Skocz do zawartości

Kolumny + Wzmacniacz do 6tys.


ARRI

Recommended Posts

Witam,
Wiem, że zapewne wiele razy był poruszany ten temat, ale potrzebuję Waszej pomocy. Chce skompletować zestaw stereo, salon 18m2, muzyka której słucham to przede wszystkim stary rock, heavy, soul, swing, praktycznie wyłącznie z winyli. Zestaw będzie podpięty do mojego technicsa SL-2000 i do TV. Obecnie gra u mnie zestaw JAMO STUDIO 180 + DENON PMA-1060. Kiedyś za młodych czasów dobry sprzęt do imprez, glośny i masywny dzwięk. Od dawna już nie potrzebuję tak destrukcyjnej mocy. Zależy mi na przyjemnym czystym dzwięku i estetycznym wyglądzie kolumn (nie rzucające się w oczy, dyskretne). Wzmacniacz musi posiadać wejście PHONO tak jak mój PMA-1060 i musi minimalistycznie wyglądać (zero świecidełek, bez wyświetlacza LCD) ponieważ będzie stał na widoku, a na nim SL-2000.
Jeśli chodzi o kolumny to myślę o DALI zENSOR 7 lub Roth Audio Oli 4, co do wzmacniacza to nie mam pojęcia, ale nie mam nic przeciwko żeby wejść w posiadanie używanego.
Proszę o pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszesz o brzmieniu, jakie lubisz. Bazując an muzyce - od strego rocka do swingu - pasuje wzmacniacz dość uniwersalny. Ja., jako od jakiegoś czasu fan Musical Fidelity polecam (wiszący na allegro ostatnio) MF Elektra E100. Na e-buy można czasem trafić taniej - ostatnio nie widziałem ale bywały i dwa na raz. Może też być E10 - oba piękny dźwięk i elegancki wygląd (E100 ładniejszy).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
biorąc pod uwagę pomieszczenie i Twoje wymagania, zwróciłbym uwagę na kolumny marki Xavian. Spójrz proszę na świetne kolumny podstawkowe Xavian XN125 Junior (http://q21.pl/xavian-xn-125-junior.html) lub najnowsze podłogowe Xavian Deliza (http://q21.pl/xavian-delizia.html). Dobrym wyborem byłyby także kolumny Rega RS5 (http://q21.pl/rega-rs-5.html).
W kwestii wzmacniacza sugerowałbym zwrócić uwagę na bardzo dobrą konstrukcje Rega Brio-R oraz klasyczny NAD C326 BEE.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszcżególnych konfiguracji, w przypadku pytań oczywiście służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Q21 niestety obie Twoje propozycje wzmacniaczy nie posiadają wejścia PHONO. Rega Brio-R natomiast dodatkowo nie spełnia moich oczekiwań rozmiarowych, nie postawie na nim gramofonu. Nie jestem też przekonany do kolumn podstawkowych. Można z takich głośników uzyskać taką samą barwę jak z podłogowych? Natomiast kolumny Rega RS5 są stanowczo za głębokie. Mam bardzo dokładnie zaprojektowany salon i szukam złotego środka elegancji i minimalizmu z bardzo dobrą jakością dzwięku.

Adamc, jaki lubię brzmienie? Cieżko określić, nie jestem audiofilem i chyba nigdy nie będę. Nie lubie zbyt wysokich tonów, lubię fajny ciepły środek i przyjemny ale nie za niski bas. Jedno czego nie znosze i nie toleruje w zestawach muzycznych to sub. Dlatego wolę dobre stereo od nawet najlepszego 2.1 lub 5.1.
Zestaw który posiadam, a konkretnie kolumny JAMO STUDIO 180 nie dają mi już tego czego bym chciał, od dobrych kilku lat. Ze wzmacniacza jestem bardzo zadowolony, funkcja loudness jest genialna, lubie słuchać muzyki cicho i ta funkcja wtedy sprawuje się idealnie. Niestety mój DENON jest już bardzo zajechany. Czasem gubi sygnał, czasem nie chce się włączyć, gałki nabrały maksymalnego luzu. Dlatego myślę troche o nowym DENONIE, ale nie ufam już tym nowym konstrukcją, poza tym wyglądają po prostu żle. Myślę też troche o MARANTZ PM6004, no ale nie wiem czy idę w dobrym kierunku. Twoja propozycja ELEKTRY z pewnością jest klasą samą w sobie i ma uznanie wsród ludzi którzy znają się na muzyce, jednak ja nie chce wchodzić w aż tak stary sprzet. Za chwile czekałoby mnie serwisowanie lub okazałoby się, że kupiłem coś co ma wymienione bebechy. Nie znam się na tym i łatwo byłoby mi wcisnąć lewiznę na allegro czy ebay.

