Skocz do zawartości

System stereo + KD oparty na MA RX8


bataudio

Recommended Posts

Witam Wszystkich!

Planuję budowę systemu opartego na kolumnach Monitor Audio RX8. Słucham głównie stereo (80% czasu) ale chciałbym zbudować system KD 5.0.
Najważniejsze jest dla mnie stereo.
Słucham prawie wszystkiego (muzyka klasyczna, filmowa, ale czasami też np. Black Eyed Peas, Metallica i inne).
Zależy mi na dźwięku naturalnym z nisko schodzącym, głębokim i bardzo dobrze kontrolowanym basem, na dobrej stereofonii, szerokiej scenie z możliwością lokalizowania źródeł, oderwaniu dźwięku od kolumn w stereo.
Ważne jest też, żeby dźwięk nie męczył podczas długiego słuchania. Chciałbym, żeby można było słuchać stereo komfortowo już przy średniej głośności bez konieczności rozkręcania poziomu nagłośnienia.

Do MA RX8 chciałbym dopasować wydajny wzmacniacz, który ma możliwość pracy jako końcówka mocy, ponieważ chciałbym go połączyć z amplitunerem kina domowego. Amplituner KD napędzałby tylne i centralny z serii RX, natomiast wzmacniacz stereo 2 kolumny RX8.

Na początek myślałem o BluRay Marantz UD5007 + amplituner Marantz SR6007. BluRay byłby jednocześnie źródłem CD (w przyszłości mógłbym dodać osobne źródło dla CD i podłączyć do wzmacniacza stereo, jednak teraz ogranicza mnie budżet).

Myślałem też o BluRay Denon DBT-1713UD + amplituner Denon AVR-2313.

To tego potrzebny będzie wyżej wspomniany wzmacniacz, który chciałbym kupić na tyle dobry, żeby cieszyć się jego dźwiękiem przez lata i ewentualnie w przyszłości dodać źródło CD.

Będę bardzo wdzięczny za Wasze sugestie na temat wyżej wymienionych komponentów, może coś lepszego zaproponujecie jako BluRay, Amplituner KD no i oczywiście co sądzicie o wzmacniaczu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga - kino domowe bez subwoofer to nie jest kino, żadne kolumny nie zastąpią subwoofera, od czegoś ten kanał LFE jednak jest icon_wink.gif
Rozwiązanie ze wzmacniaczem lub końcówką mocy to jedyne słuszne rozwiązanie.
Oczywiście możesz też przepłacić o kilka tysięcy za droższy amplituner, wtedy osiągniesz może zbliżone (raczej i tak nie lepsze) do przyzwoitego wzmacniacza.

MA RX8 są dobre w swojej klasie ale czy mają taki głęboki bas ? Zależy na pewno też od wielkości pomieszczenia (nie wymieniłeś) a to bardzo ważne.
Tak samo trudno coś doradzić jaki dodatkowo wzmacniacz dołączyć bo nie podałeś żadnych widełek cenowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Taka uwaga - kino domowe bez subwoofer to nie jest kino, żadne kolumny nie zastąpią subwoofera, od czegoś ten kanał LFE jednak jest icon_wink.gif
Rozwiązanie ze wzmacniaczem lub końcówką mocy to jedyne słuszne rozwiązanie.
Oczywiście możesz też przepłacić o kilka tysięcy za droższy amplituner, wtedy osiągniesz może zbliżone (raczej i tak nie lepsze) do przyzwoitego wzmacniacza.

MA RX8 są dobre w swojej klasie ale czy mają taki głęboki bas ? Zależy na pewno też od wielkości pomieszczenia (nie wymieniłeś) a to bardzo ważne.
Tak samo trudno coś doradzić jaki dodatkowo wzmacniacz dołączyć bo nie podałeś żadnych widełek cenowych.



