Skocz do zawartości

Brzmienie płyt CD - jaka CD-R do muzyki ?


nightrunner

Recommended Posts

Jestem nowy na forum więc witam wszystkich.
Widziałem że są na tym forum osoby, które słyszą brzmienie przewodów itp., wiec postanowiłem tu napisać icon_smile.gif
Chodzi mi o temat brzmienia płyt CD, z którym borykam się od kilki miesięcy.
W ciągu ostatnich miesięcy przekonałem się że zakup "oryginalnej" tłoczonej płyty wcale nie gwarantuje dobrej jakości nagrania.
Mój problem pojawił się gdy zająłem się strojeniem zwrotnic w moim systemie.
Na początku nie rozumiałem problemu i myślałem że po kolejnym dostrojeniu znów słyszę coś nie tak bo pogoda, złe samopoczucie itp.
Jednak to nie było to.
Dopiero po pewnym czasie uświadomiłem sobie że za zmianę brzmienia odpowiada płyta CD !!!
Strojenia dokonywałem na 4 rodzajach płyt, JVC CD-R, MAXELL CD-R, tłoczonych i SONY CD-R.
Gdy już dostroiłem sprzęt do płyty JVC, pozostałem płyty brzmiały źle itd.
Nie byłem świadomy tego zjawiska i nawet nie brałem go pod uwagę, ale po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości problem wyszedł na jaw.
Od tamtej pory przetestowałem kilkanaście płyt CD-R i okazało się że każda brzmi inaczej.
Przetestowałem również płyty tłoczone, które uznawałem za wzorzec i okazało się że niektóre mają dużo gorszą jakość nagrania niż wypale CD-Ry.

Aktualnie poszukuję płyt CD-R, które zapewniłyby najlepszą jakość nagrania.
Najlepsze płyty jakie kiedykolwiek miałem to wspomniane JVC, które niestety nie są już produkowane.
Ponad miesiąc szukałem płyt, które mogłyby zastąpić JVC i znalazłem PHILIPS Audio.
Jednak jak na złość PHILIPS Audio też nie można już nigdzie dostać.

Zaznaczam że wszystkie płyty były wypalane w dobrych nagrywarkach i problem brzmienia nie występuję tylko w moim odtwarzaczu,
bo sprawdzałem też 3 inne odtwarzacze.

Teraz pytanie a nawet dwa icon_smile.gif
Czy ktoś ma podobny problem ?
Czy udało mu się go jakoś rozwiązać i znalazł przyzwoitą płytę CD-R ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile to nie trollowanie z Twojej strony, to wyłaniają się dwie podstawowe kwestie.
Nie każda oryginalna płyta CD jest dobrze nagrana. I nie chodzi tu raczej o rodzaj nośnika, ale o spieprzone u podstaw nagranie.
Dobrym przykładem jest tu wspomniane gdzieś przeze mnie U2 "No Line On The Horizon".
Co do CDRów, to wiem, że były specjalne "for audio", które podobno zapewniały lepszą jakość brzmienia. Piszę "podobno", bo nigdy nie sprawdzałem, choć mam sporo nagrań na CDRach.
Wiem, że niższa prędkość nagrania przyczynia się do zwiększenia jakości nagrywanych płyt (mniej błędów).
Na ogół używam prędkości 10X. Ostatnio 8X.
Strojenie zwrotnic pod CDRy wydaje mi się kuriozalnym zabiegiem, ale może się nie znam?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór płyty do nagrań audio jest bardzo ważny !!!!

Jak kupisz płytki np. ESPERANZE i po nagraniu na 68x twój CD nie czyta płyty wcale to znaczy że to jest zła płyta i brzmienie (jego brak) jest nieakceptowalny. Jak już metodą prób i błędów znajdziesz taki nośnik którego po nagraniu laser twojego CD czyta bez problemu to będzie to dobra płyta.

Istotą zapisu cyfrowego jest to że brzmienie kopii zrobionej bit-w-bit jest identyczne z jak oryginału, nie może być inne.

Jedynym czynnikiem wpływającym na brzmienie dźwięku może być jedynie problem z odczytem płyty, ale to dotyczy w równym stopniu płyt tłoczonych jak i nagranych w nagrywarce. Wrzuć oryginalną płytę do rosołu, posyp piachem, porysuj trochę i zobacz czy brzmi tak samo ...

