Skocz do zawartości

Urządzam salon - proszę o pomoc...


Pawel_T

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Mam na imię Paweł i mieszkam w Kielcach. Niedawno odebraliśmy z żoną klucze do nowego M i najbliższe miesiące spędzimy na przekształcaniu stanu deweloperskiego w nasze wymarzone gniazdko.
Lubię posłuchać muzyki na dobrym sprzęcie, choć w chwili obecnej nie mam się czym chwalić. Na studiach grał potężny amplituner Kenwood (modelu nie pamiętam) i dwie solidne kolumny, to było brzmienie! Teraz gra miniwieża Denon M37, która w naszym obecnym mniejszym mieszkaniu daje radę. Zamierzam przenieść ją do sypialni nowego M, nada się w sam raz.
Tymczasem salon (22 m.kw. prostokąt 5.85m x 3.75m) chcę wyposażyć w lepszy sprzęt grający. Na chwilę obecną salon to gołe ściany, jestem na etapie jego aranżacji. Na pewno będzie w nim stół, jakiś komplet wypoczynkowy (sofa, 2 fotele), mniejszy stolik do kawy, być może jakaś biblioteczka lub ładny regał z barkiem. No i sprzęt audio RTV. Pozwólcie, że wypunktuję kilka przemyśleń, a na koniec poproszę Was o pomoc/sugestie w doborze sprzętu.

1. Początkowy dylemat - stereo, czy kino domowe? - rozstrzygnąłem na korzyść tego pierwszego. Filmy oglądamy, owszem, ale zdecydowanie bardziej zależy mi na pięknym brzmieniu muzyki. Telewizor będzie grał solo, i tak w większości dzieci bajki na nim oglądają. A gdy przyjdzie obejrzeć film, frontowe kolumny wystarczą, obejdę się bez 5.1, czy 7.1
2. Słucham w większości spokojnej muzyki, głównie z RMF Classic i Radia Plus. Z płyt najczęściej Rod Stewart (The Great American Songbook), Andre Rieu, koncerty organowe, fortepianowe. Od czasu do czasu Queen, Dire Straits, country. Port USB też będzie potrzebny, często włączam jakieś piosenki dla dzieci w ten sposób, lubią sobie potańczyć przy "Fasolkach", czy "Arce Noego".
3. Bardzo zależy mi na odbiorze radia w dobrej jakości. Teraz mam z tym poważny problem - zwykły kabelek podłączony do gniazda 75 Ohm Denona pozwala na odbiór tylko w mono, i to niewielu stacji. Dopóki kablówka udostępniała analogowo stacje radiowe, było OK. Ale niedawno zmieniłem operatora kablówki i jest to już niemożliwe. Kombinowałem z dedykowaną anteną, próbowałem wsadzać toto na szafę, za szafę - zero poprawy. Mieszkam na parterze i jeszcze balkon jest zakratowany, pewnie stąd te problemy. Nowe mieszkanie będzie na trzecim piętrze, ale czy bez zewnętrznej anteny UKF uzyskam zadowalającą jakość radia FM? Wątpię... Zewnętrznej anteny wolałbym jednak uniknąć, stąd pomysł zakupu amplitunera z funkcją radia internetowego. Chyba, że zasugerujecie mi jakieś inne rozwiązanie? Wspomnę jeszcze, że zarówno RMF Classic i Radio Plus mają nadajniki w Kielcach i to dość blisko. Zaskoczony jestem, że mój Denon tak słabo odbiera te stacje.
4. Chciałbym zmieścić się w 10 000 zł, w tym telewizor (max 40", raczej mniejszy - 32"-36"), amplituner stereo, dwie kolumny (Waszym zdaniem - wolno stojące, czy podstawkowe?), odtwarzacz CD/DVD/Blue Ray. Nie zamierzam też oszczędzać na kablach.
5. Podoba mi się ten system półek: http://www.audiopolis.pl/scienny-system-po...model-tria.html
Zamontowałbym telewizor, a pod nim akurat byłoby miejsce na amplituner, odtwarzacz CD/DVD/Blue Ray i dekoder kablówki. Myślicie, że warto coś takiego nabyć?
6. Kolumny niech będą jednocześnie meblami ozdobnymi, więc mają wyglądać ładnie. W praktyce, jak bardzo muszą być odsunięte od ściany?

