Skocz do zawartości

Wrażenie po zakupie Fisher'a i jak skonfigurować


decob

Recommended Posts

Wzmacniacz Fisher CA-2030
http://allegro.pl/show_item.php?item=3024097783,
który zakupiłem parę dni temu już na miejscu, trochę go testowałem.

Wnioski:
- kanał A działa,
- kanał B działa,
- niestety kiedy ustawię gałkę na A+B wzmacniacz nie gra.

Następnie podpiąłem MIKSER z gramofonami i LAPTOPA.
Kiedy mam włączonego LAPTOPA (podłączyłem pod AUX) i gra muzyka - wszystko idzie bardzo ładnie.
Ale kiedy przełączę gałkę na PHONO (tutaj podłączyłem MIKSER) przebija muzykę z LAPTOPA, bardzo głośno.
Moim zdaniem muzyka nie powinna być w ogóle słyszalna, kiedy jest przełączona gałka na inne wejście. Podpiąłem więc MIKSER na TUNER i dalej słychać muzykę, ale już ciszej.
Oczywiście muzyka jest słyszalna tylko wtedy, kiedy kable z MIKSERA są podłączone.

Zrobiłem inny test.
Podpiąłem LAPTOPA, a potem MIKSER pod PHONO i jest strasznie głośno na niskiej wartości VOLUME.
Na AUX i TUNER jest w porządku.

I jeszcze inaczej.
MIKSER sam podpięty pod wzmacniacz pod PHONO. Muzyka z gramofonów gra bardzo głośno, tak jak to pisałem powyżej. Przełączam na AUX, potem na TUNER, przebija trochę muzykę, mimo, że nie ma podłączonych żadnych innych urządzeń.

Kable mam w porządku, na poprzednim wzmacniaczu nie miałem żadnej z wymienionych sytuacji, podłączałem sprzęt pod PHONO, CD, TUNER, AUX i wszystko pięknie grało tak samo głośno i nic nie przebijało.

Proszę o pomoc.

Załączam zdjęcie konfiguracji podłączenia (kliknij, aby powiększyć - oryginał - 1600x1200px):



Mogę to wyeliminować podłączając sprzęt, jak na zdjęciu w konfiguracji II, ale kiedy będę chciał posłuchać muzyki z LAPTOPA będę musiał za każdym razem włączać MIKSER (mam w nim przełącznik na PHONO I CD w każdym kanale, ale jak piszę jest to niewygodne, bo trzeba włączać i mikser i wzmacniacz, a po co skoro mogę właczyć tylko wzmacniacz).

A którą opcję podłączenia kabli byście sugerowali? Nie mówię już o kwestii wygody, tylko o kwestii technicznej.

Druga sprawa jakbym grał na grafomonach i by przebijało muzykę z laptopa mogę ją zawsze wyłączyć, ale nie o to chodzi. Uważam, że sprzęt nie jest do końca sprawny. No i na pewno nie podłączę dwóch par kolumn skoro A+B nie chodzi.

Co o tym myślicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd w sztuce - pod wejścia PHONO można podłączyć tylko gramofon, bezpośrednio, nie przez żaden mikser. Mikser to nic innego, jak urządzenie ze stałym napięciem na wyjściu, innymi słowy urządzenie LINIOWE. Stąd tak głośny sygnał (dobrze, że nic nie zjarałeś...)
Przełącznik wyjść na kolumny chyba jest uszkodzony, ale spróbuj go przeczyścić porządnym sprayem (lub daj komuś, kto się na tym zna). Niekiedy takie starsze sprzęty ożywają icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kolumny masz podłączone jedną parą kabli, czy dwoma parami (tzw. bi-wiring)? Jeśli każda kolumna podłączona jest tylko jedną parą kabli do zacisków głośnikowych A lub B, to tylko tę parę gniazd aktywujesz przełącznikiem.
Nie rozumiem dlaczego chcesz włączać gniazda A+B gdy pod jedną parę nie są podpięte kable?
Chyba że masz podwójne okablowanie i wówczas jeśli wzmacniacz nie gra, to rzeczywiście coś jest nie tak. Trzeba napisać do sprzedającego, że wzmacniacz niesprawny i mu go odesłać.
A tak zapytam. W jakim celu chcesz ewentualnie podłączać dwie pary kolumn? Będą pracowały w jednym pomieszczeniu?

Co do podpinania miksera i laptopa. Rozumiem, że laptop podpięty jest bezpośrednio do wzmacniacza, nie przez mikser?
Mam nadzieję, że nie podpinasz laptopa pod wejście PHONO (tak zrozumiałem)? Możesz coś uszkodzić. Pod to wejście podpina się tylko gramofony. I to tylko bezpośrednio jak napisał Profi
Separacja między źródłami we wzmacniaczach jest różna. Zazwyczaj puszcza się muzykę z jednego źródła naraz. W przeciwnym wypadku rzeczywiście może być coś słychać. To raczej nie jest sprzęt przystosowany do tego typu didżejskich działań, tylko do normalnego słuchania muzyki.
Czy poza tym wzmacniacz działa dobrze? Nie napisałeś nic jak gra, czy jesteś zadowolony z jego brzmienia.
W sumie, to pisaliśmy, że Nakamichi będzie lepszy pod względem technicznym. Mógłby mieć lepszą separację.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny są podłączone jedną parą kabli pod kanał A, ale kiedy włączę A+B to przecież i tak powinno działać, mogę się mylić, ale ja to tak rozumiem.
Powiedzmy, że jest podpięty kanał A. Więc jak dam kanał A+B to kanał A znajduje się w tym równaniu, więc grać powinno, tak? Nie chcę podłączać na razie drugiej pary kolumn, ale zastanawiam się, czy właśnie ten przełącznik nie jest uszkodzony. A do Twojego pytania to myślisz, że nie ma sensu podłączać drugiej pary kolumn w jednym pomieszczeniu w każdym rogu? Właściwie mam pusczczone kable w ścianach, że wychodzą w każdym rogu, więc taką ewentualną możliwość mam.

