Skocz do zawartości

Uniwersalne kolumny na półkę do 1400zł/para


bartek158

Recommended Posts

Witam
Pierwsze moje pytanie czy jeśli kolumny mają stać na półce i opurcz frontu będą ze wszystkich stron zasłonięte to raczej powinienem zrezygnować z wszystkich modeli z tylnym otworem bass-reflex ? Na podłogówki niestety nie mam miejsca.
Jakie kolumny polecilibyście do muzyki - w miarę uniwersalne bo słucham dosłownie wszystkich gatunków. Pokój 23m ,amplituner Denon 2105 wykorzystywany w 99% do muzyki. Fajnie by było jak by miały szeroki zakres zarówno jeśli chodzi o niskie częstotliwości jak i wysokie. 1400zł to max , chętnie jak by było tańsze.
Będe wdzięczny za pomoc i wszelkie sugestie bo jestem trochę zielony w temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolumny mają stać na półce i oprócz frontu wszystkie ścianki będą zasłonięte, to na pewno powinieneś zrezygnować z kolumn mających otwór b-r z tyłu obudowy. Ogólnie to bardzo trudne warunki dla kolumn. Naprawdę nie da się ich gdzieś postawić w 23m2?
widziałem dużo mniejsze pokoje, gdzie się to udało. Mimo, że służyły do mieszkania a nie tylko do słuchania muzyki. I były nieźle zagracone.
Dla chcącego na ogół nic trudnego. trochę wysiłku, wyobraźni i wiele można zdziałać.
Chyba, że masz taką koncepcję urządzenia pokoju a słuchanie muzyki jest czymś mało ważnym w Twoim życiu.
Gdybyś chciał jednak na d tym pomyśleć, to możesz wkleić tu zdjęcia (panorama pokoju). Coś się może wspólnymi siłami wymyśli.
Jeśli nie, to spróbuj (kupione później kolumny) wysunąć nieco z półki. Tak by się "widziały". Dobrze by je postawić nie bezpośrednio na półce, ale na podkładkach gumowych, filcowych, korkowych lub najlepiej z Blu Tack'u.
Rzeczywiście do słuchania muzyki lepszy byłby wzmacniacz stereo. Ale wiadomo, nie wszystko naraz.
Szkoda, ze nie określiłeś jak chciałbyś by zabrzmiał zestaw. To pomogłoby w wyborze kolumn. Bo może np. nie lubisz takich ostro, jasno, twardo grających a wolisz bardziej miękkie, dobrze wypełnione w średnicy, soczyste, miekko i nienatarczywie grające? A może jeszcze coś innego?
Czy słuchałeś czegoś, co Ci się podobało (kolumny, zestawy)? Jakie marki, modele?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. To jest pokój z aneksem kuchennym i dwoma dość sporymi okanami. Włąściwie to ściany mam zastawione meblościankami tak ,że można by co najwyżej jedną kolumnę ustawić poza regałem . Mogę troszke miejsca wygospodarować na to by kolumny miały więcej przestrzeni ( niestety tylko z boku). Myślę ,że mimo tej małej przestrzeni z boku kolumn lepszym rozwiązaniem był by b-r z przodu. Amplituner kupiłem wiele lat temu , poprostu zamienił bym teraz go na używane stereo. Wydaje mi się ,że nie mam ,aż tak wyczulonego słuchu abym odczuł różnice między kolumnami stereo podpiętymi do tego Denona , a podpiętymi do wzmacniacza stereo.
Aktualnie podpięte są kolumny Dali Concept 1 , odpowiada mi ich szczegółowość ale ona praktycznie nie mają niskich tonów. Właściwie to w kompletach do kina domowego służą jako kolumny tylnie , a nie frontowe. Jeśli chodzi o muzykę to przeważnie słycham chilout i muzyki rozrywkowej , inne gatunki muzyczne żadziej.
Wołałbym tą trugą opcję - głośniki bardziej miękkie, dobrze wypełnione w średnicy, soczyste, miekko i nienatarczywie grające.
Wiem ,że to trochę profanacja ale przeważnie jest to muzyka puszczana z komputera , w planach mam zakup DAC Hegel HD2 USB.
Jaki efekt dało by podłączenie większej ilości głośników jako stereo np. górny i dolny lewy oraz górny i dolny prawy ? Albo dwa lewe ( przedni i tylni ) oraz dwa prawe ( przedni i tylni) Czy dało by to efekt znajdowania się w centrum/ wewnątrz dźwięku ? Czy może dźwięk dochodzący z 4 stron zaczął by się zakłócać ? Czu użycie większej liczby głośników ma w ogóle sens ?
Wracając do samych kolumn wolał bym rozwiązanie z przednim b-r. Coś byście polecili ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie odpowiem ogólnie, bo nie widzę na tyle ciekawych i pasujących do twoich wymagań kolumn, by Ci je polecić.
Szukam. Może tymczasem ktoś inny coś ciekawego Ci poleci?
*Kolumny powinny pracować w podobnych warunkach, więc nie ma sensu zostawić jedną w półce a drugiej dać swobodę.
*Jeśli będziesz grał z komputera, DAC to bardzo dobry pomysł.
*Jaki efekt da połączenie większej ilości głośników? A więc: miszmasz, kaszana, szwarc mydło i powidło, groch z kapustą. Pisać więcej? icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, że tyle osób myśli o podłączaniu 4 kolumn do słuchania muzyki (bo to przecież nie pierwsze takie pytanie). Myślę, że tu "winę" ponoszą i kino domowe z zestawami wielu głośników, i po dwie pary zacisków głośnikowych w wielu wzmacniaczach, w końcu Radmor z "quasi quadro" .
A sprawa wygląda dość prosto przecież. Jeśli sprzęt ma oddać wrażenia z sali koncertowej, to przecież orkiestra jest ZAWSZE przed słuchaczem. Nie słuchamy muzyki siedząc w piątym rzędzie muzyków otoczenie waltornią i puzonem po bokach oraz sekcją skrzypiec i fletów poprzecznych z góry i z dołu icon_wink.gif.
Swoją drogą byłoby to dość śmieszne doświadczenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...