Skocz do zawartości

Monitory studyjne


tomgda

Recommended Posts

Witam. Ciekawi mnie ten fenomen czy ustrojstwo kolumn zwanych Monitory Studyjne.

Dlaczego monitory studyjne są tak chwalone a mało kto je kupuje ?
Nadają sie tylko do studia nagraniowego i specyficznych warunków ? Jakie to warunki ?
Czy nie da sie ich słuchać w domu lub grają jednak gorzej od standardowych kolumn podstawkowych w tej samej cenie ?

Chce znać wasze doświadczenia w tej kwesti.

Weźmy na przykład - Yamaha HS80m VS Focal 706V

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem pewnie lezy w tym, ze to bardzo nieaudiofilsko wyglada, mniej zonglerki klockami jakos zostaje i dlatego malo popularne sa aktywne monitory. Nie mozna tyle poprawic brzmienia kabelkami glosnikowymi, dodatkowo jakies pokretla na paczce a to do dostrojenia basu albo sopranu, generalnie typowy audiofil dostaje obrzydzenia na taki widok icon_mrgreen.gif
Nie mialem przyjemnosci sluchac, ale jest sporo konstrukcji, ktorych chetnie bym posluchal np. ATC, PMC, Genalec czy Yamaha.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od kilku godzin grają ATC SCM7. Zakupu dokonałem w ciemno na podstawie odsłuchu dokonanego przez mojego kolegę i na podstawie opinii i recenzji w prasie i internecie. Pasowały mi rozmiarami do nowego umeblowania pokoju. Co do wyglądu to kwestia gustu ale mi się podobają. Pierwsze wrażenia z odsłuchu są pozytywne. Niestety ale grają na razie z amplitunerem. Na wzmacniacz muszą jeszcze trochę poczekać. Jeżeli chodzi o popularność tą marką to jest ona większa niż się może to wydawać. Z drugiej jednak strony ilość sklepów rozprowadzająca te głośniki jest mała. Dystrybutor dba o to żeby taki towar nie był dostępny byle gdzie. Sama firma jak na razie nie jest też zainteresowana reklamą w naszym kraju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej szczegółową opinię będę mógł napisać za kilka dni. Po pierwsze słucham ich dosłownie kilka godzin. W tej chwili stoją za daleko od siebie bo ok.3,5 m.
Za podstawki robią Tonsile 75 cm. A na dokładkę jak już napisałem grają z amplitunerem. Mogę tylko napisać że zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie niskie tony. Nie spodziewałem się z tak małych monitorów że potrafią tak nisko zagrać. Z tego co kolega mi opowiadał po odsłuchu to bardzo ładnie brzmią wokale oraz średnica. Rewelacyjnie brzmi gitara i orkiestra symfoniczna. On słuchał ich razem z Naim Unitilate. Z tego co wiem jeszcze to od kwietnia mają podrożeć o ok. 5-7 %. Jak chcesz je kupić to w tej cenie do końca marca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje zakupu i czekam na opinie jak juz sprawisz im godne towarzystwo, czasem male paczuszki potrafia zaskoczyc niskim zejsciem, mnie swego czasu bardzo zaskoczyly PMC DB1i, tez korzenie pro, graly w salonie ok. 30m i niezle sobie radzily. Gdybym mial kiedys naglosnic nascie metrow to prawdopodobnie bym sie za nimi rozgladal, poki co czekam na okazje by posluchac wiekszych modeli i za ATC tez sie bede rozgladal jak przyjdzie moment na zmiane kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitorki super, w testach też je wychwalają, więc coś na rzeczy musi być icon_wink.gif

