Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Gucio1916

Kable kabelki-do wzmacniacza Grundig FineArts V3.

85 postów w tym temacie
Witam szanowne grono:-)
Dzięki Wam zakupiłem wzmacniacz Grundig FineArts V3.
Aktualnie podpięte są kolumny Warfedale Diamond 9.4.
Kolumny będę zmieniał, ale teraz chciałbym zmienić kabelki.
Moje okablowanie jest dramatyczne:-):
- interkonekt to Sommer Cable Spirit
- głośnikowe to jakiś noname z Saturna na metry:-(

Czy poniższy wybór może być? (cena bardzo budżetowa):
- kable głośnikowe Real Cale 400 albo Alphard da Vinci 2,5 albo Audionova Moonwalk
- interkonekt Nameless
Z góry dziękuję za podpowiedzi:-)
O kolumny jeszcze Was pomęcze jak sprzedam obecne.

To sprzedaj kolumny i pomęcz nas o dobór innych. A kabelki na razie sobie daruj, ponieważ nie wiesz jak Ci zabrzmi przyszły system.
Nowe kabelki niekoniecznie muszą pasować do przyszłego zestawienia. Kable dobiera się na końcu, to ostatni szlif albo lekka korekta brzmienia.

Jeśli tak mówisz f1angel to tak jest, w takim razie wystawie kolumny na sprzedaż.
Mam jeszcze pytanie może z innej beczki, kiedyś słuchałem takiego zestawienia:
Denon PMA1500R + kolumny B&W P5.
Czy mój Grundig V3 + jakieś kolumny podłogowe (do 1500 zł) są w stanie zagrać:
a)gorzej
b)podobnie
c)lepiej
Muzyka to tak jak pisałem wcześniej:
- Phil Woods
- Gianluigi Trovesi
- Oles&Oles
- Stephane Grappely
- Eva Cassidy
oraz muzyka typu Plagiat199, LejMiPół poprzez aktualne hity imprezowe.

Ma szansę zagrać co najmniej tak dobrze a jak się znajdzie odpowiednie kolumny, to nawet dużo lepiej.
Denon 1500AE, to dość średni wzmacniacz a kolumny B&W P5 mają dziwaczne niespójne brzmienie.
Oczywiście to co dla mnie zagra lepiej w Twoim odczuciu nie musi.
Zastanawiam się tylko jak można pogodzić słuchanie takiej muzyki jak Oleś & Oleś czy Grapelli z tym z ostatniej linijki.
Nie psuj sobie gustu takim czymś. Ale oczywiście Twoja sprawa czego słuchasz.

Ta ostatnia linijka to taki przerywnik w zły dzień.
Moja ładniejsza połowa słucha Whitney Houston, Michael Jackson, Bon Jovi i reagge:-)
i do tego byśmy szukali kolumn:-)

Podbijam temat.
Niestety na dzień dzisiejszy nie będę wymieniał kolumn.
W związku z powyższym proszę o radę co do kabelków.
Dziękuje:)

Jesteś już jakiś czas na forum i powinieneś wiedzieć, że aby uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź trzeba podać jak najwięcej danych. Bo na podstawie tego co napisałeś, to jakie kabelki można ci polecić?
http://sklep.fusic.pl/wireworld-platinum-e...any-dealer.html
To oczywiście żart, ale i ja mógłbym Twój wpis odczytać jako żart, czyli niepoważne potraktowanie forumowiczów. Ogólnie:
Jaki Twój wpis - taka moja odpowiedź.
I to chyba również znajdzie się obok wierszyka w mojej "stopce" icon_biggrin.gif
Rzecz jasna jest to także a raczej przede wszystkim przesłanie dla innych.
Wspomnę jeszcze o Redakcji (totalnie olewającej forum icon_evil.gif ), która miała sformułować (przy naszej pomocy) i przypiąć temat o tym co powinno się napisać w poście, by dostać satysfakcjonującą odpowiedź.
Może napiszę coś w tym temacie i liczę na poparcie stałych (choć nie tylko) forumowiczów.

Ale do rzeczy.
1. Napisz jak Ci gra obecny zestaw. Czego brakuje w dźwięku, co chciałbyś skorygować (bo w przypadku kabli o tym mowa, choć na podstawie odsłuchów systemu kolegi Brodacza11, może być to spora zmiana *) w brzmieniu swojego zestawu?
2. Podaj sumę jaką możesz przeznaczyć na kable głośnikowe.
3. Czy mogą być używane (polecam)?
4. Jakiej mają być długości (2x2m czy 2x5m), czy będą zdublowane (4x?m), albo od razu wersja bi-wiring do podwójnego podłączenia?
5. interkonekty masz nadal Sommer czy kupiłeś Namelessa?

