Skocz do zawartości

Pomóżcie, jaki sprzęt kupić.


krzymal

Recommended Posts

Witam wszystkich.
Chcę kupić sprzęt do słuchania muzyki, a konkretnie głośniki i wzmacniacz albo amplituner. Mój obecny sprzęt to kino domowe Yamacha HTR-5630RDS i kolumny Eltax Discovery
Krótko mówiąc mój obecny sprzęt nie gra ,a raczej hałasuje. Nie wiem czy to wina bardziej wina amplitunera czy głośników. Słuchanie na nim muzyki mnie po prostu męczy.
Chciałbym zamienić go na coś co da mi radość ze słuchania muzyki. Słucham przeważnie muzyki rozrywkowej ale coś bardziej ambitnego też się zdarza. Budżet jakim dysponuję to około 5tyś (może być też taniej :) ). Może być też coś używanego aby cel był osiągnięty. A najważniejsze- sprzęt ma grać stereo w salonie o powierzchni około 35m2
Jak dotąd otrzymałem dwie propozycje:
1) głośniki Jamo c607 2200zł z amplitunerem Onkyo 8050 (2000zł)

2)głosniki Klipsch RF 52 II 2100zł ze wzmacniaczem NAD 326 za 1500zł

Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Dodam jeszcze tylko, że lubię bardzo czysty dźwięk, wyraźny i z podbitym nieco basem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwie propozycje są do bani icon_evil.gif Za 5kzł. można już kupić taki zestaw, że te,które wymieniłeś pochowają się po kątach ze wstydu.
Postaramy się dobrać tu Tobie jakiś zestaw. Ja oczywiście zaproponuje używany, bo dla mnie jakość brzmienia jest najważniejsza. Ale pewnie dostaniesz i propozycje nowych od Q21.
Podbite niskie tony mogą rajcować w sprzęcie niskiej klasy. I nie dziwię się temu. Jeśli nie ma na czym "ucha zawiesić", to na ogół niskie tony dochodzą do głosu. W zestawie wyższej klasy, gdzie mamy lepszą rozdzielczość, scenę, większą neutralność i naturalność przekazu, dobre niskie tony są oczywistym uzupełnieniem całości i nie odczuwa się potrzeby by były zanadto podbite. Wręcz odwrotnie. Zbyt mocne utrudniają odbiór reszty pasma. Nie zrozumie się tego, nim się nie usłyszy.
No to szukam i niebawem coś Ci tu podrzucę. Liczymy też na kolegów z forum icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, bardzo dziękuję za zainteresowanie. Jestem zielony zupełnie ale lubię jak coś pięknie i czysto brzmi, a sprzedawcy w sklepach często pojęcia nie mają i zachwalają to co maja na stanie. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz coś więcej powiedzieć o tych kolumienkach? Są chyba dosyć spore no ale na mój salonik pewnie takie potrzebne. No i czy te potężne basy nie przysłonią całej reszty? icon_smile.gif Zdążyłem doczytać ,że są to dosyć leciwe kolumienki, czy wiek nie ma tu znaczenia? No i jaki wzmacniacz byś do nich proponował? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
z nowych urządzeń i kolumn, biorąc pod uwagę dosyć duże pomieszczenie oraz Twoje preferencje, sugerowałbym wzmacniacz NAD C326BEE oraz zestaw kolumn Paradigm Monitor 9 v.7 lub Monitor Audio Bx6. W przypadku trochę wyższego budżetu, namawiałbym na posłuchanie Audio Academy Hyperion IV. Są to kolumny o bardziej równej charakterystyce brzmienia, jednak w połączeniu z NAD dynamika i bas powinny Cię także zadowolić.

