Skocz do zawartości

HK 3490 + Jamo s606


borys

Recommended Posts

Witam serdecznie
Przyszła pora na pierwszy poważniejszy zestaw stereo.
Myślałem nad takim czymś jak HK 3490 i do tego kolumny Jamo S606
Czy ktoś używa takiego zestawu.
Początkowo chciałem coś ze stajni Yamahy np. r-s500 ale z różnych opinii wynika że ten producent stawia na bardzo naturalny dźwięk więc szału z basem nie ma.
Mi właśnie zależy na dobrym miekkim basem.
A może ktoś doradzi inny zestaw. Tak do 3.000 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
jeśli lubisz dobry, nisko schodzący bas, wybór amplitunera HK3490 będzie optymalny. Żaden amplituner w tym przedziale cenowym nie jest w stanie zapewnić tego lekkiego efekciarstwa z podbitym, miękkim basem. Ale jeśli to lubisz, nie szukaj niczego innego.
Większe wątpliwości mam do kolumn, Jamo w żaden sposób nie odpowiada klasie wybranego zestawu. Będzie bas i sopran, jednak jakość będzie w dużym stopniu ograniczona właśnie przez kolumny. Podaj proszę jak duże masz pomieszczenie odsłuchowe, postaram się dobrać optymalny zestaw. Opisz proszę w miarę możliwości, jak pomieszczenie wygląda, jak będą stały kolumny.

Czekam na szczegóły
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeżeli kolego stawiasz na fajny basik to się może okazać , że 606 w pełni nie zadowolą Ciebie w tym względzie więc Harman ma możliwość podpięcia aktywnego suba co bardzo może poprawić zakres niskich częstotliwości zwłaszcza przy nieco cichrzym słuchaniu . Harman dobrze jest zestrojony z JBL-elem
i takim tańszym subem może być np : http://www.kkrs.pl/2926.jbl-loft-sp-150230.html
Jeżeli masz taką możliwość to poproś jakiegoś sprzedawcę ,aby pokazał Ci różnicę w brzmieniu systemu z subem i bez .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomieszczenia odsłuchowego to jeszcze nie wiem, bo szykuje się do przeprowacki.
Kolumny będę chciał postawić w równoległych rogach lub przeciwległych. Nie wiem jak to się ma do uzyskania leprzego efektu.
Myślałem też o jakiś monitorach, ale one chyba nie dadzą takiego efektu jak podłogówki, czy się myle? np. JBL es30

Dodatkowy problem że nie mam gdzie odsłuchać, moje miasta to troche dziura i nie ma żadnego salonu audio, więc jestem skazany na innych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
dzięki za odpowiedź,

załóżmy że pomieszczenie będzie miało 20-25m. Kwestia ustawienia kolumn - zdecydowanie odradzam ustawienie w przeciwległych rogach. Kolumny muszą stać na jednej ścianie najlepiej odsunięte o kilkadziesiąt centymetrów od ściany tylnej i bocznych. Tylko takie ustawienie umożliwi Ci uzyskanie dobrej stereofonii.

