Skocz do zawartości

Amplituner do JBL


Kuba1985

Recommended Posts

Witam,

Piszę tu pierwszy raz, chciałbym kupić jakiś przyzwoity amplituner pod głośniki JBL (ES90 lub studio 190). Przyzwyczaiłem się do JBLi obecnie mam JBL monitor 4208 które chodzą na wzmacniaczu stereo Pioneera nie pamiętam jaki model. Amplituner ma narazie chodzić z tymi głośnikami, późnij jak uzbieram trochę pieniędzy (ES90 lub studio 190), zestaw ma w 60% służyć do słuchania muzyki, ale chciałbym też jakiś film obejrzeć z fajnym dźwiękiem w 5.1. Teraz konkrety. Mój salon ma koło 20 m2, słucham muzyki głównie rocka i soundtracków, zależy mi na tym żeby dźwięk był dość czysty i nie charczało, nadmieniam że się przyzwyczaiłem do pioneera i myślę właśnie o jakimś, ale może być też coś innego. Na wszystkich forach czytam, że JBL jest kiepski, ale od ludzi którzy go mają słyszę, że nie jest tak źle. Amplituner ma być do kwoty około 1500, lepiej mniej, ale jak będzie trochę więcej to nic się nie dzieje. W przyszłości też jakiś czytnik płyt tylko niezadrogi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
jeśłi jesteś zdecydowany na JBL i lubisz to brzmienie, napewno nie będę Cię namawiał na zmianę decyzji.
Do powyższych kolumn zdecydowanie sugerowałbym amplituner Yamaha RX-V673 - urządzenie trochę przekracza budżet, jednak jest w pełni wyposażone oraz bez probklemu jest w stanie dobrze współpracować z mocnymi kolumnami JBL.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy, w przypadku pytań służę pomocą
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem dlaczego, ale jakoś Harman mi nie odpowiada, jakieś dziwne uprzedzenie, co do Yamachy mam pytanie, wyczytałem że mocy znamionowej ma 90 w na kanał teraz pytanie czy nie bedzie trochę za słaby, druga sprawa czy niema czegoś trochę tańszego niekoniecznie mającego 7.1, nigdy nie myślełem aż o takiej ilości głośników wystarczy mi 5.1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

co do Yamachy mam pytanie, wyczytałem że mocy znamionowej ma 90 w na kanał


Moc podana w specyfikacji jest mierzona przy jednym wysterowanym kanale. W warunkach rzeczywistych jest znacznie niższa. Jedynie H/K podaje moc rzeczywistą swoich amplitunerów, co wielu laików zniechęca, gdyż na papierze wydają się słabsze od konkurencji. Żeby mieć zgrubne pojęcie, należy porównać moc pobieraną z sieci - sprawności wzmacniaczy są na zbliżonym poziomie. Druga rzecz - amplitunery KD Yamahy grają świetnie w kinie, w muzyce - fatalnie. Koniecznie posłuchaj swojej ulubionej płyty przed zakupem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Witam,

Jestem na tym forum pierwszy raz więc witam wszystkich.

Trochę odświeżę temat, szkoda że został on porzucony bo bardzo mnie interesuje rozwiązanie sprawy.

Podobnie jak kolega Kuba1985 kolumny upatrzyłem sobie JBL ES90, myślałem nad ES100 ale po odsłuchu ES90 są wystarczające jak dla mnie.
Na początek będą tylko fronty (jako stereo) z czasem dokupię satelity i centralny. Jak fronty będą grały dobrze to nie będę kupował suba.
Wiem że opinie na temat tych kolumn są różne tak samo jak różne są gusta a jak powszechnie wiadomo o gustach się nie dyskutuje icon_wink.gif

Od szanownych forumowiczów oczekiwałbym jedynie wskazania amplitunera który by to pociągnął i ładnie wysterował.

Moje oczekiwania od zestawu KD to słuchanie muzyki i oglądanie filmów w proporcjach 70:30.
Myzuki słucham głównie w radiu lub radiu internetowym ale często puszczam sobie coś z płyty: dance, techno, rock, hip hop, jazz.

