Skocz do zawartości

Kolumny do 1300 zł Używane


Excalibue

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum. Stosunkowo od niedawna zainteresowałem się tematyką związaną z audio (2-3lata temu ), mimo to odsłuchałem już wiele zestawów w kwotach nie przekraczających 1500-2000zł (przeważnie były to kostrukcje do 1000 zł, głównie vintage ).
Zauważyłem, że starsze konstrukcje tzw ''Vintage'' (76'-81' ) grają dźwiękiem ocieplonym w strone neutralności, twardym na basie i niezbyt szczegółowym, ze słabą sceną i stereofonią. Przynajmniej te tańsze konstrukcje. Mimo tych wszystkich wad słuchałem wtedy muzyki, nie sprzętu.
Natomiast konsturkcje już po 83', głównie na markowych przetwornikach ( vifa, seas, peerless ), bo takich szukałem są już zgoła odmienne. Pojawia się scena, nowe dźwięki, dźwięk bardziej techniczny, precyzyjny mniej rozlany.. i pojawił się dyskomfort w słuchaniu muzyki. Zacząłem słuchać różnych kolumn, podłączać dwa zestawy pod wzmacniacz i przełączać się między nimi wychwytując różnice. Trwa to do dziś i ciągle bardziej skupiam się na sprzecie niż na samej muzyce.
Teraz jestem posiadaczem Wzmacniacza Kenwood KA-5050r wraz z odtwarzaczem CD Fisher DAC-205 i kolumnami Bang Olufsen MC120.2.
Z zestawu jestem zadowolony, aczkolwiek lubie zmiany i myślę nad zmianą kolumn oraz CD ( tu chyba padnie na Kenwood DP-5050 do kompletu ).
W Beovoxach użekła mnie średnica (Vifa D75mx robiona na zamówienie dla Seasa). Szczegółowa, pięknie prezentowane są wokale, niezwykle naturalnie i gładko. Ogólnie kolumny bardzo mało dodają od siebie, brzmienie neutralne, mocne z masą, biorąc pod uwagę wymiary. Arcusy TS 45 oraz B&W DM 603 wypadły dosyć blado na ich tle ( Prezentacja wokalu bez polotu, mała masa brzmienia i dość duże podbarwienia, na plus szczegółowość, łatwiej wyłapywać smaczki) Może to średni kopułkowy robi taką magię i ze stożkowego nie da się uzyskać takiego brzmienia ?
Teraz pytanie do was. Czym zainteresować się w kwocie do 1300 zł (Używane) ? W jakie konstukcje celować ? Lubię brzmienie szczegółowe, z dużą scena i ładną prezentacją wokali, gdyż dużo słucham jazzu. Lubię także elektroniczne brzmienia typu Shpongle czy Infected Mushroom, oraz Dance/Pop ( głownie pochodzący z Rosji icon_smile.gif ) Pokój 20mkw. Dodam, że celuje w konstukcje podłogowe lub duże monitory.
Myślałem o Infinity RS 6001 Arcusy TM 98..
Pozdrawiam Excalibue.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej trudna sprawa biorąc pod uwagę Twoje wymagania. 1300 zł na kolumny podłogowe, to chyba zdecydowanie za mało. Bywają super okazje, ale co się trafi nie wiem, więc nic konkretnego na razie nie proponuję. Chyba, że coś zobaczę icon_smile.gif
Z nowszych tak "na szybko" przychodzą mi do głowy jedynie polskie konstrukcje na dobrych głośnikach, takie jak ESA, Audio Academy, RLS.
Wymiana Fishera CD na Kenwooda, to dobry pomysł. Nie napisałeś nic o okablowaniu sprzętu. Tu też trzeba coś choćby przyzwoitego mieć do podpięcia systemu. Oczywiście kabelki na końcu, po kupieniu kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.
Firmy które podałeś są na razie poza moim budżetem z tego co wywnioskowałem wchodząc na allegro.
Nie napisałeś nic o moich propozycjach :
Arcus TM98
Infinity RS6001
Do tego dodam jeszcze kolumny T+A Stratos P30 http://allegro.pl/ta-stratos-p-30-160w-6oh...2692356646.html . Mógłbym je ściągnąć z niemiec w cenie 300Euro stan idealny. Pamiętam kiedyś słuchałem bliżej nieznany model T+A, jak najbardziej pozytywnie.
Znalazłem jeszcze DALI 400 http://allegro.pl/kolumny-glosnikowe-dali-...2799231613.html
Wyglądają jak przerośnięte Arcusy AS5.
Co do CD wymieniam z powodu optyki na wykończeniu. Aż tak zły jest ten cedek ? : ) Kenwood DC-5050 będzie dobrym wyborem ?
Kable mam zwykłe z elektronika, nie przekładam do tego wagi, system chyba nie jest na tyle dobry, by usłyszeć poprawe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest również w tym, że chcesz wymienić dobre na trochę lepsze. No, może kolumny na sporo lepsze. a najczęściej wówczas bywa tak, że kilka aspektów brzmienia zmienia się na lepsze, ale niektóre na gorsze, albo trochę inne niezupełnie odpowiadające gustowi.
Tak może być z Arcusami i Infinity. Poza tym Infinity, to raczej wyższe serie są naprawdę dobre. No i te chyba trochę za duże do Twojego pokoju. Oczywiście najlepiej byłoby spróbować. Tych T+A nie znam, ale nie wykluczone,że dobrze grają, to solidna marka.
Dali 400 albo 450 są bardzo fajne. Do jazzu jak najbardziej. Do dance i elektroniki może nieco mniej, choć na pewno nie zagrają źle.
Wysokie tony dobrej jakości, choć nie tak detaliczne jak z Arcusów czy Infinity, ale przynajmniej nic nie ukłuje w uszy.
Średnica pełna, niskie tony mocne, nie "przewalone".
Odtwarzacz CD nie to, że może jakiś super, ale dobry, nic w brzmieniu nie zepsuje.
A kable to przecież część zestawu i wpływają tak samo na dźwięk jak części (podzespoły) zastosowane we wzmacniaczu czy odtwarzaczu. Mogą być lepsze i gorsze. To naprawdę słychać. Oczywiście im lepszy zestaw, tym lepszej jakości powinien mieć kable, by nie ograniczały potencjału jego brzmienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dali 400 albo 450 są bardzo fajne. Do jazzu jak najbardziej. Do dance i elektroniki może nieco mniej, choć na pewno nie zagrają źle.
Wysokie tony dobrej jakości, choć nie tak detaliczne jak z Arcusów czy Infinity, ale przynajmniej nic nie ukłuje w uszy.
Średnica pełna, niskie tony mocne, nie "przewalone".