Proszę, doradźcie jakiś sensowny sprzęt, mieszczący się w moim budżecie. Jak - będąc na moim miejscu - rozdysponowalibyście 10 000zł pomiędzy telewizor, amplituner, kolumny, odtwarzacz CD, jakąś półkę i kable?

A może ktoś z Was mieszka w Kielcach i ma podobny zestaw w domu? Chętnie obejrzałbym i posłuchałbym u kogoś, za dobre piweczko icon_smile.gif

Pozdrawiam serdecznie i z góry dzięki za porady,

Paweł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Hmm, skoro masz gołe ściany i wszystko dopiero projektujesz to zacznij od zastanawiania się nad akustyką. To jest zwykle największy problem w pokojach dziennych. Zastanów się czy będziesz w stanie wraz z Małżonką zdzierżyć obecność ustrojów akustycznych w salonie, czy raczej będziesz walczył rzeczami codziennego użytku...
Chodzi o ustroje tego typu:
dyfuzor Schroeder'a 2D
absorber szerokopasmowy
Skyline

Tutaj masz artykuł o rozmieszczaniu głośników link
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko kilka zdań ogólnie.
Najlepszą jakość brzmienia uzyskasz ze wzmacniacza. Amplituner stereo na ogół zagra gorzej a im więcej "diwajsów" tym mniej funduszy na dobre komponenty wzmacniacza. Dobry wzmacniacz stereo, to na ogół dwa kanały i nic więcej. Noo, czasem są jakieś regulatory barwy, balansu itp. A radia można posłuchać kupując osobno tuner radiowy.
We wzmacniaczach z reguły (ja nie znam) nie ma wejść USB. Ale można to ominąć podłączając do wzmacniacza komputer specjalną przejściówką. Tak samo można odbierać stacje radia internetowego. Można poprawić dźwięk z komputera stosując dobrą kartę dźwiękową (zewnętrzną) albo przetwornik cyfrowo-analogowy czyli DAC. Nasz kolega forumowy pozbywa się chyba naprawdę fajnego Arcam'a Ring DAC. Miałbyś używany (tańszy) ale pewny.
Dobry odbiór radia analogowego zapewnia niestety chyba tylko antena zewnętrzna. A na dachu nie da się jej umieścić?
Oczywiście dużo różnorodnych mebli i jak najmniej dużych, twardych, płaskich powierzchni, da dużo zauważalnie brzmienie. Te niekorzystne aspekty akustyczne możesz zniwelować dając na podłogę dywan lub wykładzinę a ściany też zasłonić wyższymi otwartymi meblami, obrazami, dużymi roślinami itp.
Półeczka, którą pokazałeś jest słaba pod względem przydatności do sprzętu audio. Porządny wzmacniacz czy amplituner może ważyć znacznie powyżej 13.6kg. Poza tym szkło nie jest najlepsze do stawiania sprzętu audio, choć może mniej jest to odczuwalne pod elektroniką niż pod kolumnami.
Uniwersalny odtwarzacz CD/DVD/Blu Ray będzie na pewno gorszy brzmieniowo od nawet przeciętnego odtwarzacza CD.
Kolumny by dobrze odtwarzały dźwięk (nie podbarwiały go zbytnio) powinny być odsunięte ok. kilkudziesięciu cm od ścian. Powiedzmy raczej 60-80cm niż 30-40cm. Szczególnie gdyby miały otwór b-r z tyłu obudowy.
A podstawkowe czy podłogowe, zależy co chcesz uzyskać. W tej samej cenie standowe dadzą na ogół lepszą przestrzenność, precyzję brzmienia, często kulturę. Podłogowe zabrzmią potężniej z większą dawką niskich tonów, ale w sposób mniej wyrafinowany.
Przy kolumnach podstawkowych nie można zapomnieć o dobrych, stabilnych i na ogół ciężkich standach. Zazwyczaj będą one z metalu. czasem z marmuru/granitu, drewna. Takie ze szkła, płyty wiórowej czy plastiku przeważnie się nie nadają.
Telewizorami tu się raczej nie zajmujemy, ale może ktoś z forumowiczów coś ciekawego Ci poleci.
Kable dobiera się na końcu do systemu, do jego brzmienia a także ze względu na to ile pieniędzy na nie zostanie icon_wink.gif
Sprzętu z drugiej ręki Ci raczej nie polecam, bo pewnie do nowego salonu nie będziesz chciał.
Choć jak się trafi na taki w dobrym stanie a wiadomo, że zagra lepiej (dużo) od nowego za te same pieniądze, to może być naprawdę super.
Radia PIN nie słuchasz? Wieczorem i nocą nieraz bardzo fajnie grają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by była mowa o konkretach to ja widziałbym to tak:
Samsung UE-32EH5300
Harman/Kardon HK3490 (różne rodzaje złącz, tuner i naprawdę niezła jakość)
OPPO BDP-103EU (prawdopodobnie najlepszy odtwarzacz w tej cenie, również w stereo gra bardzo dobrze)
Q-Acoustics QA2050 / DALI Zensor 5 (trzeba posłuchać przed kupnem, no i nie wiem co dla Ciebie znaczy ładne)