Dodam iż nie jestem audiofilem i nie wymagam dużo od sprzętu. Oczekuję wyrazistego brzmienia na dużej głośności - dobra dynamika. Nie ukrywam że lubię bas
i niezbyt wyrazistą górę. Gdy słucham czegoś gdzie jest nadmierny sopran to po prostu zaczynam się wkurzać icon_mad.gif

Te JBL-e miałem okazję odłsuchać na Harman Kardon AVR460 i powiem że troszkę przytłoczyły mnie basem (Bas i treble wyzerowane) gdy zdjąłem trochę basu było aksamitnie i wybornie icon_lol.gif Po odsłuchu wiem że ten ampli gra świetnie z tymi JBL-ami ale pytanie pierwsze czy uciągnie te kolumny ? Nie ukrywam że jest trochę drogi
(ok. 3000 zł) nie chciałbym przeznaczać na ampli więcej jak powiedzmy 2000 zł.

Kolejne pytanie czy do tych kolumn jest realna szansa kupić coś za podaną cenę przy utrzymaniu podobnych parametrów ?

Moje typy to:
1) Pioneer VSX922
2) Yamaha RX-V673
3) może jakiś inny (tańszy) model Harmana

Chciałbym uniknąć kupowania wzmacniacza stereo lub amplitunera stereo gdyż nie ukrywam zalezy mi na USB, podłączeniu smartfona, DLNA i ewentualnie Wi-Fi.
Tutaj można powiedzieć iż HK jest dość ubogi w takie funkcje a szkoda. No ale jak przeczytałem na innych formach to chcąc mieć szmery i bajery to napewno nie będziemy mieli dobrego brzmienia w tej samej cenie co wzmaki stereo czy ampli stereo.

Proszę o jakieś rady, propozycje z obecnych możliwości rynkowych.

Pozdrawiam
Paweł



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to modele serii podstawowej. Można je polecić do kina, z muzyką już gorzej. Ale żaden amplituner tej grupy cenowej nie zagra poprawnie w muzyce. Wiele zależy od tego, na czym słuchałeś dotychczas i do jakiej jakości dźwięku jesteś przyzwyczajony. Przeczytaj mój artykuł, mam nadzieję, że wyjaśni część wątpliwości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc dotychczas był to zestaw polskiego amplitunera AT9100 + Altus75.
Myślę że jak narazie ampli KD i te JBL-le będą dla mnie naprawdę wystarczające icon_mrgreen.gif

Pomińmy fakt że z muzyką ampli KD w tej kategorii cenowej nie zagra bo dla mnie to jest pojęcie względne.
Jeden powie że nie zagra a drugi że zagra icon_biggrin.gif chciałbym pominąć tą kwestię. Dla mnie napewno to będzie grało :lol

Jeżeli okaże się inaczej sprzęt zawsze można zmienić icon_cool.gif napewno nie biorę z nim ślubu...

Ten AVR170 wygląda w miarę interesująco w prównaniu do innych nowszych modeli HK i ma możliwości o jakie mi chodzi.
Gdyby nie powszechne twierdzenie że z kolumnami JBL najlepiej grają HK to wziąłbym ampli który się prezentuje w salonie w przeciwieństwie do nowszych modeli HK które wyglądają jak skrzynka narzędziowa z fajną obudową.

Pytanie mam tylko takie czy ten AVR170 da rade pociągnąć te kolumny ?
Chodzi mi o to czy jak podkręcę powiedzmy na 95% mocy ampli czy nie będzie słyszalych zniekształceń w postaci charczenia i przegłosów.

Najważniejsze aby było to zgrane mocowo.

Pozdro 4all
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he widzę jednak że wg twojej opinii ten zestaw do muzyki się nie nadaje icon_mrgreen.gif

Ale widywałem twój login na innych forach i można powiedzieć że twoje wypowiedzi są adekwatne do rzeczywistości i celne a przede wszystkim fachowe (w moim odczuciu).

Bardzo chciałbym poznać twoją propozycję do następujących kwestii:

1) jaki ampli do jbl ES90 (o ile jest to możliwe) na moje wymagania;

2) jaki zestaw (ampli+kolumny frontowe narazie) proponowałbyś do moich wymagań.