A Infinity do dance i elektroniki ? icon_wink.gif Coś mi się wydaje że ich nie znasz zbyt dobrze. Opinie na forach mogą być mylące. To nie są, tak jak się uważa z racji gabarytów - kolumny oferujące potężne brzmienie i tylko tyle. Potrafią tak zagrać choć 6-stki mają 20cm bas więc o wielkiej potędze nie ma mowy. Ja uważam że jest odwrotnie - Kappy są wbrew pozorom bardzo kulturalne, grają pełnym ale ładnie zszytym pasmem od dołu do góry, to chyba ich największa zaleta - włączamy i grają, nie ma się ochoty niczego zmieniać, każde pasmo gra równo i nic się nie wybija a dźwięk jest pełny.
A już na pewno nie mają kłującej góry. Nie wiem w ogóle skąd ten pomysł. Ja jestem na to wyjątkowo wyczulony ale wstęga Emit-R gra rewelacyjnie, jest dźwięczny, gładki i super dokładny. Wstęgę z obecnych Dali Ikon wciąga nosem, czy np chwalone kopułki z Dynaudio Audience.
Nie sądzę aby wspomniane Dali w czymkolwiek im dorównywały, niezależnie czy to w jazzie czy dance icon_wink.gif

Cytat

Czym różnią się Kappa 6.1/6.2 od RS6001 ? Przetworniki są podobne. Kappy chyba rzadziej występują bo jak na razie to nie widziałem tych modeli ani na allegro ani w komisach.


