Skocz do zawartości

Prośba o radę - nowy sprzet stereo


tespis

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym Was prosić o radę.
Jestem przed zakupem nowego sprzętu stereo i chciałbym skonsultować z Wami sprzęt, który doradzono mi w jednym ze sklepów, oraz poprosić o doradzenie czegoś innego w tym zakresie cenowym.

Postaram się na początku opisać jak najwięcej informacji wejściowych:
- Teraźniejszy sprzet: Kenwood xd 6000 ( tutaj link do pdf'a z manualem: http://manuals.kenwood.novenaweb.info/lang...-8550-6000.pdf)
- Pomieszczenie w którym będzie słuchana muzyka: salon + otwarta kuchnia z wyspą: powierzchnia 41m2
- Ulubiona muzyka: house, rock, pop; np: Daft Punk, Phil Collins, Stave Vai, (czyli spora rozpiętość; kolejność po ilości słuchanej muzyki on najwięcej do najmniej)
- Co chce kupić na początku: wzmacniacz + CD + kolumny
- Ile chce wydać: ~8kpln
- stan: nowy
- rodzaj brzmienia jaki mi się podoba: chyba nie mam jeszcze wyczulonego ucha (albo nie wiem jak to nazwać). Chciałbym aby dźwięk nie był "zamulony" dudniący, zależny mi na szczegółowości "głębi" dźwięku, dobrej stereofoni. Miałem okazje odsłuchać dwa rodzaje głośników podpiętych do poniższego zestawu denona - boston M 340 albo 240 nie jestem już teraz pewien oraz Canton GLE 496 albo 476 to bardziej mi sie podobały ten Boston-y


Doradzono mi następujący zestaw:
- denon pma 720 ae
- denon dcd 720 ae
- dali ikon 6 mk2

Niestety jeszcze go nie odsłuchałem, nie było akurat tych kolumn na stanie - wybieram się niebawem na odsłuch. Poczytałem o tych kolumnach, podobno są niezłę.
Ewentualnie mogę jeszcze rozważyć, nie kupowanie CD na początku. Mam w tej chwili CD pioniera dla dj, dokładnie pioneer cdj-350, wiec moge go używać jako źródło.
Jednym z dodatkowych źródeł dźwięku będzie na pewno zestaw dj, czyli:
- cd pioneer cdj-350 przez mikser denon dnx-600 (są wyjścia xlr, wiec takie wejście we wzmacniaczu to potencjalny plus, ale nie jest to priorytet, jest tez "zwykłe wyjście" nie z balansowane w mikserze). To jest opcja "imprezowo/okolicznościowa" czyli rzadziej będzie występowała, podstawowe zastosowanie sprzętu to jednak słuchanie na kanapie icon_smile.gif

Prośba o jakieś komentarze, do tego co mi zaproponowano oraz ewentualne propozycje czegoś innego przy założeniu powyższych informacji.

Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
wybór kolumn Dali Ikon do Twojego systemu jest bardzo dobry, natomiast zdecydowanie wąskim gardłem byłby wzmacniacz Denon PMA-720AE. Zostając pzy elektronice Denon, należałoby zastosować wzmacniacz PMA-1520AE.
Z mojej strony proponowałbym zestaw oparty na wzmacniaczu NAD C356BEE (http://q21.pl/nad-c356-bee.html) oraz zestawie kolumn Dali Ikon 6 MK2 lub Paradigm Monitor 11 v.7 (http://q21.pl/paradigm-monitor-11-v-7.html). Będzie to znacznie lepiej brzmiąca konfiguracja. Dodatkowo za 500 zł. (http://q21.pl/nad-c356-bee-dac.html) więcej możesz zakupić wzmacniacz z wbudowanym przetwornikiem, który umożliwi wykorzystanie innego odtwarzacza CD kub komputera jako dobre jakościowo źródło dźwięku.