Wychodzi jakieś 9000zł, zostaje na kable i może jakieś akustyczne cuda icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze na 22m tv 32 cale to trochę mało moim zdaniem minimum 40"
celowałbym wzmacniacz plus tuner lepiej zagra ale HK 3490 też miło zagra miałem z Heco i nie narzekałem, ale z AA MAP 105 zagrał zdecydowanie lepiej i dłużej można było słuchać muzyki a teraz kupiłem Thule ale nie wiem jak gra bo czekam na kolumny, nie powinieneś bać się używek w idealnym stanie można kupić super sprzęt.
TV, CD Kable ok ale wzmak i kolumny możesz poszperać w necie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.
Tak, telewizor będzie 40"-42". Jeżeli zaś chodzi o audio, muszę poświęcić więcej czasu, wgryźć się w temat.
Zapytam jeszcze o jedno - co sądzicie o kolumnach KEF? Znajomy używa frontów KEF C7 w zestawie KD z amplitunerem HK AVR255 i bardzo sobie chwali. Niestety, mieszka daleko i nie mam możliwości podjechać i posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo "każda pliszka swój ogonek chwali". Kolega ma jakieś większe doświadczenie w kwestii sprzętu audio? Jest dobrze osłuchany?
KEF C7, to całkiem sympatycznie grające kolumny. Nic nie ukłuje w uszy a wyższy bas jest wzmocniony. Skraje pasma nieco osłabione,
Nie są to kolumny o neutralnym charakterze. Przystosowane raczej do napędzania ich przez lekko wyostrzoną w brzmieniu i nie dysponującą dobrymi czy mocnymi niskimi tonami elektronikę. Czyli pasuje do nich większość niedrogich produktów powiedzmy do 2kzł.
Nie są to na pewno kolumny "rozwojowe", ponieważ podpięte do lepszej jakości wzmacniacza pokażą swoje ograniczenia.
Jeśli Twój zestaw jest finalny, czyli w ciągu najbliższych kilku lat nie zamierzasz nic w systemie wymieniać, to mogą być.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, jak współgrałyby ze sobą poniższe komponenty (w dwóch przykładowych zestawach):

1. Kolumny Dali Zensor 5
2. Amplituner Yamaha RX-797
3. Odtwarzacz OPPO BDP-103EU

albo

1. Kolumny Dali Zensor 5
2. Wzmacniacz Cambridge Audio A500 albo Cambridge Audio Azur 640A
3. Tuner Onkyo T9990
4. Odtwarzacz OPPO BDP-103EU

