Skocz do zawartości

I znowu dopadł mnie kryzys wieku średniego . . .


oktagon

Recommended Posts

Już dawno temu odkryłem, iż audio-hoby (audiofilstwo i sprzęto-maniactwo) jest domeną facetów w średnim wieku, przeżywających tzw. kryzys wieku średniego.
Objawy kryzysu wieku średniego mogą być różne: zakupy drogiego sprzętu audio, sportowego samochodu lub znalezienie młodziutkiej kochanki.
Mi przypadło to pierwsze icon_mrgreen.gif , ale obiecuję, że to ostatni raz icon_evil.gif .
Właśnie w tej chwili delektuję się moim ostatnim nabytkiem: wzmacniacz Arcam A85 i Arcam rDAC zostały zastąpione przez zestaw Audiolab 8200DQ + 8200P.
Różnicę w jakości dźwięku (poprawę?) chyba słyszę, ale jestem zbyt zmęczony, aby wyłapać "smaczki i niuanse" .
No i poza tym mam problem z nadmiarowym sprzętem audio icon_cool.gif : mam na zbyciu 2 pary kolumn podstawkowych, standy, 2 szt. DAC, wzmacniacz, kable, interkonekty - uff.
Chyba czas zrobić porządki i znowu dać zarobić serwisowi Allegro.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie Oktagon. Ja miałem coś takiego już w dość młodym wieku. Tylko, że młody człowiek nie ma na ogół pieniędzy na dobry sprzęt, albo ma ich bardzo mało a inne potrzeby też są palące (i pijące icon_lol.gif).
A objawy kryzysu wieku średniego są bardzo przyjemne icon_biggrin.gif
Koniecznie napisz jak Ci grają te Audiolaby w porównaniu do Arcama. Jak dłużej posłuchasz na spokojnie, będziesz wiedział.
Niepotrzebny sprzęt daj tu najpierw w ogłoszenia Audio. Może ktoś skorzysta, może coś się z tego poleci, jeśli zechcesz sprzedać w dobrej cenie. Poza tym będziesz mógł się wypowiedzieć jak to gra.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Hehe, F1angel dobrze prawi.



A pewnie że tak icon_twisted.gif
To forum nie jest chyba poświęcone sprawom dotyczących życia i śmierci (i tu mi brak odpowiedniego emotikona).
A swoją drogą, to podziwiam F1angela (oraz kilku innych forumowiczów) za niewyczerpaną cierpliwość i wytrwałość.
Jest na tym forum kilka osób, które są "niezawodne" tj. są w stanie cierpliwie i po raz n-ty zabrać głos w powtarzających się wątkach. I nie jest to czas stracony, bo sam się przyznam, że można się dużo dowiedzieć czytając te posty. Zawsze coś się dzieje, zawsze coś nowego można "podłapać".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

oktagon robisz jakieś testy przed kupowanie tego sprzętu, czy tak strzelasz



Naprawdę chcesz wiedzieć? icon_eek.gif
No dobrze. Prawda i tylko prawda. Otóż dużo czytam, porównuję itp. , ale nie jeżdżę na odsłuchy i na podziwianie sprzętu. Tak naprawdę, to jak do tej pory zdawałem się na moje "wyczucie" przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu. Efekt? Zawsze niezły, ale nie do końca.
Słucham naprawdę bardzo szerokiego spektrum gatunków muzycznych i jak do tej pory każda zmiana sprzętu działała na plus i minus.
Każda zmiana elementu sprzętu w moim zestawie powodowała zmianę w odbieraniu muzyki. Co z tego że system brzmi świetnie, skoro po kilkunastu minutach zwyczajnie odczuwa się zmęczenie dźwiękami?
Dobór sprzętu pod słuchany gatunek muzyki to nie mit, ale fakt. Uniwersalnych zestawień sprzętu, pod każdy gatunek muzyki jest mało.
Cena sprzętu ma znaczenie do pewnego stopnia, ale wiem, że także w klasie "budżetowej" można znaleźć zestawy/elementy sprawiające, że można delektować się muzyką godzinami. Może bez fajerwerków, ale i też bez znużenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że większym problemem jest jakość nagrań, bo uniwersalny sprzęt można znaleźć (oczywiście cena będzie adekwatna, ja prywatnie taki już słyszałem, chodzi o zestaw TADa), ale nawet na taki sprzęcie część muzyki pójdzie do kosza, bo jest strasznie zrealizowana...

Nawet u siebie ostatnio przestałem słuchać dużej części muzyki, którą kiedyś bardzo lubiłem, bo sprzęt jest zwyczajnie za dobry i żal kaleczyć uszy icon_confused.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodze się pacio94. Wg mnie jakość nagrania potrafi sprowadzić do parteru sprzęt HI-END.

