Skocz do zawartości

Aby słuchać z szacunkiem.


dominik g

Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich audiofili,

Pewnie nie raz mieliście do czynienia z amatorami, którzy zwracali się o pomoc w mądrym wydaniu pieniędzy na odpowiednie urządzenia. Zatem jeśli ktoś z Was ma już kompletnie dosyć takich wątków, z góry uprzedzam, że to niestety kolejny. Jednak raczej oczekuję porady, niż wskazania konkretnych produktów,... a że żywo interesuję się muzyką i zbiera mi się coraz więcej płyt, których odsłuchuję na skromnej miniwieżyczce, na której niestety brzmią bardzo, bardzo ubogo, coraz bardziej skłaniam się do zakupu czegoś co pozwoli ich odsłuchać z trochę większym szacunkiem. Niestety nie mogę sobie pozwolić na wybranie się do salonu i wydanie kilku tysięcy złotych – jak należałoby zapewne postąpić, by miało to wszystko sens, stąd też piszę tutaj ze skromną nadzieją na sugestie dużo bardziej doświadczonych ode mnie w tym temacie osób.

Interesuję się różnoraką muzyką, najwięcej słucham muzyki dawnej, klasycznej, ale też nieco współczesnej muzyki "poważnej". World Music - tutaj zupełnie nie znam granic. Mam także wiele płyt z muzyką źródeł, płyt folkowych, czy inspirowanych folkiem. Trochę płyt jazzowych, nieco myzyki popularnej (od soul/funk lat 70-tych po współczesne). Trudno jest tak jakoś w zwięzły sposób to określić, chcę raczej zwrócić uwagę, że są to różne brzmienia.

Mam nieduże mieszkanie, pokój ma ok. 18m2, więc nie potrzebuję wielkich kolumn, wolałbym raczej coś skromniejszego. Nie dostosuję też pokoju pod kątem idealnych warunków odsłuchowych, głównie to przestrzeń do mieszkania, w drugiej, czy trzeciej kolejności do słuchania muzyki i tego napewno nie zmienię, choć wiem, że ma to znaczenie. Wolałbym więc kolumny głośnikowe, które można dosyć swobodnie rozstawić, bez jakichś koszmarnych skutków ubocznych (np. dudnienia, czy innych niechcianych efektów). Odnośnie elektroniki, dużo słucham radiowej dwójki, więc rozglądałem się także za amplitunerami, ale nie wiem czy to dobry wybór.. Czy warto kupować z drugiej ręki? Wszystko się zużywa, jednak sporo urządzeń audio ma za sobą lata i nadal cieszy ucho..

Jeśli ktoś zechce i doczyta do tego momentu nie znudziwszy się kompletnie, bardzo proszę o parę słów własnego zdania. Nie potrafię określić budżetu, jakim dysponuję, biorę pod uwagę ewentualny zakup na raty, allegro itp. Wiem, że dobrze i tanio - to niemożliwe, ale przyzwoicie i rozsądnie - tego bym oczekiwał, aby wreszcie móc cieszyć się nagraniami, które posiadam i transmisjami radiowymi, które jeszcze przede mną (o ile dożyję icon_wink.gif...

Pozdrawiam serdecznie,
dominik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz coś naprawdę dobrego.. to kup ode mnie moje PILOTY : )
Tak się zafascynowałem tą marką, że ściągnąłem z niemiec model z najwyższej serii, dwóch par mi nie potrzeba.
Jak mieszkasz w lubelskim to zapraszam na odsłuch.
I bez cienia wątpliwości powiem, że w kwocie do 1000zł a nawet wyżej nic lepszego z używanych konstrukcji nie znajdziesz ( Piszę tu o podłogówkach ). A dużo zestawów w tym budżecie przerobiłem. Chyba, że ktoś będzie miał coś fajniejszego do pokazania to chętnie zobaczę icon_smile.gif
Tutaj więcej o nich : http://tablica.pl/oferta/kolumny-pilot-na-...cm-ID2D2Gr.html
Więcej szczegółów na pw.

