Skocz do zawartości

Jaki głośnik pod subwofer dla tej zwrotnicy?


Recommended Posts

Witam.
Mam problem, chcę zbudować sobie subwofer tybu bas reflex, posiadam zwrotnice basową/filtr dolnoprzepustowy DLP. Wg producenta FILTR "przepuszcza" częstotliwości od 50Hz do 250-500Hz.
Jaki powinienem dobrać sobie głośnik niskotonowy? Chodzi mi o jego pasmo przenoszenia.
Jak dobrać wielkość skrzyni, do danego głośnika? Czy może jest to obojętne?
Jak obliczyć pojemność skrzyni?
Czym najlepiej wyguszyć skrzynię?

Z góry Dzięki
POzdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to być subwoofer pasywny, bez wzmacniacza?
Potrzebne linki i informacje otrzymałeś w tym wątku.
Subwoofer oblicza się w podobny sposób jak inne kolumny. Do subwoofera musisz mieć zwrotnice o takim przeznaczeniu. Zwrotnica od głośnika niskotonowego w zwykłych kolumnach, nie nadaje się do subwoofera, ze względu na mały spadek tłumienia (dB) i wysoką częstotliwość odcięcia (250-600 Hz).
Cytat

aki powinienem dobrać sobie głośnik niskotonowy? Chodzi mi o jego pasmo przenoszenia.


To zależy jakiej mocy wzmacniacz ma napędzać ten głośnik, i jakiego spodziewasz się efektu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to być subwofer bez wzmacniacza. A ta zwrotnica którą posiadam jest wg producenta przeznaczona do: subwoofer'a lub tuby basowej. Napędzać ten subwofer będzie wzmacniacz pięciokanałowy 5x100Wat.
Chciałdym żeby ten subwofer grał nie zagłośno i żeby przedewszystkim płynął z niego czysty dzwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jaki powinienem dobrać sobie głośnik niskotonowy? Chodzi mi o jego pasmo przenoszenia.


Jesli chodzi o pasmo przenoszenia, dobieranie tu glosnika z takim, a nie innym pasmem raczej jest malo istotne bo wlasnie ten parametr subwoofera glownie zalezy od wielkosci, ksztaltu, jakosci wykonania, materialu danej skrzyni i parametrow wylotu BR. Glownie te czynniki wplywaja na pasmo przenoszenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik może być, ale zwróć uwagę by głośnik był o takiej impedancji, jaką ma wyjście wzmacniacza. Zwrotnica jak pisałem wcześniej, powinna mieć niższe odcięcie w granicach do 150Hz. Obudowa jest nieco za mała i lepiej ją zwiększyć do 40-45cm. Dobrze byłoby , jak jeden z wymiarów obudowy będzie większy od pozostałych np. o 5cm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...