Jedyne co mnie zmartwiło to Twoje ustawienie. 3,5m bazy? Wydaje się, że to za dużo, chyba, że masz jakieś przepastne pomieszczenie. Druga sprawa to te Twoje "parapodstawki", druga kolumna pod wpływem drgań monitora może grać swoją muzykę i zaburzać przekaz...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ustawienie jest w tej chwili jedynym możliwym. Po wymianie umeblowania będę mógł je ustawić na taką odległość jaka mi będzie pasowała. Myślałem o ok. 2,2m. Oczywiście te "pseudo podstawki" w tej chwili są już wyłączone. Pomieszczenie to 5x3m. Głośniki stoją na dłuższej ścianie. Na stałe będą stały na komodzie o długości ok. 2,7 m. Oprócz nich na tej komodzie będzie tylko głośnik centralny ( też ATC ). Dlatego kolejnym problemem do rozwiązania jest odizolowanie głośników. Nie chciałbym montować kolców bezpośrednio do głośników. Jak macie jakieś gotowe i sprawdzone pomysły to chętnie się z nimi zapoznam. Nadmieniam że nie mam możliwości ustawienia na podstawkach. Wysokość komody to ok. 65 cm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komoda nieco wysoka (wysoko tonowe głośniki optymalnie na wysokości uszu słuchacza powinny być) ale nie sądzę, żebyś decydował się jej nogi obciąć icon_wink.gif.
Co do izolowania - dobrym sposobem jest (polecany często przez F1angel) BlueTack (do kupienia na allegro). Można też kolce klejone taśmą dwustronną do kolumn (też allegro).
Ja bym się pewnie w kierunku BlueTacka tu skłaniał - po 4 kulki średnicy 50 gr pod kolumnę i powinno być dobrze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie monitory studyjne są przystosowane do grania w trudnych warunkach, choć na pewno dosunięte od ścian i na solidnych, masywnych standach pokazałyby jeszcze więcej.
A centralny jak się domyślam jest częścią systemu kina domowego? planujesz jeszcze kolumny efektowe (tylne)?
Ciekawi mnie z jakiego źródła popłynie muzyka?
Blu Tack'a nie możesz znaleźć? Proszę bardzo http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&...string=blu+tack
Oryginalny pierwotnie był koloru niebieskiego i takiego używam. Biały chyba ma te same właściwości.
Poza tym Blu Tack wyjdzie taniej niż kolce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście to nie są warunki idealne. Pomieszczenie ma 5x3 m. Dlatego takie małe monitorki. W tej cenie i wielkości lepszych nie znalazłem. Odsuwając głośniki 1m od ściany z jednej strony a wersalkę o 1m od ściany z drugiej spowoduję że między mną a głośnikami też pozostanie ok 1m. Nie wspominając o zablokowaniu całego pokoju.Przypominam że głośniki mogą stać tylko na dłuższej ścianie. Na komodzie oprócz głośników nic nie będzie stało. Ja nie widzę innej możliwości ustawienia w tych warunkach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak wyglada pokoj, ale opcja ktora sugeruje f1angel jest warta wyprobowania, z tym ze lepiej na standach. Baza 1,80 - 2 metry, zeby zostawic im troche miejsca po bokach i jakis mobilny fotel de odsluchu, zyskujesz wieksza swobode w ustaleniu miejsca do siedzenia, moze tez odsuniecia od sciany za kolumnami, nie wiemy jakie jest umeblowanie wiec ciezko cos wiecej pisac.
Siodemki sa mocno spokrewnione z aktywna wersja studyjna wiec mozna podejrzewac, ze byly konstruowane do trudnych warunkow jak blat za stolem itp. warto je odsprzezyc od komody jesli sie na takie ustawienie zdecydujesz tym blu tackiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że solidne, sztywne wysięgniki, raczej robione nie jakieś delikatne Vogels'y, dałyby nie gorszy efekt. Gdyby oczywiście nie można było zastosować standów. Wysięgniki takie przykręcone na sztywno (może być przez podkładkę z gumy lub korka - trzeba by wypróbować) do ściany, mogłyby być nawet stabilniejsze niż standy. Podłoga nieraz się rusza, ściana prawie nigdy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...