PS : Nie wiedziałem, że niemieckie marki mają aż tak duży potencjał, wpiszcie sobie na niemieckim ebay'u takie firmy jak t+a, pilot,i.q czy a.r.e.s , a później na allegro. Nasze handlarzyny sprowadzają tylko tanie mięso, a wyższa reszta zostaje za zachodnią granicą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rekomendację, ale tak jak pisałem szukam raczej mniejszych kolumn.. nie skreślam zupełnie podłogówek, ale w pierwszej kolejności wziałbym pod uwagę coś mniejszego. Polecasz mi kolumny używane, więc rozumiem, że masz pozytywne zdanie o nabyciu kolumn z drugiej ręki? Trochę mnie to interesuje, bo jednak można kupić coś taniej, ale także podoba mi się idea "second hand". Chciałbym jednak wiedzieć na co należy szczególnie zwracać uwagę przy używanych kolumnach. Z pewnością chciałbym kolumny po mniejszych przejściach niż Twoje... nie zrozum mnie źle, głośniki wyglądają nienagannie, ale obudowa trochę jednak mnie odstrasza. Moi rodzice mają stare, skromne jamo po mnie jeszcze z czasów szkolnych i wciąż wyglądają nienagannie, choć głównie służą jako (niestety) podstawki pod kwiaty.

Piszesz także o wzmacniaczu NAD - czytałem trochę na ten temat (a także o Cambridge Audio), że mają ciepły dźwięk - myślę, że taka charakterystyka bardzo by mi się podobała. I mam wrażenie, że płyty z muzyką jaką posiadam brzmiały by na czymś "cieplejszym" odpowiednio. Czy masz jakieś doświadczenie z tymi markami - czy mają jakieś słabe punkty w swojej konstrukcji, na które należy zwrócić uwagę przy używanych egzemplarzach?

Mieszkam w małopolsce. Ale baaardzo lubię Lublin. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Celdur za polecenie Indiana Line Tesi 560. Spróbuję się za nimi rozejrzeć. Jednak tkwiąc przy swoim zapytam, czy z podstawkowych kolumn z oferty Indiana Line warto na któryś szczególnie zwrócić uwagę? Może ktoś wie jak się sprawdzają Indiana Line + NAD, lub Cambridge Audio? Bardzo podobają mi się opinie o produktach tych producentów..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, oczywiście. Miałem poprawiać te obicia na rogach ale jak zwykle nie starcza czasu : )
Używane kolumny będą zawsze lepszym rozwiązaniem niż nowe. Dam Ci przykład. Miałem niedawno podłogówki Monitor Audio MA 202, sprzedałem je za trochę ponad 400zł. W porównaniu z nowymi BR5, których cena, nawet używanych jest sporo wyższa.. nie było co porównywać, oczywiście na korzyść 202.
Jak boisz się allegro - kupuj od forumowiczów. Często sprzedaje różne rzeczy użytkownikom znanych for i nie wyobrażam sobie wcisnąć komuś coś z czego wiem, że nie będzie zadowolony lub czegoś niesprawnego. W końcu na forum tworze jakiś obraz siebie, który inni widzą.
Dużo osób ogłasza się na audiostereo w odpowiedniej rubryce tam też można poszukać.
Z portali aukcyjnych również bym nie rezygnował. Dosyć łatwo odróżnić typowego handlarzyne sprzętem wystawkowym od powiedzmy normalnego pasjonata sprzętu.
Zakreśl może orientacyjne kryteria cenowe w jakich możemy się obracać, będzie zdecydowanie łatwiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana Line bardzo fajne, jeśli miałbym kupować nowe. Ciekawe są też Pylon Audio (model w zależności od budżetu).
