Skocz do zawartości

Czy ktoś jeszcze słucha radia?


Recommended Posts

W tym wątku i innych poświęconych stacjom radiowym i radio pisaliśmy/pisałem, że od wielu lat jest coraz mniej, nazwijmy to ambitnego materiału muzycznego, szczególnie w stacjach komercyjnych. Można się domyślać z czego to wynika, temat rzeka. Wszystko sprowadza się do jednego, do kasy. Łatwiej zapłacić ta byle co i zorganizować beznadziejny konkurs dla inteligentnych inaczej, lub wyemitować jakiś badziew muzyczny po raz setny niż wydać trochę pieniędzy na opłacenie i wyemitowanie bardziej wartościowego ciekawego materiału muzycznego. Pomijam fakt, że trzeba jeszcze zatrudnić dobrego prezentera muzycznego - znawcę danego gatunku i mu odpowiednio zapłacić. To tak w telegraficznym skrócie.
Co do czasu emisji programów w radio tzw. publicznym, to faktycznie niektóre emitowane są coraz częściej bliżej północy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio nocą staje się magiczne, nawet jeżeli ktoś w to nie wierzy. Oczywiście i za dnia, wieczorami, są ciekawe audycje ale to propozycje dla słuchaczy obeznanych z ramówkami stacji, no i bez tej aury.

Co do jakości radia internetowego, to jaki DAC mógłby sprawić by dźwięk stał na zbliżonym do analogowego poziomie? Oczywiście w cenowych granicach rozsądku, bo ceny tunerów analogowych najwyższego lotu sięgają do ..., no właśnie ilu złotych? Oferty sprzedaży topowych modeli np. Sansui Tu 919, Tu X1 za kwoty ok. 2.000 zł nie znajdują chętnych. Bardzo dobre tunery radiowe można nabyć za kilkaset złotych. Ile trzeba by wydać na DAC`a?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak odpowiedzi jest wymowny (Niestety spodziewałem się tego po Was). Nie ma takiego DAC`a.
Kiedy po raz pierwszy podpiąłem stojący u mnie tuner pod wzmacniacz, przełączyłem z budżetowego DAC MF V-90 i Spofity, osłupiałem. Nie mogłem uwierzyć że mam taką jakość dźwięku w domu na tym samym sprzęcie.
DAC owszem, poza słuchaniem radia internetowego, jest konieczny do odtwarzania muzyki z plików, transportu CD, bibliotek muzycznych, i w ogóle to inna epoka. Ale zapewniające jakość kosztują kilka tysięcy.
Tymczasem tunery z górnej półki można dostać za trzy, cztery stówy, i osłupieć.

Któryś z kolegów z forum, zamieścił kiedyś link do takiej strony. Jest to kompendium wiedzy dla poszukiwaczy.

http://www.fmtunerinfo.com/



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona znana jest od kilku lat. Jeszcze na sąsiednim forum w wątku poświęconym tunerom, nie żyjący już, spec od tunerów, kolega Stefan lansował m.in. podaną stronę. Stworzył też własny ranking tunerów z lat 70-90. Tak na marginesie dzięki wspomnianemu koledze mam do dziś jeden z lepszych tunerów z tamtego okresu.
Na naszym forum przed laty pisaliśmy tu i ówdzie o tunerach.
Może warto powołać do życia wątek poświęcony tunerom.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham radia rano przed wyjsciem do pracy na Tivoli Audio. W samochodzie w drodze do i z pracy.
Głównie slucham Radiostacji i Trójki. Od pewnego czasu dobrze byłoby żeby się wogóle nie odzywali tylko puszczali muzykę. Audycje muzyczne są w pożądku. Niestety inne już nie.
W Radiostacji poszerzałem horyzonty. W tym radio też się coś zmieniło na niekorzyść.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie ceny dobrych tunerów wynikają z tego, że niedługo nie będzie radia takiego jak znamy. Wysokie ceny sansui np x1 wynikają bardziej z ich wartości kolekcjonerskiej niż z jakości dzwięku. Żeby nie wdawać się w dyskusję to powiem, że np kenwood 5020 stoi wyżej w rankingach niż niejedno wysokie radyjko sansui. To samo z kenwoodem 7020.(czyli jakieś 300-400zł)
Ceny dac czyli urządzeń przeżywających teraz renesans raczej zmieniać się nie będą. A jeśli chodzi o ich dżwięk, no cóż...można im zarzucić to, że sygnał cyfrowy zmieniają na analogowy(i coś udają?????.....) bo taka ich rola icon_smile.gif. Bardziej można się przyczepić do jakości radia internetowego niż Dac. Bo dzwięk z samego dac może być analogowy. I tu pytanie co znaczy dzwięk analogowy i też nie chcę się wdawać w dyskusję bo co osobnik to będzie miał swoją wizję dzwięku analogowego icon_smile.gif.

