Skocz do zawartości

Przygoda z lampą - z Lebenem i Jolidą w tle


Recommended Posts

Warto popatrzeć jak lampy pracowały w odbiornikach radiowych i telewizyjnych; centymetry kurzu, pyłu i nic tam nie pękało...jak dla mnie największe ryzyko uszkodzenia   lampy jest podczas wyciągania z podstawki. Trzeba wiedzieć jak to zrobić aby nie uszkodzić cokołu, nie spowodować pęknięcia. Sorry ale rękawiczki temu nie pomagają - brak czucia lampy , mamy pyk i po lampie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bądź tu człowieku mądry...

Poradniki bardzo fajne i łopatologiczne.

Tak czy siak rękawiczki są, czy się sprawdzą (chwyt) czy lepsza szmatka bawełniana czy własna czysta ręka będę sprawdzać na swoich własnych lampach.

* Podobno ważne jest pH skóry (to w kwestii gołej ręki).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lampy zmieniałem na golasa , co najwyżej potem odpowiednią szmatką przetrzeć zamontowane ;) 

Szkło jest grube , a temp na tyle wysoka ,że dosyć szybko wszystko odparuje

PS: domowe żarówki testowałem na golasa i w szmatce dokręcanie (w samochodzie podobnie) - nie ma różnicy , kończą się tak samo szybko

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.07.2021 o 09:59, Kubakk napisał:

Zawsze lampy zmieniałem na golasa

To musiał być niezapomniany widok 😉.

Ja jednak w rękawiczkach zamontowałam lampy (tylko cztery) w Fezz Audio Mira Ceti.

Wersja kolorystyczna czarna, zaopatrzona chyba we wszystko, co producent miał do zaproponowania.

Od razu zaczęłam od lamp sterujących Psvane (domyślnie Electro-Harmonix), tak jak mi radzono. Lampy mocy 300b Electro-Harmonix.

Zgrywa się z Aria, od razu to usłyszałam po włączeniu - a był ustawiony dość głośno. I nie miałam reakcji - ścisz, tylko: oooo, fajnie.

Gra bardziej rozdzielczo niż Bright, a także Haiku Selene 6550, który mieliśmy w domu wcześniej, i zdecydowanie lepiej kontroluje bas. Ładnie wybrzmiewa zamiast dudnić mimo, że sprawa adaptacji akustycznej nie ruszona.

W zestawie sprawnie działający pilot, robi wrażenie urządzenia do sterowania klimatyzacją itp.

Wygląd, hmm, kwestia gustu. Chyba chcieli mu nadać bardziej nowoczesny wygląd (vide choćby pilot). Natomiast ma małe gabaryty, więc bez najmniejszego problemu mieści się na szafce, ale oczywiście jest ciężki (jak dla mnie).

Co mnie zaskoczyło w budowie wzmacniacza to osobne terminale głośnikowe 4 ohm i 8 ohm.

I jeszcze jedno - sądziłam, że 300b będzie dawać ciekawe światło, ale końcówka ledwie się żarzy.

IMG_20210709_184848.jpg

Edytowano przez Asia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, pospiech jest złym doradcą.

No i jeszcze jedna sprawa. Wzmacniacze na 211 są b ciężkie i duże.

Spokojnie, pospiech jest złym doradcą.

No i jeszcze jedna sprawa. Wzmacniacze na 211 są b ciężkie i duże.

A ma to znaczenie. Szczególnie jak chcesz sprawdzić kolumny I sprzedawca ich Ci mówi. Wpadnie Pan że wzmacniaczem? A tu ponad 20kg przedwzmacniacza i po 25kg monoblok...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj, że w lampach najważniejsze jest trafo I od jego jakości zależy brzmienie. We wzmacniaczu może być tanie trafo od Ogonowskiego, które będzie ważyło 4-5kg. I najczęściej te są stosowane że względu na cenę. A może być inne trafo lepszej jakości. Jak się domyślasz lepsze parametrycznie. I ono może już ważyć 10kg.

IMG_0158.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Asia napisał:

Zgrywa się z Aria, od razu to usłyszałam po włączeniu - a był ustawiony dość głośno. I nie miałam reakcji - ścisz, tylko: oooo, fajnie.

Jak jest efekt wow od pierwszego podejścia/włączenia (szczególnie ze względu na detal), u mnie włącza się lampka ostrzegawcza.

