Skocz do zawartości

Zeusy coś się pali


kryspin1

Recommended Posts

Witam. Ostatnio miałem podłaczone Zeusy 350, samba 250 i altusy 140 pod dwa wzmacniacze. I jak podgłaszałem swoje zeusy do 50 % w wylocie od powietrza coś mi się świeciło ale tylko w jednej kolumnie w drugiej zaś ja podgłosiłem do 80 co to jest ? A jak mam podłączone tylko Zeusy i jeeden wzmacniacz nic się na świeci.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przester, zniekształcenia określają poziom obcych dźwięków generowanych przez wzmacniacz i wyraża się je w procentach.
Wyróżnia się kilka rodzajów zniekształceń jednak najpopularniejszymi z nich są zniekształcenia całkowite wzmacniacza tzw. THD.
I tak jak w przypadku mocy są tu różne definicje. Zniekształcenia we wzmacniaczach audio nie zmieniły się tak bardzo w przeciągu kilkunastu lat ich istnienia a więc nie stanowią o jakości dźwięku uzyskiwanego z danego wzmacniacza. Więc ich porównywanie nie ma większego sensu zważywszy na różne warunki ich pomiarów. Często dajemy się nabrać czytając w instrukcji np. 50W 1% a jest to pomiar mocy przy 1% zniekształceń. A dopiero przeczytanie z tabelki np. 0.01% mówi nam o zniekształceniach wnoszonych przez wzmacniacz. Czy to dużo czy mało? To raczej mało jednak producenci podają minimalne zniekształcenia uzyskiwane przez wzmacniacz zniekształcenia więc tak naprawdę w użytecznym zakresie mocy mogą być one wyższe. Pomiar zniekształceń dokonywany jest na sztucznym obciążeniu (nie głośniku)

A więc nie jest do końca miarodajny. Jako że przy małych mocach na zniekształcenia w dużym stopniu wpływa również szum to dobrą praktyką producentów jest podawanie tzw. THD+N czyli zniekształceń wraz z poziomem szumów. W innym przypadku wzmacniacz może mieć zniekształcenia na poziomie <0,01% a szum i przydźwięk wydobywający się z niego może być nie do przyjęcia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...