Skocz do zawartości

Jakie kolumny warto kupić - bardzo budżetowo


peter.w

Recommended Posts

Witam. Proszę o poradę w zakresie doboru kolumn do wzmaczniacza Pioneer A-223. Szukać 8 Ohm-owych? Jaka moc pod ten wzmaczniacz? Skromny budżet: max 150 - 200 pln, ale nie oczekuję fajerwerków, tylko czegos lepszego i głośniejszego niż oferuje mini wieża. W grę wchodzą oczywiście używane sprzęty, jesli ktos zechciałby rzucić linkiem z Allegro czegoś, co nie będzie totalną porażką - byłbym wdzięczny.
Pomieszczenie 20m/2, kwadrat, wysokie (3.30) - jesli przy tym budżecie ma to w ogóle znaczenie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co udało mi się znaleźć niekoniecznie muszą być to kolumny 4 ohmowe.
PIONEER A-223
2 x 50 W/8Ω
2 x 70 W/4Ω
Możliwość pracy z impedancją 4-16Ω
Moc kolumn jest taka, ile watów zdołają przyjąć (niezniekształconego sygnału). Więc tu ważniejszy jest dobry wzmacniacz.
Głośność uzyskujesz kręcąc gałą icon_biggrin.gif Byleby tylko zniekształcenia się nie pojawiły. Wówczas trzeba zrobić ciszej, bo spalisz głośniki.
Co do głośności ważna jest także sprawność kolumn, czyli skuteczność. Podawana jest w decybelach. Np. kolumny 95dB zagrają na ogół głośniej (z tym samym wzmocnieniem) niż kolumny 90 albo 87dB. Co jednak nie oznacza, że te głośniejsze lepiej brzmią. To tak w uproszczeniu i wielkim skrócie.
Kwadratowy pokój jest na ogół niezbyt dobry pod względem akustycznym. Nieraz pomaga ustawienie kolumn diagonalnie (jakby w "karo" - jeden z rogów pokoju jest z tyłu/na środku za kolumnami).
Kolumny dobrze jest odsunąć od ścian na kilkadziesiąt centymetrów. Podstawkowe (standowe, monitory) stawiamy na standach. Lepiej brzmią. Ale przyzwoite standy kosztują ze 200zł. Żadne tam szkło, płyta wiórowa, czy plastik.
Ogólnie polecam poczytanie innych wątków. Nie zaszkodzi a możesz się trochę ciekawych rzeczy dowiedzieć.
A kolumny wiesz, że za te pieniądze to coś na pograniczu szrotu będzie? Trudno powiedzieć, że polecam.
http://allegro.pl/kolumny-glosnikowe-magnat-i2897728670.html
http://allegro.pl/magnat-bull-102-audiofil...2905582233.html Tu kable wymieniłbym na lepsze.
http://allegro.pl/piekne-kolumny-yamaha-ns...2903349940.html
http://allegro.pl/kolumny-quadral-allsonic...2908458313.html
Jeśli masz gdzieś blisko, to pojedź ze wzmacniaczem i posłuchaj.
A kolumny postaw gdzieś na razie na podwyższeniu. Od biedy może być biurko lub dwa wysokie taborety (będzie trochę po japońsku). Standy dokupisz w miarę przypływu gotówki.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie YAMAHA NS-G30 !
http://allegro.pl/piekne-kolumny-yamaha-ns...2903349940.html
Prawidłowo grają, a poza tym dobre wykończenie zewnętrzne, niezłe zaciski głośnikowe akceptujące wtyki bananowe.
W cenie do 300zł to mój faworyt - całkiem dobre kolumny na początek, ogólnie nie narzekałem na nie icon_razz.gif
A ta para jest w bdb stanie - więc tym bardziej warto!

Poza tym w Qadralach jest uszkodzony jeden głośnik niskośredniotonowy, więc odpadają.
Magnaty - modele bez rewelacji.

