Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

Cytat

Jak belden to do mnie proszę za 2 sztuki zapłacisz 500zł z złoconą wtyczką i miedzianym iec


2 sztuki za 500 zł? Z jakimi wtyczkami? Najtańszy dobry komplet to około 230/280 zł (Wattgate/IeGo)...

PS Ja tylko chcę zademonstrować, że wcale nie jest łatwo zrobić kabel zasilający, choćby przyzwoity, w cenie bardzo przystępnej. Dużo łatwiej "wykpić się" tanio dobierając kable głośnikowe, bo można pominąć wtyki (tak zaleca Vandersteen, a ja też jestem tego zdania)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Wojtek. Kabel jest tani, wtyczki również. To kabel diy. Nie płacisz za marketing, dystrybucję, pow magazynowa, marżę, i wiele innych. A przewód jest ten sam, wtyczki często lepszej jakości, często lepiej zarobione.

Passo, tego tańszego to nawet nie oglądaj to Helukabel lub co najwyżej Bitner. Do żelazka jak znalazł...ewentualnie jak masz małe dziecko to skakankę możesz z niego zrobić.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kabel jest tani, wtyczki również. To kabel diy. Nie płacisz za marketing, dystrybucję, pow magazynowa, marżę, i wiele innych....


Oczywiście Audiowitcie piszemy tu o DIY. Masz rację, że wykonując pewne prace samodzielnie oszczędzimy sporo złotówek. Kabel można kupić na metry (Belden nie jest drogi na eBay'u), ale na wtyczkach nie oszczędzałbym, bo możnaby w przyszłości wykorzystać do kabla nie tyle przyzwoitego, a dobrego- np wymirnianego wcześniej Furutecha Alpha, którego też można kupić na metry. Do tego termoskurczki (tanie jak barszcz) i oploty upiększające- np ViaBlue http://sklep1625504.home.pl/pl/c/Oplot/47)

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Można zamówić firmowe wtyczki za 200zł ale czy jest sens zamawiać je do kabla, którego metr jest wart 20-30zł? Każdy sam sobie musi odpowiedzieć na to pytanie.
Tyle, że ten kabelek czyli belden jest na poziomie dobrych 1000? markowych, a może więcej?...
Wiesz ile w chinach kosztuje wyprodukowanie kolumn podłogowych w zakresie 10-12kzł? Chyba nie będę tu głośno o tym pisał... Podobnie jest z kablami tylko jeszcze taniej. Prawdziwe technologie zaczynają się powyżej pewnego pułapu.
Dlatego tak chętnie korzystam z diy. Oczywiście pewnego i sprawdzonego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście. Można zamówić firmowe wtyczki za 200zł ale czy jest sens zamawiać je do kabla, którego metr jest wart 20-30zł? Każdy sam sobie musi odpowiedzieć na to pytanie....


Zgadza się, każdy musi rozsądzić co dla niego bardziej opłacalne. Jednak, jak wiesz, można wpływ wtyczek w kablu liczyć jako około 50%. A więc te tanie, z tanich materiałów, będą obniżać potencjał przykładowego Beldena. Zapomniałeś, że wtyczki te wyższej jakości można użyć do lepszego przewodu. Ja swoje Furutechy FI 25/35, które wcześniej miałem na Van den Hulu, zastosowałem (rękami Verictumowymi) do Cogitara, co przełożyło się na sporą oszczędność.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął na początek Beldena z dobrymi wtykami. Na przykład właśnie Furutecha. A później jak radzi Wojtech icon_biggrin.gif , uskładać na lepszy kabel a wtyczki będą jak znalazł.
Z tym, że kup kabel 2 metrowy. Na ogół takie lepiej działają niż 1 lub 1.5 metrowe. Tu jest trochę inaczej niż w przypadku interkonektów i głośnikowych.
Albo jeśli masz czas, czekaj na jakiegoś pewnego Furutecha.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z tym, że kup kabel 2 metrowy. Na ogół takie lepiej działają niż 1 lub 1.5 metrowe. Tu jest trochę inaczej niż w przypadku interkonektów i głośnikowych.
Albo jeśli masz czas, czekaj na jakiegoś pewnego Furutecha.


