Skocz do zawartości

Czy monitory na standach dadzą radę?


Hamer

Recommended Posts

DSC01446.jpg


Witam
Po dłuższym namyśle postanowiłem kupić zestaw hk980 z hd980 i mam teraz wielki problem z doborem głośników. Chciałbym przeznaczyć na nie do 2tys zł. Wiem że dużo jest o tym na forum i że pojecają np Roth Oli 40 ale zapoznałem sie z materiałami o akustyce i tu jest mały problem. Salon mój ma około 20m2 + około 10m2 otwartej przestrzeni w połaczeniu z kuchnią. Wiem że takie duże podłogowe kolumny powinny być odpowiednio odstawione od ścian itp. U mnie nie ma takiej możliwości. Będą stały po dwóch rogach około 4.5 metra od siebie nie za daleko od sciany. Problem jest jeszcze taki że w jednym rogu kolumnie przeszkadzać trochę bedzie komplet wypoczynkowy. I tu moje pytanie. Czy można by zastosować jakieś monitory na stojakach? Jakby wysokośc stojaka była 60cm komplet wypoczynkowy w niczym by nie przeszkadzał. Tylko czy takie ''małe kolumny'' dadzą mi dobry i głośny dzwiek? A może jakieś podłogówki z wyzej umieszczonymi głośnikami? Chciałbym coś uniwersalnego bo słuchamy z zoną wszystkiego. Pop, rnb a nawet drum bass no i czasem cos w tle. Co byście poradzili? Ogólnie chciałbym nowe kolumny bo boję sie zaufac "obcym" ludziom z allegro jezeli chodzi o faktyczny stan techniczny. Chyba że wiecie kto ma coś na sprzedaż godnego uwagi. Na tego Harmana jestem napalony ale jeżeli zasugerujecie coś ciekawszego patrząc na moje pomieszczenie to wezmę to pod uwagę. Dorzucam szkic mojego pomieszczenia
Z góry dziękuje za pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z monitorami będzie kłopot - 30 m2 (a z rysunku wygląda, że więcej - prawie 40) do duża powierzchnia i na mój gust będziesz potrzebował kolumn podłogowych. Nie wydaje mi się jednocześnie największym zmartwieniem "wyglądanie" głośników nad meblem. Ustawienie jakie planujesz sprawia, że każda kolumna będzie grała do uszu osobom siedzącym na obu kanapach. Nawet cichy podkład muzyczny będzie dla nich za głośny albo niesłyszalny nigdzie indziej. Wygląda, jakby całe ustawienie służyło tylko fotelowi - dotyczy to też TV.
Sugerowałbym takie ustawienie, jak zaznaczyłem na czerwono (proszę o niekomentowanie uzdolnień plastycznych icon_wink.gif ) .
Kolumny odrobinę bliżej siebie i jakoś będzie - nawet prawa kanapa będzie odrobinę dalej od kolumny i nie całkiem na głośniki wystawiona, a ta na przeciwko może być fajnym miejscem do słuchania muzyki nie tylko w pojedynkę.
O akustyce pomieszczenia wypowiedzą się pewnie lepiej zorientowani icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem że może być słabo z tymi monitorami. Te odsłuchy w tle to sporadycznie a poza tym zaznaczyłem na zdjeciu miejsce z którego głownie odglądamy tv także zaraz przy głośniku nikt by nie siedział. Twój pomysł ustawienia kolumn ciekawy ale kolumna na środku salonu nie przejdzie u żony. Jeżeli kolumna między kanapami to nie problem to jakie kolumny zastosować? Wysokość poręczy kanapy 60cm.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że sytuacja jest trudna. Musze się zastanowić. Przejrzałem tak na szybko oferty nowych kolumn z na Allegro i nic ciekawego nie widzę. Są np MA BR2, ale przy takiej powierzchni bedą brzmiały zbyt delikatnie.
http://kinowdomu.pl/Monitor+Audio+BR2
Napiszę tylko ogólnie, że pomieszczenie da faktycznie razem ponad 30m2, co raczej wyklucza większość monitorów z tego przedziału cenowego. Dało by się pewnie coś znaleźć w używanych, bo dawniej robiono większe kolumny standowe, ale obawiasz się... .
Kolumny podłogowe też mogłyby być, ale raczej takie o głośnikach montowanych wysoko w obudowie.
Nie ukrywam, że ustawienie kolumn w narożach pokoju, to kiepski pomysł i pewnie takie głosy się odezwą. Rozejdzie Ci się scena stereo, być może zrobi się "dziura" na środku. Efekty przestrzenne idące na boki szlag trafi nie wspominając o znacznych podbarwieniach dźwięku. Będzie sporo chaosu.
A niskie tony także będą podbite, bo róg pomieszczenia najbardziej je wzmacnia.
