Skocz do zawartości

Tanie granie...


Kostku

Recommended Posts

Tak, chodzi mi o szum w amplitunerze. Mam na myśli stare amplitunery z kiepskawym S/N i sytuację następującą: z miejsca odsłuchu na kolumnach szumu absolutnie nie słychać (zresztą, z dużo bliższej odległości również nie), ale nadal jest on na tyle głośny, że na słuchawkach już się daje we znaki.
W tym celu przeprowadziłem "eksperyment". Wyjście słuchawkowe starego amplitunera przepuściłem przez AUX Input innego ampli, który S/N ma kapitalny i na słuchawkach jest czyściutki. Po prostu wykorzystałem ten kulturalny amplituner jako wzmacniacz słuchawkowy do niekulturalnego, bo nie miałem innego sprzętu pod ręką do przeprowadzenia takiego testu. Efekt był taki, że po odpowiednim wyregulowaniu głośności w obu urządzeniach muzyka grała głośno, zniekształceń nie odczułem i przede wszystkim: zupełnie nie słyszałem szumu starego dziada.
Moje pytanie brzmi: czy jeśli na ten układ zamiast drugiego ampli wejdzie wzmacniacz słuchawkowy, to mogę liczyć na podobny efekt?


Haha, mam nadzieję, że zrozumiale się wysłowiłem. Przepraszam, że trochę ze mnie pajac, ale...

Peace!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cytat

Hej, ale ja bym chciał Noc Muzycznych Pejzaży bez szumu posłuchać, a nie tylko CD i dlatego pytam o amplituner. icon_sad.gif




"Noc Muzycznych Pejzaży" i inne audycje muzyczne radiowej Trójki możesz ściągnąć w formacie flac i wypalić płytkę CD do posłuchania i zarchiwizowania.
Wiele takich łakoci jest w mojej spiżarni icon_wink.gif
Innym wyjściem jest kupienie na Allegro dobrego tunera za kilkadziesiąt (!?) złotych i podłączenie słuchawek do wyjścia CINCH... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z szumem na słuchawkach już sobie poradziłem. Będę mógł bezsenność Nocą Muzycznych Pejzaży leczyć. icon_wink.gif

Powoli kończę kompletować tytułowe "tanie defekalia", temat już w zasadzie nieaktualny. Odświeżę go za pół roku i poszukam jakiegoś chłodniejszego, bardziej analitycznego cedeka.

Póki co... Peace!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, trochę googlowałem, ale nic oprócz skarpet i gąbek nie znalazłem. A chodzi mi o zatykanie bass-reflexów.
Moje monitorki mają je z tyłu, niestety. Dopóki mieszkam tu, gdzie mieszkam, to nie widzę zbytnio możliwości odsunięcia ich dalej niż 20cm od ściany. Błyskotliwy producent przewidział taką sytuację i dołączył śliczne, długie, dorodne gąbki. Skrzętnie z nich skorzystałem, rzecz jasna. W wielu utworach jest ok. Niestety, w produkcjach gorzej zrealizowanych, z mniej kontrolowanym, bardziej wylewającym się basem, nadal występuje lekki efekt pudła, dudnienie niskich częstotliwości. Nie pomaga zmniejszenie basu korektorem, bo zjawisko jest przecież takie samo, tylko odpowiednio cichsze.

Jakieś inne pomysły, drodzy forumowicze?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, obawiam się, że jeśli długie gąbki dołączone przez producenta nie pomagają, to już mało co pomoże.
Nieraz położenie/powieszenie czegoś za kolumnami może coś dać. Gąbki piramidki raczej niewiele, albo wcale, ale coś masywniejszego, gęstszego już może tak. Jakaś ramka, pudełko wypełnione wełną owczą albo zwiniętymi ręcznikami itp. Nawet tak dla sprawdzenia, czy przyniesie to efekt.
A kolumny dobrze by postawić na masywnych płytach kamiennych. Dodatkowo podklejenie lub wkręcenie kolców powinno skrócić i przyspieszyć niskie tony.
Może jednak da się te kolumny przestawić gdzie indziej?
Nie będę pisał o doborze wzmacniacza, CD, czy kabli, bo to w systemie docelowym miałoby sens.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudnienie wynika z pomieszczenia, a nie kolumn!

Kolumna może mieć górki w paśmie, a dudnienie wynika z długości wybrzmiewania częstotliwości w pomieszczeniu, im dłużej tym gorzej. Przy czym delikatne opóźnienie jest oczywiście wskazane. Poglądowo wrzucam pomiary swojego pomieszczenia przed i po adaptacji (jeszcze nie jest skończona).

czerwony - przed
fioletowy - po

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio94
Dudnienie bardzo często wynika z pomieszczenia albo złego ustawienia w nim kolumn, ale też często jest winą samych kolumn a nawet elektroniki. Czego sam doświadczyłem. Oczywiście czekam na jakieś zdjęcia i opisy gdy adaptacja będzie już skończona. Nie pytam teraz o szczegóły, sam pewnie opiszesz.
Kostku
Oczywiście wypróbuj w innym pomieszczeniu. W swoim pokoju mam nadzieję próbowałeś je przesuwać w inne miejsca, choćby tylko czasowo, dla sprawdzenia?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może innej strony. Miałeś w tym pokoju już inne kolumny, jak grały, nie dudniło?
Oczywiście może być tak jak pisał Pacio94, że to wina pomieszczenia, ale jego adaptacja kosztowałaby sporo.
Jeszcze inna sprawa, to że wzmacniacz może nie wyrabiać, choć to mało prawdopodobne a kolumny raczej nietrudne do napędzenia.
Nie masz skąd pożyczyć innego wzmacniacza by wypróbować u siebie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Podoba mi się ten wątek, choć nie podoba jego tytuł. icon_wink.gif

Mejson,
cieszę się, że też Ci się nie podoba tytuł wątku icon_eek.gif

Przymierzałem się kilkanaście razy by wyplenić mało sympatyczną sugestię z tytułu - co teraz z dużym zadowoleniem zrobiłem.

Kostek - wybacz ingerencję, ale troszkę przesadziłeś (niedużo, ale jednak).
Jak zapewne zauważyłeś - dużą uwagę na tym Forum przywiązujemy do formy wypowiedzi i do tego, by było miło i kulturalnie icon_razz.gif
Poza tym - dla stosunkowo licznej grupy czytelników wydanie prawie tysiąca złotych jest już znaczącym wydatkiem i nie ma ludzi irytować takim tytułem.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
"Legendarny" wątek o świętej pamięci brzydkim tytule wraca na pikosekundę do łask. Chciałbym Was podpytać o odtwarzacz CD za 200-250zł. Nie śpieszy mi się, mogę miesiącami polować na fajną aukcję. Tak tylko już pytam, na przyszłość. Szukam cedeka, który zagra jasno, analitycznie, będzie "cierpiał" na niedobór niskich tonów. Tak, dokładnie takie coś. I co Wy na to? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompensowanie jednych problemów innymi to średnio dobry pomysł. Za jakiś czas będziesz chciał wymienić jakiś element w systemie i trzeba będzie znów myśleć o odtwarzaczu. Może lepiej od razu pogonić te kolumny i kupić inne. Takie z delikatnymi niskimi tonami właśnie. Najlepiej z obudową typu zamkniętego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...