Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

Jak nie lampowo to nie dla mnie.Można jeszcze modyfikować brzmienie przełącznikiem.Triode -ultra linear.Przed chwilą słuchałem zestawu Marantz cd 14 ,audionet Sam plus Focal coś w tym zestawie nie gra .Pewnie kolumny,Audioneta słuchałem solo i grał lepiej jak moja Jolka.I znowu kłania się zestaw jako całość.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek - po paru latach mogłem wreszcie wybrać PHONO jako źródło icon_razz.gif
Na razie jeszcze nie na lampie (nawet nie pod wzmacniaczem, bo w ampli KD akurat zacisk uziemienia i wejście gramofonu są jako pierwsze z brzegu i aż się prosiły...), ale ponieważ bierze mnie coraz bardziej icon_cool.gif

Marek - dziękuję, bo gdybyś nie zaczął tematu to nawet bym się nie zabierał za porządne przeglądanie postów i cenników/aukcji, o odsłuchach nie wspomnę icon_lol.gif
No i oczywiście dla Pozostałych Kolegów też podziękowania za Wasze pod/odpowiedzi.

Przy okazji pytanie - czy wzmacniacze lampowe (ale raczej te najpopularniejsze... i poniżej 5 tysięcy...) mają gramofon jako źródło, czy jednak trzeba korzystać z przystawki?

Na razie z radością dołączam 2 fotki ciut nie na temat, ale...

Pozdrawiam
PS. Parę słów o wspólnym odsłuchu za chwilę icon_rolleyes.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Manleya Stingraya.
Wygląd zacny, podobnie i wykonanie. Zagrał jednak z (wg mnie) dość trudnymi kolumnami Gallo Reference 3 i to nie wygrzanymi, więc w powietrzu czegoś brakowało. Była przestrzeń, były niezłe basy - ale trudno jednoznacznie określić co się podobało, a czego zabrakło (mam za małe doświadczenie z lampami więc musicie? mi wybaczyć).
To tak, jakby kolumny nie były dopasowane do wzmaka (Marek ładnie to określił, że "grał zbyt mało lampowo a bardziej tranzystorowo"). A może oprócz niewygrzania do kompletu nie pasował CD DENONa ? jest to ocena subiektywna i proszę tak ją odczytywać. Może faktycznie MS miał za małego kopa, a przy innych poziomach głośności byłoby lepiej?
W każdym razie ja najmilej wspominam wygląd, a najgorzej cenę.

Ładniej mi zagrał (to znaczy nie ładniej, ale bardziej adekwatnie do ceny) trzy razy tańszy Fatman 182 na KT88, podłączony do niedrogich KEF Q5 i tego samego CDka DENONa. Tworzyło to świetnie dopasowany komplet za rozsądne pieniądze, grało na podwójnych kablach głośnikowych Reason w pomieszczeniu ok. 30m^2.

Ciekawym pomysłem do małych pomieszczeń był Fatman "iTube"(ze stacją dokującą do iPoda ? już widzę, jak z tego korzystam...). Piękny mały wzmacniacz za ok.1800zł. Tylko KEF Q1 (niezbyt duży monitor) jednak ustępował pola Q5 (Q5 na 30m zagrały przyzwoicie) i tu musiałbym sprawdzić w warunkach niedużego pomieszczenia oba rodzaje KEFów. Najprawdopodobniej - jak mądrze oceniali panowie z AF - model Q5 dusiłby się na 10m, ale mimo wszystko na pewno przed ewentualnym zakupem chciałbym to sprawdzić.

Konkluzje - 3 razy TAK:
dla bardzo miłych, kompetentnych i cierpliwych Panów z Audio Forte (i podziękowania tą drogą)
dla FatMana 182 za grę, a dla "iTube" za cenę (najchętniej - wyrzucić podstawkę do iPoda i dać niższą cenę)
dla Belfra54 jako przemiłego i równie kompetentnego organizatora i towarzysza odsłuchów

