Skocz do zawartości

czy tu jest sens ?


akki

Recommended Posts

Witam
Od dłuższego czasu marze o jakimś stereo, amplituner + kolumny. Niestety mam trochę nietypowe rozplanowanie przestrzeni, obrazuję to na załączonym zdjęciu. Mam pytanie czy w tym stanie rzeczy jest sens iwestować w jakiś system ? Ewentualnie jaki ? Budżet łączny 3000,00.
Czy ewentualnie dać sobie spokój, kupić jakiś soundbar np. jbl sb 400, harman kardon sb 30, na których co kolwiek będzie słychać, odtwarzanie mp3, youtube.
Proszę o radę, z góry dzięki, pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zawsze jest sens złożyć zestaw stereo, nawet w najtrudniejszych warunkach. Soundbar jest urządzeniem służącym do poprawy dźwięku w telewizorze.
Wnioskuję, że potrzebny Ci będzie wzmacniacz stereo i kolumny. Nie podałeś wielkości pomieszczenia, więc nie wiem, czy mają być podłogowe, czy też podstawkowe. Do podstawkowych potrzebne będą też standy.
Do poprawy dźwięku z plików czy komputera będzie potrzebny jakiś przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC).
Kolumny możesz ustawić po obydwu stronach telewizora, ale nie będą stały wystarczająco szeroko, by stworzyć wrażenie prawidłowej sceny stereo. Można ustawić je także bardzo szeroko, by nie przeszkadzały w przejściu. Ale scena wówczas się może rozleźć i na środku zrobić się "dziura". Poprzez silniejsze skręcenie kolumn do środka w osi pionowej, można częściowo przeciwdziałać temu niekorzystnemu efektowi.
Ale być może bardziej zasadne będzie postawić kolumny przy innej ścianie. O ile oczywiście zestaw nie będzie służył do wspomagania telewizora.
Nie wiem, czy sprzęt ma być nowy, czy może być używany? Ten drugi ma szansę dać Ci dużo lepszą jakość dźwięku. O ile Ci na tym zależy.
Tym bardziej, że sporą część kosztów pochłonie DAC. Chyba, że dokupisz go później.
Nie podałeś także swoich preferencji brzmieniowych, jaki to ma być dźwięk, o jakim charakterze. A jakiej muzyki słuchasz?
Czytałeś inne wątki na forum? Bo Twój wpis jest bardzo niekompletny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sprzętu, nowy czy używany ... ważne, żeby był godnuy polecenia. Zestaw będzie służył do odtwarzania płyt, cd, mp3, koncertów, muzyki z youtube. Muzykę jaką słucham, to indie pop, rock, jazz, koncerty. A więc wymiary pomieszczenie ... ogólnie jest to pomieszczenie o powierzchni około 27 m2, przy czym powierzchnia od telewizora do miejsca gdzie się zwyczajowo siedzi (kanapa, fotel) to około 15 m2 - szerokośc około 5 x 3 m. Ogólnie po przeczytaniu wielu artykułów, popadłem wątpliwość, czy po bokach tv jest sens postawić głośniki, odegłość pomiędzy nimi 1,25 m. Wszysc mnie uświadamiają, że najlepiej gdyby było około 2m lub trochę więcej. Zasantawiam się opcją, jeden głośniki przy tv po prawej stronie, a drugi 3,5 po lewej stronie. Ale czy na stereo to nie zbyt duża odległość ?
W tym wątku zależy mi bardziej o Waszą radę czy w takim układzie nie będzie to wydanie pieniędzy w błoto, poprostu ot .. fanaberia i udawanie, że gra.
Odsłuchiwałem już trochę sprzętu, pieknie grającego ... ale nigdy nie był on ustawiany w takim układzie. Na końcu mam jeszcze jedno pytanie, czy soundbar ... to w ogóle sobie odpuścić ?
Dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchałeś muzyki z takiego soundbara? Uważasz, że nadaje się do odtwarzania stereo? Obawiasz się zbyt wąskiego rozstawienia kolumn a soundbar bierzesz pod uwagę. Nie bardzo Cię rozumiem.
Możesz oczywiście tak szeroko rozstawić kolumny. Tylko jak pisałem będziesz musiał bardziej je skręcić do środka. Jasne, że idealnie pewnie nie będzie ale i tak o wiele lepiej niż słuchanie z jakiegoś soundbara. Byle byś tylko siedział po środku a nie jedna kolumna bliżej druga dalej.
Zresztą jeśli bardzo zależy Ci na jakości dźwięku, zawsze możesz przemeblować nieco pokój, podporządkować ustawienie gratów pod odsłuch stereo. Ustawisz, pojeździsz kolumnami w przód, tył i na boki a sam usłyszysz jakie są zmiany.
Myślę, że lepiej jest mieć stereo nawet w dość nie sprzyjających warunkach niż nie mieć go wcale albo mieć jakieś byle co. Widziałem dużo gorsze warunki, sam miałem kiedyś fatalne, ale dałem radę zaadaptować i uzyskać zadowalający efekt.
Masz jakieś pojęcie o podstawach akustyki wnętrz, ustawianiu kolumn? Jeśli nie, to podaj na PW swój adres mail a wyślę Ci kilka skanów ciekawych i przystępnie napisanych artykułów o tej tematyce.
Pomieszczenie jest otwarte, więc trzeba liczyć, że jest faktycznie tych dwadzieścia kilka metrów.
Wyrzuceniem pieniędzy w błoto będzie więc tu kupienie kolumn (podłogowych) za 1000-1200zł. Nowych.
Pylony polecane w innym wątku będą tu raczej za małe. Choć jeśli nie jesteś nastawiony na potężne, napompowane niskie tony, to mogły by się sprawdzić. Albo trzeba szukać innych, używanych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...