Skocz do zawartości

Amplituner + zestaw kolumn 5.1


emylus

Recommended Posts

Witam

Od paru tygodni przeglądam forum w poszukiwaniu sprzętu do pokoju 20m2 (prawie kwadratowy) odsłuch 50% film, 50% muzyka - rock. Budżet 3500 nie za duży ale nie chcem więcej przeznaczyć nie jestem audiofilem (teraz mam zabytkowy amplituner sansui i kolumny tonsila ZgC 80). Po analizie forum wybrałem coś takiego Yamaha RX-V 473 + Taga TAV-606v3 + TSW90v2. Monitory z tyłu będą wisiały przód będzie stał tyłem przy samej ścianie a jeden bok będzie przy szafce rtv. Co sądzićie o takim zestawie? Zastanawiam się czy amplituner yamahy będzie dobry do muzyki. Proszę o porady i pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
musisz zdawać sobie sprawę, że tego typu zestaw jest przygotowany przede wszystkim do oglądania filmów, jakość dźwięku stereofonicznego pozostawia bardzo dużo do życzenia. To Ty podejmujesz decyzję - za podaną kwotę możesz kupić całkiem przyzwoity zestaw stereofoniczny na którym także obejrzysz filmy (tylko z kolumn frontowych, ale to jedyne ograniczenie) albo zestaw kina domowego, który zaoferuje Ci efektowny dźwięk przestrzenny, natomiast jakość która ma priorytetowe znaczenie przy odsłuchu muzyki będzie bardzo niska.

Jeśli pozostaniesz przy konfiguracji kina domowego, wybór amplitunera jest w tym przedziale cenowym optymalny. Stawiając jakieś wymagania w kwestii jakości muzyki, zwróciłbym Twoją uwagę na zestaw kolumn w konfiguracji 5.0 (w przyszłości dokupisz sobie subwoofer) Wharfedale Diamond 10.5/10/0/10.CC. Taka konfiguracja delikatnie przekroczy Twój budżet, ale będzie to z korzyścią dla jakości.
Drugą opcją jest zakup amplitunera (RX-V473) oraz na początek tylko dwóch przednich, dobrych kolumn. Pozostałe elementy dokupisz sobie w przyszłości. W tym przypadku zwróciłbym Twoją uwagę na Monitor Audio Mr4, Kef C5, Boston Acoustics A250, QAcoustics QA2050, Mission Mx4. Będzie to znacznie lepiej brzmiący system.

W przypadku klasycznej konfiguracji stereo czyli rezygnacji z systemu dźwięku przestrzennego, wybór wzmacniacza Yamaha A-S500 wzniesie system o dobre klasy wyżej, natomiast moje propozycje to NAD C316BEE, NAD C326BEE, Cambridge Audio Azur 351A.

Przemyśl sprawę, jeśli masz taką możliwość, serdecznie zapraszam na odsłuchy, porównania.
W przypadku pytań służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Dzięki za tak szybkie odpowiedzi. Aktualnie mam amplituner stereo podłączony pod tv, laptopa ale chciałbym poczuć dźwięk przestrzenny (mam już pociągnięte przewody do tylnych). Gotówki mam więcej, ale nie chciałbym przeznaczać więcej niż 3500, chyba że za małą dopłatą będzie znaczna różnica. Suba mógłbym sobie odpuścić w ogóle (nie lubię przesadzonego basu). Zastanowię się nad kolumnami Wharfedale Diamond 10.5/10/0/10.CC. Czy wystarczy basu z tych kolumn przy filmach i jak z ustawieniem kolumn - czy można je tyłem ustawić przy samej ścianie (mają one chyba tylny bass reflex) i jak duża różnica jest pomiędzy tagą 606.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yamahy serii 4xx nie da się słuchać bez suba. Jeżeli zakładasz konfigurację 5.0, lepszym wyborem będzie amplituner H/K, najwyższy model jaki zmieści się w budżecie.
Cytat

teraz mam zabytkowy amplituner sansui


Wbrew pozorom to jest poważny problem. Te amplitunery grały całkiem dobrze i odczujesz wyraźne pogorszenie jakości dźwięku.Żeby dopasować amplituner KD o porównywalnej jakości dźwięku, powinieneś znaleźć współczesny odpowiednik swojego amplitunera stereo, po czym pomnożyć jego cenę przez 3. Wtedy trafisz na właściwą półkę cenową. Kiedyś opisałem to dokładniej na pokrewnym forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo 1964 dzięki za link do postu z elektrody, czytałem już go wcześniej (od elektrody rozpoczynałem poszukiwania) ale mam nadzieję, że nawet budżetowy amplituner kina domowego dorówna jakością dla sansui z lat 80 (jeszcze analogowe radio). Nie rozglądałem się jeszcze za amplitunerami H/K, niestety w moim budżecie stać mnie tylko na podstawowe modele AVR 70, AVR 158, AVR 255, AVR165, AVR 260, wyższe modele to już z kolumnami Taga TAV-606v3 na Wharfedale Diamond 10.5/10/0/10.CC już nie starczy (czy można diamondy postawić tyłem przy ścianie ze względu na tylny bass reflex?)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplitunery analogowe z lat 80-tych ub.w. grały o kilka klas lepiej od dzisiejszych budżetowych amplitunerów KD. Posłuchaj koniecznie ulubionej płyty przed zakupem. Amplitunery H/K serii 2xx grają w trybie stereo lepiej niż Yamahy serii 4xx. Kolumny można postawić pod ścianą, jednak z zachowaniem kilkudziesięciu cm odstępu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...