Nikt natomiast nie wypowiedział się o moich propozycjach. Chciałbym chociaż znać opinie tutejszych ludzi. Słyszałem dużo dobrego o tych dwóch kolumnach. Czy ktoś się zetknął z tymi kolumnami?
Zgóry dziękuję za pomoc

Kurde, śliczna jest ta ELEKTRA E100. No i jak czytam o niej to wszyscy są na "tak". Tylko gdzie ja ją znajdę. nie ma jej ani na allegro, ani na ebay'u. Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić swoją wypowiedź - zamiast pisać kolejne posty bezpośrednio jeden po drugim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Można z takich głośników uzyskać taką samą barwę jak z podłogowych?


Można nawet dużo lepszą. Obawiam się tylko, że nie bardzo wiesz o czym piszesz.
Cytat

Nie lubie zbyt wysokich tonów, lubię fajny ciepły środek i przyjemny ale nie za niski bas. Jedno czego nie znosze i nie toleruje w zestawach muzycznych to sub.


Dlatego zupełnie już nie rozumiem czemu negujesz walory kolumn podstawkowych, choć z Twojego opisu jako żywo się tu jawią icon_biggrin.gif
A Xaviany są ekstra. Słuchałeś? Podobnie Sonus Faber, Castle, Chario, Dynaudio, Spendor, Harbeth itp.
Oczywiście w tym budźwcie myślę raczej o używanych.
Można w 18m2słuchać również na podłogowych, choć biorąc pod uwagę Twoje preferencje nie kupowałbym dużych albo wielogłośnikowych. Wiadomo, że jeśli w za te same pieniądze kupujemy dużo większe skrzynki albo więcej głośników, to kosztem czegoś. A czego? Jakości rzecz jasna i to na ogół dobrze słychać.
Elektra E100 nie jest aż tak starym sprzętem jak Ci się wydaje. Może przeżyć Twojego faworyta czyli Marantza PM6004, który nomen omen brzmieniowo może "buty czyścić" Elektrze.
DALI Zensor 7 lub Roth Audio Oli 4, to kolumny, które nic nie powinny zepsuć, ale też większych przeżyć muzycznych nie oczekuj. Przyjemne granie na śniadanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel, wybacz, ale tak jak wspomniałem daleko mi do audiofila i nigdy nie mianowałem się tym tytułem. Twoje propozycje są dla mnie bardzo cenne i wezmę je pod uwagę. Marantz w takim razie chyba jest skreślony, nie chce "czegoś" co czyści "czemuś" buty. Z moimi propozycjami kolumn trochę mnie zmartwiłeś, na zachodzie te kolumny cieszą się dużą popularnością, myślałem żeby iść właśnie w ich stronę, z drugiej strony przekonałeś mnie do przesłuchania głośników podstawkowych, bo racja, nigdy ich nie słuchałem, nawet nie brałem ich pod uwagę. Dziękuję za pomoc.

Oprócz E100. Za czym jeszcze mogę się rozglądać? Obawiam się, że prędzej ogłuchnę ze starości zanim znajdę kogoś, kto będzie chciał się pozbyć E100.
Jeśli chodzi ko kolumny to pod uwagę biore wyłącznie nówki sztuki, jeśli się zakocham w jakimś dzwięku to poczekam chwilę i kupie droższe, ale nowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chodzi ko kolumny to pod uwagę biore wyłącznie nówki sztuki, jeśli się zakocham w jakimś dźwięku to poczekam chwilę i kupie droższe, ale nowe.


