Skocz do zawartości

proszę o pomoc :-) - jak poprawić jakość odtwarzanej muzyki z komputera


KasiaiGregor

Recommended Posts

Witam, od niedawna czytam na forach na temat poprawy jakości odtwarzanej muzyki z komputera, ponieważ to co teraz słyszę ze swoich głośników nie jest dla mnie zadowalające. Nie słyszę instrumentów a całą grupę zbitych dźwięków. Czytałam o kartach dźwiękowych i przetwornikach cyfrowo - analogowych DAC oraz odtwarzaczach strumieniowych, ale nie wiem co wybrać i na co zwrócić uwagę i czy faktycznie usłyszę lepszą jakość odsłuchu. Nie specjalnie znam się na technicznych aspektach tych sprzętów dlatego proszę o prosty przekaz najlepiej z linkami do konkretnych sprzętów (jeśli to możliwe). Jestem w stanie wydać do 2000 zł jeśli faktycznie byłoby to odczuwalne dla ucha.
Głównie słucham muzyki mp3 (pop rock) ale też lubię obejrzeć jakiś film.

Moje sprzęty to: komputer który właśnie się zepsuł ale miał zintegrowaną kartę muzyczną, teraz zastanawiam się nad kupnem komputera stacjonarnego z kartą dźwiękowa zewnętrzną na usb (ale z tego co czytałam chyba nie są polecane) lub kartą wewnętrzną (ale nie wiem jaką) do tego mam podłączony amplituner Kenwood KRF- V5050D (ale nie działa pilot wiec nie wszytsko można ustawić i chyba w środku cos mu zawodzi), Diora amplifier SW 354 A i kolumny 5.1 Tannoy mercury mx2. Komputer jest podłaczony pod TV. Myślę też o zakupie kiedyś w przyszłości projektora (jeśli to ma znaczenie).

Co powinnam kupić/wymienić aby poprawić jakość dźwięku?
Jaką kartę dźwiękową kupić?
Czy mam sobie dać spokój z przetwornikiem bo nowa karta dźwiękowa wystarczy?
a może jeszcze coś innego mam zmienić?