Jeśli masz możliwości, serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania. Bardzo możliwe że jeszcze inne konfiguracje będą wchodziły w rachubę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie leciwych kolumn ja używam i jak na razie nie widzę nic ciekawszego jak za te pieniądze.
Kolumny grają mocno i dynamicznie, ale w pomieszczeniu 35m2 nie powinno być kłopotów z nadmiarem niskich tonów. Poza tym nie zabrzmią zbyt ostro, czy natarczywie. Ale potrzebny im dobry wzmacniacz, przejrzysty, rozdzielczy, ale nie ostry. Trzymający niskie tony w ryzach. Na razie takiego nie widzę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi to ciekawie, dodam, że także chciałbym czasami posłuchać muzyki niezbyt głośno, tak żeby nacieszyć ucho brzmieniem poszczególnych tonów, z rozróżnieniem instrumentów, lubię też wyraźnie słyszeć wysokie tony. Wydaje mi się, że do tego, przy moim pokoju potrzebne właśnie będą duże i mocne kolumny no i solidny wzmacniacz który je napędzi i z taką charakterystyką jaką opisałeś. Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" (na dole strony) zamiast "ODPISZ" by niepotrzebnie nie cytować wypowiedzi poprzednika...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale czy dobrze się czujesz ? icon_wink.gif
Widzę w 1 poście coś nieśmiało wspominasz o kwocie do 5 tys. na zestaw a tutaj nagle wyskakujesz z jakimś kompletnym szmelcem Magnata za 500zł... Wydaje mi się, że nie musisz sięgać aż tak wysoko cenowo przy tych wymaganiach, no ale są pewne granice przyzwoitości, że nawet mało wymagający usłyszy różnicę w jakości, nawet jakości tego mocnego basu icon_wink.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sorry ale czy dobrze się czujesz ? icon_wink.gif



czuję sie dobrze (tzn. mam katar ale to chyba nie przeszkadza icon_smile.gif) Jak wspomniałem 5kzł to moja górna granica, jeżeli podobny efekt uzyskam wydając 4 czy nawet 3 tyś. to tylko bedę się cieszył. Sam również przeglądam Allegro i jak mi cos wpadnie w oko to pytam... bo jak wspomniałem nie znam sie na tym. Pomijając tą delikatna złośliwość z Twojego postu dziękuję za odpowiedź, rozumiem ,że te kolumny o które zapytałem nie są dobre. Coraz bardziej zaczynam się skłaniac w strone uzywanego sprzętu, fakt, ryzyko jest ale licze na waszą pomoc przy wyborze. I nie bądźcie złośliwi tylko poprowadźcie mnie za rączkę ku celowi. Wiem, że na sprzęt hi-endowy z moim budżetem nie mam co liczyć ale może z Waszą pomocą coś wybiorę.