Wojtech? To ani Wojciech ani Wojtek... Ino reklama jakaś (hi hi hi). Dobrze, że o długości kabli wspominasz. Warto o tym gadać do znudzenia. Zasilające od 1,5 do 2m (chyba chodzi o te, które też filtrują, bo chyba nie o wszystkie? Jednak pewności nie mam), natomiast pozostałe najkrótsze jak to możliwe. Powołam się na jednego z autorytetów- Richarda Vandersteena. Mówił tak- "lepiej użyć kabel tańszy a krótszy, niż droższy a dłuższy" (powtarzam z pamięci).
Angelusie, ja tylko powtórzyłem po Tobie by... No, żeby się utrwaliło!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtech, to oczywiście taka skojarzanka. Z reklamy. Ale mam nadzieję sympatyczna, nie uraziło Cię to. Zresztą się śmiałeś, więc chyba nie.
Nie powtórzyłeś po mnie, lecz potwierdziłeś i dodałeś coś od siebie. W tym ciekawą i cenną myśl pana Vandersteena.
Utrwalać trzeba często, bo "starzy" zapominają a "nowi" nie wiedzą (jeszcze).

Choć słyszałem, czytałem o interkonektach, że najlepsza długość to ok. 80 cm, bo jakaś fala czy sinusoida się tam rozwija i wówczas brzmi lepiej, pełniej. Przepraszam za ten infantylny opis, ale tyle tylko pamiętam. A nie sprawdzałem, nie potwierdzam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

400-500zł za firmowy zasilający to ma sens (przy ograniczeniach kosztów).
Tylko jaką masz obecnie sytuację odnośnie kabli zasilających?
Bo jeśli grasz na zwykłym "komputerowym" kablu to może lepiej zrobić sobie samodzielnie 2 kable na niedrogich wtykach i kupić sobie te granitowe podstawy.
A potem dozbierać i albo (jak napisałeś) zmienić odtwarzacz, albo kabel zasilający.

W 200 zł zmieścisz się kupując 2 komplety niedrogich i w miarę solidnych wtyków np. Balls, a do tego po 2 metry kabla Melodika - 2.5mm do wzmacniacza oraz 1.5 mm przeznaczonego dla CD.

Nie wyjdzie drogo, będzie solidnie i w miarę poprawnie (w końcu za jeden dwumetrowy kabel wyjdzie ok. 100zł), a poza tym sprzedając kiedyś sam kabel lub dołączając go do sprzedawanego sprzętu wyjdziesz na swoje icon_wink.gif

Pozdrawiam
PS. Oczywiście że można kupić 1 porządniejszy kabel i nie bawić się w taką "partyzantkę", ale chodzi o znalezienie optymalnego rozwiązania.
Albo kupić zasilający Belden, ale czy kupować do niego przyszłościowe wtyki? Jak widzisz masz pare zróżnicowanych rozwiązań, a które wybierzesz... to się dowiemy od Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wojtech, to oczywiście taka skojarzanka....Ale mam nadzieję sympatyczna, nie uraziło Cię to.
...czytałem o interkonektach, że najlepsza długość to ok. 80 cm, bo....


Jasne, że się nie gniewam! Wojtech, Wojtek.... Co za różnica, skoro wiadomo o kim mowa?