Jeżeli miałbym w tej chwili kupować dla siebie lampę, to:
- mając dużo pieniędzy jednak kupiłbym Manleya, po sprawdzeniu go u siebie na "bardziej normalnych/mniej wymagających" kolumnach. A mnie takie lampowo-tranzystorowe brzmienie (przynajmniej na razie) odpowiada.
- mając poniżej 4 tysięcy Fatman byłby punktem odniesienia i do niego porównywałbym inne modele. I nie wykluczone, że wróciłbym po niego - lub dołożył tysiąc i kupił PhaSTy icon_lol.gif
Pozdrawiam
PS. Audionet - o opóźnieniu z Panasonicem już Ci pisałem, termin opinii po następnym weekendzie aktualny.
Ja byłem dzisiaj w teatrze i na szczęście muzyka była szczątkowa (właściwie to tylko parę efektów akustycznych, a nie muzyka), więc przeżyłem bezboleśnie. A wieczorem było jeszcze lepiej i na talerz gramofonu wskoczyły dwie (dziewicze-pierwszy odsłuch, doczekały się po chyba 10 latach) płytki The Beatles i PetShopBoys, więc jeszcze żadnych trzasków nie było - w przeciwieństwie do zadowolenia z przyjemnie zakończonej/posłuchanej niedzieli icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman
Przede wszystkim dzięki za wspólną wyprawę. Troche zaskoczyliśmy Panów z AF, ponieważ odsłuchy nie były zaplanowane. Ale jak zwykle ekipa z AUdioForte okazała swój pełny profesjonalizm i włąsciwy stosunek do klienta.
Jeślii chodzi o podłączanie gramofonu do lampy to niestety trzeba zaaplikować przedwzmacniacz gramofonowy. Nie znam osobiście lampy, która by takowy posiadała.
Zgodzę się z opinią RoRo , do małych i niezbyt wymagających pomieszczeń np. typu sypialnia Mały FatMan jest jakimś rozwiązaniem, przy założeniu, że cena byłaby niższa.
FatMan 182 to już zupełnie inna klasa dźwięku, jednak to KT88. Cena wzmacniacza konkurencyjna do innych propozycji na polskim rynku, Wykonanie też tez bez zastrzeżeń.
Może Roman sie nie zgodzi, ale w połączeniu KEF Q5 z FatManem 182 czegoś mi brakowało. Chyba najbardziej przestrzeni a basy grały w niektórych momentach jakby trochę nieczysto i mało spójnie. Nie wiem jak zagrałby FatMan z innymi kolumnami. Mnie jakoś stylistyka KEF nie przekonuje do końca. Mimo to generalnie jak w tej kategorii cenowej to podzielam zdanie Romana, że jest to całkiem fajny komplecik.
Tak, czy inaczej FatMan 182 może śmiało konkurować z innymi wzmacniaczami na lampach KT88.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, moi Drodzy, po kilkudniowej przerwie spowodowanej małym wyjazdem narciarskim, będącym przygotowaniem do "poważnego" wyjazdu w Alpy!
No, widzę, iż całkiem sporo zaszło przez czas mojej nieobecności... Cieszy mnie to niepomiernie!!!
Z olbrzymią niecierpliwością czekam na recenzje Phastów w systemie Belfra!
Do tego RoRo coraz mocniej "wsiąka" w świat "analogu" - gramofon, odsłuchy lampowców... No, no! Zazdroszczę Wam, Panowie, zarówno odsłuchów, jak i wspólnego spotkania...
Pozdrawiam, z wypiekami na twarzy czekając na dalsze Wasze posty!
Bartek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek
Ty tam szusujesz na nartach a tu się dzieje, oj dzieje. Roman rozgrzał się do czerwoności. icon_biggrin.gif

No a teraz parę słów o monoblokach.
Dużo się o nich naczytałem. Generalnie nie słyszałem opinii negatywnych, chociaż wielu ostrożnie podchodziło do tego ukraińskiego produktu. Z informacji uzyskanych wcześniej od znawców tematu i od sprzedawcy monobloków Phast wiedziałem, że wyroby ukraińskie nie grzeszą dobrym wykonaniem, chociaż o w tym modelu akurat dobrze się wyrażano.

