Skocz do zawartości

dobór wzmacniacza i kolumn


Brodacz11

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Czytam Was od kilku lat i nie znalazlem w postach odpowiedzi na mój problem dlatego proszę o pomoc. Córki doszły do wniosku,że zrobią ojcu przyjemność i uciułały trochę pieniędzy na ZESTAW MUZYCZNY!! A uzbierały szaloną kwotę 1300 pln!! Od kilku lat jestem skażony przez słuchanie muzyki na zestawie 5.1 od Logitech.
Ze względu na kwotę wiem,że w grę wchodzi rynek wtórny, a to co mnie interesuje to tylko sluchanie muzyki, więc zestaw stereo - wzmacniacz i kolumny.
Muzyka to rock'and'roll, rock i metal z domieszką popu.
Muzyki będę słuchał w moim "gabinecie" o powierzchni ok.12 m2
wyposażonym w trochę mebli,dywan i zasłony.Pokój ma ścięty sufit na
przeciw miejsca potencjalnego ustawienia kolumn w rozstawie ok.3 m.W tym
pokoju będę słuchał muzyki w miarę cicho, a jako źródło dźwięku
posłuży komputer, w którym bedę musiał zmienić kartę dźwięku, ale
nie wiem na razie na jaką. Skrzydła rozwinę dopiero gdy przeniosę mój
zestaw do pokoju o powierzchni 30 m2 na czas imprez lub swoich
zachciewajek.Tam źródłem dźwięku będzie odtwarzacz dvd Panasonic i rozstaw kolumn 4,5 m.Tu
bedzie głośno. Nie szukam w dźwięku agresji, chciałbym by była
dynamiczna,by czuć ja było ciałem nawet wtedy gdy jest cicha.Bardzo
zależy mi na tym, by słuchac muzyki takiej jaką ją stworzył autor.
Jakość słuchanej przeze mnie muzyki to płyty oryginale lub formaty
bezstratne.
Wybrałem wstępnie wzmacniacze Denon PMA 425 R, Onkyo A-9510,NAD C320 BEE, NAD 310, Pioneer A
503,Pioneer A405R, Rotel RA-04, Harman Kardon HK-970, Yamaha AX-496.Raczej z pilotem,ale nie koniecznie.
Nie wiem, który z nich będzie najlepszy do moich oczekiwań i nie potrafię wybrać do nich kolumn.Stąd moja prośba o pomoc. Chciałbym
kolumny podłogowe w gabarytach wysokościowych ok. 85 cm np.Wharfedale Diamont 8.4
Chciałbym córkom sprawić przyjemność oglądania ich prezentu w
święta Bożego Narodzenia i dlatego proszę o szybką pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • Odpowiedzi 139
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć
Moje wywody były chyba za długie. To może odpowie mi ktoś ,które kolumny będą lepsze do mojego pokoju:
http://allegro.pl/wharfedale-diamond-8-4-i2915629028.html
czy
http://allegro.pl/magnat-vintage-320-wysyl...2910783061.html
Mały jest teraz wybór więc chcę zacząć od kolumn i poszukać do nich potem wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie pogodzić 12 m2 i 30 m2 - pierwsza powierzchnia zmusza do kolumn podstawkowych - podłogowe będą dudnić i brumieć niskimi tonami; druga powierzchnia wymaga niemałych podłogowych, żeby niskie tony występowały w zauważalnej ilości i nie mówię tu o drżeniu szyb itp.
Na moje oko sprawa ne do pogodzenia więc wymaga decyzji w tę lub tamtą stronę.
Chyba, że ktoś zna tak uniwersalny zestaw i podpowie.
Komputer to nie najlepsze źródło dźwięku - wymaga DAC'a albo mocnej karty dźwiękowej.
Ja do 12 m2 pomyślałbym o miniwieży np Pianocrafcie Yamahy (używane można kupić za ok 600 zł) i do tego monitorkach B&W - za podobne pieniążki można nabyć więc mieści się w budżecie, a dostajesz cd, tuner, wzmacniacz i kolumny. Na 30 m2 to sobie raczej nie poradzi, jak pisałem wcześniej.