* Byłem dwa tygodnie temu na odsłuchach u kolegi forumowego Brodacza11. Salon średnio zaadaptowany akustycznie (w naturalny sposób) o powierzchni ok. 35m2 (o ile dobrze pamiętam), otwarty na korytarz i klatkę schodową (wewnątrz domu jednorodzinnego). Zestaw to: kolumny Dali 505, wzmacniacz Rotel RA 05, odtwarzacz DVD Panasonic, kable zwykłe, tanie ze sklepu elektrycznego) grało dość średnio, choć ogólnie poprawnie, bez przerysowań.
W cenie za jaką to kupił było i tak nieźle. Ale scena spłaszczona przód - tył i na boku za bardzo nie chciała się rozchodzić. Dźwięki trzymały się kolumn. Słychać było, że to one je produkują. Po wrzuceniu nagrań audiofilskich, było lepiej, pełniej, przestrzenniej, ale nadal żadnej rewelacji.
Nie myślałem jednak, że to słaby sprzęt, czy źle grający. Po prostu w tej kategorii jakościowej (cenowej) sprawował się całkiem nie najgorzej.
Przywiozłem ze sobą kable głośnikowe Alphard Da Vinci 4mm2 (wygrzane na moim systemie przez ponad tydzień). Po podłączeniu wszystko ożyło. Zrobiło się bardziej szczegółowo i przez to jaśniej (choć chyba bardziej odpowiednie sformułowanie to: rozdzielczo), ale nie ostrzej.
Po prostu wreszcie można było usłyszeć co jest nagrane na płytach. Krzysiek stwierdził, ze jest słabsza dynamika. Ja nic takiego nie zauważyłem. I myślę, że chodzi tu raczej o przesunięcie środka ciężkości w górę skali. Wcześniej jak było mało wysokich i były one zmatowione, niskie tony mogły robić wrażenie potężniejszych.
Ale bezwzględnie z nowymi kablami było lepiej. Scena nabrała wielowarstwowości w głąb a także dużo chętniej wychodziła poza kolumny na lewo i prawo od nich. Dźwięki dużo lepiej się odrywały od kolumn. Wysokie tony się oczyściły, stały dźwięczniejsze. Było więcej mikrowybrzmień i pojawiły się wręcz nowe dźwięki. Było dużo pełniej, przestrzenniej, nie tak płasko.
Po podłączeniu zamiast zwykłego interkonektu mojego (pierwszy audiofilski - trzymam go z sentymentu) Monstera Interlink 400, poszło jeszcze o krok do przodu, plus większe, mocniejsze niskie tony (ale to dlatego, że Monstery takie na ogół mają, nieco pogrubione, napompowane). Zostawiłem mu kable do przesłuchania, porównania. Myśli o kupieniu drugiego odtwarzacza DVD (ten odda żonie do oglądania filmów) do odsłuchu płyt. Stwierdziłem, że niech najpierw posłucha nawet jakiegoś taniego odtwarzacza CD, powinno być lepiej. Może pożyczę mu kiedyś swojego Marantza (kupiłem niedawno CD 52mkII SE do drugiego systemu) a mój kumpel Kenwooda DP 1510.
Na koniec włączyliśmy płytę Chucka Mangione "Children On Sanchez". Naprawdę pięknie zagrało, mocno, dynamicznie (tu już nie narzekał na dynamikę). Wokal oderwał się od tła a wysokie ładnie dźwięczały. Ktoś kiedyś pisał, że Dali 505 mają stłumioną górę.
A tu nie życzyłbym sobie więcej wysokich tonów. Tak więc dużo zależy od konfiguracji i uzupełnienia tego odpowiednim okablowaniem.

Opieprz przyjmuje! Myślałem, że we wcześniejszych postach wyjaśniłem. Mea culpa. Obiecuję poprawę.
Przepraszam bardzo!
Ale do rzeczy.
Cytat

1.Napisz jak Ci gra obecny zestaw. Czego brakuje w dźwięku, co chciałbyś skorygować (bo w przypadku kabli o tym mowa, choć na podstawie odsłuchów systemu kolegi Brodacza11, może być to spora zmiana *) w brzmieniu swojego zestawu?

W muzyce jazzowej, balladach jest jak jest:) jak na moje bardzo początkowe ucho, gra to całkiem detalicznie, wokale przyjemne, góra nie męczy, niskie tony mogłybyć lepsze. (dopiero po włączeniu loudness słychać jakiś bas) Dzwięk po zmianie na V3 oderwał się trochę od kolumn.
Jeśli to możliwe, to chciałbym aby mój zestaw zagrał bardziej dynamicznie i powiększył niskie tony, tak abym nie musiał używać funkcji loudness. Jeśli polepszy jeszcze coś więcej np. scenę to będzie cud, miód i orzeszki:) Napewno nie chiałbym aby np góra była męcząca np. trąbka;)
Cytat

2.Podaj sumę jaką możesz przeznaczyć na kable głośnikowe.