A to ciekawe dlaczego??
Ja słucham od ok pół roku w pokoju 20m2 podstawkowych Spendor Prelude - kolumny z lat 80-tych (!!!) .
Poprzednikami Spendorów były nówki Elac FS68 - kupione w salonie podłogówki. Spendory je na śniadanie zjadają bez popijania mimo, że Elac ponad 2 razy droższe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to już ustaliliśmy, że nie interesuje mnie nic co czyści buty i jest jedzone na śniadanie, tym bardziej bez popijania. Problem polega na tym, że ja nie będę miał czasu na szukanie używanych głośników i sprawdzanie ich czy membrany są ok, czy wszystko styka, czy coś nie jest rozwalone lub czy nie posiada jakiejś ukrytej wady. Chodzi o to, że będzie mi cholernie ciężko znależć coś fajnego z używanych rzeczy. Allegro nie wchodzi w gre, moim zdaniem są tam wystawiane rzeczy które są najzwyczajniej zwalone, a ich właściciele szukaja wśród masy takich ludzi jak ja, którzy się nie znają.
Ogólnie ciężka sprawa ze mna jest, wiem. Z drugiej strony mam wrażenie, że wszyscy którzy odpisali na mój post to starzy wyjadacze i absolutni znawcy dzwięku, bo propozycje kolumn podstawkowych za ok 6tys-8tys zł za sztukę, nie wchodzą u mnie absolutnie w grę. Pytanie czy ja w ogóle wyczuję te różnice o których piszecie. Musze się przejść do jakiegoś salonu i przesłuchać kilku propozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to o przekonaniach rozmawiamy icon_smile.gif
Wszystko co miałem poprzednio sprzedałem na allegro i gwarantuję Ci - sprzęt był w stanie sklepowym.
Cały obecny sprzęt na allegro kupiłem, niczego nie widziałem ani nie słyszałem przed rozpakowaniem z paczki.
Ryzyko oczywiście zawsze jakieś jest ale jeśli kupisz od kogoś z dość dużą ilością pozytywnych komentarzy to ryzyko bardzo maleje. Raz trafił mi się odtwarzacz CD z drobną usterką (szuflada kaprysiła przy zamykaniu) - dostałem z powrotem pieniądze łącznie z kosztami przesyłki.
Zawsze można zawęzić poszukiwania do okolicy miejsca zamieszkania i odbierać osobiście choć oczywiście utrudnia to sprawę.
Ponadto zakupy na allegro są ubezpieczone więc jeśli rupiecia dostaniesz to zawsze jest szansa tędy kasę odzyskać.
Co do odsłuchów - ja słuchałem poprzedniego zestawu kilka godzin przed zakupem w salonie. Po podłączeniu w domu zagrało oczywiście inaczej - akustyka pomieszczenia !!!
Myślę, że Twoje obawy co do używek i allegro dotyczą bardzo małego procentu sprzedawanych sprzętów - sprzedawcy z dużą ilością pozytywów na ogół nie chcą ryzykować negatywa, który podważa zaufanie następnych potencjalnych nabywców.
Tu masz dla odmiany pyszne kolumny http://allegro.pl/spendor-bc1-studyjne-kol...3354195040.html.
U mnie zestaw MF E100 z Spendor Prelude (odrobinę mniejsze monitorki) gra pięknie. Te z linku powinny być nawet lepsze od moich (ciężko to przyznać icon_wink.gif - pewnie półka wyżej), a i kasa by się zgodziła icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka drobnych uwag.
Przedwzmacniacz gramofonowy we wzmacniaczach zintegrowanych jest na ogół słabej jakości. Może być na początek, ale lepiej uskładać na osobne tego typu urządzenie.
Te kolumny, o których pisałem, to nie za sztukę a za parę i na pewno niektóre modele można kupić grubo poniżej 6 a nawet 3 tysięcy.
Niektórych wspaniałych kolumn nie kupisz nowych za żadne pieniądze po prostu dlatego, że nie są już produkowane.
Ogólnie zgadzam się z tym co pisze Adamc.
Jasne, że ryzyko zawsze istnieje, ale warto w imię dobrego dźwięku. A my tu jesteśmy by Ci pomóc dobrze wybrać.
Inaczej lepiej odwiedź kilka razy salony audio i posłuchaj różnych zestawów. Na pewno coś fajnego wybierzesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam bardzo za rozjaśnienie całej sprawy. Pochodzę, posłucham i wezmę oczywiście pod uwagę kolumny podstawkowe. Teraz już jestem świadomy trochę więcej niż wcześniej.
Mam jeszcze pytanie odnośnie wzmacniacza, po rozmowie z Wami zasadzam się na Elektre E100, ale jeśli jej nie upoluje to co dalej? Jaki? Wiem, że uniwersalnego do każdej kolumny nie kupię, ale chciałbym przynajmniej wiedzieć w jakich rejonach się poruszć. Marantz juz wiem, że odpada, a Denon jest dobry dla mas i oba wzmacniacze mają po prostu dobry PR.
Z góry jeszcze raz dziękuję.

Kolumny SPENDOR BC1 maja wejścia XLR. Co w takiej sytuacji się robi w momencie kiedy nie ma sie wyjść XLR'owych we wzmacniczu? Domyślam się, że nie podpina się po drodzę konsoli. Są jakieś przejściówki? Przedwzmacniacze?
Powiedzmy, że mam ELEKTRĘ E100 i SPENDOR BC1, co dalej?