Miejmy nadzieję, że ewolucja radia internetowego będzie szła w kierunku poprawy jakości technicznej i merytorycznej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeżeli w takiej cenie jak za Xindak 9 dźwięk sieciowy zabrzmi jak z radia analogowego, to zmierzch tych odbiorników jest nieunikniony. (Oczywiści cena nie jest niska, ale DAC jest przydatny w dzisiejszej dobie - dźwięku strumieniowanego - nie tylko do słuchania radia.) Postaram się sprawdzić takie urządzenie w 2017 r. Skoro to miałoby stać się historią, trzeba powołać wątek tunerów analogowych by mieć okazję do pooglądania zasobów kolegów póki pełnią jeszcze swoją funkcję. Obiecuję wspierać temat tak jak będę umiał. Jestem bardzo ciekawy informacji zgromadzonych przez wspominanego Kolegę Stefana, i zawartości tamtego forum.
W trójce audycje muzyczne pomiędzy 19.00 - 21.00 prowadzą te same osoby. Można śmiało w tych godzinach, od poniedziałku do soboty odpalać tą stację (nie tylko wtedy). Dla mnie zawsze jest ciekawie. W niedzielę w tym czasie - uwaga - są audycje sportowe.
Jak oceniacie jakość sygnału rodzimego radiajazz.fm?

p.s.
Dodam co do jakości, że najbardziej brakuje mi w radiu sieciowym przestrzeni, powietrza pomiędzy dźwiękami. To kwestia DAC?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to kwestia ilości przesyłanych informacji. To tak jak z mp3. Niby to samo, a jednak dzwięk wykastrowany.
Z dac jest tak jak w cd. Masz dobry przetwornik czyli dac dzwięk jest super. Oczywiscie sama kość nie zalatwia sprawy. Ważne jest jej zasilenie i mnustwo elektronicznych gadżetów o ktorych nie mam zielonego pojęcia.
Dzielenie na dac i transport ma sens bo sekcje są odseparowane i sie nie zakłucają. W radiu cyfrowym dac nie jest w stanie z gówna zrobić operetki.
Transport oczywiście też jest nie bez znaczenia. W przypadku radia transportem jest np komp, tuner tv itd.

W dzisiejszych czasach dac może służyć jako coś w rodzaju pre. Możesz podłączyć cd po coax, komp. W bardziej rozbudowanych masz regulację głośności, filtry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Sprawdzam (troszeczkę) jak to jest z tą kastracją. Porównując utwory odtwarzane w jakości 320 Kbps, 1411 Kbps i CD, najbardziej razi to, że strumień 320 Kbps całkowicie zaburza plany muzyczne utworów. Przestawia je. Wysuwa pewne linie na plan pierwszy, choć w rzeczywistości nie są tak eksponowane i prowadzone. Powinny być w innym miejscu sceny, razem z dźwiękami, które w jakości 320 schodzą na dalsze plany i są słabiej, lub w ogóle nie słyszalne. To dekomponuje utwór i sprawia wrażenie jakby ktoś za stołem realizatorskim zrobił jego ubogą wersję, okrojoną, opartą o wyostrzone, wysunięte przesadnie np. dwa instrumenty i wokal. Efekt ten nie jest chyba rezultatem jakiś degradujących dźwięk zabiegów studyjnych, lecz wynika z programowego obcinania pasma i związanego z tym przeakcentowania wybranych linii melodycznych składających się na utwór, by jakkolwiek oddać coś z niego(?). Jakość 1411 Kbps cechuje się właściwym uporządkowaniem planów muzycznych, utwory są wiernie przekazane, są natomiast pokrytą jakby lekką, cieniutką woalką pod którą znikają pewne detale... Jak dla mnie nie jest to rażące. Różnica jakości dzieląca CD i 1411 Kbps, pozwala uświadomić sobie za czym tak naprawdę goni audiofil, i nabrać do tego osobistego odniesienia. (Nie wiem czy powyższe uwagi mają charakter uniwersalny, i czy w ogóle mają jakiś charakter. Słuchałem płyt: Pink Floyd "Animals" Remastered 2011, Robert Wyatt "Rock Bottom" 2008)

Od dzisiaj wraca na antenę radiowej dwójki kultowa audycja, co tydzień w niedzielę pomiędzy godzinami 22.00 i 24.00 "Wieczór płytowy". W pierwszej godzinie czarne płyty w całości, bez gadania, a w drugiej dodatki, rozmowy. Dzisiaj można wysłuchać nagranej w 1978 r. debiutanckiej płyty zespołu Pat Metheny Group (obok frontmana grają Lyle Mays, Mark Egan i Dan Gottlieb), a także albumu Fritza Reinera "Strauss Waltzes" z 1961 r.