W dłuższej perspektywie zapewne dokupię do tych kolumn subwoofer, na razie bym nie chciał przeciążać budżetu subwooferem icon_wink.gif
Pomieszczenie ma 20-25 m2 (pokój z aneksem kuchennym oraz otwartym przejściem 2,3x1m na korytarz. Docelowo (w przyszłości) system by grał w innym pokoju o wielkości 25 m2. Jeśli chodzi o cenę wzmacniacza/końcówki mocy to myślałem wstępnie o około 5k PLN. Jeśli jakiś byłby naprawdę wart wyższej ceny, mógłbym pokombinować z tym budżetem.

Znasz jakieś inne dobre kolumny w klasie RX8 warte uwagi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
jeśli zależy Ci na możliwie najlepszym stereo, zbudowałbym system zdecydowanie na elektronice Marantz oraz zestawie kolumn Audio Academy Hyperion IV. W ofercie Audio Academy są już kolumny efektowe i głośnik centralny. Jako subwoofer natomiast wybrałbym jeden z modeli REL.
Oczywiście Monitor Audio seria Rx także dobrze sprawdzi się w swojej roli, jednak przy tej klasie systemu warto odsłuchać alternatywne konfiguracje. Tak więc oprócz Audio Academy i Monitorn Audio brałbym jeszcze pod uwagę Paradigm Studio 60 oraz Dali Ikon seria MK2.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy, w przypadku pytań służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj,
jeśli zależy Ci na możliwie najlepszym stereo, zbudowałbym system zdecydowanie na elektronice Marantz oraz zestawie kolumn Audio Academy Hyperion IV. W ofercie Audio Academy są już kolumny efektowe i głośnik centralny. Jako subwoofer natomiast wybrałbym jeden z modeli REL.
Oczywiście Monitor Audio seria Rx także dobrze sprawdzi się w swojej roli, jednak przy tej klasie systemu warto odsłuchać alternatywne konfiguracje. Tak więc oprócz Audio Academy i Monitorn Audio brałbym jeszcze pod uwagę Paradigm Studio 60 oraz Dali Ikon seria MK2.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy, w przypadku pytań służę pomocą.



Witaj! Wielkie dzięki za sugestie. A co sądzisz o kolumnach B&W 683 w porównaniu do powyższych i MA BX8?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W dłuższej perspektywie zapewne dokupię do tych kolumn subwoofer, na razie bym nie chciał przeciążać budżetu subwooferem icon_wink.gif
Pomieszczenie ma 20-25 m2 (pokój z aneksem kuchennym oraz otwartym przejściem 2,3x1m na korytarz. Docelowo (w przyszłości) system by grał w innym pokoju o wielkości 25 m2. Jeśli chodzi o cenę wzmacniacza/końcówki mocy to myślałem wstępnie o około 5k PLN. Jeśli jakiś byłby naprawdę wart wyższej ceny, mógłbym pokombinować z tym budżetem.
Znasz jakieś inne dobre kolumny w klasie RX8 warte uwagi?


Kolumn jest wiele. Paradigmy Studio to też dobry trop, zwłaszcza w kontekście bardziej rockowych klimatów i kina domowego.
Napisz lepiej jaki masz budżet na wszystko w tej chwili, bo tak to po omacku można skakać po różnych markach i modelach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Taka uwaga - kino domowe bez subwoofer to nie jest kino, żadne kolumny nie zastąpią subwoofera, od czegoś ten kanał LFE jednak jest icon_wink.gif
Rozwiązanie ze wzmacniaczem lub końcówką mocy to jedyne słuszne rozwiązanie.
Oczywiście możesz też przepłacić o kilka tysięcy za droższy amplituner, wtedy osiągniesz może zbliżone (raczej i tak nie lepsze) do przyzwoitego wzmacniacza.

MA RX8 są dobre w swojej klasie ale czy mają taki głęboki bas ? Zależy na pewno też od wielkości pomieszczenia (nie wymieniłeś) a to bardzo ważne.
Tak samo trudno coś doradzić jaki dodatkowo wzmacniacz dołączyć bo nie podałeś żadnych widełek cenowych.



