Skocz do zawartości

Monitory 2-3kzł z dobrą górą i czytelną sceną


yamen

Recommended Posts

Hello,

Przetrzepałem chyba wszystkie możliwe strony przez ostatnie kilka miesięcy. Szukam na spokojnie dobrych monitorów:

Eletronika - lekko ocieplona, średno wydajna. Część pomieszczenia nie duża. Czytam książki siedząc 1,5 do 2 m od głośników. 4m wolnej ściany w moim pokoju nie ma, więc i problemu z mocami też. icon_wink.gif

Moje fochy:
1 - Dźwięczna, szczegółowa (ale pozbawiona nachalności i sybilantów) górną część pasma, bez tego nie ma kolumny.
2 - Dobra prezentacja środka (bez dychawiczności, nadmiernego klinicznego chłodu i nadmiernego osuszenia),
3 - Bas może być mniejszy, ale powinien być (nie rozlazły),
4 - Czytelna przejrzysta scena. Tych ludzików dmuchających w trąbki musi być trochę widać i powietrze miedzy nimi musi być wyczuwalne (zwarta ściana dźwięku odpada),
5 - Głośniki z tekstylnymi kopułkami odpadają. Przerobiłem ten temat i wiem, że pkt. 4 nie osiągnę z czymś takim. Albo aluminium, albo tytan, ewentualnie wstęga.

Nie szukam cudów. Zakładam jednak, wsród jałowo lub krzykliwie brzmiących kolumienek, można znajeść coś co nie wymaga Passa i jest w zagrać dobrze ze średnio wydajnym wzmacniaczem.

-----
Co mi w oczy wpadło po przebrnięciu przez kilkaset lub lepiej poetyckich opisów, które czasmi całkowicie się wykluczały:

1 - Paradigm Mini Monitor v7 - http://audio.com.pl/testy/paradigm-mini-monitor-v7:1
Szczerze przyznaję, że do firmy Paradigm miałem zawsze jakiś nie uzasadniony dystans. Nie potrafię tego wytłumaczyć. Zawsze kojarzył mi się z plastikowym nieciekawym dźwiękiem. Z tej recenzji wynika coś wręcz przeciwnego. Kto z Was tego słuchał? Przy okazji, co to znaczy; góra jest zasadniczo selektywna i niczym nie irytuje? Tzn.? Scena jest detaliczna, wybrzmienia pojawiają się jako zlepek, czy jako w miarę dokładnie zarysowany dźwięk? Słychać te wybrzmienia? Nie słychać? Cena jest zupełnie umiarkowana. Może to?

2- Usher V-601 - trochę duży. Nie wiem jakie ma wymagania prądowe. Wymaga pieca 100W na kanał? Dalej... Czytam coś takiego: "Soprany łączą się ze szczegółową i żywą średnicą wprost niesłyszalnie" - wynika z tego, że dziur nie ma i średnica jest dobra, o.k, ale za raz po tym; "Kopułka radzi sobie doskonale z przekazywaniem dużej ilości informacji, i to w sposób selektywny". Magiczne słowo selektywny. Wiem co oznacza, ale mi chodzi o wybrzmienia. Jeśli kolumna jest w stanie przekazać uderzenie w talerz perkusji z większą ekspresją i precycją niż bzzz... oraz na ścianie przed sobą widzę w wyobraźni zarysy sceny i rozmieszczenie instrumentów to może to?

W końcu Dali ze swoimi wstęgami. Z małych wychodzi mi Ikon 1 lub Ikon 2 z tymi tam mk2. Różnica pewno niewielka. Góra jest dobra. W tych kolumnach tą górę wyraźnie słychać, może nawet za bardzo, ale to już coś co można spokojnie nazwać pełnym, selektywnym wybrzmieniem. To jest dobre. Problem w tym (to moje subiektywne wrażenie), że dla mnie te kolumny grają trochę odchudzonym środkiem. Mam rację? Być może popadam w złudzenie (brak osłuchania z tym konkretnym modelem), ale tak to odbieram.

Nie chcę poezji, ale konkretów. Jak macie czas i się nudzicie to żadnym słowem nie pogardzę.
Z góry dzięki za wszlekie sugestie.

Y.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
napewno sugeruję odsłuchy, gdyż wszystkie opinie jako przeczytasz na forach i w prasie specjalistycznej zawsze są subiektywne, zależne od preferencji słuchacza.

