takiś niecierpliwy? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy - bo praktyczny do bólu - temat...
Z tego, co wiem, większość urządzeń w trybie "stand-by" pobiera z sieci mniej niż 1 W... Sumując wszystkie urządzenia w moim domu, które non-stop utrzymywane są w trybie "stand-by", wychodzi już 6 W... Trochę to już jest...

Z punktu widzenia ekologii i ekonomii - barbarzyństwo i marnotrawstwo.

Niestety, większość posiadanych przeze mnie urządzeń nie posiada wyłącznika. Chcąc zupełnie wyłączyć urządzenie - muszę wyjąć wtyczkę z gniazdka... Plazma, odtwarzacz DVD, dekoder TV kablowej... Nawet elektryczna szczoteczka do zębów, mikrofalówka i piekarnik!

Może przydałby się jakiś bojkot produktów i producentów tego typu urządzeń?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakaś zaraza z tymi urządzeniami bez wyłączników. Tu wielcy tego Świata zbierają się i trąbią o zagrożeniu naszej planety i nawołują do walki w imię czystego środowiska a z drugiej strony producenci masowego sprzętu elektronicznego produkują urządzenia bez wyłączników. Czy to nie jest chore?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest chore, ale można sobie z tym poradzić.
Poza magnetowidem, którego zegar jest podtrzymywany jakiś kwadrans bez prądu, cały pozostały sprzęt odłączam wyłącznikami sieciowymi, lub - w ostateczności - wyłącznikiem na listwie. Tak muszę traktować odtwarzacz DVD (moda jakaś?), mini wieżę Technicsa i komputery.
A co do plazmy to w czasie pracy pobiera ona moc porównywalną z dawnymi telewizorami Rubin icon_eek.gif , w stanie czuwania pewnie mniej icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest totalna mieszanka icon_rolleyes.gif
i sporo zwykłych listw przeciwprzepięciowych z wyłącznikami, których nałogowo używam do różnych sprzętów (od RTV przez komputerowe po choinkę i dodatkowe oświetlenie w kuchni).
Do tego komponenty stereo podłaczone pod zegar i listwę.
Parę elementów jest w StandBy (TV LCD, nagrywarka i miniwieża w sypialni, magnetowid w salonie)
parę innych wyłączam niezwłocznie po użyciu (TV, stereo, komputer, laptop i osprzęt do kompa).

TV w salonie na noc wyłączam średnio co drugą noc, ale obiecuję poprawę icon_cool.gif
Z sypialnianym LCD raczej nie będę walczył (i żoną też).

Zazwyczaj w StandBy zostaje LCD w sypialni i amplituner KD w salonie.
Jak wyjeżdżam, to poza nagrywarką (chyba, że nie zamierzam nagrywać) wszystko wyłączam, z wyjęciem listw z kontaktu włącznie icon_cool.gif
A po powrocie mam sporo biegania z ustawianiem zegarów (dochodzi jeszcze mikrofala, kuchnia...).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

obecnie wylaczam ale jedynie do stand by aby nie wychladzac urzadzen.


O ile sie nie mylę, to w standby "podgrzewane" może być tylko zasilanie układu zdalnego sterowania, wiec pewnie nie przyspieszy Ci to rozgrzewania całego urządzenia?

Naprawdę nie możesz wyłączać zasilania wieczorem a rano rozgrzewać sprzęt w czasie porannej toalety? icon_rolleyes.gif
Takiś niecierpliwy? icon_wink.gif



Masz racje ze stand by nie podgrzewa ale ja jednak sie ludze ze gra lepiej( a czasami zostawiam wlaczony nadal)A nie wylaczam bynajmniej nie z lenistwa czy niecierpliwosci
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...