Skocz do zawartości

Czy ktoś jeszcze słucha radia?


Recommended Posts

Pboczek,
zadałeś chyba zbyt trudne pytanie icon_mrgreen.gif

Ale mimo wszystko może kiedyś doczekamy się odpowiedzi - tylko nie wiem przed którymi świętami... (patrz link do wątku poniżej i dzisiejszego wpisu Kolegi/Koleżanki - bo nie jest podane w profilu)
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry145958


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bardzo rzadko słucham radia, bo nie mogę tam jakoś znaleźć nic dla siebie.


To raczej bardziej świadczy o szukającym, niż braku odpowiednich programów icon_wink.gif .
Niemniej faktycznie takie cykliczne programy i ich autorzy na które się dawniej czekało i pamiętało to teraz w radio pomału rzadkość.

Swego czasu była moda często wśród celebrytów na stwierdzenie "wyrzuciłem TV bo w tv nic nie ma dla mnie ", a według mnie przy prawie setce kanałów w języku polskim, problemem nie jest brak ciekawych tematów i audycji, mądrych reportaży, wywiadów, programów naukowych, często specjalistycznych ( i co kto lubi) itd raczej brak czasu na ich wyłuskanie z wielkiej masy stacji i ogólnej papki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo to możliwe. Ten wątek jest dziwnie ubogi w tematy dotyczące radia, tego naprawdę. Tymczasem jeszcze jest trochę audycji których warto posłuchać, lepszych lub gorszych, to zależy od gustu. W taki sposób poznaje się muzykę.
Po za tym, tunery, bajery - sprzęt do słuchania radia to osobny temat, a jakość analogu potrafi zadziwić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pboczek niestety tytuł tematu jest trochę niefortunny. W mojej ocenie, może się mylę, autor wątku chciał sprowokować do dyskusji na temat tego czego słuchamy, jakich audycji itp. Niestety wątek z czasem stał się miejscem dla "popisów" osób, które tak na prawdę nie mają nic do powiedzenia w tym temacie i dla jednopostowców, którzy widzą w tym miejscu szansę na zaistnienie na forum. Po wpisie tu i w kilku podobnych wątkach i tak znikną po jakimś czasie z forum. Niestety jest to zjawisko coraz częściej występujące.
Myślę, że z czasem moderacja będzie tego typu wątki zamykała ponieważ nic one nie wnoszą do wartości merytorycznej forum.

Natomiast wracając do tematu. W ostatnim okresie na antenie drugiego programu Polskiego Radia można było słuchać codziennie Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. O 22.00 można sobie dziś posłuchać i nie tylko dziś Pulsu Jazzu prowadzonego przez Pawła Brodowskiego. W Trójce nadal można słuchać "Trzy kwadranse jazzu". O pozostałych programach Dwójki i Trójki nie będę pisał. Wystarczy obejrzeć sobie ramówkę tych stacji radiowych. I nie zgodzę się z opinią, że nie można nic znaleźć dla siebie. W mojej ocenie jest dużo różnorodnych programów muzycznych i nie tylko, trzeba tylko autentycznie chcieć słuchać radia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak RoRo, choć może wątek ruszy. Nie znam audycji w wielu programach radiowych, a tych jest przecież sporo. Aktualnie na antenie trójki Wojciech i Bartosz Fisz Waglewscy, prezentują jak zawsze bardzo zróżnicowaną muzykę. Za sprawą tej audycji poznałem (liznąłem) H. M. Góreckiego, którego P. Wojciech jest zagorzałym słuchaczem. Poza tym informacje o transmisjach koncertów w radio, powinny być tutaj podawane bieżąco, bo te mają siłę. Zatem ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie, niech pisze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zrobił się lekki śmietnik z tego wątku ponieważ sporo "żółtodziobów" traktuje to jako okazję by "coś" napisać...
Zazwyczaj nawet nie wiadomo o co im chodzi...

Usunąłem wpisy typy "słucham radia" czy"nie słucham radia" i podobne, które nic nie wnosiły do tematu. Tak samo podobne (niezbyt konkretne) wpisy osób które zarejestrowały się na Forum dawno temu, a mają zaledwie jeden post lub kilka-i nie pojawiają się na Forum