Po wyjęciu monobloków ze wspaniałego pudła wykonanego ze sklejki okazało się, że klocki wykonane są co najmniej dobrze. Nie są to błyszczące chińczyki, jest to solidna powiedziałbym ręczna robota.
Z drżeniem serca podłączałem je do Duevel Planets, z którymi wcześniej Solida nie za bardzo sobie radziła. Są to 4 Omowe kolumny o skuteczności 85dB a więc nie łatwe do wysterowania. Jako źródło dźwięku posłużył Shanling 100.
I cóż, Phasty wydobyły z Duevel to czego już dawno nie słyszałem. Początkowo nie wygrzane im dłużej się słuchało pokazały co potrafią. Pojawił się ciepły, wyraźny bas może niezbyt potężny ale w średnich i górnych jego rejestrach bardzo ładnie podkreślony. Średnica na swoim miejscu, dobrze wkomponowana w ogólny plan może czasami lekko przymglona. Ale wydaje mi się, że to typowe dla tej klasy lampy zbudowanej na 6L6 Wysokie niezbyt ostre, ale wyraziste, nie narzucające się. Takich wysokich na Duevel jeszcze nie słyszałem.
Nie jest to wzmacniacz mający potencjał elektrowni atomowej jaką zapewne jest Bartkowy Omak, ale potrafi nieźle się zaprezentować a w swojej klasie cenowej raczej trudno będzie znaleźć godnego konkurenta.
Monobloki zostaną u mnie i sądzę, że następnym krokiem będzie wymiana kolumn. Czeka jeszcze Phasta jeden mały egzamin, mianowicie odsłuchy na Totemach Mite, ale sądzę, że tu taj to może być już tylko lepiej.

Cóż tyle na początek. Po odsłuchach z Totemami również coś skrobnę. Kolejny temat to kolumny do Phasta. Ciekawe co na to moja powie moja "księgowa" icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tym Graalem to nie mów hop. W życiu nigdy nie wiadomo. Dziś jest tak, jutro inaczej icon_biggrin.gif

Przedwzmacniacz jest można tak powiedzieć w komplecie. Jest to podobno nowszy model preampa. Inna konstrukcja niż na stronie ukraińskiego producenta, gdzie cały czas widnieje jeszcze starsza wersja, która nie przypadła do gustu wielu jej posiadaczom.
Obecnie preamp wygląda tak jak na tej aukcji.
http://www.allegro.pl/item302933722_phast_...powy_nowy_.html
Phasty pracują w tej chwili w systemie z Shanlingiem, który wnosi dużo powietrza i żywiołowości. Duevel podłączone są jak na razie kablami DNM reson. Shanling podłączony jest sygnałowym DNM reson. Monobloki podłączyłem do preampa Cordialem CGK 122.
W perspektywie planuję wymienić Duevel na coś bardziej "strawnego", o większej skuteczności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za wpisy.Aż nabrałem ochoty na jakiś ciekawy odsłuch.Chyba trzeba sprobować odnowić kontakty z ludźmi z przyzwoitymi klockami.Niestety to nie będzie lampa.Ro Ro mi przypomniał że mój Dual jest wciąż na zesłaniu w piwnicy.Taki los zgotowała mu koleżanka małżonka ,a ja niestety nie śmiałem zaprotestować. Podobno jest brzydki i szpeci pokój.Na razie mógłbym wykorzystać przed wzmacniacz w Luxmanie. Parę płyt też jeszcze przetrwało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

O czym rozmyślasz?

Bartek
Tak właściwie, to komu zadałeś to pytanie ?
Z kontekstu wynika, że Markowi - ale zaczynam też się poczuwać icon_cool.gif

Belfer54
Nie przenoście nam głośników do Krakowa icon_rolleyes.gif
Oooops, chyba coś mi się pomyliło - w każdym razie bardzo lubię Kraków i bieżący temat...
Bardzo więc proszę, niech kolumny pod lampę zostaną w tym wątku icon_rolleyes.gif

Pozdrawiam
PS. Z prehistorii (może audio...):
dawno, dawno temu w starożytnym Rzymie Klaudiusz poklepał się po swoim wydatnym brzuchu i wsłuchując się w dźwięk przypominający tam-tamy postanowił ruszyć dalej temat poniekąd muzyczny. Udał się do biblioteki, prześlizgnął się wzrokiem po dziwnych spłaszczonych pudełkach o wymiarach 14 na 12.5 na 1 cm, kryjących w sobie okrągłe lusterka z dziurą w środku (znalezionych podobno w dalekim Egipcie w piramidach), a następnie zaczął czytać o sztuce greckiej. O tym, że były kolumny w stylu jońskim, doryckim i korynckim. I czegoś mu brakowało.
W jego mózgu złocisto-miedziane, a później i srebrne nitki myśli w szalonym tempie zaczęły budować skomplikowane struktury o wymiarach tak małych, że prawie niemożliwych do zobaczenia. Z czasem powstawały większe kostki widoczne gołym okiem... musiał coś z tym zrobić - zawołał ogrodnika, potem stolarza, potem ... coś nowego powstało! Tak , to był nowy styl - tranzystorowy. Być może ktoś wcześniej na to wpadł, ale wszak cały splendor jemu się należał! icon_mrgreen.gif

A potem Marek założył ten wątek i odnalazł zagubiony piąty element - styl lampowy...
A potem dostałem dwójkę z hist(e)orii i skończyłem z wygłupami ... icon_wink.gif
...chwilowo icon_cool.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman
a może to nie był Rzym i Klaudiusz a może to działo się na zatopionej Atlantydzie. A wierzysz w życie po życiu i w kolejne wcielenia? icon_smile.gif

Parafrazują "poloneza czas zacząć". Czyli rozumiem, że kolumny do lamp pozostają w tym temacie.