Sorry! Ale znowu jest okazja o Infinty...

Otóż klasyczne, duże modele tych "trumien" są wyposażone praktycznie... w subwofery (np. w R90 pracuje głośnik niskotonowy odtwarzający 27-200 Hz przy tolerancji -+3 db). Tyle, że te "suby"są wbudowane i przeznaczone do odtwarzania muzyki, a nie do kinowego "łupania".
Wielu użytkowników, którzy zapewnili tym kolumnom odpowiednie szybkie i mocne zasilanie pisze, że sub jest praktycznie zbędny! Bas bywa masakrycznie głęboki, niesamowicie niski i szybki!
Np. to wypowiedź jednego z "klubowiczów":
"Mam w domu sub raczej nie najgorszy, bo Velodyne DD12. Niestety tylko jeden, ale jest w kinie domowym. Stereo mam w innym pokoju i tam bym tego suba nie chciał. Można uzyskać bardzo dobry bas bez tych wspomagaczy. U mnie świetną robotę wykonują stare Infinity Kappa 8.2i. polecam te paki zwłaszcza do większych przestrzeni. Tak też je zresztą amarykańcy projektowali. Te stare trumnu żadnego suba nie potrzebują. Można je tanio kupić ale niestety trzeba dużo więcej grosza wydać na amplifikację. W każdym razie to jest dobry kierunek. Za 6-7tzł to już Kappy 9.2i mozna zdobyć. "

Potwierdzam.
Nie znając ścieżki dźwiękowej niektórych filmów, a słuchając jej głośno - z powodzeniem można się nieźle wystraszyć... Do sprawdzenia!

No i jak znalazł, gdyby ktoś miał problemy z teściową, a owa ma słabe serce icon_wink.gif

Tak więc uważam, że klasyczne, duże Infinity DOSKONALE nadają się też do kina, lecz w stereo. A sub jest po prostu zbędny...

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Taka uwaga - kino domowe bez subwoofer to nie jest kino, żadne kolumny nie zastąpią subwoofera, od czegoś ten kanał LFE jednak jest icon_wink.gif
Rozwiązanie ze wzmacniaczem lub końcówką mocy to jedyne słuszne rozwiązanie.
Oczywiście możesz też przepłacić o kilka tysięcy za droższy amplituner, wtedy osiągniesz może zbliżone (raczej i tak nie lepsze) do przyzwoitego wzmacniacza.

MA RX8 są dobre w swojej klasie ale czy mają taki głęboki bas ? Zależy na pewno też od wielkości pomieszczenia (nie wymieniłeś) a to bardzo ważne.
Tak samo trudno coś doradzić jaki dodatkowo wzmacniacz dołączyć bo nie podałeś żadnych widełek cenowych.



Sorry! Ale znowu jest okazja o Infinty...

Otóż klasyczne, duże modele tych "trumien" są wyposażone praktycznie... w subwofery (np. w R90 pracuje głośnik niskotonowy odtwarzający 27-200 Hz przy tolerancji -+3 db). Tyle, że te "suby"są wbudowane i przeznaczone do odtwarzania muzyki, a nie do kinowego "łupania".
Wielu użytkowników, którzy zapewnili tym kolumnom odpowiednie szybkie i mocne zasilanie pisze, że sub jest praktycznie zbędny! Bas bywa masakrycznie głęboki, niesamowicie niski i szybki!
Np. to wypowiedź jednego z "klubowiczów":
"Mam w domu sub raczej nie najgorszy, bo Velodyne DD12. Niestety tylko jeden, ale jest w kinie domowym. Stereo mam w innym pokoju i tam bym tego suba nie chciał. Można uzyskać bardzo dobry bas bez tych wspomagaczy. U mnie świetną robotę wykonują stare Infinity Kappa 8.2i. polecam te paki zwłaszcza do większych przestrzeni. Tak też je zresztą amarykańcy projektowali. Te stare trumnu żadnego suba nie potrzebują. Można je tanio kupić ale niestety trzeba dużo więcej grosza wydać na amplifikację. W każdym razie to jest dobry kierunek. Za 6-7tzł to już Kappy 9.2i mozna zdobyć. "

Potwierdzam.
Nie znając ścieżki dźwiękowej niektórych filmów, a słuchając jej głośno - z powodzeniem można się nieźle wystraszyć... Do sprawdzenia!