Co do kolumn, jestem raczej pewny, że wezmę te Dali. Ładnie wyglądają i przeczytałem o nich sporo dobrych opinii.
Pismo mówi, że nowego wina nie wlewa się do starych bukłaków. Czy - Waszym zdaniem - używana Yamaha (w zestawie 1) albo używany wzmacniacz i tuner (w zestawie 2) "zgrają się" z nowymi kolumnami i nowym odtwarzaczem OPPO ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jednio pytanko.
Do wspomnianych kolumn i odtwarzacza BlueRay znalazłem w podobnej cenie:

a) amplituner Yamaha RX-797 za 1100 zł
b) wzmacniacz Cambridge Audio A500 za 600zł i tuner Cambridge Audio Azur 640T V 2.0 za 600zł - razem 1200zł

Którą opcję wybralibyście? Jak już wspomniałem, bardzo mi zależy na dobrym odbiorze radia. Namyśliłem się i chyba zamocuję zewnętrzną antenę FM na balkonie (3 piętro). Wspomniane wcześniej Onkyo T9990 chyba odpuszczę, bo wizualnie nie bardzo będzie mi pasować to salonu (drewniane boki nie pierwszej już świeżości). Czy aż tak bardzo góruje jakością nad Yamahą i 640T V 2.0, by olać estetykę i jednak wziąć Onkyo?

Dzięki z góry za porady. Wiem, męczydupa ze mnie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie wstawiasz linków, można by łatwiej ocenić co chcesz wziąć w jakim to jest stanie itp... .
A ogólnie ja też wolałbym zestaw z C.A. starsze wzmacniacze jak ten grały nawet nieźle.
Kolumny tez takie sobie. Może trochę bardziej uniwersalne niż KEF C5, ale wciąż nic szczególnego.
Choć na początek może być, wyrafinowanego brzmienia chyba nie szukasz?
I piszemy Blu Ray a nie Blue Ray icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Służę linkami:

http://allegro.pl/amplituner-stereo-rx797-...2915572308.html

http://allegro.pl/tuner-cambridge-audio-az...2914299484.html
http://sprzedajemy.pl/cambridge-audio-a500...n-idealny,13574

Nie, nie szukam wyrafinowanego brzmienia. Zaczynam dopiero przygodę z HiFi i z czasem przekonam się, co mi odpowiada bardziej, a co mniej. Przyjdzie czas na zmiany sprzętu. Póki co sprzęt ma nie być plastikowym badziewiem, ma grać ładnie i wyglądać ładnie icon_smile.gif

Pacio94 - z zainteresowaniem przeczytałem Twój post na temat akustyki i podlinkowany artykuł o rozmieszczeniu kolumn. Ten drugi postaram się zastosować, natomiast żona nie przyjmie do wiadomości żadnych "upiększeń" poprawiających akustykę, niestety... Po prostu urządzimy pokój (w skrócie - stół, 6 krzeseł, jakaś kanapa/sofa, 1 fotel, jakiś duży kwietnik z kilkoma roślinami, witryna z barkiem, być może niewielka komoda/biblioteczka i to: http://www.audiopolis.pl/stolik-audio-vide...o-ec130tvb.html dywan też raczej będzie) i zobaczę/usłyszę, jak całość brzmi.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, wiem że to kwestia gustu (też), ale nie szkoda Ci wydać prawie 2400zł na taki mebelek? To raczej pytanie retoryczne, nie musisz odpowiadać. Nie lepiej powiesić TV na ścianie, kable schować w ścianę, w rurce (by można swobodnie wymieniać)?
Popieram to co pisze Pacio94. Od siebie dodam, że pokój można tak urządzić, by niemal nie potrzeba było dodatkowych ustrojów.
Pisałem gdzieś o tym niedawno, że ja miałem tak właśnie ustrojony pokój a kupienie 20szt. paneli akustycznych tylko bardzo nieznacznie poprawiło odbiór muzyki. Powtórzę po raz kolejny. Jak najmniej dużych, twardych, gładkich powierzchni. Im większe urozmaicenie, tym na ogół lepiej.
Nie przeszkadza Ci, że wzmacniacz i tuner są innego koloru?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tego samego koloru. Na zdjęciu tuner jest srebrny, ale w opisie widzę, że czarny.
Tak, mebelek trochę drogi, choć nam się spodobał. Ale zastanowimy się jeszcze. Kable w rurkach można schować, to fakt. Tyle, że wzmacniacz, tuner, odtwarzacz i dekoder kablówki trzeba będzie przecież na czymś postawić... Jak to zrobiłeś u siebie?

