Skocz do zawartości

Amplituner 5.1 do muzyki i tv/sat


Kris78

Recommended Posts

Witam na forum

Od jakiegoś czasu przeglądam wasze wątki, ponieważ przymierzam się do jakiegoś nowego zestawu audio. Z różnych zamieszczonych tu opinii wnioskuję że zestawy 5.1 czy 7.1 nie cieszą się dużą popularnością wśród pasjonatów, a takowy chodzi mi po glowie?
Może na początek trochę info!
Nie jestem żadnym audiofilem, ale lubię słuchać muzyki. Obecnie posiadam 12-to letni zestaw pięciu klocków marki Technis+ 2xEltax80w, a że to sprzęt nie do zdarcia wiadomo czemu tak długo u mnie stoi.
Wstępnie przymierzam się do zestawu 5.1 a to z trzech względów.
1- Dwa miejsca w pokoju w których słucham muzyki (zdjęcia poniżej) gdzie przy PC nie za bardzo pasuje mi zestaw stereo.
2 -moją pasją jest tv-sat, a że posiadam sporo sprzętu z tej dziedziny, chciałbym mieć możliwość podłączenia tego wszystkiego do amplitunera po HDMI.
3- chciałbym aby to był sprzęt na przynajmniej 6-8 lat więc to raczej musi być małe centrum multimedialne.
Nie jestem fanem kina domowego, nawet na razie nie zamierzam inwestować w odtwarzacz blu-ray itp.. po prostu szukam przyszłościowego sprzętu do słuchania muzyki stereo, jak i 5.1 czy dolby z orbity.

Aby się nie rozpisywać za bardzo na początek proszę o opinie czy w ogóle warto myśleć o takim zestawie, przy poniższym rozstawieniu głośników. Moje centrum dowodzenia nie jest za duże. Tak jak wspomniałem dwa miejsca w których słucham muzyki zaznaczone są na niebiesko, czerwone to głośniki. Mebli nie jest za dużo praktycznie z głośnikami 110cm wyglądało by to jak na zdjęciu, bo pokój jest w lekkim skosie.
Wstępnie myślałem o amplitunerze Yamaha RX-V671+Jamo S606 HCS3 + SUB 210, ale pewnie przesadziłem. Ogólnie sprzęt zachwycił mnie mnogością wejśc od starego phono do cyfrowych HDMI. Chciałbym się zmieścić w kwocie 3.5tys. Jeśli do pokoju da się wstawić 5.1 będę was męczył dalej.
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł bardzo ciekawy nie powiem. Trudno coś wywnioskować bo niby nie jest tak fajnie z tym przestrzennym dzwiękiem, ale z drugiej strony patrząc po sklepach mamy 4:1 na korzyść zestawów 5.1,7.1. Z tego co widzę zestawy stereo 2.1 mają dość ograniczone możliwości pod względem połączeń z cyfrowym sprzętem. Na pewno nie ma HDMI, no i chyba mamy tylko jedno wejscie optyczne? Da sie jakoś spiąć po optyku trzy urządzenia mając jeden wtyk w aplitunerze?
Może zaproponujcie jakiś zestaw stereo 2.0 lub 2.1 biorąc pod uwagę pokój w którym będzie sprzęt - cena powiedzmy 3000zł

Ps. Przy zestawie 5.1 jeśli mamy stereo to grają tylko dwa glosniki czy jakoś to się rozkłada po calości?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam
Byłem ostatnio w profesjonalnym sklepie audio. Ostatecznie po dyskusji prawdopodobnie zdecyduję się na amplituner Yamahy 673, ponieważ tego niższego modelu już nie sprowadzają. Do tego głosniki Jamo 606 zestaw 5.0. Niestety w tej cenie nic innego do wyboru nie mam, a już sporo budżet przekroczyłem.
Mam pytanie o kwestię subwofera, bo przy pokoju 12m odradzono mi jego zakup, ale czy nie bedzie brakować go przy wspomnianym zestawie? to mimo wszystko brak jednego kanału?
Tak wygląda ostateczne rozłożenie głośników bez suba, z optymalnym odsłuchem na sofie (5.0) i pc (powiedzmy stereo) Niestety nic innego nie da się wykombinować, liczę na to że rozbudowany system YPAO (wielopunktowy) pomoże trochę dopracować dzwięk.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subwoofer "daje kopa" niskim tonom, ale nie jest traktowany jako oddzielny kanał.
Niskie dźwięki nie dochodzą do słuchacza tak bardzo kierunkowo jak średnie i wysokie (stąd masz w systemi 1 sub a nie dwa).