Siedzę przy projekcie salonu i za diabła nie komponują się u mnie kolumny podstawkowe. Musiałyby mnie chyba zabić dzwiękiem żebym przymknął oko na część wizualną i ogólny wygląd salonu. Muszę to wszystko ogarnąć gdzieś po środku.
Chciałbym usłyszeć jeszcze Wasze zdanie odnośnie Wharfedale Jade 7 i Jade 5. Bardziej Jade 5 bo są trochę mniejsze, Jade 7 to już wielkie kolumny. Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić swoją wypowiedź - zamiast pisać kolejne posty bezpośrednio jeden po drugim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jeszcze jedna sprawa. Połączenie Elektra E100 plus Jade 5 lub 7. Jeśli nie to dlaczego. Oraz jakie inne wzmacniacze proponujecie. Czego mam szukać. Bo jak narazie temat zawisł na kolumnach podstawkowych, a o innych wzmacniaczach nic się nie dowiedziałem. No chyba, że nie mam czego szukać tylko polować na Elektrę, jeśli tak jest to proszę o opinię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne pytanie, co mam zrobić jeśli podepnę pod mój gramofon E100 i stwierdzę, że chcę więcej basu? icon_smile.gif rozumiem, że do takich zabiegów potrzebna jest jakaś zewnętrzna konsola lub coś sam nie wiem co, co pozwoli na taki zabieg? Z tego co widzę E100 nie ma ustawień basu itp. Jest wyłącznie pokrętło do głośności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych kolumn nie znam więc nie wymądrzam się.
MF E100 gra zrównoważonym, ciepłym i pełnym brzmieniem. Mnie niskich tonów nie brakuje, a wiele razy zdziwiłem się ich ilością i jakością mimo, że kolumienki grają 20cm membraną niskotonową więc nie jakąś ogromną. Może zestaw Technics + Altusy 140 (30 cm membrana basowa) lepiej by trzewia wymasował icon_wink.gif ale z pierwszego Twojego postu rozumiem, że nie szukasz takiego brzmienia jednak icon_smile.gif
Trzeba jednak brać pod uwagę również, że jak wcześniej pisałem - fan Musicala jestem oraz to, że gustem co do brzmienia się możemy różnić więc moja opinia, po pierwsze jest subiektywna (co dość oczywiste), po drugie niekoniecznie moje "dużo basu" znaczy Twoje "dużo basu".
Być może warto, żebyś za sugestią F1angela rozważył osobny przedwzmacniacz gramofonowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super, już wiem więcej. Jasne, nie szukam nawałnicy basu, chodziło mi raczej o to czy tego basu nie będzie za mało. Mój Denon 1060 jak ma wyłączoną opcje loudness to basy są bardzo mizerne, wręcz niesłyszalne, oczywiście kolumny też są do niczego, wiem, co nie zmienia faktu że tego basu jest bardzo mało. Wolałem się zapytać Was jak to wygląda w E100, nie ukrywam, że się zasadziłem na ten wzmacniacz.
Przedwzmacniacz kupię z czasem, nie chce teraz kupować byle czego, wiec napewno wrócę tu z tematem przedwzmacniacza do gramofonu. Z drugiej strony poczytałem zachodnie fora i ludzie bardzo chwalą sobie wzmacniacz gramofonowy który jest w E100. Zobaczymy, zaryzykuję, na pewno będzie duuużo lepiej niż mam teraz.
Prosiłbym tylko jeszcze o jakąś alternatywę wzmacniacza lub dwie. E100 już wiem. Co jeszcze jest Warte uwagi.
Dzięki raz jeszcze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, znalazłem Elektrę E100 w idealnym stanie, już stoi u mnie i gra. Na odsłuchu winyli specjalnej różnicy w dzwięku jeszcze nie zauważyłem dlatego, że niestety nadal są podłączone do E100 moje stare JAMO. Choć różnica jest, ale jeszcze nie wbija w ziemię.
Jedno co zauważyłem po podłączeniu do TV to, to że dzwięk nabrał głębi. Lektorzy w filmach oraz dialogi aktorów nabrały fajnego kinowego dzwięku. Jak zmienie głośniki na coś sensownego to zapewne jakość jeszcze bardziej skoczy.
Ogólnie dziękuję Wam za pomoc, bez Waszych wskazówek pewnie nie szukałbym E100 i zasadzałbym sie na nowego marantz'a.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...