Jest inny wstęgowy, inny średniotonowy. W Niemczech non stop są dostępne Kappy ale na ebay.de , u nas ich nie znajdziesz raczej. Jedyna wada to fakt, że mogą być zawieszenia basowców do wymiany (są piankowe oryginalnie) co zwiększa koszt o ok 200zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O bas się nie martwie. W Beovoxach mimo 20cm przetwornika ( Z przeogromnym magnesem, sam głośnik waży chyba z 4kg ) mam spory zapas na dole.
Spróbuje wylicytować RS3001, są teraz na allegro. Dadzą mi przedsmak tego czego mogę się spodziewać po Infinity RS6001/Kappa, bo głównie na nie się napaliłem icon_smile.gif
Z odsprzedażą nie będzie problemu.
Do Niemiec nie wiem kiedy teraz pojadę, te T+A mogę mieć z komisu, brat mi ściągnie, tylko, że on nie bardzo się zna na dźwięku więc to taki zakup w ciemno..
Spróbowałbym jeszcze tych Arcusów TM98, tylko też o odsłuch ciężko, choć można się spodziewać raczej rozjaśnionego grania jak w przypadku innych konstukcji tego producenta.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Nie słyszałem tych RS, ale jako szczęśliwy posiadacz Kappy, mogę szczerze przyznać, że są to świetne kolumny. Warto zainwestować w dźwięk, oferowany przez tą markę, słucham różnych gatunków muzyki i jestem zadowolony z brzmienia. Dużo mam na winylach, tutaj też, wszystko jest na swoim miejscu icon_biggrin.gif . Odnośnie gramofonu, to choć, jest to Thorens na ,,pływaku,, to muszę rozglądać się już, za jakąś dodatkową izolacją. Bas z tych kolumn, potrafi wstrząsnąć naprawdę solidnie wszystkim dookoła. Polecam, jako użytkownik.
Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A Infinity do dance i elektroniki ? icon_wink.gif Coś mi się wydaje że ich nie znasz zbyt dobrze.


Ale jak dla mnie raczej nie do jazzu, czy instrumentów akustycznych. To oczywiście tylko moje zdanie. A kolumny znam i ukłuć w uszy mogą. Szczególnie z nieodpowiednim wzmacniaczem. Zresztą to co jednego kłuje w uszy drugiego może pieścić icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

A Infinity do dance i elektroniki ? icon_wink.gif Coś mi się wydaje że ich nie znasz zbyt dobrze.


Ale jak dla mnie raczej nie do jazzu, czy instrumentów akustycznych. To oczywiście tylko moje zdanie. A kolumny znam i ukłuć w uszy mogą. Szczególnie z nieodpowiednim wzmacniaczem. Zresztą to co jednego kłuje w uszy drugiego może pieścić icon_wink.gif



No i wreszcie mogę napisać, że NIE ZGADZAM SIĘ z Twoimi spostrzeżeniami:)
A to dlatego, że od ładnych paru lat słuchałem raczej i głównie jazzu oraz postronnych, a od roku - praktycznie w 90% - klasyki, opery, śpiewu - czyli "instrumentów" bez prądu:)
Co prawda na R90... I nie zamieniłbym się na ŻADNE INNE:) Przynajmniej, do mego metrażu.

Ale w części masz masz rację. Emit-R potrafi dać po uszach, ze źle dobranym wzmacniaczem/akustyką. Może takiego słuchałeś?
A i GUSTA oraz USZY bywają zgoła odmienne:)

Pozdrówka!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Przygana od Ciebie jest lepsza niż pochwała od niektórych osób icon_biggrin.gif
A że gusta i uszy bywają odmienne, to właśnie chciałem przekazać.
Co do Infinity, to choć bardzo je cenię (wyższe modele), nie do końca odpowiada mi ich charakter brzmienia. W przeciwnym wypadku pewnie dawno już miałbym je w domu. Ja bardziej idę w Sonusowe (stare) i lampowe klimaty. Dla Ciebie np. będzie to za miękko, za ciepło, za słodko.
A ze wzmacniaczami słuchałem dobrymi i złymi. I właśnie o te niezbyt dobre mi chodzi. Kolega Excalibue raczej wystarczająco dobrego nie podłączy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Hej! Przygana od Ciebie jest lepsza niż pochwała od niektórych osób icon_biggrin.gif
A że gusta i uszy bywają odmienne, to właśnie chciałem przekazać.
Co do Infinity, to choć bardzo je cenię (wyższe modele), nie do końca odpowiada mi ich charakter brzmienia. W przeciwnym wypadku pewnie dawno już miałbym je w domu. Ja bardziej idę w Sonusowe (stare) i lampowe klimaty. Dla Ciebie np. będzie to za miękko, za ciepło, za słodko.
A ze wzmacniaczami słuchałem dobrymi i złymi. I właśnie o te niezbyt dobre mi chodzi. Kolega Excalibue raczej wystarczająco dobrego nie podłączy.



icon_smile.gif
Żeby wszyscy byli tacy wyrozumiali!
Lecz przecież to nie przygana, tylko "inne spojrzenie".
Nie boli mnie to zupełnie, że inni (tak bardzo jak ja i jeszcze ktoś) nie cenią "nieskończoności".