Ale oczywiście ja również wolę używane kolumny. Wiadomo, że najlepiej gdyby były w super stanie, ale nie zawsze tak jest.
Nieraz da się takie mankamenty dość łatwo zatuszować.
Ogólnie podpisuję się pod tym co pisze Excalibue.
Ja mam używane kolumny i w niektórych miejscach obudowa nie jest w najlepszym stanie. Ale dla mnie najważniejszy jest dźwięk, dobre brzmienie. Za porównywalne pieniądze mógłbym mieć np. nowe, piękne, błyszczące Monitor Audio z serii PL. Cóż z tego jak po pół godziny musiałbym wyłączyć sprzęt z powodu bólu uszu icon_lol.gif
A co do stawiania kwiatków na kolumnach, to bardzo zły zwyczaj. To nie są kwietniki i łatwo je zalać, zniszczyć fornir.
Skoro masz dostęp do kolumn Jamo rodziców (jaki model, z czym grają), to może opiszesz jak grają, co Ci w tym odpowiada a co nie?
O ile dobrze zrozumiałem preferujesz ocieplone brzmienie i brak dudnienia niskich tonów. Co jeszcze?
Dudnienie nie jest na ogół winą kolumn (choć za ich pośrednictwem), ale złej ich konstrukcji (rzadko, lecz się zdarza - szczególnie tych najtańszych) albo nieodpowiedniego dobrania do wielkości pomieszczenia. Czy wręcz pomieszczenia. Są takie, gdzie mało co zagra dobrze.
Chodzi o proporcje takiego pokoju. w niektórych przypadkach pomagają ustroje akustyczne lub tylko przemyślane umeblowanie.
Piszesz, że wolisz kolumny podstawkowe. Ale musisz doliczyć od razu koszt dobrych standów (podstawek), które powinny być stabilne i masywne.
Takich czy innych kolumn nie można upchnąć między meblami albo zbyt blisko ścian, bo nie zagrają dobrze. A na pewno nie w pełni swoich możliwości.
Jeśli słuchasz radia, to lepiej dokupić tuner. Niezły można kupić już za grosze. A lepszą jakość dźwięku da Ci na ogół wzmacniacz stereo.
Chyba, że jesteś leniuszkiem i musisz sterować tunerem z pilota. Choć czasem można kupić tani tuner z pilotem. Albo kupić wzmacniacz ze zdalnym sterowaniem i później polować na tuner tej samej firmy albo nawet z tej samej serii.
Czyli chcesz kupić tuner, wzmacniacz (amplituner) i kolumny? A innego źródła dźwięku niż tuner nie będziesz używał?
Oczywiście dobrze by było abyś podał orientacyjnie w jakim budżecie to wszystko?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Generalnie nie mam nic, żadnej elektroniki i żadnych kolumn, które można by uzupełniać o inne elementy. A wiem, że chcę i potrzebuję zakupić coś co pozwoli mi słuchać przyzwoicie radia i płyt które mam - jedno i drugie równie ważne. Myślę, że jestem w stanie wydać maksymalnie 3000zł i jeśli uda się mniej - tym lepiej. Rozważam także używane rzeczy, bo zdaję sobie sprawę, że na wszystko nowe funduszy nie starczy. Generalnie nie mam jakichś wymagań co do wygód - pilot by się przydał ale jak go nie będzie nie ma tragedii. Pisałem o podstawkowych kolumnach, bo nie chcę nic wielkiego, tzn. podłogówki bardzo mi się podobają, wiem, że mogą grać lepiej, ale cóż - mam mały pokój, który ma wiele funkcji i jak pisałem to głównie przestrzeń do mieszkania - nie będzie to napewno sala odsłuchowa - podstawki jeśli się pojawią, to pewnie nie od razu - zapewne dokupię je w przyszłości, zdaję sobie sprawę, że to konieczne. Ilość elektroniki także wolałbym oszczędną - stąd rozważam kwestię amplitunera. Potrzebuję przyzwoity dźwięk, nie musi to być coś co zadowoli wytrawnego audiofila.