PS. Pozdrawiam krajana, kielczanina icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak i ja widzę, że z Kielc jesteś. Również pozdrawiam.
U mnie TV wisi na ścianie. Jego dolna krawędź jest trochę wyżej niż górne ścianki kolumn. Dźwięk nie odbija się od dużego ekranu (40").
Na sprzęt mam masywną drewnianą (nie wiórową) komodę. Oczywiście wszystkie półki otwarte (sprzęt, płyty). Były drzwiczki z szybami, ale nie zamontowałem. Kabli w ścianie nie schowałem, lecz są prawie niewidoczne, bo pod telewizorem (i wokół, oprócz góry) a nad komodą są panele dyfuzyjne i kable biegną w jednym z wycięć w panelu.
Co do tunera, to jednak srebrny. Na zdjęciu oraz w opisie http://allegro.pl/tuner-cambridge-audio-az...2914299484.html
Na pewno o tej samej aukcji mówimy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonałeś mnie, zrezygnuję z tego "mebelka" na rzecz solidnej komody. Żona też jest za icon_smile.gif
Zapytam jeszcze o jedno. Jeden z allegrowiczów proponuje taki zestaw za 2400zł:

http://allegro.pl/zestaw-stereo-cambridge-...2930109904.html

Warto? Sprawdzi się na 22 m.kw. a jeżeli tak - z jakimi kolumnami (do 3000zł za parę)? Troszkę boli, że nie ma wejścia USB, a chciałem uniknąć nagrywania piosenek dla dzieci na CD... Ale cena zachęcająca.
Właściciel zestawu wspomniał w rozmowie telefonicznej, że u niego najlepiej brzmi on z ostrzej grającymi kolumnami. Czy rozważane przeze mnie Dali Zensor 5 należą do takowych?

Jeszcze jedna alternatywa chodzi mi po głowie - Rotel RCX-1500 plus jakiś niedrogi odtwarzacz BluRay. Wiem, wyjdzie sporo drożej (za Rotela 5800zł...). Czy taki "kombajn" to dobre wyjście dla kogoś, kto słucha 80% radia, 10% CD i 10% MP-trójek z USB?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wynalazłem dla siebie raczej prymitywny ale dla mnie wystarczający sposób słuchania radia na zwykłym wzmacniaczu.
Mianowicie podłączam sobie po prostu telefon pod wejście RCA wzmaka, kabel służy jako całkiem pokaźna antena.

U mnie niby też powinno odbierac dobrze zwykłe radio, a jednak miniwieża też miała z tym problemy ( a małe radyjko w kuchni np. nie).

Na telefonie odbiór jest idealny, co do jakości to nie narzekam biorąc pod uwagę to "źródło" i sposób nadawania wielu stacji radiowych - np. mp3 (sic!).
Akurat mam potężną baterię w zwykłym staromodnym telefonie i mogę sobie słuchac ile dusza zapragnie.

Jak pisałem sposób niewyszukany ale dla mnie ok.