Bartek przez nieostrożność powiedział kiedyś, że wątek o lampie zrobił się najdłuższym wątkiem na FORUM i tak już zostało icon_biggrin.gif
A zatem Koledzy audiofile do DZIEŁA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Chłopcy!!!
Uwielbiam z rana startować komputer, otwierać przeglądarkę, klikać w "ulubione" i oddawać się porannej rozkoszy czytania Waszych postów! Zrobił się z tego taki mały rytuał, który celebruję z namaszczeniem już bardzo długo!
Zatem mamy ustalone - kolumny dla Belfra zostają w temacie!!!
Dla RoRo szukamy lampowca!
Audionet słucha z nami, a Hybyrd nam wszystkim pomaga!
W takim razie, kolego Belfer - proszę określić swoje preferencje i budżet icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif
Pozdrawiam Was serdecznie
Bartek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zatem mamy ustalone - kolumny dla Belfra zostają w temacie!!!
Dla RoRo szukamy lampowca!

Bartek
Co do pierwszego - że kolumny zostają w temacie - to bardzo dobrze icon_lol.gif

Natomiast co do sprzętu dla mnie - po reakcjach zony na moje sugestie widzę, że albo ja albo lampa icon_sad.gif
A kupować "do szafy" na parę miesięcy będzie bez sensu. Szkoda, ale audio nie jest najważniejsze (a momentami tak to może u mnie wyglądać). A ponieważ widzi to nie tylko moja żona ale i ja oraz znajomi, to coć w tym musi być...
Muszę trochę zwolnić z zakupami i z poszukiwaniami, bo zaraz trafię do wariatkowa icon_rolleyes.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hybyrd83
Jolida nie ma startu do monobloków, mówiąc kolokwialnym językiem. To co napisałem, czyli większa przestrzeń, kontrola basu. W końcu bas nisko schodzi, chociaż nie jest może tak potężny, ale jest to bas zwarty, wyrazisty nie rozlazły.
Postaram się podłączyć w najbliższym czasie Totemy Mite i napisze wówczas parę słów.
Co do kolumn to w tej chwili nie wiem co począć. Mam dwa zestawy. Jeden to Baltlab napędzający wspomniane Totemy, drugi jak na razie monobloki+preamp z Duevel. W najbliższym czasie chciałbym sprzedać Duevel, choć sa to dobre kolumny ale jednak moim zdaniem do większych pomieszczeń i lepiej przygotowanych akustycznie.
Gdyby udało mi się sprzedac to myślę, że na kolumny mógłbym przeznaczyć ok. 4000zł.
Mojej żonie marzy się trochę aby w domu była tylko jedna para kolumn, ale wówczas musiałbym sprzedać Totemy, czyli dodatkowy kłopot.
Otrzymałem ofertę zakupu kolumn podłogowych ADAM Pencil. Są to kolumny na głośnikach Etona plus wstęga wysokotonowa. Sprzedający twierdzi, że mimo ich skuteczności 88dB świetnie spisują się z lampą. Sprawdzał je na takich samych monoblokach jakie ja posiadam i twierdzi, że grają rewelacyjnie. Niestety tylko ta cena, ok. 6000 zł.
Myślałem również nad AN-E. Pisałem w tej sprawie do znanego na zaprzyjaźnionym forum Kolegi, który konstruuje klony Audio Note. Zaproponował abym przyjechał do niego z monoblokami. Mieszka w okolicach Wrocławia. Niestety do połowy lipca jestem uziemiony. Jak tak dalej pójdzie to ja się chyba na stałe przeprowadzę gdzieś w te okolice icon_biggrin.gif
To są moje typy na dzień dzisiejszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I bardzo mnie to cieszy, że mogę na Was liczyć icon_razz.gif
I niewątpliwie wrócę do tematu lampy...
Ale pierw wrócę z nart - mam nadzieję, że w całości

Marku - przy okazji - czy preamp z poniższej aukcji to jest właśnie ten "wcześniejszy model" w stosunku do Twojego preampa?
http://www.allegro.pl/item302281717_phast_...oki_preamp.html
I czy Twoja nowa "trójka klasowa" wymaga wygrzania, czy też ma już ten proces za sobą i jest już w pełni sprawna i gotowa?