Jak napisał f1angel - w cenie do 200zł trudno coś polecać jako dobre kolumny, ale Yamahy jakie znalazł na aledrogo powinny Ci się spodobać.
A poza tym - jak będziesz chciał kiedyś kupić coś lepszego (i droższego) to bez problemu je sprzedasz - i w dodatku bez strat finansowych.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką pomoc. Wnoszę, że kolumny z zestawów (Technics, Kenwood, Sony) powinienem omijać szerokim łukiem?

Cytat

A kolumny wiesz, że za te pieniądze to coś na pograniczu szrotu będzie? Trudno powiedzieć, że polecam.



Zdaję sobie sprawę, no cóż, z kasą na razie różnie, a właśnie padł mi laser w mini wieży i uznałem, że zamiast kupować nowe mini coś, warto w tej cenie coś używanego skompletować.
Yamahy już znalazły właściciela, ale poczekam, może trafi się kolejna para.
Rozumiem, że skoro wzmaczniacz ogarnia 4 - 16 Ohm, to impedancja w kolumnach jest dla mnie bez znaczenia, byle mieściła się w tym przedziale?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, przepraszam. Tłumaczyć mnie może tylko to, że późna pora była. Tak, Quadrale mają uszkodzony głośnik. Odpadają.
Rzecz jasna jak sugeruje RoRo chyba te Yamahy będą najlepsze. I to nie dlatego, że zagrają najlepiej. Tu moglibyśmy podyskutować, ale wydają się najświeższe i mają gniazda akceptujące banany (o ile to ważne).
Tak więc Yamaha, jeśli znajdziesz. Kenwood, Sony o ile robiły dobrą elektronikę, to kolumn raczej nie. O Technicsie nie wspominam, bo nie ma o czym. W tej cenie na pewno nie.
Co do impedancji masz rację, choć wyższa jest zawsze "łatwiejsza" dla wzmacniacza.
Będę patrzył. Jeśli coś ciekawego się pojawi, to dam Ci tu link.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wnoszę, że kolumny z zestawów (Technics, Kenwood, Sony) powinienem omijać szerokim łukiem?

To zależy, z jakich zestawów ...
Jeżeli plastikowe kolumienki od miniwieży - to tak, są kiepskie.
Ale jeżeli dorwiesz coś (duże podstawkowe czy małe podłogówki na min. 20cm basie), to da się przeżyć.
Jak Ci już wcześniej napisał f1angel - są lepsze firmy w tej cenie. Sony zrobiło dosłownie parę niezłych kolumn i swoje kosztowały.

Z aktualnie dostępnych kolumn - jeżeli nie przeszkadzają Ci ubytki w lakierze (kolumny są zapewne poekspozycyjne lub nowe z problemami transportowymi) to masz na pełnej gwarancji u dystrybutora duże podstawkowe KODY AV-800T (ale trochę przekroczą Ci budżet - natomiast dostawa jest już w cenie)
http://allegro.pl/koda-av-800t-uszkodzony-...2913080417.html
głośnik basowy ma 20cm, więc już trochę da czadu icon_razz.gif Uszkodzenia są w 1 kolumnie, ale na szczęście nie jest to raczej spowodowane upadkiem i kolumny są szczelne.

Kolejna propozycja - JAMO 307, ale nie wiadomo za ile się skończy aukcja
http://allegro.pl/jamo-307a-i2893491840.html

Pozdrawiam
PS. A laser w miniwieży spróbuj wyczyścić - nic to nie kosztuje, a często jest na nim gruba warstwa kurzu icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie przeszkadzają Ci uszkodzenia forniru a potrafiłbyś je jakoś zamaskować albo naprawić, by np. za jakiś czas łatwiej sprzedać, to raczej weź Kody. Poza tym mają gwarancję.
Tych kolumn z Twoich linków, bez odsłuchu ze wzmacniaczem bałbym się brać. Poza tym np. Sony, to kolumienki od "plastikowej" wieży.
Jeśli nic Ci tak do końca nie odpowiada, to szukaj blisko Twojego miejsca zamieszkania, abyś mógł pojechać i posłuchać.
Albo niestety zbieraj pieniądze na coś lepszego. Ja na razie nic ciekawego nie widziałem i dlatego nie polecałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...