Chciałbym narazie jak najmniej:) Dlatego też pytałem o Namelessa i Da Vinci
Cytat

3.Czy mogą być używane (polecam)?

Jak najbardziej skłaniam się w stronę używanych.
Pierwszy swój zestaw kupiłem jako nowy i już wiem, że tego błędu więcej nie popełnie - chyba że będzie mnie staćicon_smile.gif
Cytat

4.Jakiej mają być długości (2x2m czy 2x5m), czy będą zdublowane (4x?m), albo od razu wersja bi-wiring do podwójnego podłączenia?

2x2
Cytat

5.interkonekty masz nadal Sommer czy kupiłeś Namelessa?

Zestaw cały czas ten sam:
Grundig V3 + Wharfedale 9.4 + Sommer Cable Spirit XXL + kabel głośnikowy 1,5 mm

No może częściowo niesłusznie Cię objechałem. Ale naprawdę trudno pamiętać, że zakładałeś także inny wątek. I szukać, czy przypadkiem już nie pisałeś o czymś? Mam nadzieję, że Cię nie uraziłem? A teraz szczegółowo odpowiedziałeś. Tak trzymaj icon_biggrin.gif
Co do brzmienia, które zamierzasz uzyskać, to nie wiem czy sama konfiguracja sprzętu na to pozwoli.
Wzmacniacz masz dobry, ale kolumny niestety nie są jakieś wybitne. Być może kabelkami coś się da poprawić, ale będą to zmiany raczej kosmetyczne. Sommer Cable są dość jasne, klarowne, dynamiczne więc Alphardy jaśniejszej góry nie zapewnią choć może bardziej rozdzielczą ale też mogą nieco schować wysokie tony (bardzo delikatnie). Jedne ani drugie kable nie wzmacniają niskich tonów. Alphardy są bardziej wyrównane, naturalnie grające, więc do uwydatniania za bardzo się nie nadają. One mogą podkreślić zalety dobrze skonfigurowanego systemu. Za takie kable głośnikowe o jakich myślisz, trzeba by zapłacić jednak sporo. Nawet za używane.
Interkonekty? Nameless ładnie pokaże Ci górę i przestrzeń. Może nie spowolni dynamiki tak jak zwykłe tanie kabelki, ale znów niskich tonów raczej nie przybędzie. Może taki Monster Interlink jak pisałem coś by poprawił.
Jednak największych zmian oprócz wymiany kolumn upatrywałbym w dobrej akustyce pokoju a szczególnie odpowiednim ustawieniu kolumn.
Wiadomo jednak, że mocniejsze niskie można uzyskać stawiając kolumny bliżej ścian czy naroży pokoju, ale psuje się w ten sposób stereofonię, odczuwanie wrażeń przestrzennych. Coś za coś.
Możesz pokombinować z innym ustawieniem kolumn. Może w tym miejscu niskie tony się wygaszają i wcale nie trzeba ustawiać je bliżej ścian, ale paradoksalnie dalej? Pokombinuj, nawet tak aby się przekonać ( np. kilkadziesiąt centymetrów albo nawet ponad metr od ścian).

f1agnel objechałeś mnie słusznie i na tym kończymy temat:)
Zasmuciłeś mnie swoją odpowiedzią. Myślałem, że jednak są jakieś tanie kabelki, które poprawiają niskie tony, nie psując reszty:)
Na dzień dzisiejszy kolumny stoją blisko ścian, bo tak sobie wykombinowałem, że tak będzie lepiej z racji przedniego bas reflex'u.

Z drugiej strony szkoda mi "oddawać" kolumny za 400-500 zł za paręicon_sad.gif
Wiem, też że wydając 3 x tyle uzyskam trochę lepszy dzwięk...

No cóż, to już Ty musisz się zastanowić co chcesz i możesz zrobić. Ale z kolumnami jednak "pojeździłbym" po pokoju o ile tego nie robiłeś.
Efekty mogą być nieraz zaskakujące. Naprawdę spróbuj.
Co do kabelków, to jak Ci pisałem chyba Monster Cable trochę by poprawiły. Interkonekty z serii Interlink (od 400 w górę).
Głośnikowe Supra Classic 4.0 czy QED Silver Anniversary gdybyś znalazł naprawdę w dobrej cenie. Mają dobrą górę, dynamikę i mocne niskie tony.