Postaram się natomiast biorąc pod uwagę Twoje wymagania zaproponować Ci kilka propozycji, które moim zdaniem warto brać pod uwagę. Napewno zacząłbym odsłuchy od monitorów Paradigm Mini Monitor v.7. Z całą pewnością dźwięk nie jest pudełkowy, plastikowy, to poważna, bardzo dobrze grająca kolumna, której brzmienie jest spójne z Twoimi wymaganiami. Dali Ikon serii Mk2 także pasuje do Twoich preferencji, natomiast rzeczywiście środek pasma jest trochę wycofany. Jeśli jednak masz wzmacniacz o ciepłym brzmieniu i wyraźnym środku, połączenie takie powinno Ci także odpowiadać.
Jeśli Twój wzmacniacz będzie wystarczająco wydajny, zwróciłbym Twoją uwagę na monitory ATC SCM7. Kolumny te pracują idealnie jako monitory bliskiego pola. Jest to konstrukcja wywodząca się z monitorów studyjnych. Pomimo miękkiej kopółki, wysokie tony są bardzo wyraźne, dźwięczne, świetnie wybrzmiewają instrumenty. Ostatnią propozycją są kolumny Triangle Esprit Titus EX. Są to niestety kolumny dosyć wybredne w kwestii doboru wzmacniacza (nie chodzi tu o moc, tylko o brzmienie), dlatego trzeba posłuchać konfiguracji z konkretnym wzmacniaczem.

Jeszcze jedna świetna propozycja, ale niestety przekraczająca budżet - marka Amphion. Idealnie sprawdziłyby się kolumny Amphion Argon 1, natomiast można także posłuchać Amphion Helium 410 lub 510.

Serdecznie zapraszam na odsłuchy, w przypadku pytań, wątpliwości służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Paradigm Mini Monitor v.7. Z całą pewnością dźwięk nie jest pudełkowy, plastikowy, to poważna, bardzo dobrze grająca kolumna, której brzmienie jest spójne z Twoimi wymaganiami.



Dzięki za informacje. Czy jest to coś podobnego do Audio Monitor lub Celestion? Czy też coś z wyższej półki typu Dali Ikon?

Cytat

Dali Ikon serii Mk2 także pasuje do Twoich preferencji, natomiast rzeczywiście środek pasma jest trochę wycofany.



To w zasadzie jedyny problem. Obawiam się tego środka. Natomiast reszta jest na prawdę dobra. Szukam czegoś co miałby rozdzielczość zbliżoną w górnej części pasma do Dali, ale zdecydowanie nie jak w B&W (to nie jest mój dźwięk). Góra może być bardziej stonowana niż w Dali, ale te niuanse (wybrzmienia, smaczki itp.) muszą być słyszalne przynajmniej na poziomie 60-70 % Dali i powietrze otaczające poszczególne dźwięki musi być wyczuwalne. Masywna, zbita ściana dźwięku odpada.

Cytat

Jeszcze jedna świetna propozycja, ale niestety przekraczająca budżet - marka Amphion. Idealnie sprawdziłyby się kolumny Amphion Argon 1, natomiast można także posłuchać Amphion Helium 410 lub 510.



O Amphinach też czytałem. Zdania są podzielone. Jest nawet prezentacja maluchów (to się chyba nazywa Ion) na youtube.

http://www.youtube.com/watch?v=2EC8aLIbFRs

Bruce Swedien (nie znam człowieka, ale ponoć guru-realizator) stwierdził "These are really very good speakers!!!". W tej prezentacji (mam dobry tor audio w komputerze) słychać dobry, nawet wyraźny środek, ale góry (wybrzmień) to ja w ogóle nie słyszę. Nie wykluczone, że jest za mgłą.

Te Iony wyglądają jak głośnik komputerowy, a cena no... trochę wysoka jak na coś takiego.
Amphion Helium 410 lub 510 są większe. Coś to zmienia?

Opinie słyszałem różne, włącznie z taką - "Amphin to takie plum, plum".

Cytat

Serdecznie zapraszam na odsłuchy, w przypadku pytań, wątpliwości służę pomocą.