Tu masz zgrabną Yamaszkę nawet z kolumnami http://allegro.pl/yamaha-pianocraft-crx-e3...2904288969.html i choć o B&W lepiej mówią to tym zestawem bym nie pogardził icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych sugestiach zdecydowałem,że priorytetem będzie pokój o 30 m2. Jest wysyp wzmacniaczy więc powiedzcie, ktory z nich sobie poradzi w tym pokoju, a jednocześnie nie bedzie brzmiał źle w małym:
http://allegro.pl/marantz-pm-4001-z-pilote...2918666830.html
http://allegro.pl/pioneer-a-403r-pilot-cu-...2919145636.html
http://allegro.pl/wzmacniacz-denon-pma-500...2919013422.html
http://allegro.pl/cambridge-audio-a500rc-k...2920359267.html
A może zasugerujecie coś jeszcze lepszego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikomu się nie chce pomóc.
To może wypowie się ktoś o tym:
http://allegro.pl/cambridge-audio-d300-a300-i2923660447.html
Nie planowałem zakupu cd,ale myślę,że ten napęd będzie i tak lepszy niż karta z komputera.Mam wątpliwości czy wzmacniacz da nagłośnić pokój 30 m2.
Czekam z niecierpliwością.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wzmacniacz (choć chyba wolałbym coś innego niż proponujesz), tylko o kolumny. Wzmacniacz, szczególnie mocniejszy zagra w dużym i mniejszym pokoju. Kolumny natomiast trudno znaleźć takie, które zagrają dobrze w małym i dużym pomieszczeniu.
Bywa, że grają tu i tu dobrze, ale to raczej zasługa akustyki. Jeśli większy pokój będzie reagował prawidłowo na kolumny a mniejszy wygaszał niskie tony, to mogłoby się udać. Ale taka sytuacja zdarza się raz na bardzo wiele przypadków.
Tak, że do 30m2 potrzebne są przede wszystkim dość duże kolumny podłogowe (mogły by być i spore monitory typu Spendor lub Harbeth, ale wiadomo ile kosztują icon_sad.gif ) A duże kolumny to dużo materiału zużytego do budowy. A dużo materiału oznacza koszty. By źle nie brzmiało, trzeba dać komponenty dobrej klasy. I znów koszty. Krótko mówiąc dobrej klasy duże kolumny podłogowe, to spory wydatek. Nawet jeśli idzie o używane.
Mało tego. Jak już wspomniałem do takich kolumn potrzebny jest dobrej klasy, mocny/wydajny prądowo wzmacniacz. Też raczej nie najtańszy.
Taki to na ogół kłopot z większymi pomieszczeniami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój (f1angel) sposób prowadzenia dyskusji bardzo mi odpowiada, bo prowadzi zazwyczaj do rozwiązania problemu - oczywiscie z pomocę innych. Ale sam widzisz,że od miesiąca nie posunąłem się do przodu. Wybrałem pokój 30m2 jako priorytet mając nadzieję,że sprzęt w 12 m2 też sobie da radę oczywiście ze stratą jakości. Moje poprzednie posty podają wzmacniacze, ktorymi się interesuję biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie moc wzmacniacza oraz kwotę między 500,a 800 zł które chcę przeznaczyć na zakup. O innych rzezach nic nie wiem stąd prośby kierowane do Was. Po wczorajszym przeglądzie allegro wziąłem pod uwagę markę Denon,Marantz, Rotel,Pioneer, Nad i Cambridge Audio. Od czegoś muszę zacząć,więc pomóżcie. Chwała będzie w mych słowach gdy walkę uwiecznie sukcesem w postaci zakupu i zadowolenia z odsłuchu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że czas, który tu spędziłeś nie będzie jednak stracony.
Co do kolumn pracujących w 30m2 i 12m2, to chyba źle się zrozumieliśmy.
Takie pracujące dobrze w większym nie tyle zagrają ze stratą jakości, co niskie tony będą się kotłowały, bumiły i strata jakości będzie jakby wynikiem tego. Z tym, że wówczas takie granie trudno jest wytrzymać, bo niskie tony zagłuszają resztę pasma. Oczywiście nie musi tak być, bo jak pisałem dużo zależy od pomieszczenia, rozkładu modów własnych. Ale tak się dzieje powiedzmy w 8- 9 przypadkach na 10.
Już bardziej wyobrażam sobie mniejsze kolumny grające w zbyt dużym pomieszczeniu. Po prostu zabraknie trochę niskich tonów, nie będzie takiej potęgi brzmienia, ale za to da się tego słuchać.
Tak, że zastanów się jakie te kolumny mają być i finalnie w jakiej cenie?