No i jak znalazł, gdyby ktoś miał problemy z teściową, a owa ma słabe serce icon_wink.gif

Tak więc uważam, że klasyczne, duże Infinity DOSKONALE nadają się też do kina, lecz w stereo. A sub jest po prostu zbędny...

Pozdrawiam!



Czy Infinity Kappa są normalnie w sprzedaży, czy używane? icon_smile.gif

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

W dłuższej perspektywie zapewne dokupię do tych kolumn subwoofer, na razie bym nie chciał przeciążać budżetu subwooferem icon_wink.gif
Pomieszczenie ma 20-25 m2 (pokój z aneksem kuchennym oraz otwartym przejściem 2,3x1m na korytarz. Docelowo (w przyszłości) system by grał w innym pokoju o wielkości 25 m2. Jeśli chodzi o cenę wzmacniacza/końcówki mocy to myślałem wstępnie o około 5k PLN. Jeśli jakiś byłby naprawdę wart wyższej ceny, mógłbym pokombinować z tym budżetem.
Znasz jakieś inne dobre kolumny w klasie RX8 warte uwagi?


Kolumn jest wiele. Paradigmy Studio to też dobry trop, zwłaszcza w kontekście bardziej rockowych klimatów i kina domowego.
Napisz lepiej jaki masz budżet na wszystko w tej chwili, bo tak to po omacku można skakać po różnych markach i modelach.



Wstępnie myślałem o takim budżecie:
Kolumny klasy MA RX8 konfiguracja 5.0
BluRay + Amplituner
Wzmacniacz/końcówka mocy stereo
Kable
razem za kilkanaście tys. PLN ( < 20k PLN )
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Używane, ja kupiłem Kappy 7.2 i jestem bardzo zadowolony. Polecam, jeśli trafisz w dobrym stanie, to warto. Moje są, mogę śmiało powiedzieć, że gabinetowym. Piękne kolumny, brzmienie w pełni mnie zadowala. Odnośnie niskich tonów, to faktycznie jest jak pisał Kolega zukzukzuk, mi więcej nie potrzeba icon_smile.gif. Jeśli więc, zastanowisz się nad kupnem używanych kolumn, Kappy będą trafnym wyborem.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dajcie spokój, gdzie niby to kupi ? Skąd weźmie centralkę do tego ? icon_wink.gif
Kolega zgarnął moje 7.2 a ja się zastanawiałem nad różnymi koncepcjami i w końcu zostałem z ręką w nocniku. Teraz muszę grać na podłogówkach Magnata ;p




Jakiś problem?
http://www.ebay.de/itm/Infinity-reference-...5#ht_500wt_1167
Te lepsze - z emitem-R też się pojawiają...

Zresztą. Od czasu do czasu oglądam filmy z DVD, czy tunera sat (z oryginalną ścieżką dźwiękową).
Po cholerę mi centralny? Chyba, że ma się nazywać KINO. Głos ludzki jest pięknie zawieszony z tyłu (jeśli tak ma być umiejscowiony), po środku, a wokoło AKCJA:)

Szukającemu zaś polecam rzucić okiem na ebay.de lub audio-markt.de (bez licytacji) - jest tego w tym momencie sporo (Kappa 7.2i; 8.1 i 2i, 9.2i, Kappa 8, 9 oraz Renaissance 90!)!
I to wiele w stanie "mint". W kraju też można dostać, ale wolałbym jednak przywieźć zza Odry.
Gdyby była taka potrzeba (i możliwość) - KAŻDEMU Infinitomaniakowi postaram się BEZINTERESOWNIE pomóc w sprowadzeniu kolumn do kraju! Kilku już wie, że nie bujam:)

Pozdrówka!

