Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze sprzętu


szulek

Recommended Posts

Witam!
Jestem laikiem w sprawach związanych ze sprzętem audio i dlatego też postanowiłem napisać na tym forum zauważając wiele profesjonalnych odpowiedzi.
Przglądałem masę postów sprecyzowałem swoje wymagania, które oczywiście podlegają bezpośredniemu kryterium finansowemu:)
Zacznę od tego, że chcę dokonać zakupu sprzętu, który będę sukcesywnie rozbudowywał.
Na początek myślę o zakupie:
- kolumn - x2
- amplitunera, który pozwoli mi na późniejsze podłączenie dodatkowych głośników, aby docelowo utworzyć zestaw złożony z większej ilości kolumn.
W 70% sprzęt będzie służył do słuchania muzyki: Rap, Hip-Hop, Latino oraz w 30% do oglądania filmów.
Pomieszczenie w którym będzie się znajdował sprzęt to około 25mkw.
Chciałbym usłyszeć pożądny bas płynący z głośników icon_smile.gif
Tak jak wspomniałem mam swoje typy i bardzo proszę o wszelkie uwagi (pozytywne jak i zwłacza negatywne co do wstępnego wyboru sprzetu na którym się zastanawiam):
- amplituner
Yamaha RX-V661
ONKYO TX-SR605
Pioneer VSX-917 ewentualnie rozbiję świnkę to: Pioneer VSX1017
- kolumny
JBL E90 lub JBL E100

Dodatkowe moje pytania, ponieważ nie znalazłem na nie satysfakcjonującej odpowiedzi:
- jeśli moc RMS kolumny wynosi 120W, a moc RMS wzmacniacza 100W - na jeden kanał - czy mogą wystąpić jakieś nieprzewidziane niespodzianki w funkcjonowaniu zestawu?
- jak najprościej połączyć PC lub notebook do takiego zestawu - wymagane jest specjalne okablowanie?
- jakie należy ponieść (z głową) koszty okablowania takiego sprzętu (amplituner, kolumny x2, PC)

Proszę o szczery komentarz do propnowanych zestawów.
Będę bardzo wdzięczny za propozycje, które może odpowiednio ukierunkują mój tok myślenia w wyborze sprzętu audio, jeśli przedstawione propozycje nie są trafione.














Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.
Jednak, jeśli chodzi o wzmacniacze to jakie są możliwości ich rozbudowy?
Dlaczego, wartość RMS we wzmacniaczach jest dużo mniejsza niż w amplitunerach. Czy ma to jakieś przełożenie na moc muzyczną. Dla przykładu:
- amlituner Yamaha RX-V661 - na kanał 140W
- wzamacniacz, który propnowałeś Denon PMA-700 - 85W
Natomiast kolumny posiadają RMS o wartości 110W
Dalczego ampituner posiada większą wartość od wzmacniacza?
Nie znam się na tym zupełnie, ale coś mi nie pasuje, dlaczego tak jest. Czy on "pociągnie" te kolumny?
Może nie bierze się tego parametru pod uwagę, jednak jest bardzo eksponowany przy opisach sprzętu?

Dziękuję za odpowiedź.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ciagnie 130-ki i naprawde radzi sobie lepiej niz harman avr235(amplituner)czy denon avr1706-tyle ze w amplitunerze mozna przekierowac czesc basu i da sie zagrac glosniej.Ale za to jakosc rekompensuje to z nadwyzka a osiagana glosnosc i tak jest zadko wykorzystywana.Wzmaki mimo mniejszej mocy brzmia potezniej niz amplitunery.


Ps;pma700ae swietnie panuje nad membranami ale jesli szukasz mocy z piekla rodem proponuje conajmniej pma1500ae
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dalczego ampituner posiada większą wartość od wzmacniacza?
Nie znam się na tym zupełnie, ale coś mi nie pasuje, dlaczego tak jest. Czy on "pociągnie" te kolumny?
Może nie bierze się tego parametru pod uwagę, jednak jest bardzo eksponowany przy opisach sprzętu?


Nie jest to regułą, bo są wzmacniacze stereo o mocach większych niż w amplitunerach. W amplitunerach przeważnie podawana jest moc jednego kanału i z tego powodu w trybie stereo jest już sporo niższa. Słabsze transformatory w amplitunerach szybko dają o sobie znać.