Ale przy okazji polecam - posłuchaj R90 w dobrej akustyce i towarzystwie.

"Posłuchaj ich w zaciemnionym pokoju, przy dobrze nagranej klasycznej muzyce. Poczujesz wówczas muzyków, przebywających z Tobą w tym samym pokoju. Nie mamy do czynienia z dźwiękiem z lewej – ze środka – z prawej strony jak to ma miejsce przy wielu innych głośnikach!
I właśnie dlatego ja najbardziej adoruję RENAISSANCE 90, gdyż są one bez wątpienia wybitne. Od czasu, gdy je posiadałem je (dalej niż 10 lat temu) miałem okazje słuchać i posiadać kilka $$$$ różnych głośników, testowanych w wielu różnych magazynach HI-FI, często opisywanych jako będące po wieloma względami lepsze od INFINITY REINASSANCE, i chciałbyś poznać rezultaty?? Zawsze wracam do tych moich ulubionych. Nie chciałbym kiedykolwiek zostać pozbawiony ich słodkiego dźwięku!
Szczególnie wersja INFINITY z dużym połyskiem wygląda niesamowicie.
W celu najlepszego opisania dźwięku tych głośników, stwierdzam co następuję. Większość ludzi (śmiem twierdzić, że ponad 90%) czuje się bardziej zadowolona, gdy muzyka jest prezentowana bardziej do przodu. Kolumny RENAISSANCE są jak najbardziej tego przeciwnością: ich scena dźwiękowa rozpoczyna się dokładnie tam gdzie głośniki zostały ustawione i sięga daleko za głośnik. Spotkałem wielu ludzi, którzy byli tym podrażnieni. Zabawne, gdyż unikalny sposób w jaki te głośniki przenoszą muzykę do życia jest tym co zawsze fascynowało mnie w RENAISSANCE. Ich zbliżone do lustra podawanie wrażeń pozwala Tobie na głębszy wgląd w nagranie, unikalne podejście – słyszałem niewiele głośników zbliżających się znacznie bliżej do tego, a pracowałem latami w sklepie sprzedającym sprzęt High End. Więc miałem naprawdę wiele okazji do posłuchania różnego sprzętu, a ponieważ byłem ciekawy, sprawdzałem również wszystko nowe co pojawiało się we wszystkich punktach sprzedaży High End jakie znałem.
Jest jeden problem, ludzie wyrabiają sobie opinię na temat sprzętu według pierwszego odniesionego wrażenia i oni lubią być zasypywani przez 1000 szczegółów jednocześnie, jaśniej brzmiący głośnik zawsze będzie miażdżył ludzi i wywoływał na nich duże wrażenie."

To nie moje słowa, ale jakby były...

Mój dobry znajomy (wiem, że miłośnik głosów i słodyczy) - powiedział, że grają "RÓWNO". I to jest największy komplement:) Nie ma basu, nie ma góry - jest MUZYKA!!!

Sam, choć miewam od czasu do czasu sposobność posłuchania SF Extrema z Antileonem. I ludziska są gotowi zapłacić za te chyba starsze niż R90, przepiękne "kolumienki" - 25 tys. zł bez mrugnięcia! (tak GRA!!!). Tymczasem, jeśli ktoś żąda za R90 w fortepianie 10 kzł - wiara puka się po głowie! Dlaczego tak drogo? Tymczasem - ja nie zamieniłbym się za żadne pieniądze!
Dlaczego tak? Należy uważnie prześledzić tekst powyżej:)

Sorry za kolejny off-top (Moderatorzy pomiłujcie!!!). Ale właśnie słucham i oglądam Galę Opery w Baden-Baden na blu-ray i po raz setny mnie poniosło!

A zainteresowanego mogę pocieszyć, że kupi amplituner za 400 euro i ZAGRA z wszystkimi starymi trumnami, która są w Jego finansowym zasięgu:)

Pozdrawiam serdecznie!

