Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

Bert
,

Autobias mozna uznac za "gorszy". Podobno jest duzo mniej dokladny i nie wszystkie lampy sa prawidlowo ustawione. NIe mniej jednak na pewno jest to wygodne.
W bardzo dobrych wzmakach montuje sie raczej bias manualny - taki tez posiadam.

Bias manualny daje duze mozliwosci, nawet w ksztaltowaniu dzwieku. Z reguly jest tak, ze jak bias jest wyzszy bas jest zwarty, a gora "ostrzejsza". Natomiast, gdy jest za niski odwrotnie, bas rozmyty, gora przyciszona.

Moim zdaniem bias manualny trzeba sprawdzic/regulowac praktycznie kazdorazowo przy zmianie pomieszczenia odsluchowego. Niestety nie kazdy ma w gniazdku rekomendowane 230V.

Przy 230 V bias przy moich lampach mocy (kt88 electro harmonics) powinien byc 53 mV (na wyjsciu pomiarowym). Natomiast gdy ktos ma w gniazdku zazwyczaj 227, bias znacznie spada. Moze spasc nawet do 45 mv, a to sie juz slyszy !
Sytuacja dziala rowniez w druga strone, sa mieszkania gdzie srednie napiecie to 233-235 V, wtedy bias skacze powyzej 60 mV.

Poza tym nalezy jeszcze wziac pod uwage skoki napiecia w ciagu dnia. U mnie wahaja sie od 227 - 235 V. Roznica w dzwieku potrafi byc slyszalna.
Poza tym nalezy sprawdzac bias mniej wiecej co 2-3 miesiace. Bias na lampach nowych nie powinien sie zmieniac. Natomiast przy starych moze sie rozjezdzac.

Pamietasz jak padla lampa kt88 w zmaku moejgo brata ? Okazalo sie, ze wlasnie ta lampa od jakiegos czasu rozjezdzala sie z biasem w stosunku do reszty. Najprawdopodobniej czesto rozjezdzajacy sie bias swiadczy o tym, ze lampa konczy swoj zywot. To tak z doswiadczenia

Wniosek z tego taki, ze bias w ukladach manualnych nalezy mierzyc co jakis czas. Szczegolnie przy zmianie pomieszczen odsluchowych jak i przy starszych lampach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...jeszcze jedno otóż Jolidę można również zamówić u horneta9. Tak na wszelki wypadek podaje Ci adres jego strony: http://www.hornet9.com/

Marku
Dziękuję za link - do tej pory zastanawiając się (mocno przyszłościowo...) nad "lampą" myślałem o nowym i ciężkim sprzęcię, o cenach dochodzących do 10 tysięcy i wyłącznie o nowym sprzęcie.
A teraz okazuje się, że 9 W Jolidy jest w zupełności wystarczające do spokojnego odsłuchu, że sprzęt nie musi być tak duży i drogi.
Więc ceny z poziomu tysiąca czy dwóch wyglądają interesująco. Do tego zamiast "ciężkiej krowy" (ale w pozytywnym sensie!) malutki i zgrabniutki mebelek przyjemnie się żarzący w ciemności i jeszcze przyjemnie grający icon_cool.gif
Jak jeszcze pomyślę , że wystarczy do odsłuchów sypialnia i nieduże monitory ...
Rozmażyłem się - a ja też nie zamierzałem zmieniać sprzętu! To znaczy nadal nie zamierzam zmieniać, ale pomysł o dołożeniu jednego czy trzech (z monitorami) elementów coraz bardziej mi się podoba icon_cool.gif