Co do "kontroli niskich tonów" - może byc mniej jakiejś częstotliwości która odpowiada modom pomieszczenia

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

No i jeszcze jedna sprawa. Wzmacniacze na 211 są b ciężkie i duże.

Potwierdzam , wiem co mówię.  Już cztery razy je tachałem / 2 x 26 kg po schodach/ i mam kurna takie szczęście , że człowiek od którego kupowałem nie mógł dźwigać , a następnie jak pojechałem na upgrade do WBA to konstruktor też :) Jakieś fatum , czy co ? :) 

Witek te 10k. za monobloki to już przeszłość , teraz jest bliżej 13k. / używane/ ,a z takimi trafami jak mamy to jeszcze oczko więcej. A to dopiero monobloki , jeszcze koszt pre  ....

@Asia 211 to spore lampy i grzeją jak cholera , zimą jak odpalisz to spokojnie możesz wyłączyć ogrzewanie w pokoju ,  piszę serio.

No dobra ja też się pochwalę , a co mi tam , jak sam się nie pochwalę to nikt .....

IMG_2395.JPG

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Co do "kontroli niskich tonów" - może byc mniej jakiejś częstotliwości która odpowiada modom pomieszczenia

Jasne, ja piszę o tym co słyszę u siebie.

Efektu wow nie było, on był przy pierwszym lampowym.

Bardzo dziarsko gra, dziś sprawdzę spokojniejszy repertuar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Potwierdzam , wiem co mówię.  Już cztery razy je tachałem / 2 x 26 kg po schodach/ i mam kurna takie szczęście , że człowiek od którego kupowałem nie mógł dźwigać , a następnie jak pojechałem na upgrade do WBA to konstruktor też :) Jakieś fatum , czy co ? :) 

Witek te 10k. za monobloki to już przeszłość , teraz jest bliżej 13k. / używane/ ,a z takimi trafami jak mamy to jeszcze oczko więcej. A to dopiero monobloki , jeszcze koszt pre  ....

@Asia 211 to spore lampy i grzeją jak cholera , zimą jak odpalisz to spokojnie możesz wyłączyć ogrzewanie w pokoju ,  piszę serio.

No dobra ja też się pochwalę , a co mi tam , jak sam się nie pochwalę to nikt .....

IMG_2395.JPG

 

Tomek. 10 nigdy nie było. Było 14 z kawalkiem jest 16 z kawałkiem a trafa + kilka kilozlotych + wykończenie. Miałem porównanie traf trafoniki z ogonowskim. Domyślasz się wyniku.

O 10kzl pisałem o używkach na Alle jakichś 211. Napewno nie wba, bo tych powstało z 5 egz. Z tym że 2 szt za granicą. Obecnie są Air Tight za 36 chyba. W sumie fajne wzmacniacze.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, audiowit napisał:

Miałem porównanie traf trafoniki z ogonowskim.

Ja też :) Wg. konstruktora łatwiej jest robić wzmacniacze na trafach Ogonowskiego. Więcej tuszują :) Ja odniosłem wrażenie , że są bardziej muzykalne niż Trafoniki. Trafonika jest 1:1 co ewidentnie słyszę po ostatnim upgrade.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyplomatycznie to nazwałeś " tuszują" :)

Fafniak, kto nie ryzykuje, nie pije szampana.

Monosy były trzecie po 2 pre robionych u Piotrka. Słuchałem wcześniej też prototypu tej 211. Po tych monosach zamówiłem pre, które w sumie jest jeszcze droższe od monosow. Ja mam zaufanie do wba. Ale również widzę wady manufaktur I od jakiegoś czasu nie polecam tego typu sprzętu. Ktoś jak chce to na własną odpowiedzialność.

I z perspektywy czasu...warto było.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały OT :) Ale może komuś się przyda.

@audiowit Witek , jak odbierałem od Piotrka sprzęt to jeszcze tak nigdy dobrze nie wyglądał. Lekki połysk i głęboka czerń obudów. Zapytałem czym to tak wyczyścił ?

Pronto do mebli. Efekt świetny , sprawdziłem wielokrotnie u siebie. Przed czyszczeniem trzeba wyjąć oczywiście lampy , bo ustrojstwo jest tłuste.

A jak już o Pronto, to jest to ostatni produkt jakim należy czyścić meble drewniane, czy podłogi. Jest to opinia wszystkich właścicieli fabryk drzwi drewnianych czy podłóg z jakim miałem styczność  :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...