Skocz do zawartości

Kolumny do Harmana


Ali

Recommended Posts

Witam!

Mam pytanko do szanownych forumowiczów ;P

Mam do nagłośnienia w stereo pokój 16m2, wzmacniacz Harman / Kardon PM655Vxi (starsza integra 4 / 8 ohmów ok. 90W), kable Black Rhodium AST75 (miedź/ocynowane) i szukam kolumn, raczej zdecydowanie wolnostojących (w monitorach generalnie nie ma dla mnie dość głębii basu). Absolutny limit cenowy to 2000PLN (ale najchętniej w okolicy 1500PLN).

Na początek powiem tak: słucham rocka, czasem ballad a czasem metalu a nawet drum & bass jak się nie mogę dobudzić icon_smile.gif Kolumny będą służyć również do oglądania filmów i jako FX do gier. Dlatego potrzebuję czegoś możliwie uniwersalnego. Do tej pory miałem B&W 604 S3 - wiem, że to inna półka ale poszły do kina w salonie ;P; z resztą, ponad wspaniałą skądinąd uniwersalność (wszystko grały w dość dobrze) zamęczała mnie ich suchość i analityczność, tym bardziej iż część nagrań mam niestety nadal w MP3...

Wstępnie posłuchałem z tego co mogłem w pobliżu: B&W 602 S3 (już nie do kupienia i nadal wady B&W) Wharfedale (wydawały się za miękkie), JBL (zdecydowanie za ostre), KEFy (drogie i zbyt wyrafinowane), Gale (zero basu), Avance (nawet niezłe, ale płytki bas) KODA, Magnat, Yamaha i inne mniej znane - coś mi nie brzmiały... Natomiast słuchałem 2 zestawów Jamo - robione na licencji jako "JP" E470 oraz Classic 8 i ta firma przypadła mi najbardziej do gustu. Miękki, ciepły dźwięk, w miarę uniwersalne - tylko najsłabiej wypadł metal - nieco wycofana średnica... - pliz nie obrażajcie się o powyższe opinie, odsłuch jest rzeczą subiektywną...

Tak więc poszukuję coś z Jamo, więc albo seria E albo C, generalnie największe podłogówki - E680, E770, E875 C407 i C605 wchodzą - to zupełnie różne konstrukcje i szczerze mówiąc zgłupiałem, co wybrać bo wszystkie są w zasięgu (niektóre są nominalnie droższe, ale w promocjach mieszą się w 2000), a nigdzie nie mogę żadnej z nich posłuchać...
Wysokie są myślę podobne we wszystkich, chodzi mi o możliwie uniwersalną, muzykalną kolumnę, z ciepłą średnicą i głębokim (broń boże krótkim i kontrolowanym) basem.

Czy możecie mi coś doradzić? Ktoś z Was którąś z nich słyszał? Ewentualnie jakieś w ogóle inne?

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z HK uzywam zestawu Paradigm - u mnie spisują sie wysmienicie!:)
bardzo polecam, stara szkoła Paragim cechowała sie poteznym basem... to taki mini slon stapajacy po domu..obecne werje tych kolumn w sensie seria monitor.. jest bardziej ukierunkowana na rynek europesji. Wiadomo,ze marka Paradigm to kanadyjski sprzet a amerykanie lubia zawsze mocno i duzo:) dlatego w stanach takie uznania mialy zawsze Paradigmy oraz jbl'e. W obecej sytuacji tylko bardzo dobre "szczeciedziatki" z paradigmow graja takim.. wiesz mocnym klimatem..tylko,ze cena cos kolo 5-6 kola, wiec raczej nie o tym.
Lubie to polaczenie poniewaz u mnie sie sprazwdza. icon_smile.gif
nie wiem co na to inni:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ja z HK uzywam zestawu Paradigm - u mnie spisują sie wysmienicie!:)
z paradigmow graja takim.. wiesz mocnym klimatem..tylko,ze cena cos kolo 5-6 kola,



No Paradigm nie miałem niestety okazji spróbować, ale na razie nawet się nie napalam bo właśnie widzę że najtańsza podłogówka 4199 icon_sad.gif

Ale dzięki za posta icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

ja z HK uzywam zestawu Paradigm - u mnie spisują sie wysmienicie!:)
z paradigmow graja takim.. wiesz mocnym klimatem..tylko,ze cena cos kolo 5-6 kola,