Często tak jest (np u początkujących audiomanów icon_smile.gif ) że nagranie wg słuchającego powinno posiadać np więcej basu. Z kolei włącza drugie nagranie i stwierdza że jego głośniki dudnią. Winy szuka w sprzęcie.

Ehh szkoda wszystkie nagrania nie są tak zrealizowane np jak Chris Jones Album "Roadhouses & Automobiles". icon_smile.gif

Pozdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie jak f1angel zaczelo sie odkad tylko pamietam, tylko jak to za mlodu czesto bywa finanse blokuja. Gratuluje intuicji przy zakupach oktagon poleganie na opiniach to trudna dzialka, bo kazdy ma inny gust, a recenzje czesto maja na celu cos innego niz obiektywna ocene. Kryzys wieku sredniego chyba jeszcze mam przed soba icon_wink.gif ale na wszelki wypadek zaczynam sie przygotowywac. Praktycznie juz przekonalem druga polowe na ok 4 m. kw. absorbera za zaslonkami, pojdzie w rogi za miejscem odsluchowym, zobaczymy jaki bedzie efekt.
Widzialem na sasiednim forum pomiary pacio94 podoba mi sie droga ktora obrales, nie jestem specjalista od wykresow wodospadowych, ale fajnie sie wyrownalo w nizszych partiach i chetnie poczytalbym o zmianach jakie nastapily . Jak zrobie panele, to tez zamierzam sprobowac swoich sil w pomiarach, moze trzeba bedzie jeszcze dogracic salon. Zakupy sprzetowe zostawilem na koniec icon_smile.gif.

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ehh szkoda wszystkie nagrania nie są tak zrealizowane np jak Chris Jones Album "Roadhouses & Automobiles". icon_smile.gif


Jeśli założymy, że to są dobre realizacyjnie nagrania. Wiele osób twierdzi, że są sztucznie napompowane/podrasowane. Bardzo efektowne i świetnie się tego słucha. Ale chyba idą trochę w tym kierunku jak "przegrzane" produkcje DMP. Większą neutralność i naturalność pokazują m.in. Chesky Records, Linn, Opus3, Naim, enya.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chesky, Opus3, Telarc bardzo fajnie brzmia, bez efekciarstwa, moze lekko zachowawczo, ale mozna spokojnie podkrecic troche potencjometr bo w dynamice zachowane sa odpowiednie proporcje, dorzucilbym jeszcze Verve, bo to tez udane produkcje. Osobiscie lubie stare nagrania akustyczne na zywo, ktore nie sa za mocno czyszczone w postprodukcji, dobija mnie za to od wstepu podkrecane brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Ehh szkoda wszystkie nagrania nie są tak zrealizowane np jak Chris Jones Album "Roadhouses & Automobiles". icon_smile.gif


Jeśli założymy, że to są dobre realizacyjnie nagrania. Wiele osób twierdzi, że są sztucznie napompowane/podrasowane. Bardzo efektowne i świetnie się tego słucha. Ale chyba idą trochę w tym kierunku jak "przegrzane" produkcje DMP.



Oczywiście są napompowane to odrazu słychać. Ale czasem właśnie przyjemnie sie tego słucha icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego niestety coraz więcej. Płyta Macy Gray "Covered" jest nagrana tak, jakby mieli słuchać jej tylko posiadacze bumboxów.
Szkoda, bo to całkiem sympatyczna płyta.
Nagrania Chesky i inne ww. jak słusznie Drugimarcin'ie zauważyłeś dlatego wydają się zachowawczo nagrane, bo właśnie nie jest tam nic "podkręcone".
Znalazło by się jeszcze kilka innych wytwórni, które wydają dobrze nagrane płyty. Szkoda tylko, że nie zawsze warstwa artystyczna/wykonawcza jest na najwyższym poziomie.
Tomgda, święta racja. Na pewno wolę takie nagrania i przyjemność z ich odbioru niż świetną moim zdaniem płytę U2 "No Line On The Horizon", gdzie realizator chyba był na ciężkim kacu. Za zepsucie tej płyty powiesiłbym go za ... nabiał icon_evil.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Widzialem na sasiednim forum pomiary pacio94 podoba mi sie droga ktora obrales, nie jestem specjalista od wykresow wodospadowych, ale fajnie sie wyrownalo w nizszych partiach i chetnie poczytalbym o zmianach jakie nastapily . Jak zrobie panele, to tez zamierzam sprobowac swoich sil w pomiarach, moze trzeba bedzie jeszcze dogracic salon. Zakupy sprzetowe zostawilem na koniec icon_smile.gif.


Na razie projekt w trakcie realizacji, jak skończę to się podzielę wrażeniami icon_wink.gif

Niemniej jednak już teraz mogę każdemu polecić adaptację akustyczną jako stosunkowo tanią drogę znacznej poprawy brzmienia sprzętu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...