Interkonekty 80cm? Wiesz... Ja mam IXOS 100.X03 STUDIO o długości 0,6m i nie produkowano w innej długości (20 lat wstecz to był topowy model tej firmy) a model niżej był metrowym kablem (również nie był różnicowany). O ile się nie mylę to długości były bardzo restrykcyjne w przypadku kabli koncentrycznych (tak jak w przypadku Ixosa). Z powyższych zdań wynika pewien idiotyzm, bo należało ustawiać sprzęt tak by sięgał interkonekt do gniazd, a w skrajnych przypadkach trzeba było zrezygnować z interkonektu lepdzego na rzecz gorszego, bo dłuższego.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam sprzedawca w ofercie posiada Beldena- http://allegro.pl/kabel-przewod-zasilajacy..._id=201#thumb/2
Potrzebujesz 1,8 m więc za sam przewodnik zapłacisz 240zł.... Plus wtyki jakie on oferuje (chińskie). W sumie zapłacisz 340 zł... Taniej i pewniej będzie tu:
http://dc-components.eu/kable-przewody/kab...s-schurter.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tylko że ten sam sprzedawca ma "Oyaide" icon_eek.gif oryginalne inaczej...


Kiedy jeszcze jakość wtyczek nie była aż tak znaczącą, albo raczej tak się wydawało, miałem nieprzyjemniość montowania kabli na wtyczkach IeGo. Jakość miedzi Furukawa zapewne dobra. Jakość pokrycia złotem ub rodem też dobra. Ale żeby nie było zbyt świetnie to firma z Tajwanu przyoszczędziła na śrubach mocujących części obudowy. Oczy z wysiłku mi wyłaziły z oczodołów gdy je wkręcałem (gdy wykręcałem było podobnie). W jednej z wtyczek śruba skręciła mi się w kształt "S".. . Wyobrażacie to sobie? A czy wiele tańsze niż Furutechy? Ano, nie!
Inną niedogodnością było wkładanie wtyczki IEC do gniazda Furutecha... W ogóle nie czułem- wlazło, czy nie wlazło? Przy czym musiałem płaskim śrubokrętem rozszerzać odległość pomiędzy blaszkami wtyków IEC, bo na początku nie pozwalały w ogóle na wciśnięcie do gniazd. Z podobną sytuacją spotkałem się przy okazji testowania kabli QSW (konstruktor po tym zdarzeniu zrezygnował z wtyków chińskiego producenta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wygląda na to, że zakupię fajny kabel DIY na Beldenie u Pana Mateusza poleconego przez Audiowita.

Cóż, wtyczki będą chińskie, ale ponoć dobre. Jeszcze nie zdecydowałem czy będą rodowane, czy złote.
Ale lampy się na razie wygrzewają i zobaczę jeszcze w którą stronę to będzie dalej szło przez parę dni.

Dziękuję Audiowit i dzięki wszystkim zaangażowanym, sporo się dowiedziałem przez kilka dni nowych rzeczy o zaniedbywanym dotychczas temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu. Na Twoim miejscu unikałbym rodowanych i srebrnych. Jeśli masz za jasny, ostry system mogą Ci rodowane wtyczki spotęgować ten efekt.
Złoto albo miedz.

Od czasu do czasu Pan Mateusz ma jakieś ciekawsze kabelki więc warto go podpytywać co jakiś czas. Ja mam od niego 3 zasilające beldeny i 2 ic.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kable Mb są jasne, szybkie, niesamowicie szczegółowe ale pozbawione nerwowości molibdenów. W zasadzie posiadają wszystkie pożądane przeze mnie cechy. Jeszcze myślę i obserwuję ich barwę. 2 pozostałe systemy są ciepłe i przyjemnie grające więc mam nieco spaczone odwzorowanie naturalności dzwięków i trochę muszę przyzwyczaić się do bardziej rozdzielczego grania z wyraźniejszym konturem.

Marek, w każdym razie jest to klasa kabli bardzo wysoka. Kroku z testowanych dotrzymuje im jedynie wind i mit. Mit podoba mi się za zdecydowany, amerykański charakter, a wind mimo, że mniej rozdzielczy niż MB to za klasę grania.

Jednocześnie jedno spostrzeżenie. Myślę, że ze względu na charakter lampy, ilość wybrzmień, ich długość, powietrze, różnice w brzmieniu kabli są bardziej słyszalne niż w tranzystorze.