Dzięki za zaproszenie. Jak bym mieszkał blisko to tak, ale niestety mamy do siebie po przekątnej. icon_wink.gif

Y.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
1. Paradigm to nie jest brzmienie Monitor Audio czy Celestion, jest trochę łagodniejsze i szybsze w basie.
2. Dali jak pisałem wcześniej ma trochę cofnięty środek pasma, jednak przy odpowiednim wzmacniaczu i okablowaniu nie powinien być to problem, natomiast jakość wysokich tonów, wybrzmiewanie jest za sprawą głosnika hybrydowego na bardzo wysokim poziomie, trudnym do osiągnięcia przez konkurencję w tych przedziałach cenowych. Wydaje mi się, że jedynie możnaby było posłuchać kolumn podłogowych Audio Academy Phobe III, to jest inny dźwięk ale z Pana opisu wydaje mi się, że mógłby przypaść do gustu. Cena także w podanych granicach, świetnie wykonana stolarka i możliwość zamówienia indywidualnej okleiny.
3. Kwestia Amphion - model Ion to typowy, bardzo dobry głosnik do PC-Audio. Rzeczywiście Ion jest łagodny w górze pasma, dlatego do tych kolumn stosuje się wzmacniacza o jasnej, dźwięcznej górze pasma. Jeśli podłączymy "miśka" do Ion, niestety będzie brakowało powietrza, wybrzmiewania. Dodatkowo Ion jest zaprojektowany do stosowania jako monitory bliskiego pola. Ja natomiast proponowałem model Helium, który jest znacznie jaśniejszy, bardziej szczegółówy lub jeszcze lepiej, ale drożej Argon 1. To są inne kolumny, nie są jasne, ostre, natomiast przekazują bardzo dużo szczegółów.

W przypadku pytań służę pomocą, w przypadku decyzji zakupu jest zawsze możliwość wysłania kolumn z możliwością testu. Odsłuch w salonie jest świetną sprawą do porównania kilku modelu w jednych warunkach, na jednym systemie. Natomiast przy tej klasie zestawu najbezppieczniejszym rozwiązaniem jest odsłuch we własnym systemie oraz, co najważniejsze, we włąsnym pomieszczeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yamen
Witamy na forum fajnie,ze zakładasz dobrze zbudowany temat. Niestety u jednych basu za mało to u drugich jest go już za dużo..u innego "o jaka dzwięczna góra" a u drugiego "Ty jeszcze dzwięcznej góry nie słyszałeś" i tak można wszystko przestawić.
Zrozumieć należy jedną często z coraz bardziej ambitnym graniem idą pieniadze, są momenty gdzie różnica w pieniądzach nie jest tak mocno przełożona na różnice w graniu.
Jeżeli to Twoj pierwszy zestaw - wybierz mniej wcej co uważasz za stosowne - posłuchasz sobie rok dwa sprecyzujesz czego oczekujesz, co Ci się nie podoba a co sie Tobie podoba i będziesz mógł dalej określać styl w jakim idziesz..
Słuchanie zmienia się z czasem, mi tez kiedyś paradigmy pasowały, sprzedałem , wybrałem B&W, już myślę aby je opchnąć i kupić coś ambitniejszego...widzisz... kwestia u siebie pojmowania muzyki.. i faktycznego słuchania..

Zobacz co na temat Paradigm napisał Q21 a ja dajmy na to napiszę sprzeczną inofrmację w temacie góry.. i już co ?? problem icon_smile.gif

Z Twoimi wymaganiami bez odsłuchiwania jak widzisz ani "rusz" icon_wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zobacz co na temat Paradigm napisał Q21 a ja dajmy na to napiszę sprzeczną inofrmację w temacie góry.. i już co ?? problem icon_smile.gif


Miałem ostatnio Mini v7 w domu i mam dokładnie takie same zdanie. Paradigm szybszy na basie i łagodniejszy to z pewnością nie jest. No ale trzeba byle coś tam skrobnąć żeby w końcu zaprosić serdecznie na odsłuch i służyć pomocą icon_wink.gif
Paradigm gra bardzo nasyconym dźwiękiem na basie i średnicy, góra jest wybrzmiewająca i rysowana ostrą, wyraźną kreską.

"Eletronika - lekko ocieplona, średno wydajna" -to jakaś tajemnica czy co ? icon_wink.gif Napisz konkretnie jaka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Paradigm gra bardzo nasyconym dźwiękiem na basie i średnicy, góra jest wybrzmiewająca i rysowana ostrą, wyraźną kreską.


To może być dobre.
Cytat

"Eletronika - lekko ocieplona, średno wydajna" -to jakaś tajemnica czy co ? icon_wink.gif Napisz konkretnie jaka.


Jaka tam tajemnica. icon_wink.gif Taki leciwy, mało znany wzmacniacz - Thule IA 60.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś może być nie tak bo pisałem do kilku ludzi posiadaczy Thule i nikt nie potwierdził takich zachowań u nich, każdy zachwala i nie tylko na polskich forach, nie ma co brać tego przypadku w pryzmacie oceny polecania.

Sprostowanie
Wzmacniacz gra bardzo ładnie, błąd związany z podłączeniem kabli dlatego nie miał dynamiki - moja głupota i niewiedza
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...