12m^2 to niezbyt dużo, więc spokojnie odpuść sobie zakup.
Poza tym - w razie potrzeby w każdym momencie będziesz mógł dokupić subwoofer, jeżeli wg Ciebie zajdzie taka potrzeba.

No i przede wszytkim - moim zdaniem Jamo S606 to stosunkowo duże kolumny i za duże na taką powierzchnię jak Twoja.
Więc tym bardziej sub to już będzie za dużo!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @roro
Wiem głośniki są spore jak na 12m pokoju, ale przy ampli 7x150w nie ma wyjscia aby kupić coś mniejszego. Głośniki półkowe jakoś mnie nie przekonują, zresztą fronty muszą jakoś wyglądać. Fakt mam obawy czy to nie przesada ale chyba lepiej mieć zapas a grać w granicach rozsądku, niż kupić coś słabego, i męczyć potem głosniki na najwyższych obrotach? W sumie do Yamahy chyba Jamo będą pasować? wiem że zaleca się je głownie do Onkio czy Denona, ale widzę w sklepach sporo zestawów z Yamahą. Po drugie w tej cenie nic nie widzę ciekawszego i ładniejszego icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo oświeć mnie z tą mocą wyjściową, bo faktycznie co sklep to inne parametry. Kiedyś była moc muzyczna i moc faktyczna np. mam Eltax-y 150x80w, teraz jakoś dużo tych danych? Niektóre sklepy podają moc wyjściową Yamahy 673 - 90W i już głupi jestem. Tak czy owak chcę pozostać przy tym ampli, bo najbardziej mi pasuje. Druga sprawa każdy pisze aby głosniki miały 1/4 więcej mocy niż wyjścia w ampli. W zasadzie można wziąć jamo 506, ale czy ja wiem? ponoć na głośnikach nie warto oszczędzać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na testy sprzętu - publikowane m.in. na stronach AUDIO.
I na koniec testu masz podsumowanie, gdzie podawana jest moc rzeczywista (zmierzona).

Chodzi o to, że producenci podają zawyżoną moc:
np. zamiast 5x100W mamy w zależności od ilości podłączonych kolumn (dane przykładowe)
1x105W
2x90W
4x60W
5x50W
Tak więc o ile w stereo będzie jeszcze w miare zbliżona moc do podawanej, to już w wielokanałowym kinie domowym będzie połowa mocy.
Widać to szczególnie wtedy, gdy porównujesz moc zasilacza w amplitunerze (np. 250W) do teoretycznych 5x100=500W... Więc juz mocno pachnie lipą icon_eek.gif

Jednym z niewielu producentów, którzy podają rzeczywistą moc jest Harman Kardon oraz Rotel (napisałem tutaj o sprzęcie budżetowym, przy droższych modelach/firmach jest już lepiej).

Kolejna rzecz - zerknij na to ogłoszenie na Forum w rubryce "Sprzedam"
amplituner kd Yamaha 650 + podstawkowe Bowers&Wilkins DM 602 + sub
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=32254
Na Twoją powierzchnię to całkiem niezły pomysł

Pozdrawiam
PS. A poza tym masz podawaną moc ciągłą, moc maksymalną oraz czasami (np. w miniwieżach) moc szczytową, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością (to moc w ułamku sekundy, a nie przy dłuższym graniu).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, szczególnie w miniwieżach czy magnetofonach miałem kupę uciechy widząc te naklejki 150wat icon_biggrin.gif Dzięki za rozjaśnienie wiadomo producenci wolą podawać najwyższą z możliwych mocy i potem człowiek głupieje. W jednym sklepie ta Yamaha ma opis - moc znamionowa RMS (tryb dookólny) 7 x 90 W

