Skocz do zawartości

poprawa akustyki


guma1984

Recommended Posts

Witam ponownie, może znacie jakieś sposoby na poprawę akustyki w pokoju, niestety jest problem w samym ustawieniu kolumn, mały pokój i nie ma jak ich ładnie rozstawić. Że bas reflex mam z tyłu pewnie dałoby się sprawić żeby dźwięk nie uciekał za szafę w przypadku lewej kolumny, prawa natomiast ma za sobą rury grzewcze. Dla ścisłości załączam fotografię. Pewnie istnieją jakieś maty rozpraszające itp. Spodziewam, że jakiś fan akustyki złapie się za głowę heh. Z góry dziękuję za uwagę i pomoc. Pozdrawiam

Kolumna Lewa

Kolumna Prawa




sprzęt: Yamaha rx-v 673+elac 63.2+dac calyx coffe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze da się coś wykombinować. Ja kiedyś ustawiłem dość wymagający zestaw w pokoju - "tramwaju" 2,5 na 5,4m.
Jeśli jednak naprawdę nie da się odstawić kolumn od ścian (może ustawić przy innej ścianie?), to lepszym rozwiązaniem będzie wymiana kolumn. Na takie z otworem b-r z przodu obudowy albo jeszcze lepiej z obudową zamkniętą (bez otworu). Takie powinny zagrać lepiej.
Oczywiście jeśli dasz na ścianę w miejscach pierwszych odbić dźwięku jakieś rozpraszacze a kolumny postawisz na Blu Tack'u (do kupienia na Allegro), to już teraz może być ciut lepiej. Ale cudów bym nie oczekiwał.
Jeśli na PW podasz mi swój adres mailowy wyślę Ci skany przystępnie napisanych (z rysunkami poglądowymi) artykułów o akustyce. Poczytać nie zaszkodzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym BR i odległościami to są trochę bajki, nie jest prawdą, że jak BR jest z tyłu to musi być więcej miejsca. Trzeba tylko zachować przyzwoitość i dać trochę miejsca do wentylacji (10-15cm). Inna sprawa, że każde kolumny powinno się odsunąć bardziej, wtedy bas nabiera sprężystości i ogłady.

Rozpraszacze możesz dać za głową jeśli masz tam z 1,5m do ściany, w przeciwnym wypadku tylko pochłanianie, bo żaden dyfuzor na małych odległościach nie spełnia swojego zadania tak jak powinien.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację Pacio94, chodziło mi raczej o materiały pochłaniające. Złego terminu użyłem. Dzięki za sprostowanie. A że każde kolumny powinno się odsunąć bardziej od ścian, to fakt.
Nie zgodzę się jednak z Tobą, że 10-15 cm to minimum przyzwoitości i będzie ok. Na pewno nie w przypadku każdych kolumn. Szczególnie przy dość głośnym graniu, gdzie otwór b-r pompuje spore ilości powietrza.

Guma1984, jeśli nie bierzesz pod uwagę wymiany kolumn na takie z obudową zamkniętą a nie możesz odsunąć Elaców na większą odległość, możesz spróbować z gąbkami w otworach b-r.
Kupujesz taką lekką gąbkę (właściwie piankę) kąpielową z dużymi otwartymi porami i ucinasz tak, by bez zbytniego ściśnięcia, ale dość ciasno wchodziły w port b-r. W głąb poświeć latarką i zobacz ile masz tam miejsca.
Byle nie dotykały od tyłu do membran głośników. Niskich tonów będzie mniej, ale powinny być szybsze, bardziej zróżnicowane. Inne aspekty brzmienia też mogą się poprawić.
Gdyby efekt był zbyt radykalny powoli ucinaj obie gąbki (równo dla prawej i lewej kolumny) aż dojdziesz do satysfakcjonującego kompromisu.
Oczywiście nie każde kolumny nadają się do takiego zabiegu, bo nieraz dziwne rzeczy dzieją się ze stereofonią, itp. Ale nie zawadzi spróbować, niewiele to kosztuje.
Nieraz pomaga skręcenie kolumn w osi pionowej do środka sceny (bardziej na Ciebie). Dźwięki nie odbijają się wówczas tak bardzo od ścian bocznych. Choć u Ciebie i tylna ściana jest blisko, więc nie wiem, czy ma to większy sens. I znów. Nic to nie kosztuje, warto spróbować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie zgodzę się jednak z Tobą, że 10-15 cm to minimum przyzwoitości i będzie ok. Na pewno nie w przypadku każdych kolumn. Szczególnie przy dość głośnym graniu, gdzie otwór b-r pompuje spore ilości powietrza.


Daleki jestem od stwierdzenia, że będzie ok, ale zatkany już nie będzie, szczególnie uwzględniając, że kolumny są pod kątem do ściany. Poza tym z podstawkowych konstrukcji za wiele się nie wypompuje icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel takie pianki tez mam w zestawie, sa jakby 2in1, zatyka cały br bądź wyciąga się wewnętrzną piankę i w efekcie mamy otwór br zmniejszony o połowę. Troszeczkę wczoraj skierowałem kolumny w kierunku sofy, kapkę dzióbania w ustawieniach i jakby jest lepiej. Ale oczywiście będę bawił się dalej. Może kiedyś pomyślę o bi wringu. Kolumny jak i amp ma taką funkcję. Każda rada i sugestia mile widziana.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel takie pianki tez mam w zestawie, sa jakby 2in1, zatyka cały br bądź wyciąga się wewnętrzną piankę i w efekcie mamy otwór br zmniejszony o połowę. Troszeczkę wczoraj skierowałem kolumny w kierunku sofy, kapkę dzióbania w ustawieniach i jakby jest lepiej. Ale oczywiście będę bawił się dalej. Może kiedyś pomyślę o bi wringu. Kolumny jak i amp ma taką funkcję. Każda rada i sugestia mile widziana.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...