Skocz do zawartości

Za mało wejść AUDIO


adre

Recommended Posts

Szanowni Państwo,
mam mały zestaw stereo Yamaha Pianocraft E-810. Zestaw ma 3 wejścia audio: CD/AUX/TAPE.
Obecnie wszystkie trzy mam wykorzystane przez CD-DVD Pianocrafta/Gramofon Technics SL-BD3/Magnetofon AKAI CS 707D.
W najbliższym czasie planuję kupić telewizor + odtwarzacz blu ray + telewizję Cyfra/Nka.
Nie planuję kupowania amplitunera kina domowego (nie mam miejsca na głośniki 5.1, dzwięk wielokanałowy nie jest dla mnie tak ważny w filmach)
Chciałbym to wszystko podpiąć pod stereo, tylko nie mam już wolnych wejść audio.

Rozważam więc dwie opcje, proszę o pomoc:
1. Zakup przełącznika RCA, przez który puściłbym TV, Blu ray, Cyfrę i magnetofon. Bezpośrednio do Pianocrafta podłączyłbym CD i Gramofon.
np: RCA SWITCH
lub: RCA SWITCH na allegro

2. Zakup wzmaczniacza stereo na allegro, do którego podłączyłbym gramofon, magnetofon, TV, Cyfrę i potem z wyjśćia PRE OUT (jak jest) lub z wyjścia TAPE REC OUT do AUX Pianocrafta. Bezpośrednio do Pianocrafta podłączyłbym CD i Bluray. Na taki wzmacniacz chciałbym przeznaczyć nie wiecej niż 200-300 zł. Wybór jest spory, tu chyba nie powinno być problemu. Myślałem jeszcze o przedwzmacniaczu, tylko chyba nie uda mi się kupić nic porządnego w takiej cenie.

Pomijam połączenie DVD, bluray i Nki do telewizora bo z tym sobie poradzę. A audio z TV jako stereo planuje wypuścić przez SCART albo DAC, ale to zupełnie inna historia.

Teraz moje dylematy i prośba o Waszą opinię:
- która opcja wg Was jest lepsza pod względem jakości dzwięku - RCA switch czy dodatkowy wzmaczniacz
- czy mogę uszkodzić amplituner z Pianocrafta podłączając do AUX inny wzmacniacz przez PRE OUT lub TAPE REC OUT
- czy to jest w ogóle dobry pomysł, bo jeśli dobrze rozumiem, to przy tym założeniu dźwięk przechodzi przez dwa preampy
- czy jeśli wzmak nie ma wyjścia PRE OUT to wyjście na Pianocrafta przez REC OUT jest równie dobrym pomysłem? Czy może nawet lepszym, bo nie będę musiał podwójnie ustawiać głośności?
- a może najlepszy będzie jednak przedwzmaczniacz?
- czy taki wzmaczniacz, wykorzystywany włąsciwie tylko jako przełącznik sygnału będzie zużywał dużo prądu przy takiej pracy?

P.S. To mój pierwszy post, poza tym jestem laikiem w sprawach audio, więc wybaczcie jak coś namieszałem. Z góry dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii jakości - co będzie lepsze - nie będę się wypowiadał, bo niewielkie mam porównanie.
Ale osobiście zastosowałem do identycznej wieżyczki Yamahy taki przełącznik: kliknij tu. . Kupiłem w jednym ze sklepów internetowych (taniej, niż na podanym linku).
Gramofon (przez przedwzmacniacz) i magnetofon mam podpięte wprost do wieży. Resztę (TV, nagrywarka DVD i różny "drobny sprzęt" na wolnym kablu RCA) podłączyłem przez ww. przełącznik. Zauważalnego uchem ubytku jakości brzmienia nie odnotowałem. Ważne, aby kable były w miarę przyzwoitej jakości (niekoniecznie kosmicznej! icon_rolleyes.gif ).

Wydaje mi się, że robienie "kaskady" wzmacniaczy nie jest dobrym pomysłem. Przynajmniej w tej klasie sprzętu...

Powodzenia! icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornik cyfrowo-analogowy, przetwornik C/A lub DAC (z ang. Digital to Analog Converter, DAC) – przyrząd elektroniczny przetwarzający sygnał cyfrowy (zazwyczaj liczbę binarną w postaci danych cyfrowych) na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia o wartości proporcjonalnej do tej liczby. Innymi słowy jest to układ przetwarzający dyskretny sygnał cyfrowy na równoważny mu sygnał analogowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co w kontekście moich dylematów oznacza "nie lepiej DACa" i "DAC swoją drogą".


Jak to co oznacza? Przecież sam pisałeś w pierwszym poście:
Cytat

Pomijam połączenie DVD, bluray i Nki do telewizora bo z tym sobie poradzę. A audio z TV jako stereo planuje wypuścić przez SCART albo DAC, ale to zupełnie inna historia.


Oczywiście przez SCARTa na switcha możesz puścić, ale od strony telewizora musi być właśnie złącze SCART a od strony SWITCHa muszą być końcówki RCA (czyli cinch L-lewy i P-prawy), taka przejściówka.
A przetwornik cyfrowo/analogowy, czyli DAC zawsze opłaca się wpiąć w tor audio dla poprawy brzmienia. Jakie wejścia będzie miał ten DAC, to zależy, bo są różne.
Chyba, że się nie zrozumieliśmy, to bardziej sprecyzuj pytanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC oczywiście to już doczytałem co i jak.
Ale moim zasadniczym dylematem jest nie zamiana sygnału cyfrowego na analogowy tylko wpuszczenie kilku już analogowych sygnałów audio do jednego wejścia AUX. W skrócie lepszy switch RCA czy dodatkowy wzmcniacz.
Po Waszych komentarzach obecnie skaniam się ku przełącznikowi RCA.
Ktoś może polecić jakiś konkretny model swicha RCA? (min. 4 inputy audio)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...