Denon PMA-700 bez obaw da radę tym kolumną.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za wasze wypowiedzi.
W związku z tym, że przemyślałem sprawę ukierunkuję się na wzmaczniacz stereo, ponieważ wasze opinie są jednoznaczne, a zwłąszcza, że będę słuchał w 70% muzy - filmy to dodatek.
Mam jeszcze pytanko: Przeczytałem różne opinie na temat JBL i często zdarzało się, że cytuję: " jak JBL to tylko do kina, nie do Stereo". Co wy o tym sądzicie?
Jakie kolumienki można zakupić do muzy: hip-hop, rap,...
Dodam, że nie byłem jeszcze na odsłuchu, ale wasze opinie napewno pomogą mi "pójść" w dobrą stronę jak będę to robił icon_smile.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam jeszcze pytanko: Przeczytałem różne opinie na temat JBL i często zdarzało się, że cytuję: " jak JBL to tylko do kina, nie do Stereo". Co wy o tym sądzicie?


W pewnym sensie jest to prawda, ale sporo ludzi wypowiadających się o głośnikach JBL powtarza tylko to co przeczytało na innych forach. Sa to dobre głośniki, jednak nie do każdego rodzaju muzyki się nadają. Zresztą kolumny innych znanych producentów też mają ograniczenia co do rodzaju myzyki. Nie ma kolumn które będą tak uniwersalne, że zadowolą każdego we wszystkich rodzajach odtwarzanej muzyki.
Z racji tego że kolumny JBL do tanich nie należą, stąd są wieksze wymagania im stawiane. Możesz kupić parę kolumn za cenę jednej kolumny JBL i będą one lepiej grały, bo ich brzmienie Tobie odpowiada.
Wśród kolumn JBL są różnice w brzmieniu w zależności od modelu. Nowa seria ES jest bardziej muzykalna, choć starsze E90 i E100 też nie mają kompleksów w stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

- kolumny
JBL E90 lub JBL E100

Szulek
Jak Ci już napisał Stanisława kolumny JBLa nie są złe icon_lol.gif
Natomiast wymagają trochę przestrzeni z tyłu (mimo że otwór basreflexu mają z przodu) i wokół siebie.
Dobrze jest ustawić je na kolcach (są w komplecie). Dzięki temu bas staje się lepiej kontrolowany i szybszy (jak stoją przy samej ścianie to basu będzie ciut więcej, ale słabiej kontrolowanego).

Przy powierzchni 25m zarówno E90 jak i mocniejsze E100 będą w swoim żywiole.
Z ONKYO 604 i 605 odsłuchiwałem E90, E100 oraz droższą i nowszą serię ES90 i "fajnie grzmiało" icon_rolleyes.gif
Jeżeli chcesz mieć mocno podkreślony bas to widać będzie oczywiście przewagę dwóch 25cm głośników w E100, ale i z E90 będzie już nieźle. ESy mają inny charakter, bardziej wyrównany (w E bas ma lekką przewagę nad resztą pasma) ale są jednak dużo droższe od E.
E90 odsłuchiwałem także krótko na Pioneerze VSX-917 (może być - to połączenie jakoś nie zapadło mi to w pamięci ani na plus ani na minus), natomiast z mocniejszym i starszym VSX-1014 było już dobrze, Pioneer bez problemu dawał sobie radę z Northridge'ami.
Generalnie uważam E90/100 za niezłe kolumny dla "istot basolubnnych" i dla pomieszczeń od 20m^2 w górę (chociaż np. znany wielbiciel basu na naszym Forum Rafal735r ma jednak preferencje MAGNATyczne w zbliżonej cenie, o czym było już pisane w innym temacie - ale doszliśmy do porozumienia, że każdy gra na tym, co lubi).
Pewnie dla "bardzobasolubnych" to fajnie będzie i na 10m^2, ale to już raczej ciężko mówić o neutralnie grającym sprzęcie icon_eek.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem na zakup sprzętu z którego będziesz zadowolony jest eksperymentowanie, czyli wybranie się salonu ze sprzętem hi-fi i przesłuchanie wszystkiego co jest dostępne w twojej klasie cenowej, weż koniecznie ze sobą ulubione płyty. Jak posłuchasz to będziesz wiedział, które kolumny grają w odpowiadający ci sposób.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...