Skocz do zawartości

Czy dobrze dopasowałem kolumny do wzmacniacza?


decob

Recommended Posts

Pan od Nakamichi:

"Amplituner ten kupiłem około rok temu. Poza drobną usterką potencjometru nie sprawił nigdy zawodu.Kiedy postanowiłem go sprzedać oddałem do serwisu w celu wymiany potencjometru. Okazało się też, że jeden tranzystor jest nieoryginalny. Był tej samej firmy(TOSHIBA) ale innej serii.Kazałem wymienić oba na parowane (tutaj są po dwa na kanał).Różnicy w dźwięku nie usłyszałem żadnej.Prądy spoczynkowe zostały ustawione ponownie po wygrzaniu tranzystorów.To tyle co do napraw."

Pan od Fisher'a:

Rozmawiałem telefonicznie. Gość wymienił na wyższy model. Zaraził się Fisherem i pokochał dźwięk z Fisher'a. Ma 30 lat, ale jak już f1angel napisał wcześniej, kiedyś się nie oszczędzało na wszystkim.

To mam rozkminę.
1. Kupuję Nakamichi i zostawiam te kolumny B&W 2003 (nie jestem zadowolony z jakości dźwięku, miałem wcześniej takie byle co - podłogowe Magnat Motion 880 i grały bardziej czysto, miały więcej wysokich tonów, ale może ta jakość dźwięku wychodzi z tego, że słucham na wzmacniaczu Sony Ta-F210, choć do obu kolumn używałem tego samego wzmacniacza).
2. Kupuję Fisher'a, oddaję kolumny B&W 2003 (mam taką możliwość) i szukam kolumn z impendancją 8ohm.

Jeszcze wytrzymajcie ze mną i doradźcie cośicon_smile.gif
Bo skoro dźwięk mi nie odpowiada to chyba się skuszę na tę drugą wersję, wtedy znowu postawię inny temat odnośnie kolumn i znów będę prosił o pomoc, dacie radę?icon_smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że damy radę icon_smile.gif.
Co do twojej rozterki. Trudno mi powiedzieć. Fisher, którego zaproponawał F1angel jest bardzo dobry. Wizualnie, super.
Pan od Nakamichi napisał co dokładnie było wymieniane. Widać, że zależało mu, na utrzymaniu wzmacniacza w idealnej kondycji.
Co do kolumn, to zawsze możesz kupić inne. Jeśli brzmienie Ci nie odpowiada, a masz możliwość ich zwrotu, to się nie zastanawiaj. Będziemy szukać innych icon_wink.gif .
W kwestii wzmacniacza, musisz się zastanowić. Ja zaryzykowałbym tego Nakamichi.
F1angel, a Ty jak myślisz ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też raczej wybrałbym Nakamichi. Tym bardziej, że sprzedający doprowadził go do porządku. I szczerze napisał co i jak. Mógł iść w zaparte, że nic nie ruszane, nic nie wymieniane. Jak amplituner był w serwisie, to sprawdzili tam jego parametry, obejrzeli w jakim jest stanie.
A kolumn na razie nie oddawaj jeśli możesz. Dopiero jak posłuchasz, stwierdzisz czy takie granie Ci odpowiada.
Fisher jest fajny i pewnie nie byłoby błędem gdybyś go kupił. Tym bardziej, że masz możliwość wymienić kolumny.
Wybór oczywiście należy do Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Szczerze mówiąc napaliłem się na Fisher'a. Wiem, że polecacie Nakamishi, ale ten Fisher też podobno w świetnym stanie, no i wizualnie też super.
Odezwę się, jak cała sprawa się rozwiążę, co zakupię, co sprzdedam i mam nadzieję niedługo poszukamy kolumn.

Dzięki wszystkim za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Kupiłem tego Fisher'a. Ma przyjść kurierem za parę dni.