z góry dziękuję za pomoc i proszę o proste wyjaśnienia icon_wink.gif

pozdrawiam i z niecierpliowścią oczekuję jakichś rad !!!! icon_smile.gif
Kasia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli myślisz o jakości dźwięku to mp3 jest złym formatem - obcina wszystko co wystaje i wypuszcza taką uśrednioną papkę.
Diora też raczej nie powala, ampli do muzyki to też niedobre rozwiązanie. O kolumnach nie piszę bo nie słuchałem.
Dysponując kwotą ok 2000 myślę, że rozsądniejsze będzie sprzedać wszystko co masz (po zasięgnięciu opinii o kolumnach zdecydujesz czy je też) i kupić zestaw stereo - wzmacniacz, może CD,a jeśli źródłem nadal ma być komputer to DAC , ewentualnie kolumny.
Nie piszesz nic o wielkości pomieszczenia, a to istotna kwestia przy doborze kolumn. Napisz jakiej muzyki słuchasz i jakie brzmienie chcesz osiągnąć.
Za 2000 + ewentualna kasa ze sprzedaży możesz poskładać naprawdę fajny zestaw (z używek oczywiście).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomieszczenie w którym słucham muzyki to salon z kuchnią ok 23m2. Słucham głównie pop i rock. Chce uzyskać efekt czystszego dźwięku z lekkim podbiciem basów. Czytałam że mp3 nie jest dobrym formatem do słuchania muzyki tylko np. flac, ale taką mam właśnie w komputerze, tj. mp3 i głównym źródłem będzie właśnie komputer. Proszę o jakieś propozycje sprzętowe.
Kolumn nie chciałabym zmieniać bo kupione są stosunkowo niedawno i grają nieźle.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję kupić daca Musical Fidelity VDAC II używkę stosunek cena-jakość rewelacyjna, wzmacniacz do rocka i popu to z tych co ja znam polecam Advance Acoustic MAP 105, Rotele z seri BX też się sprawdzą nieźle, oczywiście Musical Fidelity E100 E10 też w rocku, popie sprawdzą się świetnie
pliki Flac to super sprawa polecam oczywiście, mp3 320 przepuszczone przez daca też można posłuchać
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa, to rzeczywiście jakość plików. FLAC czy WAV będą dużo lepsze niż mp3, bo te ostatnie są poddane kompresji, nie ma w nich już pełnej informacji o nagranej muzyce.
Można ściągać FLAC czy WAV, tylko potrzebny będzie jakiś program do ich przetworzenia na format widzialny dla odtwarzacza na komputerze. A raczej program odpowiednio rozpakowujący te pliki (bo nie zawsze są podzielone na poszczególne utwory),np. Burrrn, CDBurner (koledzy znają pewnie lepsze).
Tych plików, które masz można na razie słuchać, ale na przyszłość lepiej byłoby zaopatrzyć się w inne.
Ogólnie zgadzam się z moimi kolegami i nic specjalnie nowego Ci tu nie napiszę.
Może tylko, że takie pliki FLAC czy WAV można by nagrywać jako płyty Audio CD i odtwarzać na jakimś niedrogim choćby odtwarzaczu CD. A da się taki kupić już za 200-300zł na Allegro. Będzie dużo lepiej niż z komputera.
Amplituner do kina domowego nie jest niestety najlepszy do odtwarzania muzyki w stereo.
Tu wykorzystuje się tylko dwie kolumny (prawą R i lewą L) a jako wzmocnienie najlepszy jest wzmacniacz stereo (dwu kanałowy).
Można wykorzystać amplituner do kina domowego, przełączając go w tryb stereo, ale jaka jest jakość, sama słyszysz.
Niestety nie jest łatwo pogodzić stereo i kino domowe. Trzeba się na coś zdecydować albo wydać sporo pieniędzy i nieźle pokombinować, by efekt tu i tu był przyzwoity.
A korektor, to po co Ci potrzebny? Amplitunera Diora SW 354 A używasz jako korektora o ile dobrze zrozumiałem? Niby coś się tam nim da podregulować, ale tak naprawdę więcej szkód z tego niż pożytku. Psuje dźwięk. A Ty chcesz iść w odwrotnym kierunku, prawda?
Dlatego zakładam, że kolejnym krokiem ku poprawie dźwięku będzie dobry wzmacniacz stereo albo kilka razy od niego droższy (by efekt brzmieniowy był na podobnym poziomie) amplituner KD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką kartę dźwiękową powinnam kupić? czy jeśli kupię daca to karta nie ma juz tak dużego znaczenia?
Z tego co piszecie powinnam pozbyć się moich 5 kolumn i skupić się na kolumnach stereo? Ale jakich? nie za dużych i do powieszenia?

Biorąc pod uwagę że zainwestuję w dac i wzmacniacz stereo to z 2000 zrobi się niewielka kwota. Oczywiście poszukam używek wzmacniacza i daca ale póki co z tych polecanych nie ma używek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kartę dźwiękową w komputerze musisz mieć tak, czy inaczej. A DAC służy tylko do poprawy dźwięku wychodzącego z komputera. Ja Ci zaproponowałem inne rozwiązanie i chyba tańsze.
O wymianie kolumn na razie nikt nie wspomina. Chyba, że brakuje Ci niskich tonów, gdy kolumny pracują bez subwoofera? Ten zestaw który masz to 5 kolumn mx2 plus subwoofer?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że jestem zaciekłym stereofilem nie znam się za bardzo na amplitunerach KD. Lecz wiem, że musi to być coś z najwyższej półki by przyzwoicie zagrało w stereo.
Może takie?
http://allegro.pl/yamaha-dsp-az1-i3332745899.html
http://allegro.pl/amplituner-denon-avc-a1-...3324133122.html
Jeśli coś nie tak niech mnie koledzy poprawią.
Choć i tak nie ma to jak dobry wzmacniacz stereo.
Ale jak kupisz taki ampli, to będziesz musiała uważać na na kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będziesz musiała uważać. To znaczy nie rozkręcać amplitunera zbyt mocno, słuchać jak grają kolumny, czy nie pojawiają się słyszalne zniekształcenia. obserwować wychylanie się membran. Pograj teraz głośniej, zwiększając moc na tym zestawie co masz a będziesz słyszała jak się głośniki zachowują i będziesz widziała membrany, jak mocno się wychylają. To da Ci później pojęcie z mocniejszym ampli jak mniej więcej powinno być by nie przesadzić. Jeśli zaczną się zbyt mocno wychylać albo klekotać czy charczeć, trzeba natychmiast przyciszyć.
A później trzeba będzie pomyśleć o jakichś mocniejszych kolumnach na fronty. Podłogowych. Niechby nawet Tannoy z tej samej serii. Albo coś znacznie lepszego, bo warto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zacznij od najmniejszych wydatków, czyli od karty dźwiękowej która naprawde może wiele zmienić.
Szczerze mówiąc, to muzyka z nowszych telefonów będzie lepsza niż odtwarzana z komputera. Zwykły zintegrowany Realtek w kompie jest tylko po to żeby grało, nie ważne jak.
Kilka dobrych lat temu kupiłem Creative sound blaster audigy i dźwięk był o niebo lepszy, a co dopiero przy lepszych modelach.
Najlepiej wybrać:
- CREATIVE SB X-FI EXTREME
- Asus Xonar D-KARA
Karty są dostępne za ok 200 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałam sie na zakup karty dźwiękowej CREATIVE SB X-FI XTREME ale znalazłam i czytałam o dwóch w cenie do 200 PLN. Czy do moich potrzeb muzycznych lepsza będzie CREATIVE SB X-FI XTREME AUDIO 7.1 czy CREATIVE SB X-FI XTREME GAMER. Z tego co czytałam w artykule porównującym te dwie katy, gamer jest lepsza. Czy tak? (nie gram w gry tylko chce słuchać muzyki).