Czy po prostu najpierw wybierzemy kolumny (chyba lepiej najpierw wybrać kolumny) a wzmacniacz taki, ile zostanie pieniędzy?
Ogólna suma się nie zmieniła i jest 1300zł. czy coś jednak więcej?
A wzmacniacze, które podałeś? Niektóre niezłe, ale można znaleźć lepsze. Rozejrzę się jeszcze. Może któryś z kolegów coś podrzuci?
Z tych wcześniej wymienionych NAD C320 i Rotel RA-04, choć to trochę inne brzmienia, trzeba by dobrać do konkretnych kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Rotelem byłbym ostrożny. Grał u mnie z podłogowymi Elac'ami FS 68. Po zmianie wzmacniacza (Yamaha AX 590) okazało się, że kolumny potrafią zejść dużo niżej i zagrać "potężniej" - nie rokuje to dobrze jeśli chodzi o wymaganą dużą elastyczność systemu. Może Rotel dobrze zagra w 12m2 ale w 30m2 spotęguje niedobór niskich tonów.
Myślę, że tu trzeba szukać najmniejszych możliwych kolumn do 30m2 i wzmaka który je ładnie napędzi mając nadzieje, że da się w 12m2 kolumny utemperować pod względem basu albo korekcją niskich tonów we wzmacniaczu albo zatkaniem otworów BR.
Może bardziej większe monitory niż podłogowe. U mnie na 20m2 grają monitory Spendor Prelude i brak niskich tonów to ostatnie na co mogę narzekać icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że Rotel tak zagrał z Elacami bardzo się nie dziwię. Jak napisałem wyżej trzeba dobrać odpowiednie kolumny. Np. Mission M34i, które mają mocne i wręcz napompowane niskie tony.
Adamc a Yamaha nie jest jednak nieco mniej energetyczna, wolniejsza niż Rotel (nie pamiętam, tez miałeś RA-04?)?
Co do dobrania kolumn do pomieszczenia większego i mniejszego, to moim zdaniem bez odsłuchu się nie obędzie. I to w tych właśnie pokojach. Wzmacniacz też ważny, ale bardziej obawiałbym się pomieszczenia, czy inaczej interakcji kolumn z tymi pomieszczeniami.
Ja też mam monitory w nieco ponad 21m2 i czasami w niektórych nagraniach niskich tonów jest aż nadto. A kolumny stoją 95cm. od ściany tylnej i 132cm. od bocznych (mierząc od czoła głośnika wysoko-tonowego).
Co do zatkania otworów b-r masz rację, może trochę pomóc a kręcenie gałą mimo, że nieaudiofilskie, też.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tym co czytałem budżet musiał wzrosnąć-ok.1700 pln.Byłbym skłonny wydać na kolumny ok. 1000 pln. Z opini na forum dobre brzmienie mają:
http://galeriadzwieku.com.pl/product.php?id_product=27
http://galeriadzwieku.com.pl/product.php?id_product=30
http://allegro.pl/kef-q35-2-glosniki-podlo...2911990976.html
Wybrałem te, które są dość wysokie,by mieć szanse w małym pokoju ich słuchać.Problemem będą tu na pewno br z tyłu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie chodzi o czyjąś winę. Wiadomo,ze stu ludziom się coś podoba ,a jednemu może nie. To kwestia gustu.Wasze informacje są tu jednoznaczne. W moim poscie z 03.01.2012 napisalem wyraźnie ,że priorytetem dla mnie będzie pokój 30 m2 i tego się trzymam. Stąd moje ostatnie 2 posty. Zastanawiam się nawet nad rozwiazaniem przyszłościowym gdzie w dużym pokoju zostawię kolumny te ,które kupię teraz, a w małym bedą monitory jak sugeruje adamc. Tak,że bez obaw!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że wolałbyś już coś kupić, ale jak pisałem w innym wątku ostatnio jakby trudniej coś kupić za rozsądne pieniądze.
do pokoju 30m2 dobre byłyby takie kolumny Mission
http://allegro.pl/mission-m35i-i2921202733.html
Mają one mocne, obfite niskie tony. Może bardziej wyrównane byłyby M34i, ale czy znajdziesz je w miarę szybko i za rozsądną cenę nie wiem?