Pozdrawiam. PS. Pare "śmieciowych" wpisów zostawiłem w celach administracyjnych (usunięcie reklamy albo użytkownika), więc to jeszcze chwilę potrwa z tym ostatecznym posprzątaniem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie "Czy ktoś jeszcze słucha radia?, empetrójki, ipody, streamy vs radio analogowe" widzę pewne rozgoryczenie albo niepewność, że społeczeństwo nasze woli łatwy przekaz od tego ostatniego bastionu kultury słowa jakim jest radio. Nawet TV obniża swój poziom by zaspokoić marne gusta (coraz liczniejsze) telewidzów. Oczywiście są stacje, które również spełniają rolę służalczą dla tych mniej wybrednych słuchaczy, ale przynajmniej słowa jakich używają nie "podnoszą z bruku". Tak więc, czy słuchamy radia? Oczywiście! Tym chętniej im gorszej jakości są inne media. Radio przede wszystkim spełniacrolę i informacyjną i edukacyjną. Preferuję II PR z powodu zainteresowań- muzyką klasyczną. Inne też się starają być możliwie (na ile pozwala ogłada prowadzących) językowo poprawne przynajmniej, bo czy wyobrażacie sobie audycję okraszaną wulgaryzmami? Po przeciwległej stronie jest pewien programn TV gdzie trzy (albo cztery, nie bardzo pamiętam) pary plotkują na swój tamat wplatając w co drugie słowo bezsensowne wulgarne uparcie powtarzane słowa... Czego można się dowiedzieć z takiego programu?Toż to jeno strata czasu!
RoRo stara się o to by na naszym forum kultura słowa, treść też, były na poziomie wysokim. I słusznie, bo w innym przypadku za chwilę "obudzilibyśmy się" w rynsztoku podobnym do opisanego wyżej programu TV.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższą niedzielę trudny wybór. O godz. 19 w Drugim programie PR Koncert Laureatów 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, a w Trzecim programie PR Bill Evans + Krzysztof Kobyliński + Adam Makowicz. Ale można być tu i tu, na żywo, w domu. Takie rzeczy tylko w radiu!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za Kolegą Pboczek dodam jeszcze, że dziś w Trójce o 11.05 warto posłuchać cyklicznej audycji „Markomania”, o 15.05 audycji w ramach której jej autor Artur Orzech przybliża współczesną muzykę Azji, Afryki i Ameryki Południowej, również dziś o 19.07 cyklicznej audycji muzycznej Piotra Metza, czyli „Lista osobista”.
I to jak można zauważyć tylko wybrane audycje z jednego programu Polskiego Radia z dnia dzisiejszego.
Poniżej ramówka programów Polskiego Radia:
http://www.polskieradio.pl/Portal/Schedule/Schedule.aspx
Dodam jeszcze, że ostatnim bastionem kultury słowa na antenie telewizyjnej i radiowej pozostało chyba tylko Polskie Radio.

A o kulturze słowa na naszym forum i nie tylko pisałem m.in. tutaj:
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...mp;#entry162741
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jutro piątek, jedyny dzień powszedni kiedy można od rana do wczesnego popołudnia słuchać Programu 3. PR (zresztą wieczorem także). Ramówka jest dominująco muzyczna, tak jak to do niedawna było każdego dnia. Audycję poranną prowadzi wciąż Pan Wojciech Mann posiadający wyrobiony gust muzyczny. Wciąż, bo tak długo, jak długo nie ustąpi pod naporem dobrych zmian. Następnie LP Trójka, prawie trzy godziny muzyki. A o 14.05 w Tonacji Trójki. Słuchajcie póki jeszcze jest tak jak być powinno, a zmiany postępują. Czy w 2. programie PR coś się zmieniło przez ostatni rok?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpszoniak Ooo to b.dobrze. Dwójka mnie wspaniale zaskoczyła kiedy niedawno posłuchałem jej po raz pierwszy. Ale mam problem z sygnałem i "odbieram" ją tylko dlatego że dobry jest tuner. Kupiłem ostatnio dwie różne anteny zewnętrzne z nadzieją na poprawę. Problem jednak leży nie w ich rodzajach, a w wysokości na której powinny się znajdować. Sprawdzę jeszcze jak działa wzmacniacz antenowy, a później już tylko akcja na wysokościach. Dwójka kierowana jest do wyszukanego odbiorcy który nie nabierze się na byle co. Może oszczędzą ... na kulturze się nie znają, nowych wyborców wśród słuchaczy nie znajdą.
Tak Witek czytałem. Jest bezkompromisowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dwójka..... to jedna ze stacji radiowych, która nie nadaje jeszcze w formacie skompresowanym.