No Paradigm nie miałem niestety okazji spróbować, ale na razie nawet się nie napalam bo właśnie widzę że najtańsza podłogówka 4199 icon_sad.gif

Ale dzięki za posta icon_razz.gif



Nieprawda najtansza podlogowka Paradigma kosztuje ponizej 2k a jesli w gre wchodzi second hand to ponizej 2k kupisz serie monitor7 v3v4.W podobnej cenie dali8008.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda najtansza podlogowka Paradigma kosztuje ponizej 2k a jesli w gre wchodzi second hand to ponizej 2k kupisz serie monitor7 v3v4.W podobnej cenie dali8008.
[/quote]

Nie widzę second handa Paradigma na allegro akurat w tej chwili wcale, ale najtańsza podłogówka rzeczywiście 2499PLN... -sorry. Ale jej recenzji czytałem 3 na necie i wszystkie mówią o wycofanej średnicy w tym modelu... wiem, że to trzeba posłuchać bo odsłuch jest podstawą a nie opis, ale patrząc na cenę i brak widma odsłuchu... Natomiast Dali słuchałem akurat chyba nawet ten model i wolę Jamo ;P
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak.. poniewaz to idelaniemoj temat:)
Jezeli mowa o srednicy wycofanej ..zmenijszonym basie lub cos w tym stylu...to juz opisywałem wyzej,ze firma skupiła sie troche sprzedazy europejskiej.

Generalnie do wszystkiego idzie sie ladnie przyzwyczaić, ja tez kiedys dysponowałem moniotorami zupelnie innymi w konfiguracji 2+1 w piekilnie wielkim 12calowym subem, chodzilo to niezmiemsko mocna na tyle nieziemsko, ze w ostateczności słucham zadziej niz zwykle to bywa... ale wracaja do tematu, kwestia lekkie podregulowania na wzmacniczu pod swoje preferencje i kolumny zagraja dobrze:)
Nie ma sie co klocic w temacie czy z 2 reki czy nowe
ja coraz mnie niestety wierze naszym rodakom, ze wzgledow np chocby umiejetnego wciskania kitu na allegor np.
Nalezyy bardzo uwazac.

co do grania - powtorze koljny raz - dla mnie graja bardzo dobrze - najlepiej porwnywac ale zawsze czlowieka ucho bedzie mialo jakis odnośnik, jednaego dnia beda Ci sie podabalo drugiego zninawidzisz nie ma kolumn ktre zagraj dobrze w kazdych warunkach z kazda plyta z kazdym wzmakiem..nie szukajamy "panaceum" icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

co do grania - powtorze koljny raz - dla mnie graja bardzo dobrze - najlepiej porwnywac ale zawsze czlowieka ucho bedzie mialo jakis odnośnik, jednaego dnia beda Ci sie podabalo drugiego zninawidzisz nie ma kolumn ktre zagraj dobrze w kazdych warunkach z kazda plyta z kazdym wzmakiem..nie szukajamy "panaceum" icon_wink.gif



Że panaceum nie ma to pewne, pewnie tym trudniej je znaleźć w tej cenie ;P Ale to marzenie każdego i dlatego pyta icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nieprawda najtansza podlogowka Paradigma kosztuje ponizej 2k a jesli w gre wchodzi second hand to ponizej 2k kupisz serie monitor7 v3v4.W podobnej cenie dali8008.


Nie widzę second handa Paradigma na allegro akurat w tej chwili wcale, ale najtańsza podłogówka rzeczywiście 2499PLN... -sorry. Ale jej recenzji czytałem 3 na necie i wszystkie mówią o wycofanej średnicy w tym modelu... wiem, że to trzeba posłuchać bo odsłuch jest podstawą a nie opis, ale patrząc na cenę i brak widma odsłuchu... Natomiast Dali słuchałem akurat chyba nawet ten model i wolę Jamo ;P





Niestety nowe Paradigmy V5 sa slabsze od v3 v4 sa tez o 500 tansze od starszych modeli a mozna jeszce kupic modele takie jak esprit czy phantom z serii performance i te sa ponzej 2k.