Mój stary zestaw stereo to Technisc z wyjściem 2x80wat, do tego głosniki Eltax Symphony 80x150wat. Szczerze powiedziawszy do dzisiaj mam wrażenie że te głosniki są za słabe, bo dając za połowę mocy, jakby już nie dają rady.
A tak na koniec zapytam jeszcze jak to jest z tymi omami? Takie jamo mają przykładowo w opisie - impedancja: 6 Ohm i teraz w ampli ustawia się tą samą wartość czy jak? bo sporo się naczytałem i czym inne ustawienia, tym inna moc? Kiedyś były chyba dwie opcje 4 i 8 omów? wiem że jak do eltaxów podłączyłem stare radio unitry, to mały taki power że szok icon_eek.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rany, nie kupuj tego zestawu. Tym bardziej na 12m. Amplituner jeszcze OK ale kolumny to pomyłka, zarówno jakościowo jak i przez to że są nieustawne.
Można o 100% lepszy zestaw złożyć za te pieniądze, ale na mniejszych kolumnach.



Głośniki Jamo pomyłka? Rozwiń się skoro taka krytyka pod ich adresem, bo bez uzasadnienia i innej propozycji to taki cios w plecy. icon_smile.gif
Co byś kupił do tej Yamahy? w cenie do 2000zł
Pokój w zasadzie ma z 16m kwadratowych, tyle że to elka,(jak na zdjęciu wyżej) myślałem nad Jamo 506, ale głośniki surround są w tym zestawie strasznie ciężkie 4.7kg.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kawałek czasu nie zaglądałem. Mam nadzieję, że nie kupiłeś ani Jamo 606 ani 506 bo to ta sama jakość, tylko moc niższa icon_smile.gif
Coś dokładniej opisać ? Powielają wady większości tanich zestawów, ostre, nienaturalne brzmienie z cofniętą średnicą i podbitym basem (w 606 dodatkowo bardzo słabo kontrolowanym).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Wiem że ty nienawidzisz Jamo, sporo twoich postów to potwierdza, może masz rację może nie -kwestia ucha. Mimo wszystko już dokonałem zakupu, nie odzywałeś się tydzień. Ogólnie jak dla mnie dzwięk jest bardzo dobry i ani trochę nie żałuję, do tego głosniki prezentują się rewelacyjnie.

Gryzie mnie inna rzecz icon_confused.gif Stary wzmacniacz technicsa na Jamo idzie zabójczo, natomiast Yamaha nie daje nawet połowy tej mocy. Nie da się rozkręcić głosników nawet w stereo czy pure direct. Wiem że moc rozkłada się na więcej wyjśc ale bez przesady toż to jeden z mocniejszych ampów. Kuzyn ma yamahę czteroletnią 5.0 i szyby w oknach lecą a u mnie to jakaś porażka. Nie wiem co tu jeszcze wymyślić omy się zgadzają ustawiłem na 6 a mocy brak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiem że ty nienawidzisz Jamo, sporo twoich postów to potwierdza, może masz rację może nie -kwestia ucha.


To nie kwestia ucha tylko raczej kwestia porównania do innych icon_wink.gif
Wiadomo że takie Jamo i tak zagrają pięknie, dla kogoś kto słuchał np całe życie na Altusach. No ale skoro jesteś zadowolony to nic tylko się cieszyć, że za małe pieniądze masz to czego szukasz. Inni niestety mają gorzej z tym icon_biggrin.gif

Cytat

Gryzie mnie inna rzecz icon_confused.gif Stary wzmacniacz technicsa na Jamo idzie zabójczo, natomiast Yamaha nie daje nawet połowy tej mocy. Nie da się rozkręcić głosników nawet w stereo czy pure direct. Wiem że moc rozkłada się na więcej wyjśc ale bez przesady toż to jeden z mocniejszych ampów. Kuzyn ma yamahę czteroletnią 5.0 i szyby w oknach lecą a u mnie to jakaś porażka. Nie wiem co tu jeszcze wymyślić omy się zgadzają ustawiłem na 6 a mocy brak.