Jeśli chodzi o wejście PHONO to tylko robiłem testy. Ale tak, podłączałem, już podłączał nie będę, nie wiedziałem, że to takie niebezpiecznie.
A odnośnie konfiguracji połączenia rozumiem, że konfiguracja nr I jest o'k? Nie puszczać sygnału z laptopa do miksera, a potem dopiero do wzmacniacza?
Co do takich dj'skich działań to gram raz w miesiącu chobbystycznie, w większości słucham muzyki i na tym mi najbardziej zależy.

A co do dźwięku to jestem pod wrażeniem, jak wzmacniacz może zmienić brzmienie muzyki.
Kolumny które mam grają teraz bardzo czysto, słychać dobrze wysokie tony, czasem aż za dobrze i może trochę ich za dużo, aż ucho swędzi (przy Sony te kolumny były stłumione, mało wysokich tonów), fajny, ciepły bass, trzeba go lekko podkręcić i jest super.

Przemieliłem płytę Radiohead - In Rainbows i mnie przeszywa, naprawdę świetnie, ale jak mówię sporo tych wysokich tonów, mimo to dźwięku jestem zadowolony.
Z tym, że kolumny muszę i tak zmienić na 8ohm.

A czy te kolumny 4ohm grają ciszej, czy głośniej przy tym wzmacniaczu?
Pytam, czy kolumny 8ohm będą grały podobnie jeśli chodzi o głośność, czy jest jakaś różnica?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery kolumny w jednym pomieszczeniu grające jednocześnie? I do tego w rogach pokoju? icon_eek.gif To może ustaw je jeszcze głośnikami w kierunku ścian, dopełnisz dzieła zniszczenia (brzmienia) icon_lol.gif
Kolumny ustawia się według pewnych zasad. Najlepiej niezbyt blisko ścian, bo one podbijają niskie częstotliwości i podbarwiają dźwięk. Ponadto niezbyt dobrze wpływają na wrażenia przestrzenności w odbiorze sceny stereo. Rogi pokoju dodatkowo podbijają niskie tony a bliskość bocznych ścian w tym układzie icon_rolleyes.gif ... zresztą długo by tu pisać.
Nie czytasz kolego innych wątków na tym forum? A szkoda, dowiedziałbyś się czegoś pożytecznego i nie pisał takich rzeczy.
Jeśli nie wiesz tak podstawowych spraw o akustyce pomieszczenia i ustawianiu kolumn, to podaj mi na PW swój adres mail a prześlę Ci kilka ciekawych i przystępnie napisanych artykułów o tej tematyce. Naprawdę warto poczytać.
A cztery kolumny w jednym pokoju może są dobre do nagłośnienia imprezy w dużym pomieszczeniu a nie do słuchania muzyki w stereo.
Gdzie scena, gdzie precyzja lokalizacji itp... ?
Co do kabli i przełączników, to jakby Ci się udało pod jedna parę zacisków w kolumnie podłączyć dwie pary kabli, które dałbyś później jedną parę pod zaciski A we wzmacniaczu a drugą pod B, mógłbyś sprawdzić działanie pod przełącznikiem A+B.
A tak, to na jakiej zasadzie twierdzisz, że coś nie działa? Przecież nie sprawdzałeś pod obciążeniem. Może włączać się jakieś zabezpieczenie i dlatego dźwięku nie ma. Osobno pod zaciskami A jak i pod B wszystko jest ok?
Jeśli chodzi o podłączenie laptopa, to chyba lepiej bezpośrednio do wzmacniacza. Trzeba zawsze dążyć, by droga sygnału była jak najkrótsza i nie zawierała w miarę możliwości dodatkowych elementów, bo te mniej lub bardziej zawsze degradują dźwięk.
Brzmienie Ci się ogólnie podoba. Może nie warto na razie zmieniać kolumn? O ile wzmacniacz bardo się nie grzeje a Ty nie grasz na nim zbyt głośno. Kolumny 4 ohmowe zawsze wymagają więcej od wzmacniacza niż 8 ohmowe. Bardziej go obciążają. Trudno powiedzieć, czy z 8 ohmowymi zagrałby głośniej, czy Ciszej. Może ktoś z kolegów tu na forum wie, to odpowie.
Wiem, że na głośność bardziej wpływa skuteczność zestawów wyrażona w decybelach. Np. takie z 90 dB zagrają głośniej niż 85dB.
Jeśli gra trochę a ostro na wysokich tonach, to może warto by wymienić kabelki na inne.
Albo faktycznie jeśli masz na to środki, kupić inne kolumny, bardziej odpowiadające Ci brzmieniowo a wzmacniaczowi impedancyjnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią poczytam artykuły, które mi podeślesz.
Hmm, muszę zrozumieć to zdanie, które napisałeś, jakbyś miał może czas to może jakiś rysunek, a ja na dniach to podłączę? Nie potrafię sobie tego wyobrazić.
Co do Twojego pytania to tak, osobno A, jak i B jest wszystko w porządku.
Jeśli chodzi o kable to mam zwykłe przezroczyste kable, trochę grubsze, dałem za nie parę lat temu może z 50zł za 2x3m, także pewnie nic wielkiego.
A na razie gram niezbyt głośno, bo nie chcę niczego uszkodzić, a czasem chciałbym sobie poszaleć z muzyką, więc kolumny z pewnością chcę zmienić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...