Na pewno do nich trzeba szybkiego wzmacniacza z dobrą wydajnością prądową i nieprzewalonymi niskimi tonami
Tu masz Rotela z najlepszych chyba serii z końcówką w symbolu BX
http://allegro.pl/rotel-ra980bx-kultowy-le...2921541786.html
Na razie tyle, bo idę do pracy może po 23:00 jeszcze coś napiszę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się coś ruszyło wśród moich znajomych!!!! Zadzwonił kolega, że ktoś u niego ma do sprzedania Denona PMA 500ae kompletnego i kolumny Mission m33i. Gra mu to w pokoju ok.25 m2. A u brata w pracy jest Cambridge audio A500 rc (chyba) w dużym pokoju w domku z kolumnami Magnat vintage 320. Widziałem je na allegro ,ale trochę umęczone. Co prawda nie boję się tego rodzaju napraw ,ale za te pieniądze to dużo uszkodzeń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam cenę tego zestawu z denonem-1750 bez wysyłki (jak gościu trafił!!).Ale cena mi trochę nie pasuje, bo w ceneo mission stoi za ok.1200 zł, a ich cena w jakimś teście sprzed kilku lat to,aż 2300 zł. Właściciel opowiadał koledze,żeby nie martwić się małym pokojem,bo jak twierdzi w sklepie jak kupował sprzedawca mówił,że głośnik niskotonowy nie jest zbyt duży i bas będzie miał miejsce do pokazania się ze względu na długość fali. No cóż wiedza to wielkie narzędzie. Akurat tu jej nie mam ,bo jestem fachowiec od czego innego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mission M33i, to dość fajne kolumny. Te mają szanse dobrze zagrać w 12m2 ale w 30 trochę "zginą".
Denon PMA 500AE, to dość "średni" wzmacniaczyk i chyba wolałbym coś innego za te pieniądze, ale jeśli pilot jest priorytetem?
Poza tym a raczej przede wszystkim chyba nie za bardzo ten wzmacniacz zabrzmi z Mission'ami. Obawiam się, że zrobi się zbyt "misiowato".
Tu przydałby się jakiś wzmacniacz z ładną, dźwięczną górą pasma. Może nowsza Yamaha albo starszy Marantz?
Pomyślałem o Audiolab'ie 8000S, ale to chyba za drogo?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak. Cena bedzie ok.1000 zł-stare artykuły w czasopismach. Nie znalazlem go nigdzie w ofertach.Pilot nie jest tu wyznacznikiem,ale wiadomo,że jest to dość wygodne. Zastanawiam się do teraz nad znakomita panięcią tego gościa co tak pamięta tłumaczenie o dlugości fali. Chyba chce za bardzo sprzedać sprzęt i dorbia sobie teorię. A która Yamahę bys polecał? Dobre opinie ma AX-496. Marantz PM66se podobnie ,ale to nowszy model.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Yamahy, są lepsi specjaliści na tym forum. A Marantz PM 66SE jest moim zdaniem taki sobie. Zresztą jak widzę jeszcze nie wybrałeś, nie kupiłeś kolumn. Więc wzmacniacze może później.
Kolumny Acoustic Energy mają swoich zwolenników. dla mnie grają trochę za sucho. Natomiast Tannoye z serii M bardzo lubię. Niedrogie i całkiem nieźle grające kolumny. Nawet ze wzmacniaczami sporo droższymi od nich. A nie każde z tego przedziału cenowego to potrafią.
Co do tych konkretnych, to faktycznie nie wiadomo. Jeśli taką modyfikację robił ktoś, kto się na tym naprawdę dobrze zna, może być naprawdę dobrze. Ale ja sprzedającego nie znam. Trudno powiedzieć. I przy odsprzedaży może być gorzej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jesteście w stanie powiedzieć, ktore z tych kolumn dadza sobie najlepiej radę w tym moim pokoju 30 m2, a jednocześnie nie będa bublem w 12m2?
Sądzę ,ze regulacja pokrętłami wysokich i niskich tonów da mi możliwość w miarę cichego i dobrej jakości słuchania muzyki w małym pokoju.
- Eltax Liberty 5+
- Acoustik Energy 109
- Celestion F20
- Celestion F30
- Magnat Vintage 320
- Canton LE 107
- Koda K5000 F
- Heco Superior 830
- Mission M33i
- Magnat Supreme 2000
- Jamo Cornet 90 IV
- EMPIRE EASS 300
- Mordaunt-Short MS906
- KEF Q35.2
Gdy kupię już któreś z nich oczywiście będę walczył z Wami ramię w ramię o dobór wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...