Moje Paradigmy v3 maja DUZĄ srednice rownierz dobrze zrownowazona pomimo ze garja na Denon PMA700ae ktory w srednicy nie ma najwiekszego powera,poza tym odpowiednie okablowanie zalatwia wszystkie niedomuwienia no i zrodlo musi byc odpowiednie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moje Paradigmy v3 maja DUZĄ srednice rownierz dobrze zrownowazona pomimo ze garja na Denon PMA700ae ktory w srednicy nie ma najwiekszego powera,poza tym odpowiednie okablowanie zalatwia wszystkie niedomuwienia no i zrodlo musi byc odpowiednie.



Po dwóch odsłuchach - już jako nowe, nie wygrzane, wydaje mi się, że jednak te jamo było strzałem bliskim 9 (nie ma panaceum ;P!!! ) za tą cenę. Chociaż w sumie to nie wiem co tracę bo paradigmów nie słuchałem... ale czasem tak nawet łatwiej icon_razz.gif

W każdym razie mam i dobrą średnicę (może nie porywającą, ale poprawną i z super wokalem) i ciepły, fajny bas i niesamowicie pełne przestrzeni wysokie (lepsze wg mnie od wyższej przecież półki B&W 604 S3 !). Zdecydowanie polecam, za 1700pln drugich takich jak dla mnie nie ma. Tu nie muszę nic wyrównywać kablami ani regulować wzmacniaczem - one po prostu grają tak jak lubię i o to chodzi. I to jest wręcz ich mały fenomen - czy to B&W czy tonsile czy magnaty czy avance czy kilka innych przez które "przechodziłem" za każdym razem przy radykalnej zmianie typu muzyki np. z bluesa na metal czy z metalu na drum & bass wymagały zdecydowanej zmiany ustawień niskich, wysokich i nawet czasem konturu. Te są ustawione na jednej rkonfiguracji (niestety, nie neutralnej icon_sad.gif ) i nic nie ruszałem przez 4 godziny odsłuchu różności, łącznie z filmem i grą...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz zalezy co kto lubi mialem kiedys jamo ale inne slabsze i tez byly fajne ale nie mialy wogole basu przynajmniej w miejscu odsluchu bo bas gdzies tam po pokoju sie paletal.

Jak nie chcesz zmieniac kolumn to nie sluchaj nic drozszego bo niechcacy sobie cel wyznaczysz.

Ja swoj sprzet kupilem i bylo super ale wiedzialem ze kable glosnikowe sa cienki(od zestawu 5.1 mode com) i musze je zmienic,kupilem real cable tdc300 i bas znaczaco odparowal.ze nie jestem zamozny pomyslalem ze 120 zl jak psu w oko ale nie chcialem odrazu kupowac drugich wiec kupilem interkonekt i mam basu wiecej niz na poczatku ,brzmienie dociazone,wypelnione i wogole ok.Ale kupie sobie kiedys pozadne przewody ktore kazdy dzwiek przepuszczac beda osobno,nadadza niesamowitej czystosci,dzwiecznosci,spojnosci i barw ktore beda sie rozplywac.

ps; u mnie brzmi dobrze w kazdym ustawieniu naturalne,wzmocnione,source direct ,oprocz loudness icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No wiesz zalezy co kto lubi mialem kiedys jamo ale inne slabsze i tez byly fajne ale nie mialy wogole basu przynajmniej w miejscu odsluchu bo bas gdzies tam po pokoju sie paletal.

Jak nie chcesz zmieniac kolumn to nie sluchaj nic drozszego bo niechcacy sobie cel wyznaczysz.

ps; u mnie brzmi dobrze w kazdym ustawieniu naturalne,wzmocnione,source direct ,oprocz loudness icon_lol.gif



Ad1. Bas jest ok, ja generalnie lubię taki "pływający" i miękki więc mi odpowiada ;P

Ad2. Dokładnie - będę słuchał lepszych (tzn. słuchałem już lepszych, nawet legendarnych Nautilusów B&W w studiu w GB - ale nie zastanawiałem się nad ich kupnem z oczywistych powodów i od tego czasu unikam sprzętu tej klasy żeby nie wpaść w depresję icon_razz.gif ) za parę lat jak zbiorę fundusze ale to znacznie większe, już nie na "hi-fi" tylko "hi-end" icon_smile.gif

Ad3. Obecnie tylko loudness / phase correct z wlączonym tone defeat, co oszczędza wielu zniekształceń (mój wzmak ma wprawdzie super końcówkę mocy i niestety bardzo przeciętny preamp - chyba z resztą tak jest generalnie w H/K...? )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...