Szykujcie tunery, jakie kto ma, byle nie 320 Kbps.

p.s.
A niech tam, 320 też może być na początek.

p.s.
Opamiętałem się że Polskie Radio podaje przez sieć sygnał w okolicach 128 Kbps..., musi być.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpi też dynamika. To tak jak z remasteringiem. Obcina się skraje pasma. To też są informacje, których obcięcie pozwala na ''zaoszczędzeniu'' informacij.
W moim systemie nie jestem w stanie słuchać MP3. Brak blasku, matowość, bez wyrazu no i wszystko jest takie jednostajne. O planktonie to można zapomnieć.
Mimo, że mam możliwość słuchania radia po internecie to nawet nie próbowałem tego skonfigurować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż radio internetowe z obecną jakością służy bardziej by wybrać sobie ulubiony gatunek muzyczny który ma lecieć w tle, tylko tyle , choć i może aż tyle bo w sumie można wpaść przypadkiem i odkryć coś nowego.
O uniesieniach raczej można zapomnieć i chyba już nie o to póki co chodzi, kiedy jest tyle innych dostępnych źródeł wysokiej jakości za małe pieniądze.
Choć myślę, że poprawa jakości niektórych stacji "radia internetowego" z ambitniejszą muzyką to kwestia czasu, bo siłą rzeczy liczba bardziej wymagających klientów będzie rosła.

Tak więc słuchajmy np. jak teraz, listy Wszechczasów PR3 na FM i cieszmy się icon_cool.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Witek, ja słucham na prostym systemie, Tablet do DAC do Ampli. Pomieszanie planów rzuciło mi się najbardziej na uszy. Oczywiście braki można by wymieniać.
Porównywałem także dźwięk zewnętrznego DAC do CD, i pewnie to moja przypadłość, ale nie wiem czy obecnie chciałbym wydać dużo złotych na coś, co miało by zabrzmieć lepiej niż MF V-90 i zagrać bliżej CD X711. Pewnie to kwestia całości systemu, ale ja nie słyszę przepaści. Jestem w strumieniu 1411 Kps od trzech dni i na razie nic mnie nie drażni, a cieszy muzyka, którą dopełniam z CD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, chyba mój niedawny kategoryczny sąd o końcu audycji muzycznych w Trójce był przedwczesny. Ramówka przeorana ale muzycznie nadal jest bdb. Przy tym jak zawsze grają tak szeroko, że wydaje mi się każdy może coś dla siebie znaleźć. Są też spadki jakości, że aż upadki.
Aktualnie Manniak po ciemku, jak zawsze w bluesie, w poniedziałki pomiędzy 22.00 i 23.00.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyka może dawać ukojenie, jak i energetyzować.
Radio Plus wyrosło z prób budowania alternatywnej dla toruńskiej rozgłośni katolickiej. Otwartej i współczesnej. Z czego nic nie wyszło bo jak wiemy, Toruń wygrał walkę o polskie dusze. Aktualnie widzę że to część większego koncernu medialnego. Skoro mają redakcje regionalne, to powinni mieć zróżnicowane dziennikarstwo muzyczne. To w teorii, bo na stronie nie przedstawiają ramówki.
W ogóle myślę, że internetowa prezentacja programów bardzo kuleje w wielu stacjach, nawet wartościowych, przykładem Radio Kraków.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Hej, 

Witam się na forum i przy okazji dołączam do dyskusji.

Radio ma pewną magię - dobrze poprowadzona audycja + wybór muzyki to zupełnie inne doświadczenie dla słuchacza, niż muzyka z mp3 czy serwisów streamingowych. 

Ja z miłą chęcią słucham radia podczas jazdy samochodem. Korzystam także z radia online. Antena Rock - tego słucham. To słowacka stacja, z racji że trochę znam słowacki i lubię ten język, to przyjemnie jest mi posłuchać ich muzyki i audycji od czasu do czasu. Gdyby nie radio, miałbym mniej okazji żeby szlifować język. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 4 years later...

Ojej, wątek umarł 3 lata temu.
Reanimuję!
Zostałem ostatni, który słucha prawdziwego radia? Nawet zakupiłem sobie dwa tunery z demobilu, żeby się lepiej słuchało.

A co do stacji, to RMF Classic, Złote Przeboje, Chili Zet, Meloradio, Pogoda… i publicystyka w Tok FM (raczej w nocy, bo w dzień przesadzają z reklamami).

No i regularnie słucham radia reżimowego. A konkretnie kilku audycji: Ptaszyna „3 kwadranse jazzu”, Adamczyka „Dym na wodzie”, i czasem Oli Kaczkowskiej „Ciemna strona mocy”… w PR3.

Ostatnio słucham też regularnie Piotra Metza, którego odnalazłem w „Nocnej strefie” w PR2 (wtorek g. 23.00). Polecam!

Przy okazji pytania.

Jak słucham Ptaszyna w „3 kwadransach” to odnoszę wrażenie, że jakość dźwięku odbiega na minus np. od „Dymu na wodzie”. O co tu chodzi? Ptaszyn nadaje z jakichś mp3?
Z kolei „Nocna strefa” brzmi lepiej, niż cokolwiek w PR3.

Skąd takie różnice?

 

I drugie pytanie:

Jaką zewnętrzną antenę zainstalować do tunera?

(załoźyłem osobny wątek)

 

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...