Jeśli mógłbyś delikatnie zwiększyć budżet, zdecydowanie polecam Ci zestaw oparty na kolumnach Monitor Audio MR6 lub Kef C7. Będzie to brzmienie o dobrej dynamice, szczegółowości, dodatkowo gwarantujące dużą przyjemność z odsłuchów. Jeśli natomiast pomieszczenie odsłuchowe będzie oscylowało wokół 20m2, możesz spokojnie zejść z modelami do Monitor Audio MR4 lub Kef C5.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oczywiście służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie Q21
Luknołem na allegro te kolumny, napotkałem nawet Twoje aukcje icon_smile.gif
monitor audio mr6 wygląda ciekawie ma podwójny głośnik niskotonowy, ale na mniejsze powieszchnie wystarczy mr4 z pojedyńczym niskotonowym.
A co sądzisz o kolumnach typu monitor dadzą taki efekt jak podłogówki?
Obecnie mam rozstawione głośniki od wieży na standach 120 cm i jak się przysiądzie na foteliku to tak fajnie grają tak troche z góry, wydaje się że basik lepiej się roznosi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pomieszczenie nie jest ogromne, można spokojnie pozostać przy modelu MR4. Odradzam natomiast stawianie kolumn podłogowych na standach, znacznie lepsze brzmienie uzyskasz stawiając kolumny na podłodze.
Front panel posiada regulatory basu i sopranu po prawej stronie, natomiast wybór źródeł, trybów znajduje się na całej szerokości. Gałka głośności znajduje się po prawej stronie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MR4 mają tak samo jak MR6 głośniki 16,5cm. MR4 mają jeden bas (MR6 dwa) + średnioniskotonowy.
Jak lubisz dużo basu i miękkiego to możesz odpuścić sobie MR4. Jest spora różnica.
Możesz zaoszczędzić na HK 3490 kupując np HK 980 albo jeszcze coś innego, chyba że zależy Ci na złączach cyfrowych i tunerze.
Podstawkowe tak nie zagrają jak podłogowe, chyba że mowa o max. średnich głośnościach - tutaj niektóre monitory są w stanie dorównać podłogówkom.
Odnośnie przycisków to Harman ani większość obecnych sprzętów nie posiada pokręteł, cyfrowo wszystko teraz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie zainwestować w jakiś wzmacniacz i do niego podłączyć jakiś sprzęcik z radyjkiem/CD/USB
Obecnie mam wieże Sony MHC-GTZ3I tylko bez sensu podłączać do niej wzmacniacz bo za duże zawalisko będzie.
Można ewentualnie kupić jakiegoś boomboksa i podpiąć pod wzmacniacz.
Co o tym sądzicie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borys, ja sądzę, że przynajmniej z kolumnami się na razie wstrzymaj. Jeśli nie znasz wielkości pomieszczenia, to dywagacje na temat jakie kolumny nie mają większego sensu.
Co do ustawienia kolumn, to nie ustawia się ich w rogach pomieszczenia, bo nie grają tam dobrze. Ściany podbijają niskie tony a naroża pomieszczenia podwójnie. wiem, że lubisz duży bas, ale nie sugeruj się tym. Te podbicia nie są "bezkarne". Niskie tony wzmacniają się nadmiernie, nieraz zaczyna bumić i to zagłusza resztę pasma, trudno słuchać muzyki. a muzyka, to przecież także cała reszta pasma.
Najwięcej dzieje się w średnicy. Niskie i wysokie mają tylko odpowiednio to uzupełniać.
Poza tym zbyt bliskie ustawienie kolumn (na ogół zaleca się minimum 60-80cm) względem ścian powoduje duże podbarwienie dźwięku, chaos na scenie poprzez nadmierne odbicia dźwięku od ścian, wrażenie nerwowości dźwięku.
Z niskimi tonami jest jak z solą. Jest ona potrzebna by poprawić smak potraw. Jedni lubią mniej soli inni więcej. Ale jak się przesoli, to nawet najlepsza potrawa jest nie do zjedzenia i trzeba wyrzucić, bo rzadko da się z tym coś zrobić.
Połączenie bumboksa do wzmacniacza, to jeden z najgorszych pomysłów o jakim ostatnio czytałem.
Zgadzam się z Q21. Jeśli chcesz nowy sprzęt i coś z efekciarskim napompowanymi niskimi tonami, to Harman będzie ok.
Jeśli chodzi o sterowanie,przyciski itp. to rzeczywiście musi Ci ktoś, kto ma do tego bezpośredni dostęp odpowiedzieć.
Od niedrogich kolumn Jamo i JBL trzymałbym się z daleka bez względu na wielkość pomieszczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt lubie mięciutki basik, ale oczywiście bez przesady.
A gdybym podpioł jednak wzmacniacz pod tą wieże to będzie lepiej niż pomysł z tym bomboksem.
Co do kolumn stereo to ustawiać je równolegle do ściany czy lekko pod skosem skierowane do siebie.
Przepraszam za takie banalne pytania, ale to mój pierwszy poważniejszy zestaw.
Po zakupie ostatnie wieży sony stwierdziłem że to już nie to sony co było kiedyś i pora na coś leprzego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borys, na wiele pytań odpowie Ci Twój własny słuch. Na przykład, czy ustawić kolumny równolegle do ściany, czy skręcić w osi pionowej w kierunku słuchacza. Różnie bywa i różne kolumny na to różnie reagują. Gust tu także ma pierwszorzędne znaczenie.
Kolumny ustawione równolegle mogą generować szerszą ale płytszą scenę dźwiękową. Kolumny skręcone do środka mogą lepiej lokalizować instrumenty na scenie itp. Wysokie tony także zmieniają wówczas swoje natężenie. Tak samo jest z wysokością głośnika wysoko-tonowego względem Twoich uszu. Jeśli będzie na wysokości uszu (tak być powinno/prawidłowo), wówczas wysokie będą najlepiej odbierane. Niższe umiejscowienie może spowodować mniejsze ich natężenie ale podbicie niskich tonów (jak już wiemy). Odwrotnie, wyższe umiejscowienie (głośnika/kolumny) może spowodować relatywne uwypuklenie wysokich, bo niższe tony będą słabiej wspomagane przez podłogę.

A co Ci da podpięcie wzmacniacza pod wieżę? I jak to sobie wyobrażasz?
Kolumny z wieży na razie zostają i są podpięte do wzmacniacza a wieża działa tylko jaka źródło dźwięku? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem,o to Ci chodzi? Jeśli tak, może to trochę lepiej zagrać, ze względu na wzmacniacz (że jest lepszy), ale kolumny pozostaną te same i nie wróżę temu sukcesu. Jeśli dodatkowo kupisz lepsze kolumny, to może być już naprawdę dobrze, choć najsłabszym elementem systemu pozostanie wówczas źródło/źródła dźwięku z wieżyczki. Na początek mogło by być z późniejszą opcją wymiany źródła na lepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałeś o sprzęcie używanym? Za 3kzł dałoby się kupić naprawdę fajne kolumny i wzmacniacz. Dużo lepsze niż nowe, bo choćby z wyższych serii.
Kolumny Monitor audio MR6 są całkiem przyzwoite, do normalnego słuchania a nie robienia rozpierduchy wystarczające.
Ale jeśli nie wiesz choć w przybliżeniu jakiej wielkości będzie nowy pokój, to wstrzymałbym się z zakupem kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślałem nad czymś używanym
Tylko jak tu pewniaka znaleść.
No i w starszym sterowanie byłoby łatwiejsze dla blinda.
klasyczne pokrętła i pare klawiszy.
A co z używek polecicie?
Przypomne że lubie miękki basik i niezbyt ostrą góre, ale to już pewnie od kolumn zależy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...