To nie jest mocny amplituner. Jego moc podawana przy wysterowaniu 1 kanału, przy niższej impedancji i przy wysokich zniekształceniach. Jak zajrzysz do parametrów wzmacniacza to zobaczysz moc podawaną dla 8 ohm i zniekształceń na poziomie zapewne 0,0x albo mniejszych. Nic z tym nie zrobisz, niestety, teraz już wiesz dlaczego do stereo nie poleca się amplitunerów do kina...
Jedyne co możesz zrobić - to ustawić ręcznie opóźnienia dla kanałów przednich - bo być może amplituner tu namieszał przy autokalibracji. Jeśli siedzisz pośrodku kolumn to ustaw opóźnienie (delay) dla obydwu kanałów po równo, jak są różne opóźnienia ustawione to bas się znosi. Jak siedzisz nie po środku - to możesz wtedy ustawić różne - bas się poprawi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszym wieczorze mogę napisać że nie jest tak źle.To taki pierwszy szok po przejsciu ze stereo na ampa do kina domowego, oczywiście liczyłem się z gorszym efektem. Nie dopisałem też że miałem podłączone tylko fronty, wystarczyło że dołożyłem suba i humor mi się poprawił icon_cool.gif Po niedzieli robię przemeblowanie wymieniam kable na 2,5, podłączam satelitki i wtedy przeprowadze kalibracje YAPO zobaczymy co z tego wyjdzie.
Co do głośników wiem że ty masz lepsze ucho i sporo głośników przetestowałeś, ale uwierz dla mnie i pewnie dla 70% ludzi nie byłoby różnicy. Może za parę lat jak coś znowu zmienię to ci przyznam rację icon_wink.gif
Mam jeszcze pytanka!
Powiedz mi do ilu decybeli można zejść z głośnością, czytałem że dobrze ustawić blokadę na 16db?
Jak ustawić pokrętła w subie cut off i phase? to jest głębokośc basu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie trochę z innej beczki! jak dostać menu amplitunera na przeglądarkę internetową? w tej dziedzinie jestem zielony. Ampli mam podłączony do rutera, oczywiście radia z netu chodzą pięknie, chyba podłączył się automatycznie. W menu jest wpisany adres IP ale nie wiem czy to IP amplitunera? powinienem tam wpisać dane mojej sieci? IP,brama, DNS-y??
Co należy zmienić w pc i wpisać w przeglądarce?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Powiedz mi do ilu decybeli można zejść z głośnością, czytałem że dobrze ustawić blokadę na 16db?
Jak ustawić pokrętła w subie cut off i phase? to jest głębokośc basu?


1. Do zniekształceń. Dalej ryzykujesz.
2. Cut off masz pewnie nieaktywne przy połączeniu coaxialem, choć mogę się mylić. Tym generalnie steruje amplituner, ustaw na maximum w razie czego.
Phase na 0, chyba że bas z subwoofera się opóźnia i nie nadąża za kolumnami, możesz spróbować wtedy zmienić na 180.

Cytat

Panowie trochę z innej beczki! jak dostać menu amplitunera na przeglądarkę internetową? w tej dziedzinie jestem zielony. Ampli mam podłączony do rutera, oczywiście radia z netu chodzą pięknie, chyba podłączył się automatycznie. W menu jest wpisany adres IP ale nie wiem czy to IP amplitunera? powinienem tam wpisać dane mojej sieci? IP,brama, DNS-y??
Co należy zmienić w pc i wpisać w przeglądarce?


To powinno być ładnie opisane w instrukcji. Być może trzeba ustawić ręcznie IP w amplitunerze (teraz router pewnie przypisuje przez DHCP)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok!
1 phase mam wyłączone, cut off słychać różnicę przy kręceniu choć możliwe że to ampli też tym steruje. To pokrętło chyba odpowiada za odległośc na którą mają się nieść basy? Co do level miałem na 3/4 bo lubię dużo basu, ale przy kalibracji ampli obniżył mi poziom do -3db icon_smile.gif Ogólnie ta kalibracja to dobra rzecz nieźle policzył odległości głosników icon_wink.gif Generalnie już się przyzwyczaiłem do nowego sprzętu, choć poweru mogło być więcej, pomogła też sporo funkcja enhancer przy opcji 7channel stereo.