A co sądzicie o Dali Zensor 7? Wie ktoś jak to gra? Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić swoją wypowiedź zamiast tworzyć kolejny nowy post ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali Zensor 7 gra bardzo przyjemnie z niemęczącą górą pasma. Równowaga tonalna jest przesunięta nieco w dół. Średnica ocieplona,pełna.
W spokojniejszej muzyce grają bardzo dobrze. Przy mocniejszej brak im trochę werwy, zadziorności.
Wiedząc, że zamierasz kolumny postawić dość blisko tylnej ściany proponuję naprawdę dobre, które potrafią agrać uniwersalnie ale i bardzo muzykalnie, kiedy trzeba również mocno. Nie są bardzo wrażliwe na trudne warunki, w których przyjdzie im pracować.
Mają bardzo ładną scenę stereo, głębię. Ponadto zagrają nieźle z tanią elektroniką. Oczywiście z dobrą pokażą dużo więcej.
Chodzi o Audio Academy Hyperion IIIs http://allegro.pl/audio-academy-hyperion-i...3078546396.html
Ale ile na jakim poziomie zakończy się licytacja?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kłopot dla zagranicznych firm a chwała polskiej myśli inżyniersko - konstruktorskiej, że nasze kolumny na pewnym poziomie wyznaczają bardzo wysoki pułap. NA ogół zagramaniczne icon_wink.gif kolumny zbudowane na podobnych przetwornikach cenią się dużo drożej.
Natomiast są i inne polskie firmy, jak: ESA, Harpia Acoustic, Studio 16Hz, czy Akustyk (firma nadredaktora Kisiela). Nie wymieniłem tu wszystkich.
Xavian, ProAc, ATC, Castle, Jamo Concert 11 (D-870) i wiele jeszcze innych będą droższe albo dużo droższe. Mam tu na myśli duże kolumny podłogowe pasujące do Twojego pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniosłem dziś ze strychu moje DVD Yamahy które wyladowało tam 3 lata temu, bo przestało odtwarzać. Ku memu zdziwieniu zaczęło grać. Ale co ciekawe moje Eltaxy Discovery pokazały zapomniane przeze mnie oblicze. Oczywiście daleko im do markowego sprzętu i nie ma o czym mówić ale w porównaniu z muzyka odtwarzaną z pendriva, czy Youtuba to przepaść. Teraz to nawet da się ich słuchać icon_smile.gif Cholerka nie zdawałem sobie do tej pory sprawy jak ważne jest źródło dźwięku. Jednak dobrego Audio CD chyba nic nie zastąpi (pomijam gramofony) Pisze to sobie, słucham Cohena i nawet jest przyjemnie he,he. Ciekawe jak to będzie z nowym sprzętem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli faktycznie możesz wyłożyć do 5 tys. PLN na używany sprzęt, to przedstawię Ci moje propozycje.

Kolumny CANTON ERGO RC-L
Wzmacniacz dzielony firmy NAD taki lub taki

Wspomniane Cantony to jeden z najwyższych modeli w hierarchii firmy, głośniki posiadają bardzo solidne i trwałe gumowe zawieszenia, nie rozsypią się po latach. Jakbyś chciał nowe kolumny o takiej klasie brzmienia, musiałbyś przygotować z 15 - 20 tysięcy zł. Cantony serii Ergo SC-... czy RC-... rzadko się pojawiają w sprzedaży w Polsce, więc to prawdziwa gratka. W Niemczech dostaniesz je taniej, ale pojedziesz tam? Polecam Ci je w ciemno, bo spokojnie poradzą sobie z Twoim metrażem, tworzą niesamowitą, wręcz holograficzną przestrzeń, grają bardzo żywo i dynamicznie, a jakością i zejściem niskich tonów zostawiają konkurencję daleko, daleko w tyle. Naturalnie takiego efektu nie uzyskasz podłączając kiepski wzmak, dlatego proponuję Ci od razu zakup wzmacniacza dzielonego, gdzie masz i jakość i moc.

'Dzielonka' pozwoli ponadto na łatwe podłączenie modułu 'control unit'. NAD robi porządne, cenione wzmacniacze i jest to na tyle popularny sprzęt, że jeśli nie przypadnie Ci do gustu, nie będziesz mieć problemów z jego odsprzedażą.

Odradzam zdecydowanie większość wzmacniaczy - japońców, żadne Technicsy, Onkyo, Pioneery, Akai itp. Może niektóre Rotele i Yamahy. Z kolei lepsze Luxmany czy Nakamichi są trudne do zdobycia i swoje kosztują. No chyba że szarpniesz się na takiego japońca KLIK

I jeszcze propozycja z innej beczki - bufor lampowy. Podłącza się to urządzonko między CD czy inne źródło oprócz gramofonu a wzmacniacz. W przypadku niższej i średniej klasy odtwarzacza CD buforek znacząco poprawia jakość dźwięku. Poza tym ten klon z Allegro jest bardzo ładnie wykonany. W swoim dorobku mam również kilka klonów Musical Fidelity X10-D grających jak oryginał icon_cool.gif

Suma sumarum powinieneś się zmieścić w założonej kwocie, a sprzęt będzie jak ta lala icon_biggrin.gif