To by wyjaśniało jakość prezentacji. W każdym razie dzięki "dwójce", słuchanej najczęściej w samochodzie jak Klaudia (post wyżej), duża część zbioru płyt powstała. Łatwo też dzięki PR2 rozpoznać jakość nagrań....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Wpszoniaku i Pboczku szkoda słuchać Dwójki w samochodzie, to czyste barbarzyństwo, zarzynanie dobrego dźwięku. No chyba, że ktoś mieszka w camperze. icon_smile.gif
Natomiast co do nadawania muzyki w formacie nieskompresowanym to nie jestem pewien, czy czasami jeszcze niektórych audycji nie nadaje Trójka i ew. Jedynak. Trzeba to sprawdzić.
Pboczek ja akurat nie mam problemu z odbiorem programu PR2. No ale ja mam inne położenie geograficzne. icon_smile.gif

A tak przy okazji trzeba albo zmienić tytuł lub zamknąć ten wątek i założyć inny dotyczący radia, bo coraz częściej pojawiają się osoby, które po zarejestrowaniu się i napisaniu jednego zdania w tym temacie znikają z forum. Ale o tym już wielokrotnie tu pisano.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

belfer54 W nowo założonym wątku może być tak samo. Tytuł można zmienić albo i nie, jak uważacie.
Może dałoby się go wyczyścić z pojedynczych wpisów...
Nastąpił postęp w odbiorze sygnału Dwójki u mnie w domu (jeszcze zostało miejsce pracy). Zamontowałem na zewnątrz antenę typu bat, nawet nie tak wysoko bo na balkonie II piętra i mam wystarczający do słuchania sygnał. Na antenie zew. odbieram Dwójkę, a na miedzianym drucie wewnątrz pokoju Trójkę. Doceniłem dwa wejścia antenowe w odbiorniku z przełącznikiem A lub B. Niedawno myślałem że to mało potrzebne rozwiązanie, a tymczasem jak znalazł. Co do słuchania w samochodzie: czy nie uważacie że dobra muzyka broni się sama?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Radio Kraków, Hej! Ostatnio natrafiłem na audycję rozpoczynającą się o godz. 0.00 w sobotę tzn. z piątku na sobotę. "Radiowy Jazz Club Helikon" prowadzony przez Panią Paulinę Galisz i Pana Antoniego Krupę. W ostatniej prezentowano koncerty Milesa Davisa i pewnie podobnie będzie w kolejnych, gdyż jedna godzina poświęcona jest cyklowi: Muzyczny Świat Milesa Davisa. Można przenieść się do małych klubów i usiąść blisko muzyków. Polecam całą mocą mojego wzmacniacza klasy A.

http://www.radiokrakow.pl/audycje/helikon/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Przepraszam operator ale stacja o której piszesz (i nie tylko ta) nie pozwala się słuchać. To jazgot, zdegradowany dźwięk i sposób prezentacji przy którym nie da się słuchać muzyki. Takie rozgłośnie radiowe sprzedają czas antenowy, nie dając nic naprawdę wartościowego. Programy Polskiego Radia w dalszym ciągu, od lat, prowadzą misję, niosą kaganek kultury. Bardzo często osobami które prowadzą w nich audycje muzyczne są ludzie swoim życiem związani z muzyką. Znający ją tak, że słuchanie prezentowanych przez nich utworów, przedstawianych historii, jest jak zanurzenie się w czymś absolutnie niezwyczajnym. To bardzo często znaczące Osobowości radiowe potrafiące wciągnąć słuchacza w inne światy. Podobnie rzecz ma się w wielu internetowych stacjach radiowych, te także prowadzą pasjonaci, ale ten dźwięk, to już nie jest ten dźwięk niestety ... (oo mamy coś w temacie)
Operator nie bierz tego do siebie bo to dotyczy 50% publikujących. Na początek osobom które chciałyby poznać co to muzyka z radia analogowego, proponuję usiąść wygodnie przed urządzeniem które odbiera fale FM (może być bum box albo radio babci), nocą w weekend, i po ustaleniu na jakich zakresach odbierają Drugi i Trzeci Program PR oraz np. Radio Kraków lub inne lokalne, słuchać o czym tam się mówi i dlaczego taką muzykę przedstawia. Ja mógłbym często siedzieć do rana z dźwiękami których sam nie wybieram, a które Ktoś dla mnie prezentuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam internetowe radio www.smoothjazz.com

Słucha się przyjemnie, odprężająco, mają dobra jakość i zero reklam. Można słuchać online na stronie, jest też aplikacja mobilna oraz plik do pobrania i odtworzenia we własnym programie na PC.

@Pboczek

Nawiązując do Twojej wypowiedzi - niewiele jest już stacji radiowych, które bronią się jakością. Większość to napakowana beznadziejnymi konkursami "komercha" puszczana w przerwie pomiędzy blokami reklamowymi. Podobnie, jak stacje TV. A pamiętam czasy, kiedy na MTV była muzyka, można było też posłuchać fajnych rockowych kawałków, leciały nawet Korn i Nirvana itp. Dawniej radia słuchałem dla przyjemności, a w tej chwili wybieram jedynie dedykowane stacje radiowe, przeważnie internetowe, gdzie poza muzyką niczego innego nie ma. No i niektóre audycje na programach I i III są świetne. Minusem dla mnie jest to, że ciekawe audycje są przeważnie późno w nocy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...