Jak Totemy - zaliczyły już pierwszy kontakt z PhaSTami?

I co to jest za model, bo moc jest jakby trochę... zawyżona icon_rolleyes.gif
http://www.allegro.pl/item304904196_wzmacn..._2x30_wat_.html

Pozdrawiam
Ps.I nie przeprowadzaj się do Wrocławia, bo będę płakał!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na temat lampowy to i tak jest nas sporo.żony wieczny temat.Moja nie chce sie zgodzić na ciężkie zasłony, bo nie modne ,zbiorowisko kurzu itp. Kiedyś jeszcze na poprzednim mieszkaniu takie zasłony kupiłem.Nieopacznie wyjechałem na jakiś czas ,i po prostu zniknęły.A kolumny do lampy ,czy takie istnieją?Mają być dobre i powodować ten dreszcz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman
po 1. ten peamp to jest właśnie wcześniejszy model, nie najlepiej oceniany przez wielu, z którymi korespondowałem i rozmawiałem na ten temat. Chyba facet za taka cena nie sprzeda szybko tego sprzętu.

po 2. moja "trójka" wymaga wygrzania ponieważ jest to "nówka sztuka"

po 3. Totemy jeszcze testu nie zaliczyły. Zaczyna mnie toczyć jakieś chorubsko chyba i łażę na zwolnionych obrotach. Mam nadzieje, że bliżej weekendu uda się na spokojnie.

po 4. Tego modelu konkretnie nie znam. Końcówka mocy jest na lampach 6n3 - triody. Myślę, że może osiągać podana moc. A dlaczego pytasz. Czy zadałem głupie pytanie ? icon_biggrin.gif

po 5. Do Wrocławia póki co nie przeprowadzam sie, choć nie wiem, czy nie byłoby to dobre rozwiązanie.

po. 6 Nie pojedziesz na żadne narty dopóki nie poradzisz mi w sprawie kolumn icon_biggrin.gif


Janusz
nie narzekaj i tak masz pewnie wspaniałą żone i tolerancyjną a że zdjęła zasłony no cóż w końcu nie każdemu muszą się podobać icon_biggrin.gif
Sam fakt, że toleruje Twoje nocne sesje świadczy o tym że jest ekstra kobitka, przepraszam kobieta icon_biggrin.gif

A teraz lepiej chłopcy napiszcie coś o kolumnach pod lampę. Jakieś sugestie może. Czy słyszeliście coś o tych niemieckich kolumnach firmy ADAM. Pisałem o nich parę postów wcześniej.
Firma zajmuje sie produkcją m.in. monitorów studyjnych i jest dosyć znana z tego na całym świecie. Kolumienki do użytku domowego są niestety mało znane. Osoba, która poleca mi te kolumny pisze o nich w samych superlatywach. Twierdząc, że jest to przedsionek Hi-endu.
Poniżej link do strony producenta.
http://www.adam-audio.pl/hifi/english/default.htm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belfer54,

wzmacniacze lampowe potrzebuja dlugiego czasu wygrzewania zanim zacznac grac !! Wymiana lamp w dobrze znanym wzmacniaczu to 2 miesiace dzwieku z glowy icon_sad.gif
Twoje Phasty potrzebuja co najmiej miesiac intensywnego grania, zreszta sam zobaczysz/uslyszysz icon_smile.gif
Poza tym polecam zainwestowac w sieciowki, moga byc DIY oparte na kablu Lappa (koszt jednej okolo 30 zl).

Co do kolumn, mysle, mysle i nie wiem co poradzic. Jesli monitory to moze Dali Grand Coupe. Jesli wolnostojace to...
Trudno mi cos napisac nie znam potencjalu "mocowego" tych monoblokow.
Gdyby byla to mocna lampa (np na kt88) polecilbym to na czym gram, niestety Phasty nie pociagna Electry 926. Chyba, ze cos z monitorow z tej serii. Poza tym Electry to wybredne glosniki i potrzebuja odpowiedniego dobrania reszty elementow (elementy wysokiej klasy, glosniki bardzo czule na kazdy element toru)

ADAM'ow nie sluchalem.
Jesli przyjdzie mi jakas konkretna propozycja do glowy, dam znac icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...