"Dźwięk nie odbija się od dużego ekranu (40")." - o, a o tym nie pomyślałem. Trzeba pokombinowac z zawieszeniem tego kloca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge Audio gra dobrze z kolumnami Monitor Audio. Słuchałem, potwierdzam. Z tym, że tanie Azury nie grają moim zdaniem zbyt dobrze.
Już lepiej (i byłoby dużo taniej) zabrzmiałyby moim zdaniem starsze modele CA albo jakaś Yamaha:
http://allegro.pl/cambridge-audio-d300-a300-i2923660447.html
http://allegro.pl/wysokiej-klasy-zestaw-st...2924326541.html
choć oczywiście z wyższymi modelami obydwu firm byłoby jeszcze lepiej.
Widzę jednak, że ktoś już kupił komplecik CA Azur, czy to Ty? Jeśli nie , to wolałbym bardziej polecałbym takiego:
http://allegro.pl/marantz-pm-7200-i-sa-840...2926453973.html
Na pewno zagra dużo lepiej a wzmacniacz, gdy nie potrzebne jest mocne granie można przełączyć na klasę A i będzie czarował piękną barwą dźwięku. Do tego dokup jakiś niedrogi tuner Marantza i będzie naprawdę nieźle.
Albo naprawdę nieźle grający i bardzo oryginalnie wyglądający zestaw Audio Innovations Alto (wzmacniacz i CD z tunerem). A cena wydaje mi się atrakcyjna. http://allegro.pl/audio-innovations-alto-i2931869520.html
A Rotel? Taki drogi amplituner i odtwarzacz Blu Ray do tego jako odtwarzacz CD? Pomysł taki sobie.
Odtwarzacz B R możesz kupić osobno. Nawet jakiś niedrogi. I tak będzie ładnie odtwarzał filmy.
Kolumny Dali Zensor 5 nie należą do ostro grających a wręcz przeciwnie.
Mp3 z USB można włączyć do komputera. Z niego przez przejściówkę http://allegro.pl/prolink-futura-minijack-...2903858344.html wyjść na wzmacniacz i będzie grało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to ja wziąłem ten zestaw CA. Poczytałem recenzje, pościągałem i przestudiowałem manuale i uznałem, że najlepiej będzie odpowiadał moim potrzebom, przynajmniej na początek. Odżałowałem brak wejścia USB, mam dość dobry odtwarzacz MP3, który mogę wpiąć we wzmacniacz i będzie grało icon_smile.gif
A jeżeli chodzi o kolumny, to chyba inaczej zrobię. Wybiorę się z zestawem i kilkoma płytami do TopHifi na Al. IX Wieków Kielc, o ile pamiętam mają tam pokój do odsłuchu. Sprawdzę kilka modeli, może coś wybiorę. A przynajmniej rozeznanie będę miał lepsze.

Gdy już skompletuję całość i urządzę pokój, opowiem, jak wyszło. Tymczasem serdecznie wszystkim dziękuję za pomoc!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupiłeś, to podpowiem Ci, że CA dobrze na ogół gra z kolumnami Monitor Audio.
Bardzo dobry pomysł. Odsłuch ze swoim systemem powinien Ci pomóc łatwiej znaleźć brzmienie jakie lubisz.
Warto również zajrzeć do Terapii Dźwięku na Okrzei 42 http://www.terapiadzwieku.pl/
I do Vimed Sat na Winnickiej obok restauracji Winnica. Nie wiem co tam teraz mają, bo dawno nie byłem, ale swego czasu były tam ciekawe urządzenia.
Jak już wstępnie odsłuchasz w trzech salonach kolumny (warto i te droższe, na które niby na razie Cię nie stać), to najciekawsze postaraj się wypożyczyć do domu, bo w Twoim pokoju często inaczej zagra niż w salonie.
Kabelki (lepsze) dobierzesz na końcu. Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

4. Chciałbym zmieścić się w 10 000 zł, w tym telewizor (max 40", raczej mniejszy - 32"-36"), amplituner stereo, dwie kolumny (Waszym zdaniem - wolno stojące, czy podstawkowe?), odtwarzacz CD/DVD/Blue Ray. Nie zamierzam też oszczędzać na kablach.


Nie chcę Cię martwić ale ten cały wybór powyżej to jedna wielka porażka.
Na cały sprzęt audio + tv masz 10 tys. z czego blue-ray za 3 tys. ? W dodatku do telewizora LCD <40', pieniądze wyrzucone w błoto.
Zestaw audio już wybrałeś częściowo lipny, jeśli idzie o elektronikę. Teraz czas na kolumny, strach pomyśleć co to będzie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...