Skocz do zawartości

Akustyka pokoju


daveese

Recommended Posts

Witam, niedawno przeprowadziłem się do nowego, większego pokoju. Głośniki to DIY, wcześniej grały bardzo dobrze jako monitory bliskiego odsłuchu, teraz powędrowały niżej na półkę TV i okazuje się że jest zbyt dużo basu. Dodam iż najlepszy bas jest, że tak to ujmę na stojąco, jeżeli usiądzie się bass znika. W lewym rogu pokoju jest go najwięcej. Konstrukcja głośników zamknięta.


Tak to mniej więcej wygląda
http://i45.tinypic.com/qyi900.png

Może ktoś, coś doradzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny z obudową typu zamkniętego w mniejszym pokoju i polu bliskiego odsłuchu na pewno grały lepiej pod wieloma względami, miały też więcej niskich tonów (nie piszemy bass, najwyżej bas).
W większym pomieszczeniu i gorszym ustawieniu (kolumny niżej, głośniki wysoko-tonowe nie na poziomie uszu, do tego wciśnięte gdzieś we wnękę, bardzo blisko ściany, niesymetrycznie względem ścian i nie tylko, można długo wyliczać).
Już samo to, bez słuchania wskazuje, ze kolumny grają ogólnie gorzej, prawda?
A niskie tony pozornie powinny ulec wzmocnieniu, bo kolumny stoją blisko ściany tylnej i bocznych oraz podłogi. Jednak trafiły pewnie na takie punkty pomieszczenia, gdzie niskie tony się wygaszają. Większe pomieszczenie też zazwyczaj nie służy jeśli chodzi o reprodukcję niskich tonów małym kolumnom zamkniętym.
Samo pomieszczenie Ci "podpowiada", że być może da się jeszcze coś "wyciągnąć" pod względem ilości niskich tonów.
Trzeba by jednak "pojeździć" kolumnami po pokoju i sprawdzić, czy gdzieś nie zagrają pod tym względem lepiej.
Bo pod innymi względami jak już wspomniałem wcześniej, pewnie masakra. Gdzie scena, odwzorowanie instrumentów, brak podbarwień, swoboda, przestrzenność i kilka innych atrybutów dobrego brzmienia?
Ja naprawdę Ci się dziwię, że Ty się dziwisz , iż masz kiepskie brzmienie w takim ustawieniu. Kolumny odwdzięczyły Ci się z nawiązką a tak niegodne traktowanie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, wielkiego pola manewru niestety nie mam, szafka TV musi być we wnęce przy telewizorze, bo jednak z taka myślą była ona robiona. O ile przy programach, filmach głośniki sprawują się wyśmienicie porównując te pierdziawki w nowych telewizorach, to niestety muzyki nie słucha się zbyt przyjemnie. Dodam, iż w pokoju są aktualnie 3 gołe ściany. Pomyślę jeszcze nad jakimiś standy'ami i pewnie jakimiś naturalnym wygłuszeniu (dywanik na ziemi etc.)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się jeszcze zapytać czy dobrze rozumuje. Mianowicie myślałem już wcześniej nad takim rozwiązaniem - ten róg gdzie jest najwięcej niskiego tonu wytłumić panelem akustycznym na ścianie ? Czy jeżeli pozbędę się niskich tonów z rogu pojawią się one w docelowym miejscu ? Dodam iż narazie jeszcze nie mam rogówki i rozważam zakup kanapy i ustawienie jej wprost do mebla TV tak by głośniki słuchać na wprost
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli niskich tonów jest za mało, to nikła szansa, by nie ruszając kolumn z dotychczasowego miejsca było lepiej. Oczywiście zmiana miejsca odsłuchowego też może coś poprawić. Ale jest prawdopodobne, że pomieszczenie jest tego typu, iż w żadnym rozsądnym miejscu wystarczająca ilość niskich tonów się nie pojawi.
Panel akustyczny w rogu pokoju możesz spróbować zastosować, choć do walki z nadmiarem niskich tonów (ale to raczej gdy jest ich za dużo w całym pokoju) używa się pułapek basowych.
A jak będzie w dość specyficznym przypadku Twojego pokoju, trudno przewidzieć.
Tak dla próby postaw kolumny na standach (mogą być tymczasowo wysokie taborety - poważnie) i spróbuj nimi "pojeździć" po pokoju. Ustawiaj nawet w miejscach gdzie nie planujesz ich postawić, by się przekonać, czy niskie tony się pojawią.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...