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazałem Ci jeden konkretny model Cantonów, a nie takie za 5 tys.- sprawdzałeś w ogóle linki?? Owszem, są droższe od propozycji przedmówców, powtarzam jednak, że nawet za 2,7 tys. jest to prawdziwa gratka. Trudno będzie znaleźć godnego przeciwnika w tej cenie, może Infinity Kappa 8.1 lub 8.2, których ofert aktualnie brak. Przynajmniej w kategorii uniwersalności brzmienia, gdyż z pewnością są kolumny, które pod pewnymi względami zagrają lepiej niż w/w Cantony. A to już zależy, czego Ty sam oczekujesz od sprzętu, jakie brzmienie by Cię usatysfakcjonowało, choć w tym miejscu mam złą wiadomość - bez odsłuchu ani rusz. Co prawda kupując w ciemno możesz się wstrzelić w to, co lubisz, lecz możesz się też naciąć. Nie licz na to, że ja czy ktokolwiek na forum wcieli się w rolę jasnowidza i zaproponuje Ci zestaw idealny.

Druga kwestia - wyższość dzielonki nad integrą. Nie jest to 100% reguła, aczkolwiek często tak bywa. Zazwyczaj stosuje się to rozwiązanie przy większych mocach. Chodzi głownie o odseparowanie zasilania, rozdzielenie czułości i precyzji przedwzmacniacza od mocy stopnia końcowego, tzw. końcówki mocy. Duże wartości natężenia prądu płynącego przez tranzystory mocy zakłócają pracę delikatniejszych obwodów przedwzmacniacza, zwłaszcza jeśli jest tylko jeden transformator zasilający w urządzeniu. Dochodzi również aspekt praktyczny, jeśli korzystasz ze słuchawek. Podpinasz je pod preamp, a prądożerną końcówkę wyłączasz. W dużych pomieszczeniach lepiej jest dysponować mocnym i wydajnym wzmacniaczem, który po prostu łatwiej i bezpieczniej wysteruje duże kolumny nawet przy głośnym graniu.

Understood?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sądzę, że Profi pokazał Ci ciekawe kolumny w wzmacniacze, które je wysterują.
Poza tym możliwość regulacji niskich tonów (taką regulację akurat akceptuję) pozwoli je bezpiecznie "zainstalowa" w Twoim pomieszczeniu.
A, że trzeba posłuchać, to wiadomo. O ile jest taka możliwość zawsze się powinno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Profi za okazane zainteresowanie, oczywiście, że zaglądałem w podane przez Ciebie linki, nawet czytałem opinie o tych głośnikach, są rzeczywiście pochlebne. W ogóle wszystkim dziękuję za pomoc. Z natury jestem trochę marudny i oszczędny icon_wink.gif pewnie jak każdy chciałbym jak najwięcej za jak najmniej icon_smile.gif i tu rodzi sie problem.
Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pewne pytanie ale aż strach je zadać w tym miejscu he,he no ale co tam. Z chwilą napisania pierwszego postu zacząłem wgryzać się w świat sprzętu audio koncentrując się na głośnikach i wzmacniaczach, w zasadzie to chyba wciąż jestem w czarnej du..e jeżeli chodzi o stan mojej wiedzy. Skupię się na głośnikach dla uproszczenia. Do rzeczy. Zauważyłem ,że ceny głośników tak w uproszczeniu (do 5kzł) dzielą się na kilka grup: pierwsza to głośniki do około 1200zł, generalnie to lipa (opieram się na opiniach forumowiczów i wszelkich innych opiniodawców w Internecie. Kolejny przedział 2,5kzł, kolejny to powyżej 3kzł do 4 i następny to ponad 4. Generalnie wszystkie głosniki do 5kzł nie są jakieś wybitne i tu moje pytanie- czy różnice w cenie w wymienionych przeze mnie kategoriach cenowych odpowiadają różnicom w jakości? Wiem, że dążymy do doskonałości ale czy dla przeciętnego słuchacza różnice w głośnikach za 2000zł a za 4000zł będą adekwatne do różnicy w cenie? Czy będą o 100% lepsze? Może to głupie pytanie, jeżeli tak to nie wieszajcie mnie tylko wytłumaczcie icon_smile.gif