2 -Wyłączyłem DHCP wpisałem inne IP i udało mi się połączyć przez przeglądarkę, ale ampli od razu stracił kontakt z netem i nie widzi stacji radiowych -to normalne? Teoretycznie muszę włączyć DHCP i wtedy rozłącza się przeglądarka, ale działają radia. Mam do rutera podpięte więcej urządzen smart tuner sat czy n-kę i wszystko zawsze działało. Tak to wygląda jakby nie dało się podłączyć po IP wybranym przez ampli czy ruter?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

cut off słychać różnicę przy kręceniu choć możliwe że to ampli też tym steruje. To pokrętło chyba odpowiada za odległośc na którą mają się nieść basy?


Ampli steruje w sensie - ma ustawione swoje odcięcie, ustaw to cutoff na maximum ewentualnie na min. 80hz. Cutoff odpowiada za odcięcie częstotliwości basu, powyżej którego sub nie gra, w przypadku dużych podłogówek nie ma sensu aby grał powyżej 60hz. W przypadku malutkich monitorków albo plastików musi grać np do 100-120hz bo one same tak nisko nie zagrają.


Cytat

2 -Wyłączyłem DHCP wpisałem inne IP i udało mi się połączyć przez przeglądarkę, ale ampli od razu stracił kontakt z netem i nie widzi stacji radiowych -to normalne? Teoretycznie muszę włączyć DHCP i wtedy rozłącza się przeglądarka, ale działają radia. Mam do rutera podpięte więcej urządzen smart tuner sat czy n-kę i wszystko zawsze działało. Tak to wygląda jakby nie dało się podłączyć po IP wybranym przez ampli czy ruter?


Ale gdzie wyłączyłeś DHCP ? Na amplitunerze musisz wyłączyć DHCP i ustawić ręczne IP, nie w routerze bo wtedy na każdym urządzeniu będziesz musiał ręcznie wszystko konfigurować.

Np jak adres routera masz 192.168.1.1 to np możesz ustawić sobie w amplitunerze sztywno 192.168.1.15 (sprawdź zakres IP w routerze, ostatnią cyfrę zmieniasz aby były większa od adresu routera), resztę wpisujesz podobnie tj maska 255.255.255.0 , brama domyślna - adres routera, DNS - możesz wpisać też adres routera czyli ten 192.168.1.1 (o ile taki masz).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce cię już męczyć, będę musiał pogadać z dostawcą internetu chłopaki mają to w jednym palcu. Generalnie jest tak jak piszesz z tymi IP z tym że jak wyłączę DHCP to ampli od razu gubi listę radiową to tak jakby nie widział sieci a widzi mój pc.
Na razie dzięki za cenne informacje, sporo się podszkoliłem icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic dziwnego że gubi radio internetowe bo jak wyłączysz DHCP (automatyczne IP, może być losowe) to musisz ręcznie wklepać dane, inaczej nie ma łączności żadnej. Nie sądzę też abyś wchodził gdziekolwiek z poziomu amplitunera do sieci czy z PC na amplituner bez ręcznej konfiguracjo po wyłączeniu DHCP.
Może wtedy wchodzisz z poziomu PC na router ? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli sam rozgryzam te ip i inne cuda.
XP jest bardziej przestarzały, podłączyłem do rutera laptopa z siódemką i ten wykrył mi wszystkie urządzenia tzn pc, tv i amplituner. Co do ampa zainstalował jakieś sterowniki i ogólnie ampli pokazał (w menu server) jakieś dane z laptopa. Na XP też udało mi się w końcu wyświetlić ikonkę z ip Yamahy.
Ogólnie na dzień dzisiejszy działają i radia i menu z poziomu przegladarki. Na pewno warto korzystać z poziomu przeglądarki, bo oszczędzimy pilota szczególnie wertując setki stacji radiowych.
Teraz mam pytanie jak skonfigurować to wszystko z vtuner, bo aby wybrać sobie ulubione stacje trzeba to jakoś skonfigurować przez media playera? Trzeba tam podać ip amplitunera?
http://yradio.vtuner.com/setupapp/yamaha/a...ogin/SignIn.asp
EDIT: Już se poradziłem icon_smile.gif trzeba wpisac adres mac amplitunera, a potem się krótko zarejestrować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...