Dodam iż pomieszczenie to prostokąt 4,5 na 5,8 m. Na krótszej ścianie jest TV i audio (fronty) a na przeciwko sofa. Klasyczne ustawienie. W salonie nie ma mebli.

Budżet do 4 tysi na ampli i dwie frontowe kolumny.

Z góry dzięki za porady.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1. Nie schodziłbym poniżej AVR460. Już seria 3xx gra znacznie gorzej w muzyce.
Ad.2. Amplituner jw. plus kolumny serii Dali Lektor. Ale to już za bardzo przekroczy budżet.

Naprawdę trudno jest dobrać amplituner KD dla kogoś, kto miał kiedyś wzmacniacz stereofoniczny. Często takie osoby wracają do stereo. Dlatego na tym polu nie warto szukać oszczędności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc chciałbym zapytać jeszcze jaki ewentualnie ampli stereo polecałbyś do tych JBL ES90 ?

Dodam iż dzisiaj wyjeżdzam na tydzień, jak będę miał neta to zaglądnę tu. Po przyjeździe gdzieś ok 15 września będę kupował zestaw audio,
więc chciałbym mieć się nad czym zastanawiać icon_mrgreen.gif

Z góry dzięki za porady.

Pozdrawiam.

Rozważam jeszcze opcję taką że najpierw kupię fronty JBL ES90 + AVR70 lub AVR170 a potem dokupiłbym wzmacniacz stereo razem z pozostałymi kolumnami (tyły,centralny i ewentualnie sub).

Jaki wzmacniacz polecałbyś w takiej konfoiguracji ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Pablo1964 bardzo dobrze mówi sam mam JBL E90 i HK AVR 355 i amplituner nie daje sobie rady z odpowiednim wysterowaniem kolumn. W filmach nie ma problemu, subwoofer jest na przetworniku 32 cm i 300W wzmacniaczu więc jest ok, ale jak chcę posłuchać muzyki słychać, że kolumny się gubią a jakość dzwięku nie jest najlepsza, żałuję że nie kupiłem serii wyżej czyli 4xx
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Tak dla potomności chciałem tylkok powiedzieć iż zdecydowałem się zakupić ampli Harman Kardon model AVR370 - te z nowej serri Harmana.

Jeżeli chodzi o kino domowe jest ogień icon_biggrin.gif
Jeżeli chodzi o stereo na tym ampli jest ogień icon_smile.gif

Teraz gra to w zestawie 5.0 na JBL-ach serii ES a fronty zakupiłem w rozmiarze ES100 icon_eek.gif i wierzcie mi naprawde subwofer jest zbędny.
Przetworniki niskotonwe o średnicy 25 cm robią swoją robotę...

Jak dla mnie w stero ten ampli naprawdę robi dobre brzmienie.

Model AVR370 pochodzi z nowej serii Harmana gdzie po raz pierwszy zastosowano zasilacz elektorniczny (impulsowy) zamiast tradycyjnego trafoka.
Podobno wzgledy ekologiczne i odpowiednie przepisy wymogły to na producencie... Chiałem tylko zapewnić że zasilacz ma odpowiednią rezerwę prądową co szczególnie słychać w stero. Przy dwóch wysterowanych kanałach rozwija moc 2x128 W (testy) Ja osobiście nie próbowałem tak głośno słuchac ale powiem tak na skali było ustawione -5dB i był problem rozpoznać się w lustrze w łazience icon_mrgreen.gif nie wpsominając że przy takim ciśnieniu akustycznym jakie występuję przy tej mocy bębenki są świetnie masowane icon_smile.gif

Podsumowując myślę że jest to dobra alternatywa dla ludzi szukających dobrego brzmienia w KD oraz w stereo. Ampli ma bardzo dużo mozliwości sieciowych i mulimedialnych, jest fajne radio internetowe, odtwarza flacki z pena i po sieci (dlna). Ograniczeniem może okazać się brak odczytu pendrivów z systeme plików ntfs. Póki co czyta tylko fat32 ale może się to zmienić wraz z nowym softem.

Jednym słowem polecam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...