Belfer54 - Bert -Hybyrd83
Dziękuję Wam bardzo za informacje i wyjaśnienie wątpliwości człowieka przedlampowego...
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman
jeśli zakładasz, że będzie to Twój drugi zestaw. o czym zresztą wcześniej wspominałeś to myślę, że słabsza lampa zda egzamin. Musisz tylko uważać abyś nie wpadł po uszy i lampa wyda Ci się po krótkim czasie nie wystarczająca. Dlatego musisz wyraźnie sprecyzować swoje preferencje. Ja "bujam" się z problemem zakupu kolejnej lampy od kilku tygodni i zawracam głowę Kolegom z forum icon_smile.gif
Tak mnie to pochłonęło, że zapominam o swoich obowiązkach względem rodziny icon_smile.gif
Wydawało się, że już mam sprecyzowaną koncepcję tym czasem rozbija się ona o kwestie związane z innymi potrzebami mojej rodziny. Czyli znowu muszę zweryfikować wcześniejsze założenia biorąc pod uwagę stanowiska członków rodziny aby wybrać złoty środek. Mój pies też się odszczekuje icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie całkiem na temat ale czy wy też tak macie.Jednego dnia sprzęt gra do bani następnego z głośników sypią się perełki.Wczoraj miałem taki super dzień.A raczej noc bo jak wiecie słuchać idę gdy wszyscy śpią.w dźwięku słyszałem wszystko co lubię a szczególnie głębokość sceny dźwiękowej,To co lubię.Zawsze się zastanawiam czy to mój nastrój czy może tego dnia prąd jest czysty a napięcie w sieci jak trzeba.Słuchałem akurat płyty Audiofilskie Zajawki.To nie kadzenie Panom Redaktorom!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfer!
Ty i tak szczęściarz jesteś - masz drugi zany system i możesz pomimo braku "Jolki" godnie posłuchać muzyki!
Audionet!
Mam dokładnie ten sam problem. A nawet większy, bo jak siedzę przed komputerem to muzyka niestety dobiega przez drzwi... icon_wink.gif
A z wrażeniami ze słuchania muzyki jest podobnie, jak z potrawami... Niby jesz tę samą potrawę, raz smakuje, a drugim razem już mniej...
Pozdrawiam Wszystkich!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfer!
Ty krynico, coraz to nowych pomysłów!!!
Teraz już trioda single ended... No naprawdę zadziwiasz... icon_biggrin.gif
Rozumiem teraz twą wypowiedź o stresie... icon_wink.gif
A wzmacniaczy SET nie słyszałem!
Pozdrawiam Cię ciepło i nie zdziwię się, gdy nagle zaczniesz poszukiwać monobloków Jeffa Rowlanda oraz, żeby i lampka była - lampowego przedwzmacniacza... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek
Na razie wiem, że sa to ukraińskie monobloki (z wbudowanym pre), klasa A, 2x30Watt (przy 8 Ohm). Poprosiłem o więcej informacji. Mam nadzieję, że otrzymam. Nie wiem, czy nie byłby to kres moich poszukiwań. Na allegro są dwie aukcje z monoblokami Phast. Niestety w przypadku jednej konieczny odbiór osobisty we Wrocławiu, co w moim przypadku nie wchodzi w grę. Drugi Phast to kolega hifiaudio z Krakowa. Wzmacniacz nowy, nie wygrzany.
To tyle na razie. Zobaczymy jak rozwinie sie sytuacja.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SET mialem dwa razy, zdjecia pokazalem wyzej. SET potrzebuje odpowiedniego dobrania kolumn do mozliwosci traf wyjsciowych. Ciezkich kolumn to to prawidlowo nie pociagnie.
Z Ukrainskich SET, nie Phase/Phast kojarzy mi sie Abraxas na 300b. Sluchalem wersji mocno modyfikowanej, ponoc znacznie poprawionej. Mnie tak srednio sie podobalo, gralo to dziwnie. Moze byla to kwestia glosnikow o budowie LT. W kazdym badz razie wzmacniacz nie do kazdej muzyki.
Jesli srednio podobal mi sie Abraxas 300b mocno modyfikowany, to pewnie oryginal to porazka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z tego co się zorientowałem, to te ukraińskie monobloki są na 6C33c. Są to wg niektórych znawców lampy o małej żywotności, bo ok. 500 godzin i bywa, że trudne do kupienia. I tu właśnie jest słaby punkt tych wzmacniaczy.




No wiec piszesz o slynnych "diabelkach" o oznaczeniu 6s33s. Bardzo mocna lampa. W ukladzie triody SET jest produktem Phase/Phast. Najnowszy, najwyzszy model Phast oparty jest wlasnie o ten model lampy w ukladzie SET.

Starszy model, chyba jakis prototypowy byl sprzedawny juz kilka krotnie na allegro - bez powodzenia (a moze to nie Phast? tylko inna firma). Z wygladu takie dosyc spore monobloki w jasnym obiciu drewnianym. Sprzedajacy dorzucal chyba pudlo transportowe (drewniane).
I mialy na pewno wbudowany potencjometr. Prawie pewne, ze to ten sam wzmak icon_smile.gif

Uwazaj przed zakupem, lepiej posluchac/sprawdzic. Warto tez bylo by to tworzyc i sprawdzic czy nie byl grzebany. Jesli kilkakrotnie byl sprzedawany na allegro, bez powodzenia - to przyczyna tego jakas musi byc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hybyrd83
z tego co piszesz to faktycznie to są prawie na 100% te monobloki, które nie sprzedały sie. Otrzymałem zdjęcia i potwierdza się to. Pewnie sobie odpuszczę.Jak zapewne czytałeś wyżej (jakiś dziwny układ postów wprowadził Admin) wypatrzyłem na allegro dwie aukcje dot. Phasta. Jedna z Wrocławia, niestety odbiór, druga hifiaudio Kraków. Korespondowałem z hifiaudio napisał, że Phast jest nowy, raz włączony, przywieziony z Ukrainy w październiku. Pytałem o dokumentację. Napisał, że tylko w wersji elektronicznej. W takiej wersji to ja sobie mogę zobaczyć na stronie: http://phast.com.ua/
Stąd moje wątpliwości, czy zainteresować się tym Phastem od hifiaudio.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...