Rozglądałem się za kolumnami Indiana Line 260 - mają dobre opinie, bardzo mi się podobają i chętnie usłyszałbym opinie ich posiadaczy tutaj. Do wzmocnienia myślę nad amplitunerem Cambridge Audio i CD też tej firmy. Nowe elementy raczej odpadają. Indiana Line to ok. 1300, 1500 to amplituner Topaz, 900 cd... to jednak za dużo. Rozglądałem się na allegro, amplituner z serii Azur + CD można znaleźć za ok. 1200 + nowe Indiana Line - to mniej więcej odpowiednia cena - starczy na kable (ok. 500zł) - jakie - nie mam pojęcia. Ale pomysł tego zestawienia to mój wybór - może uda mi się gdzieś takiego zestawienia posłuchać (może kraków? ktoś wie?) - chętnie usłyszałbym opinie na ten temat i ewentualne alternatywy bardziej doświadczonych w tej materii. Może ktoś ma podobny zestaw do sprzedania?

Kiedyś zetknąłem się także z NAD 715, CA One.... wiem że to trochę mogą być półśrodki, ale ciekawa alternatywa, używane można znaleźć dość tanio.. choć skłaniam się bardziej ku powyższej opcji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co kilka uwag.
Kolumny podłogowe i monitory ustawione na standach zajmą w pionie i poziomie dokładnie tyle samo miejsca. A podłogówki nie muszą być duże. Zastanów się. Chyba, że zamierzasz kolumny podstawkowe wtłoczyć gdzieś w regał albo postawić na biurku lub co gorsza na szafie. Wtedy doradzanie co by dobrze zagrało mija się z celem.
Wówczas po prostu trzeba kupić ładne kolumny i pamiętać by miały otwór b-r z przodu obudowy albo nie miały go w ogóle (obudowa zamknięta).
Kolumny w tym przedziale cenowym najwięcej (poza akustyką) wnoszą do brzmienia i je kupiłbym jak najlepsze. Czyli raczej nie nowe ale używane. A kolumny podłogowe wcale nie muszą być lepsze od monitorów. Na ogół podłogówki mogą zagrać potężniej, niżej zejść z basem, ale w kreowaniu stereofonii i precyzji lokalizacji najczęściej przegrywają z podstawkowymi.
Indiana Line Tesi, Pylon Audio, Mission z serii M to dobre kolumny ale można dużo lepiej.
Jeśli lubisz pełne ocieplone brzmienie, to Cambridge Audio (zwane gdzieniegdzie jazgotnikami icon_wink.gif ) nie są dobrym wyborem.
Już bardziej rozglądałbym się za NADem, a lepiej za produktami Musical Fidelity, Advanced Acoustics, Xindak. Oczywiście używanymi.
Pytałem o źródło poza tunerem, ale nie odpowiedziałeś. Masz jakiś odtwarzacz CD, czy coś w tym stylu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trzeba zacząć od kolumn a dopiero później cała reszta.
A to najciekawsze jakie teraz znalazłem: Spendor S1 http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/13/126980.php
Świetnie grające i nieduże podłogówki Ruark Templar http://allegro.pl/kolumny-podlogowe-ruark-...3173420717.html
Trochę droższe ProAc Tablette 50 http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/13/127157.php
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedek, nie zamierzam wtłaczać kolumien w regał, ani na szafę. Gdyby się trafiły kolumny podstawkowe bez podstawek to najprawdopodobniej z konieczności chwilowo wylądują na biurku, na jak długo, zależy ile wydam na resztę - i czy zostanie na podstawki. F1angel, dzięki raz jeszcze za przesłane linki. Spendor zostały chyba sprzedane (nie dostałem odpowiedzi, ogłoszenie usunięte), ProAc są jednak zbyt drogie zwłaszcza, że podstawki musiałbym dokupić. Przyznaję jednak, że kuszą mnie Ruarki.. cóż, zobaczymy...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że Ruarki nie byłyby złym rozwiązaniem. Ale też spokojnie zmieścisz się w budżecie kupując PraAci. Do tego naprawdę dobrze grający i tak jak lubisz wzmacniacz CR Developments 324
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/14/127639.php
A odtwarzacz CD i tuner można na razie kupić za to co zostanie. Za jakiś czas możesz sprzedać i kupić lepsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Minął jakiś czas odkąd zgłosiłem się po poradę. Niestety trochę się u mnie pokomplikowało i przez jakiś czas nie było mowy o kupnie czegokolwiek. Ale w międzyczasie śledziłem posty na forum i sporo czytałem. Dzięki wielkie za pomoc jaką daje forum i Waszą chęć dzielenia się wiedzą.

F1angel, zasiałeś we mnie zainteresowanie kolumnami z UK. Od jakiegoś czasu śledzę niemal codziennie ogłoszenia, które pojawiają się w necie. W tej chwili znalazłem kolumny, które mnie zainteresowały i poważnie się nad nimi zastanawiam, to Ruark Swordsman II. Jestem ciekaw co o nich sądzisz/sądzicie, ale też ciekawi mnie jakiego typu wzmacniacz wypadałoby do nich znaleźć. Musical fidelity E10 - to mój wymarzony wzmacniacz, ale nie wiem czy odpowiedni do tych Ruarków, no i trudno znaleźć go w przystępnej dla mnie cenie. Zwykle oscyluje w granicach 900-1000zł. To dla mnie nieco zbyt duży wydatek. Rozglądam się też za jakimś starszym NADem, ale wciąż gubię się w tych udanych i mniej udanych modelach. Z góry dzięki wielkie za wszelkie odpowiedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o NAD-a, to ja pół roku mam NAD 3020. Kupiłem na Allegro, bo chciałem posłuchać jak gra legenda. A był w bardzo ładnym stanie. I to co on potrafi, to miód dla uszu. Gra ciepło, miekko niemal lampowo. I basu też mi nie brakuje. Jest to taka szara myszka (jesli chodzi owygląd) w moim zestawie. Gra to z kolumnami Tannoy Mercury V4.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...