Postawię nowego posta odnośnie kolumn, policzę na ile mnie stać, itp., ale to za parę dni.
Czy dobrze będzie, jak rozrysuję jakie mam ustawienie w pokoju, metraż, co gdzie stoi, itp?
Widziałem na innych postach, że tak robiąicon_smile.gif

I jeszcze jedno pytanie.
Czy do tego Fisher'a nie podłączać tych 4ohmowych kolumn, czy mogę podłączać i grać cicho do momentu, aż kupię kolumny 8ohm?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu, wzmacniacz daje radę, czas na kupno kolumn 8ohm.

Niestety nie mam miejsca na kolumny podłogowe.
Wiem, że to nie jest zbyt dobre rozwiązanie, by kolumny stały na półkach, ale może coś podpowiecie, czy można np. wkręcić kolumny do rogów na prętach?

Zapodaję zdjęcia pokoju, w rogach kolumny, po lewej stronie nie będzie docelowo tej wysokiej półki.

Lewa strona:


Prawa strona:


Wizualizacja z wymiarami:


Budżet: do 500zł.
Najlepiej kolumny 3drożne, tak sądzęicon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego kolumny 3 drożne? Sądzisz że są lepsze, szczególnie w tej cenie? Ja myślę, że może być akurat odwrotnie.
Co do umiejscowienia narożnika i kolumn, to załączam rysunek. Proszę się nie śmiać z mojego braku zdolności graficznych.
Oczywiście jest to ustawienie typowo do słuchania muzyki. Jeśli kolumny muszą być przy tej ścianie, jak narysowałeś, to oczywiście na wysokości uszu gdy siedzisz a jeśli dasz jakieś wysięgniki, postaraj się kolumny odstawić jak najdalej od rogów pomieszczenia.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wydawało mi się, że 3 drożne kolumny grają bardziej czystko niż 2 drożne. Nie znam się też na tym. Choć widzę, że te kolumny, które mam teraz grają bardzo czysto przy tym wzmacniaczu. Tak więc, zdaję się na Twoje i innych kolegów doświadczenie, dlatego też proszę o dobrą radę.

Wielkie dzięki za rysunek,
Hmm, jeśli chodzi o rysunek to czy jeśli kolumny będą na ścianie na której Ty narysowałeś to czy też muszą być na wysokości uszu? Jeśli tak to jest problem, bo trzeba byłoby zrobić małe przemeblowanie, a to mało prawdopodobne:/
A gdyby kolumny były w jakiś sposób zwrócone na słuchającego, a były wyżej?

Dodatkowo jeszcze raz podsyłam rysunek, gdzie najczęściej siedzę, czy siedzimy. Narysowałem dodatkowo oczy, w którą stronę jest osoba zwrócona.
W zimne dni to tam, gdzie jest jedna osoba, a w ciepłe dni to tam gdzie są dwie osoby, balkon jest otwarty na ościerz (otwiera się dwoje drzwi od wewnętrzych stron okna, przez co 2/3 balkonu jest otwarte).

Oczywiście rozważam tę opcję, którą Ty narysowałeś, z tym, że nie bardzo mam możliwość, by kolumny były na wysokości uszu.



No i jeśli można to proszę o jakieś info odnośnie kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny raczej powinny mieć głośniki wysoko-tonowe na poziomie uszu słuchaczy. Oczywiście jakimś wyjściem jest zawieszenie ich wyżej i skierowanie skośnie w dół, ale wiadomo, to już nie to.
Może po prostu zamontuj kolumny na razie tam gdzie możesz i sam ocenisz jak grają. Jeśli będzie Cię to denerwować, znajdziesz inne rozwiązanie. A kolumny? Noo, trzeba by poszukać. I nie wiem, czy takie za 500zł. zabrzmią lepiej od Twoich obecnych. Spróbować można.