A jak będziecie mieli ochotę jeszcze ze mną gadać to zerknijcie na te głosniczki, czy są coś warte?

http://allegro.pl/kolumny-dunskie-dali-sui...3084453998.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną zastanawiam się nad trzema zestawami głośników:


http://allegro.pl/potezne-kolumny-dali-808...3079401563.html

http://allegro.pl/audio-academy-hyperion-i...3078546396.html

http://allegro.pl/canton-ergo-rc-l-control...3072112610.html

Te Cantony są... brzydkie icon_smile.gif tzn. ni jak nie pasują mi do salonu, czy można zmienić im kolor? Dać nową okleinę albo co? Nie zmieni to ich właściwości? Dla mnie by mogły być ale żona... icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szybki przyrost jakości do ceny jest tylko na najniższych poziomach. Im droższe kolumny (wzmacniacze, odtwarzacze itp.) tym przyrost jakości jest mniejszy.
Przyjmijmy, że jeśli faktycznie kolumny za 2000zł. są prawie dwa razy lepsze od tych za 1000zł. to już te za 4000zł. będą lepsze dajmy na to o 50% albo mniej. W hi-endzie krzywa ceny idzie niemal pionowo w górę a przyrost jakości jest już minimalny.
Oklejenie czy pomalowanie kolumn nie powinno zmienić właściwości brzmieniowych, ale na pewno zmieni na niekorzyść możliwość ich późniejszej sprzedaży.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi cenami i przyrostem jakości to dokładnie tak jest. Chciałbym jeszcze zwrócić Twoją uwagę na inny aspekt, mianowicie - jak często podkreślam na forum - polecam używany sprzęt z czasów sprzed Euro ze względu na najlepszy stosunek jakości do ceny. W Niemczech sprzęt kosztujący przykładowo 1000 DM kosztował potem 1000 Euro lub więcej, przy takim samym lub nawet niższym poziomie jakości. Niemal 100% przypadków. Zresztą wielu forumowiczów w pogoni za jak najlepszym sprzętem kupuje urządzenia coraz starsze. Nowe klocki też wymiatają, ale ile trzeba na takie wyłożyć kasy.

Zmiana wykończenia w tych ohydnych, paskudnych Cantonach chyba by nie przeszła. Przetworniki można wymontować, lecz ścianka frontowa wyklejona jest zamszem, a cała obudowa jest klejona. Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że trudno byłoby ruszyć jedno nie uszkadzając innego.
Czarne w oryginale zobacz na ebayu:

KLIK
KLIK

SC-L -ki to poprzednik RC-L -ek. Ceny obu tych modeli zamykają się zazwyczaj w kwocie max. 450 Euro.

Z innych Cantonów w Polsce zobacz jeszcze takie KLIK. Tych nie słuchałem, więc w ciemno nie polecam, ale jeśli Ci po drodze, posłuchaj. Słuchałem podobnych w wydaniu aktywnym, tzn. z wbudowanym wzmacniaczem, ale było to tak dawno, że moje pojęcie o ich brzmieniu jest już bardzo mgliste icon_biggrin.gif .


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Canton Ergo Pasiw to raczej odpadaja, wyglądają jak piecyk gazowy icon_smile.gif Ale zainteresowałeś mnie rynkiem niemieckim, wydaje mi sie ,że maja tam ciekawsze ceny niż u nas, mam kolegę w Berlinie, w razie czego mógłby mi jakieś zakupić. Może nawet jakiś wzmacniacz. Profi gdyby coś Ci wpadło w oko to daj znać proszę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...