Pojeździłem i nic to nie dało.
Zmiany są następujące:
- Kolumny sprzedałem,
- wymieniłem kabel głośnikowy na Oehlbach 2x1,5 mm.

Teraz chciałbym zakupić kolumny podłogowe, dynamiczne, z dobrym dołem (tak, żeby funkcja loudness była niepotrzebna), ciepłe, detaliczne, góra nie męcząca (tak, żeby trąbka nie wyrzuciła żony z domu:))
Chciałbym, aby dzwięk miał przestrzeń i moc.
Na kolumny chciałbym wydać do 1300 zł + interkonekt do 100 + kable głośnikowe do 100.
Z góry dzięki za pomoc.

Cześć,

Jestem jeszcze "młodziak" w temacie i jakoś tak dziwnie się czuję, radząc komuś w zakresie, który dopiero co poznaję.
Ale jeśli chodzi o kolumny, które spełnią Twoje oczekiwania, to proponuję te : http://allegro.pl/t-a-criterion-tmr-100-ko...3165246678.html
Mam słabszą wersję TMR 60. Grają pięknie, miękko, pastelowo, schodzą super nisko i są dynamiczne.

Powodzenia,
Jacek

Dzięki za podpowiedź.
Jednak te T+A to podstawki, a ja potrzebuję podłogówek:)

Jeśli chcesz by dobrze grało, traktuj słowa f1angela jak dogmat. Nie spieraj się. To dobra rada, wierz mi.
Pogadaj z tym sprzedawcą z Wrocławia na temat tych TMR 100. Z tego co mi mówił, to wymieniane były zawieszenia na piankowe, brak jest maskownic i coś tam jeszcze. Jest zupełnie beznadziejny, jeśli chodzi o wysyłkę. Za spakowanie na paletę, zaśpiewał mi 150 pln + oczywiście koszt przesyłki kolejne 150 pln!
Ale jeśli jesteś zdecydowany mieć dobre kolumny, to z zamkniętymi oczami je bierz ( po sprawdzeniu detali ze sprzedawcą). Te TMR muszą grac obłędnie. Skoro moje TMR 60 powalają dźwiękiem nawet moją żonę, która słuch ma na poziomie żółwia, to coś znaczy.

A jeśli kasy starczy to bierz te http://allegro.pl/t-a-criterion-tmr-160-la...3174172391.html

Jacek

I też tak traktuje f1angel.
To co powie/napisze jest święte:)
TMR-160 - nie mój budżet.
Zastanawiam się, które (TMR czy Pilot'y) spełnią większość moich pragnień.
Co do wysyłki to faktycznie gość niezle się ceni.
Cena+wysyłka już przekracza budżet, a gdzie interkonekt i kabelki głośnikowe:(

Pociśnij go trochę. Za spakowanie nie powinien pobrać więcej jak 60,00 - 100,00 pln, kurier, jesli załatwisz to sam, weźmie około 100,00 pln.
Pilotów nie znam, więc nie będę się wypowiadał. Skąd jesteś? Może do Wa-wy masz blisko, to wpadnij, posłuchaj moich i pomyslisz. Ja juz wim jedno - TMR to klasa sama dla siebie. Jesli te z Wrocka są ok, ale nie mnie to oceniać, to ciśnij go. Dwa tygodnie temu były jeszcze za 1500,00 pln - "Kup teraz". Obecnie zszedł juz 100,00.

Jacek

A mógłbym prosić autora wątku o opisanie jakości dżwięku z tych kolumn?icon_smile.gif Jak się sprawdzają w rocku, muzyce klasycznej i popie?

Panowie Jacek_ch i Gucio1916, proszę nie piszcie o mnie takich rzeczy, bo mi głupio.
I pamiętajcie, że wzmacniacze jakie macie, choć dobre, to do takich kolumn są absolutnym minimum.
Dopiero zaaplikowanie im lepszego, ale niestety dużo droższego wzmacniacza pokaże jak takie kolumny potrafią zagrać.
A potrafią, oj potrafią icon_biggrin.gif
TMR 160 potrzebują jeszcze lepszego wzmacniacza i naprawdę dużego pomieszczenia. Nawet gdyby Cię było stać na nie, to i tak nie zagrałyby dobrze w tych warunkach.
Nieraz lepiej kupić tańsze/mniejsze kolumny i dobry/mocny wzmacniacz, który "wyciśnie" z nich wszystko co najlepsze.

Na temat Infinity najlepiej niech się wypowie Zukzukzuk. Nie będę nikomu wchodził w kompetencje icon_biggrin.gif
Co do Kolumn DIY, to nie wiadomo czy dobrze zestrojone ani czy dobrze graja. Bez odsłuchu ani rusz. Poza tym będą bardzo trudno odsprzedawalne. Raczej odradzam.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0