Co do amplitunera z polecanych zdecydowałam się po wyczytaniu całego netu na yamaha dsp az1, ale albo przeoczyłam zakończenie aukcji albo została wcześniej zakończona ale bez ofert kupna. Wysłałam maila do sprzedającego ale oferta już nieaktualna. Będę go szukać dalej ale na razie nie mogę nigdzie znaleźć. Ten drugi ampli z polecanych (denon) jest bez pilota więc nie interesuje mnie.

Czy możecie polecić jeszcze jakieś wzmacniacz 5.1 w podobnej cenie do 2 000 PLN.

I czy jeśli kupię kartę dźwiękową creativ (jedną z powyższych), która jak czytałam też ma w sobie przetworniki to czy zakup daca da mi mimo wszystko jeszcze poprawę jakości dźwięku?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy te sprzęty sa godne uwagi? choć trochę ponad mój limit ale może warto dołożyć?

http://allegro.pl/denon-avr-4308-avr-4308-...3354799754.html

http://allegro.pl/amplituner-denon-avc-a1-...3348610078.html



i którą kartę dźwiękową lepiej kupić: CREATIVE SB X-FI XTREME AUDIO czy CREATIVE SB X-FI XTREME GAMER?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję ten temat, ale się nie wypowiadam, bo jak pisałem w temacie amplitunerów KD nie poruszam się pewnie.
Osobiście jeśli już wybrałbym raczej Denona AVC-A1, ale bez pilota, to chyba nie za bardzo da się go obsługiwać. Oryginalny pewnie trudno zdobyć, albo będzie drogi a uniwersalny może nie obsługiwać wszystkich funkcji.
Dlatego w tym momencie lepszy będzie AVR-4308. A może jeśli Ci się nie spieszy warto by poczekać na jakąś topową Yamahę, czy Denona ale z pilotem?

W kwestii kart dźwiękowych, to zupełnie jestem zielony. Może Ty orientujesz się bardziej? icon_lol.gif
Liczymy na pomoc kolegów z forum. Albo zapytaj tu: http://forum.audio.com.pl/PC-Audio-iPhone-iPod-f5.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam dobre recenzje i ciekawą ofertę sprzedaży ROTEL RSP-1068 ale jest to przedwzmacniacz czy inaczej jest też określony jako procesor kina domowego.
Czytałam że przedwzmacniacz wzmacnia sygnał zanim zostanie dalej przekierowany. Ale to nic mi nie mówi.

Czy zastępuje mi amplituner czy tez jest kolejnym urządzeniem podłączanym dla poprawy jakości dźwięku?
Czy mogę go podłączyć do komputera i pod głośniki bez dodatkowych urządzeń?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwzmacniacz jest jedną z części wzmacniacza dzielonego. Służy do wstępnego wzmacniania sygnału (o ile jest to przedwzmacniacz aktywny) i przyjmuje sygnał z różnych źródeł (jak normalny wzmacniacz zintegrowany czy amplituner) a także posiada potencjometr głośności by sterować głośnością.
Do takiego przedwzmacniacza (zwanego często z angielska preampem czy w skrócie pre) podłacza się końcówkę mocy stereo, końcówkę wielokanałową (jeśli do kina domowego) albo monobloki (końcówki monofoniczne).
Dopiero do takich końcówek możemy podłączyć kolumny głośnikowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...