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/kolumny-monitor-audio-i2735286814.html

Panowie a co powiecie o kolumnach powyżej ? Wyglądają jak podłogowa wersja monitorów MA 700, które chyba złe nie były.
Kupiłem z ciekawości. W czwartek powinny być u mnie, zobacze jak to brzmi. A propozycje kolumn do 1300 zł, oczywiście nadal aktualne icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zukzukzuk, pięknie to opisałeś. Chętnie posłuchałbym Infinity w dobrym towarzystwie i akustyce. Aż mam ochotę wprosić się do Ciebie icon_biggrin.gif Bo nie znaczy, że jak coś nie gra do końca zgodnie z moim gustem, to tego nie doceniam, albo wręcz próbuję zdyskredytować.
Na pewno nie.
Co do amplitunera, to chodzi oczywiście o NAKAMICHI TA 4E (my to wiemy, ale Excalibue nie)?
Kolega ma ładny zestaw. A odtwarzacz, Wadia jak widzę, jaki to model?

Excalibue, ciekawe te kolumny. Modelu konkretnie nie znam, ale głośniki wysoko-tonowe wyglądają znajomo. Możliwe, że dobrze zagrają. Raczej detalicznie. Oczywiście napisz tu co i jak, gdy już posłuchasz. Nie wiem tylko jak obudowa? Sprzedający pisze o otarciach narożników. Mnie to raczej wygląda na spore rozszczelnienie obudowy, ale zdjęcie może nie oddaje faktycznego stanu. I ta wgnieciona kopułka mnie martwi.
Z drugiej strony, jeśli wydałeś 500zł na Monitor Audio i masz jeszcze 1300 na inne, to razem byłoby 1800zł. Można by kupić pewnie jedną parę, ale znacznie lepszych. Nie szkoda tak się rozdrabniać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę sprawdzić jak spiszą się monitory ( no powiedzmy, że podłogówki) w 20mkw w porównaniu do podłogówek. Mam co prawda jeszcze Arcusy TS100 ( po modyfikacji zwrotki ) oraz monitory DYI na przetwornikach WHD i Philipsa ( całkiem niezłe ), ale bez standów to taka wielka niewiadoma jak to faktycznie gra, szczególnie na basie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już te MA od 3 dni. Fajnie grają, w porównianiu do Beovoxów czytelniejszy bas, aczkolwiek sporo słabszy ( co nie znaczy, że jest go mało ! ), gorsza średnica, może dlatego, że długo słuchałem kopułki.. brakuje jej minimalnie masy i nie ma już tej magii wokali, instrumenty brzmią ok. Góra ? Ciężko stwierdzić, powiedziałbym, że w MA jest bardziej otwarta, swobodna, lecz jasna to za duże słowo. Stereofonia i scena lepiej budowana z bliższej odległości w MA, z dalszego odsłuchu wygrywają Beovoxy.
Ogólnie jak za tą cenę było warto, 20mkw to jednak trochę za dużo dla 16,5cm.. co prawda basu nie brakuje, ale widać, że głośniki pracują już nerwowo i bez swobody.. W 15mkw było już ok, niczego nie brakowało.
Zostaną u mnie jeszcze pewnie do świąt, podsłucham sobie ich dla odmiany icon_smile.gif

Co do głównej problematyki wątku. Zukzuk pytanie do Ciebie.
Infinity 5001/5000 to dobry wybór ? Rzadko się pojawiają ale może je jakoś dorwę icon_smile.gif
Kusi mnie ta wstęga, przyznam szczerze, że nigdy takiej konstrukcji głośnika nie słyszałem.
Dali 400 wyglądają kusząco, tylko nie podoba mi się ta kopułka seasa, stosowana w znacznie tańszych Arcusach serii AS 3,4,5.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że na razie zostanę przy Monitor Audio, sprzedam Beovoxy i skleję te 2000-2300 zł na jakieś lepsze infinity, chyba, że mi się nie spodobają to poszukam czegoś innego.
Tutaj coś mi jeszcze w oko wpadło, prosiłbym o komentarz.
http://tablica.pl/oferta/infinity-rs4b-wst...it-ID1VDzW.html


Link do moich Beovoxów jak ktoś byłby zainteresowany, w poniedziałek postaram się załatwić pudła do wysyłki ( tak na marginesie.. wie ktoś gdzie mogę znaleźć duże pudła NIEZNISZCZONE ? )

http://allegro.pl/bang-olufsen-mc120-2-sta...2843076198.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przeczytaj jaki wzmacniacz jest potrzebny. Do Kenwoodów nie podłączysz, choć pewnie tymczasowo mogło by grać. Ciekawe z jakim modelem Musical Fidelity grało to u sprzedającego?
Co do pudeł, to należy pytać w sklepach, hurtowniach albo na skupie makulatury. Nieraz mają w dobrym stanie, złożone tylko. Wystarczy skleić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...