P.S.
Czyżby Kolega Zieluwid Ci skubnął?

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie icon_smile.gif

co sądzicie o wykorzystaniu do MA RX8 końcówki mocy stereo podłączonej do pre-out amplitunera np. Maranz albo Denon?
Np. Rotel RB-1582 (2x200W przy 8 omach, 18.4 kg, super zasilanie), albo końcówka mocy Exposure 3010S2?
Czy to może grać lepiej niż np. integra Roksan K2 i inne integry w podobnej cenie?

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Już kupiłeś?
Pochwal się...

Może zagrać lepiej, ale wcale nie musi.
Mocy będzie pewno więcej, ale czy "dźwiękowo" będzie lepiej od dobrej integry?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że będziesz korzystał (znaczy Twój wzmacniacz mocy) z przedwzmacniacza wbudowanego w Denona lub innego amplitunera stereo lub KD. A preampy wbudowane w amplitunerach - zwłaszcza dzisiejszych, tych budżetowych - nie są zbyt wysokiej klasy.
I mogą pasować lub nie bardzo, do choćby najlepszej końcówki stereo...
W tym sęk, żeby elementy grające dobrać - tak aby jedne nie ograniczały możliwości innych...
Najlepiej oczywiście jak się da, wypróbować przed zakupem.
A nuż!

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Już kupiłeś?
Pochwal się...

Może zagrać lepiej, ale wcale nie musi.
Mocy będzie pewno więcej, ale czy "dźwiękowo" będzie lepiej od dobrej integry?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że będziesz korzystał (znaczy Twój wzmacniacz mocy) z przedwzmacniacza wbudowanego w Denona lub innego amplitunera stereo lub KD. A preampy wbudowane w amplitunerach - zwłaszcza dzisiejszych, tych budżetowych - nie są zbyt wysokiej klasy.
I mogą pasować lub nie bardzo, do choćby najlepszej końcówki stereo...
W tym sęk, żeby elementy grające dobrać - tak aby jedne nie ograniczały możliwości innych...
Najlepiej oczywiście jak się da, wypróbować przed zakupem.
A nuż!

Pozdrawiam!



hehe icon_smile.gif jeszcze nie kupiłem, na razie zbieram kandydatów: wzmaki do odsłuchu. Potem będę odsłuchiwał.
Tak sobie myślę, że Marantz SR6007 amplituner jako przedwzmacniacz stereo może być dobry bo czytałem dobre review/testy o nim w necie więc może by było good. Trzeba będzie tego posłuchać. Bo jeśli Roksan K2 kosztuje podobnie jak końcówka mocy Rotel 2x200W 8om, to jeśli by to zagrało równie dobrze plus więcej mocy, lepsza kontrola, to może byłoby warto. Trzeba będzie posłuchać.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotelem bym się nie podniecał, to mocno techniczne brzmienie, moc spora i kontrola bardzo dobra (duży damping faktor) ale muzykalność przez to ucieka (chyba że masz bardzo ciepło i miękko, wręcz kluchowato grające kolumny).