Najlepsze byłyby chyba kolumny z obudową zamkniętą, albo takie z otworem bas-refleks z
przodu. Jeśli staną tak blisko ścian, to oczywiście będziesz musiał czymś wytłumić miejsca blisko kolumn.
Co do Harmana, to jeśli jesteś na niego napalony, kup sobie. Jest to dość uniwersalna elektronika, choć pewnie pod pewnymi względami można by lepiej.
Szkoda, że nie napisałeś ile pieniędzy możesz przeznaczyć na elektronikę.
A nie zapomnij też o kilku stówkach na okablowanie. Tu już nie wypada podłączyć najtanszymi kabelkami, które ograniczą Ci bardziej i tak już stłamszone złym ustawieniem brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na środku salonu nie stoi kolumna tylko kanapa icon_smile.gif - chyba nieporozumienie się wkradło. K1 i K2 to kanapy, F to fotel. Wtedy telewizor na środek ściany, a kolumny trochę w kierunku telewizora i ile się da od ścian - to uchroniłoby przed tym o czym pisz f1angel o kolumnach w kątach pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety z przestawieniem tych kanap to nie jest taka łatwa sprawa. Z twojej propozycji jedna z kanap stałaby w oknie tarasowym a druga bezpośrednio przed kominkiem także nie do zrealizowania. Układ kanap siła rzeczy musi zostać taki jaki jest. Trochę mnie podłamaliście tymi problemami. Myślałem że takie ustawienie kolumn bedzie do zaakceptowania i że ewentualny problem będzie z doborem kolumn z wysoko umiejscowanymi głośnikami. Szkoda że nie mogę na próbę sobie takich kolum ustawić. Wcześniej miałem Amplituner Sony i Tonsile130 ustawione wokół tv odległości 1m i wydawało mi się że przez 13 lat grało dobrze icon_smile.gif Chciałem lepiej i dlatego zaczełem studiować to forum ale teraz już sam nie wiem czego chce. Z drugiej strony jak przegładam "wasze systemy" na forum to może tylko 25% jest zgodna z tymi wszystkimi wymaganiami. Ogólnie początkowo chciałem na sprzet przeznaczyc 3.5tys zł ale miałem w tym znaleziony roczny hk980+hd980 za 1.5zł no i 2tys na głosniki. Może faktycznie z waszą pomocą kupiłbym coś używanego tylko czy jest sens jak głośniki tak czy siak pozostana po rogach:(
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się obawiałem, że Ci kanapę na oknie stawiam icon_wink.gif
Co do kolumn - do tej powierzchni podłogowe i im wyżej głośniki tym lepiej. Nie jest tak źle, choć pomieszczenie rzeczywiście trudne. Przeszkoda przed głośnikami niskotonowymi nie jest taka groźna - niskie tony rozchodzą się wielokierunkowo więc "poradzą" sobie z przeszkodą. Jest dość dużo kolumn z dość wysoko usytuowanym głośnikiem basowym. U mnie grały ELAC FS68 z dwoma 17 cm głośnikami niskotonowymi - jeden ok 52 cm nad ziemią, drugi ok 72 cm (środki membran). Mam je wprawdzie do sprzedania ale troszkę przekraczają Twój budżet i na pewno nie są jedyne z taką budową.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad tym wszystkim i doszedłem do wniosku wcale nie odkrywczego a chyba rozsądnego, że w takich sytuacjach przeważnie dużo lepiej słuchać zestawu z kolumnami, które nie dadzą w takim pomieszczeniu zbyt mocnych niskich tonów i nie będą brzmiały zbyt potężnie, niż by miało być za dużo niskich i dźwięk miałby się "kotłować" a niskie zanadto bumić.
Więc może właśnie jak pisał Adamci ja gdzieś wcześniej, postawić tam niewielkie kolumny podłogowe (z wysoko umieszczonymi głośnikami) albo jeśli niskotonowy (koniecznie konstrukcja trójdrożna) byłby nawet częściowo przesłaniany przez sofę nic by się złego nie działo. Ewentualnie właśnie jakaś większa konstrukcja podstawkowa na standach.
Co do kolumn używanych, to super byłoby, gdybyś znalazł coś blisko Twojego miejsca zamieszkania i miał możliwość odsłuchu ze swoim wzmacniaczem. A najlepiej abyś mógł wziąć je do domu i tam przetestować. Jak ktoś chce sprzedać, to nieraz się zgodzi na taką opcję.
Spróbować warto. Co Ty na to, szukamy? Czy kupujesz coś delikatniej grającego i nowego?
Jak by nie było i tak w sumie powinno zagrać lepiej niż dawny zestaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...