Choć są tacy co twierdzą że po 30 minutach gotowania CD w lekko osolonej wodzie wysokie tony łagodnieją a bas staje się głęszy ....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel nie jest to trollowanie tylko jak najbardziej dla mnie poważny problem.
BC_Leszcz to prawda że ciepłe płyty łatwiej się odczytuje. Wiele razy miałem już przypadek że nie moglem odczytać CD,
ale po niewielkim podgrzaniu na grzejniku, można było odczytać dane.
Płyty nagrywam oczywiście na najmniejszej prędkości i nawet nagrywarki z kurzu wyczyściłem na wszelki wypadek.
BC_Leszcz problem polega na tym że nie istnieje takie coś jak kopiowanie bit po bicie w płytach audio.
Płyty audio nie mają danych kontrolnych przez co bit może być źle odczytany z płyty źródłowej i tak samo może być źle wypalony na nowej płycie,
tzn. nagrywarka może odczyta i wypali bit dobrze, ale jego jakość może być niewystarczająca dla prawidłowego odczytu.
Przetestowałem prawie 20 różnych płyt, ale niestety test nie przyniósł jednoznacznej odpowiedzi.
Wniosek z niego jest taki że są oczywiście faworyci jednak sporo też zależy od samego napędu.
f1angel co do strojenia zwrotnicy to czemu nie do CD-Rów ? Zobacz jak wypadła w moim teście tłoczona płyta,
która wygląda prawie jak nowa (ma delikatne ryski widoczne pod światło), więc teraz co mam uznać za wzorzec ?
Skopany „oryginał” czy dużo lepszą JVC CD-R ?
I idź teraz i kup oryginalną płytę :/
Zanim przeprowadziłem test, słyszałem że jest coś nie tak z tą tłoczoną płytą, ale myślałem że skopali coś w studiu,
jednak test pokazał że płyta ma dużo błędów.
Dodam że w moim teście JVC mogła wypaść lepiej bo jest już trochę używana, ale nie chciałem poświęcać dla testu płyty bo zostało mi tylko 19 sztuk JVC :/

Co do wspomnianych CD-R Audio to z doświadczenia mogę powiedzieć że są to po prostu kolejne CD-Ry lepsze bądź gorsze.
Bardzo dobrą płytą jest PHILIPS Audio, ale już TDK Audio to strata kasy

Jeśli jest ktoś sceptycznie nastawiony to polecam test.
Porównanie płyty Verbatim AZO (takie srebrne) i płyty TDK (nie wersji audio).
Między tymi płytami słychać ogromną różnicę w brzmieniu.

Wiem że mój problem jest co najmniej dziwny, sam nie rozumiem do końca czemu tak się dzieje i słyszę różnice brzmienia.
Ten problem już od kilku miesięcy nie pozwala mi czerpać całkowitej przyjemności ze słuchania muzyki :/
Próbowałem juz sobie tłumaczyć że przesadzam, że przecież to nie możliwe, że sobie coś wbijam do głowy, ale to nie pomogło.
Temat taktuję jak najbardziej poważnie i mam nadzieję że znajdzie się ktoś kto przynajmniej pomoże mi znaleźć odpowiedź na pytanie czemu zmienia się brzmienie ?

W załączniku przesyłam okrojony test bo plik był za gruby icon_wink.gif

TEST_PLYT.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomogę jeśli chodzi o główny problem, ale chciałbym dorzucić od siebie coś na temat nagrywania. W jedynym z czasopism audio jakiś czas temu był artykuł o tworzeniu akuratnej kopii płyty na CD-R. Pisali, że należy nagrywać z maksymalną prędkością, zapis to nie odczyt, nie ma błędów i przekłamywania w zapisywaniu, ale podobno może dojść do zjawiska "przepalenia" nośnika ze względu na wysoką skuteczność nowoczesnych laserów. Ile w tym prawdy nie wiem, nie jestem jakoś bardzo wtajemniczony, ale może komuś się to przyda icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne kopie jakie robie, to czasem do samochodu i nigdy nie wpadlem na pomysl zeby to przetestowac, moze cos sprobuje w wolnej chwili, dobrze wiedziec,ktore plyty spisuja sie dobrze do nagrywania. Tak przy okazji taka ciekawostka troche odswiezony motyw CD pod nazwa Blu-spec CD2, mniej wiecej to samo tylko inaczej icon_mrgreen.gif -> http://www.monoandstereo.com/2012/09/sony-...io-cd.html#more
Na poczatek Sony spalilo niestety temat bo udostepnili sample do porownania i glowna roznica byla taka, ze na nowym materiale material byl tak skompresowany ze ubylo 5dB dynamiki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pacio94 ja akurat mam same złe doświadczenia z nagrywaniem płyt na max prędkości.
Prawdą jest że za mała prędkość też może powodować błędy, jednak ja nigdy błędów na min prędkości nie słyszałem, a na max zdarzały się nawet trzaski.
Aktualnie mam 2 nagrywarki, jedna ma min 8x a druga 16x, więc wydaje mi się że producenci też z głową dobierają min prędkość nagrywania żeby nie dochodziło do przepałów, ale potwierdzić dowodami tego nie mogę icon_wink.gif
drugimarcin ja wcześniej też nie wiedziałem że taki problem istnieje.
Pojawił się on u mnie w październiku kiedy nagrałem na szybko składankę do testów.
Po włączeniu płyty myślałem że podłączyłem woofer w przeciw fazie.
Pierwszy pomysł to oczywiście rozbierać i szukać, więc tak zrobiłem i po pewnym czasie jak mi się już pomysły skończyły, postanowiłem nagrać to samo na innej płycie z min prędkością i problem zniknął icon_smile.gif
Wtedy już wiedziałem że prędkość nagrywania ma duże znaczenie i to nie chodzi tylko o oczywiste trzaski, ale też o dynamikę i brzmienie.
I tak po okruszkach doszedłem do opisywanego przeze mnie problemu.

Ciekawy pomysł z tym Blu-spec CD2. Ciekawe kiedy wejdzie to na rynek.
Szkoda tylko że tak kombinują, a nie wdrożą konkretnie SACD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...