Ja bym na Twoim miejscu wybrał wzmacniacz. Dlaczego ? Czytaj niżej.
Pre out w amplitunerze ograniczy jakość samego wzmacniacza/końcówki mocy, to na pewno. Dlatego najlepsza opcja to popodpinać wszystko co ma grać w stereo - do wzmacniacza (w przypadku końcówki mocy - do przedwzmacniacza ale innego niż amplituner). Zaletą takiego rozwiązania (oprócz lepszej jakości) jest fakt, że do odsłuchu muzyki używa się tylko wzmacniacza a amplituner może być wyłączony.
Wadą natomiast jest fakt, że do filmów,koncertów z dźwiękiem wielokanałowym - mamy 2 potencjometry (wzmacniacz i amplituner), dlatego trzeba sobie raz skalibrować amplituner (robi to automatycznie tj wzmocnienie dla każdego kanału oraz ustawienie opóźnień) przy ustawionej gałce potencjometru wzmacniacza np na godzinie 10-11 i potem zawsze na tą samą godzinę trzeba ustawiać potencjometr wzmacniacza przy dźwięku wielokanałowym, aby dźwięk się nie rozjeżdżał.
Nie jest to tak kłopotliwe jak wynika z opisu, za to stereo zabrzmi lepiej niż na stałe (również do stereo) podłączona końcówka mocy pod pre out amplitunera.
W drugą stronę z kolei też nie będzie źle - mimo ograniczenia jakości przez pre out amplitunera, to i tak przyrost jakości dźwięku z końcówki mocy, w stosunku do samego amplitunera, będzie bardzo duży.
Jakbym to miał zobrazować to np jeśli sam wzmacniacz to przyrost powiedzmy +100% jakości w stosunku do amplitunera, to wzmacniacz pod pre outem amplitunera da przyrost na pewno ponad połowę - 2/3 tego, lub nawet więcej w przypadku bardzo dobrego jakości pre outu (zależy od amplitunera) icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rotelem bym się nie podniecał, to mocno techniczne brzmienie, moc spora i kontrola bardzo dobra (duży damping faktor) ale muzykalność przez to ucieka (chyba że masz bardzo ciepło i miękko, wręcz kluchowato grające kolumny).

Ja bym na Twoim miejscu wybrał wzmacniacz. Dlaczego ? Czytaj niżej.
Pre out w amplitunerze ograniczy jakość samego wzmacniacza/końcówki mocy, to na pewno. Dlatego najlepsza opcja to popodpinać wszystko co ma grać w stereo - do wzmacniacza (w przypadku końcówki mocy - do przedwzmacniacza ale innego niż amplituner). Zaletą takiego rozwiązania (oprócz lepszej jakości) jest fakt, że do odsłuchu muzyki używa się tylko wzmacniacza a amplituner może być wyłączony.
Wadą natomiast jest fakt, że do filmów,koncertów z dźwiękiem wielokanałowym - mamy 2 potencjometry (wzmacniacz i amplituner), dlatego trzeba sobie raz skalibrować amplituner (robi to automatycznie tj wzmocnienie dla każdego kanału oraz ustawienie opóźnień) przy ustawionej gałce potencjometru wzmacniacza np na godzinie 10-11 i potem zawsze na tą samą godzinę trzeba ustawiać potencjometr wzmacniacza przy dźwięku wielokanałowym, aby dźwięk się nie rozjeżdżał.
Nie jest to tak kłopotliwe jak wynika z opisu, za to stereo zabrzmi lepiej niż na stałe (również do stereo) podłączona końcówka mocy pod pre out amplitunera.
W drugą stronę z kolei też nie będzie źle - mimo ograniczenia jakości przez pre out amplitunera, to i tak przyrost jakości dźwięku z końcówki mocy, w stosunku do samego amplitunera, będzie bardzo duży.
Jakbym to miał zobrazować to np jeśli sam wzmacniacz to przyrost powiedzmy +100% jakości w stosunku do amplitunera, to wzmacniacz pod pre outem amplitunera da przyrost na pewno ponad połowę - 2/3 tego, lub nawet więcej w przypadku bardzo dobrego jakości pre outu (zależy od amplitunera) icon_wink.gif



Dzięki za porady, bardzo przydatne informacje icon_smile.gif
Rozumiem, że w przypadku integry z wejściem na końcówkę mocy (np. Roksan K2), nawet nie będzie trzeba ustawiać jej na tą 10-11, tylko podłączyć CD interkonektem do integry na wejście CD, a amplituner KD z pre-out do wejścia "bypass"? Wtedy by można było tylko pilotem integry wybierać czy ma grać CD z interkonektu, czy ampli KD, prawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...