Audiowicie, napisz jeszcze proszę jak Twoim zdaniem wypadają IC MB Audio Crystal w porównaniu z Qed Qunex Silver Spiral, o ile takie porównanie (choćby intuicyjnie) poczyniłeś. Ja na razie nastawiam się na MB Crystal (chcę zamówić jak system wróci do domu), jednak aktualnie jest dostępnych kilka Qedów z serii Silver, więc choć nie oczekuję że jednolitość kablowa - na której temat wcześniej dywagowałem w wątku Chariowym -będzie lepsza niż kable różnych producentów, to jednak z uwagi na możliwość zakupu aż trzech sztuk z drugiej ręki lekko rozważam to i owo ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miles, jeśli wolno mi radzić to raczej idź w kierunku brytyjskich interkonektów, na przykład Chord, Ixos (bardzo rzetelne produkty z doskonałymi wtykami)... Będzie bezpiecznie i względnie tanio. Poniżej moje proozycje od najtańszych (zwróć uwagę na wtyki)
http://www.ebay.pl/itm/RCA-IXOS-102-1m-WBT...zEAAOSw-0xYjxY7 (fota nr3)
http://www.ebay.pl/itm/Ixos-100-X03-interc...PAAAOSw8gVYBNBl (używam je od lat 20. w podstawowym zestawie.... Polecam jako bardzo wyrównane, a nawet neutralne i naturalnie brzmiące. Potrafią "grać" dużym i barwnym dźwiękiem, fota nr1)
.... A z Chorda to wybrałbym-
http://www.ebay.pl/itm/Chord-Chorus-2-VEE-...~8AAOSwx6pYneK6 (fota nr2)

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Qedy też brytyjskie są icon_biggrin.gif

Nie mogę się doczekać gdy wszystkie klocki wrócą na swoje miejsce i będę mógł jasno określić swoje oczekiwania co do kabli, więc póki co robię takie ogólniejsze rozeznanie - poszerzam swoje horyzonty. Nie jest też powiedziane, że trafię za pierwszym razem. Tak pięknie to nie ma. Próbować jednak będę. Jako że swój system wałkowałem już trochę w wątku Chariowym to tam będę w przyszłości ciągnął Was za języki żeby nie narobić jeszcze większego zamieszania icon_smile.gif

Tu zaś odezwę się jak odpalę lampę, która właśnie wróciła do domu po długiej nieobecności. Nabrałem dystansu słuchając innych sprzętów więc tym razem jak z tydzień posłucham to pokuszę się o jakąś ocenę mojej integry DIY na radzieckich bańkach...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Miles, jeśli wolno mi radzić to raczej idź w kierunku brytyjskich interkonektów, na przykład Chord, Ixos (bardzo rzetelne produkty z doskonałymi wtykami)... Będzie bezpiecznie i względnie tanio. Poniżej moje propozycje od najtańszych (zwróć uwagę na wtyki)


Warto zauważyć, że wtyki WBT (m.in. w lepszych modelach starszych IXOSów) są dość duże i czasami jest problem z miejscem gdy we wzmacniaczu/amplitunerze jest sporo złącz.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audiowit, sądzę, że jeśli będziesz pisał o kablach QED Silver Spiral w porównaniu do MB Crystal, to napisz w wątku, który stworzył Roman.
Jest to dobre miejsce do opisu kabli dla bardziej zaawansowanych.
http://forum.audio.com.pl/Kable-dla-zaawan...ych-t45672.html
Ja tam niedługo umieszczę swoją opinię z odsłuchu głośnikowych QED Silver Spiral w porównaniu do Auditorium 21.

Miles, co do interkonektów, to jak proponuje Wpszoniak, te są naprawdę dobre.
A ja zaproponuję w takim razie świetne, soczyste z piękną stereofonią i barwne Acrolink 6N-A2400II. Mogę Ci je nawet wysłać do odsłuchu jeśli chcesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...