Wracając do kolumn dwudrożnych kontra trójdrożne, to generalnie tak powinno być jak piszesz. Ale... .
Na niższych poziomach cenowych lepiej sprawdzą się dwa lepszej klasy głośniki, niż trzy gorszej. Poza tym układ trójdrożny jest bardziej wymagający pod względem aplikacji. Słowem łatwiej jest zrobić dobrze brzmiące dwudrożne niż trójdrożne. Stosowanie trójdrożności ma sens dopiero na naprawdę wysokich pułapach cenowych, gdzie nie trzeba już oszczędzać na głośnikach i można popracować nad ich aplikacją, nad dobrą zwrotnicą itp. Obecnie technika głośnikowa poszła tak do przodu, że nie można jednoznacznie określić, która konfiguracja przyniesie lepsze efekty. Tu i tu bywają sukcesy i porażki. Wiadomo, że do dużego pomieszczenia potrzeba dużych, wielogłośnikowych kolumn, najczęściej wówczas wielodrożnych. wynika to bardziej z potrzeby nagłośnienia dużych pomieszczeń. Nie zawsze wiąże się to z odpowiednim wyrafinowaniem brzmieniowym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Zacząłem już czytać lekturę od Ciebie f1angel i właściwie można to rozwiązać przez zawieszenie wyżej głośników i skierowanie skośnie, to fakt, to już nie to samo, ale jest jakieś rozwiązanie.

A czy można prosić o jakieś linki do głośników? Jest coś ciekawego? Oczywiście 8ohm.
Te brzmią super, bo słyszałem u kolegi, ale niestety cenowo odpadam:/
http://allegro.pl/bw-dm601-s3-kolumny-bowe...3014281390.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam
Niedawno czytałem Wasze posty i sprawdzałem co można polecić w budżecie podanym przez Ciebie. Niestety nie znalazłem nic ciekawego. Warto zaczekać.
Wspomniane B&W to super wybór, ale faktycznie cena będzie zdecydowanie wyższa niż zakładana.
A móże poczekasz i dozbierasz trochę do bodżetu ?



Hmm, w dobrej cenie, jak narazie.
Są wgniecone kopułki. Warto?
http://allegro.pl/bw-602-s2-gratka-dla-aud...3038695239.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już lepsze były tamte. A nie wierzę, by to nie miało wpływu na dźwięk. Jak by tak było nikt by się nie wysilał, by wyprodukować ładne, gładkie kopułki.
Gdyby cena dużo więcej (sam nie wiem ile) nie poszła w górę, to można by zaryzykować i kupić a później dać fachowcowi do wyciągnięcia.
ogólnie jednak odradzam. To jak powypadkowy samochód o zmienionej geometrii nadwozia. W nieoczekiwanym momencie może się "wysypać".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.
Sprzedający nie jest upoważniony do wydawania opinii typu ,, nie ma wpływu na dźwiek,,.
Bo skoro by tak było, to producent, nie musiałby się kwapić o skonstruowanie takiego głośnika.
To, że wydobywa się z niego nadal dźwięk, nie znaczy że mogą być powgniatane. Dla mnie to nie są już kolumny w stanie bardzo dobrym, a dobrym, działające, tyle. Ja nie mógłbym się cieszyć w pełni z takiego zakupu, ale to już nie w mojej kwestii oceniać, co kto lubi i czego oczekuje. Ja bym ich nie kupił.
Niedługo będą nazywać kolumny z małymi dziurkami w głośnikach stanem idealnym, które, oczywiście nie mają wpływu na dźwięk.

To jest stan bardzo dobry:

http://allegro.pl/bw-dm602-s3-kolumny-moni...3047510531.html
[B&W DM602 S3 ]

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Jak mówiłem kiedyś słuchałem już tych kolumn u kolegi, z tym, że te które są na aukcji to S2, a ja słuchałem u niego S3 i brzmią naprawdę świetnie.
Zdecydował się na ich sprzedaż.
Jedna kolumna jest w stanie idealnym, druga niestety ma podobny defekt, jak na aukcji.
Załączam foto.


Co sądzicie? Wiem co napisaliście o tym wgnieceniu, ale jakby dał w miarę rozsądną cenę to może warto?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...