Serdecznie zapraszam do naszego salonu na odsłuchy, w przypadku pytań, oferty finansowej służę pomicą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za odpowiedz. Czyli opcja z NADem to propozycja bez cd, bo to jednak trochę inna polka cenowa. A czy jest szansa na coś lepszego od denona ale w jego przedziale cenowym? Bo przy tych kolumnach dali to już bym pozostał. Jak mówisz ze one są dobre, a mi się tez podobają wizualnie.
Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w sklepie i słuchałem tego NADa ale w połączeniu z focal chorus 726v , podobno są one dużo lepsze od tych dali; według sprzedawcy. Posluchalem i brzmiało to na prawdę niezle. Jednak naprawdę dużo zmienia tutaj płyta cd. Ja miałem swoją ale dopiero jak facet ze sklepu włączył swoje płytki to była spora różnica. Słuchałem tez muzyki z komputera podłączenie przez tego DAC NADa i tez było niezle; pliki flac.
Pytanie teraz czy to dobra droga, bo narazie to bym słuchał w takiej konfiguracji tylko z kompa bo na cd by mnie nie było stać. Acha no i co myśli je o tych kolumnach?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłoku do odpowiadania nie ma pewnie dlatego, że tu raczej zwolennicy poszukiwania lepszego brzmienia wśród starszego, używanego sprzętu w większości zaglądają. Ciekaw jestem swoją drogą, czemu nowy sprzęt??
Ja 4 lata temu kupiłem nowy zestaw (Rotel RA04, RCD 06, kolumny Elac FS 68) - taki mi rekomendowali mocno w salonie. Całkiem nieźle to brzmiało ... do momentu, kiedy porównałem bezpośrednio z różnymi starymi klockami.
Nie rozpisując się za długo - cały zestaw sprzedałem (ze stratą oczywiście dość konkretną) i kupiłem (po kilku zmianach) obecny -> stary wzmacniacz, stare kolumny, stary cd przyjmując za kierunek co najmniej równie dobre brzmienie za mniejsze pieniądze. W efekcie mam dużo, duuużo lepsze brzmienie za ok 1/3 ceny poprzedniego zestawu.
Przeznaczając 8.000 zł na używane klocki uzyskasz bez porównania lepsze brzmienie niż za tę samą kasę w salonie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tłoku do odpowiadania nie ma pewnie dlatego, że tu raczej zwolennicy poszukiwania lepszego brzmienia wśród starszego, używanego sprzętu w większości zaglądają. Ciekaw jestem swoją drogą, czemu nowy sprzęt??
Ja 4 lata temu kupiłem nowy zestaw (Rotel RA04, RCD 06, kolumny Elac FS 68) - taki mi rekomendowali mocno w salonie. Całkiem nieźle to brzmiało ... do momentu, kiedy porównałem bezpośrednio z różnymi starymi klockami.
Nie rozpisując się za długo - cały zestaw sprzedałem (ze stratą oczywiście dość konkretną) i kupiłem (po kilku zmianach) obecny -> stary wzmacniacz, stare kolumny, stary cd przyjmując za kierunek co najmniej równie dobre brzmienie za mniejsze pieniądze. W efekcie mam dużo, duuużo lepsze brzmienie za ok 1/3 ceny poprzedniego zestawu.
Przeznaczając 8.000 zł na używane klocki uzyskasz bez porównania lepsze brzmienie niż za tę samą kasę w salonie.


Nowy dlatego ze się boje kupić używana rzecz za taka kasę. Nowy to zawsze gwarancja. Żeby jeszcze był jakiś sprawdzony komis w Warszawie (jestem z Warszawy właśnie) to bym może rozważał taka opcje. Miejsce do którego zawsze mogę wrócić jak by coś było nie tak...nawet za cenę lekko wyższa do regularnej ceny używanego elementu. Może jest jakieś zaufanie miejsce w Warszawie? Zastanawiam się tez nad tym czy jako "amator" wyczulbym poprawę warta "ryzyka" używki, w stosunku do konfiguracji opisanej powyżej (nad + focal)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nie przechodzmy już z skrajności w skrajności. Myśle ze będę spał spokojnie icon_wink.gif.
Załóżmy ze zdecydowalbym się na używany sprzęt. To tak jak pytałem powyżej:
- czy znacie jakiś dobre zaufanie źródło używanego sprzętu w Warszawie
- czy jako amator poczuje różnice o której pisał kolega powyżej, czyli dużo dużo lepsze brzmienie
- no i ostatnie pytanie. Co rekomendujecie z używanego sprzętu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zgadza się. Albo nowszy i gorszy dźwiękowo sprzęt albo starszy i lepszy. Wybór należy do Ciebie.
A second hand w warszawie masz bardzo dobry: http://www.audio.home.pl/index.php?osCsid=...206abee22f21d21
Możesz kupić również używane z gwarancją, choć nie w Warszawie
http://www.liniadzwieku.pl/expozycja.php


Uprzedziles mnie z odpowiedzią.
To co ciekawego byś polecał z tego sklepu z Warszawy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zastanawiam się tez nad tym czy jako "amator" wyczulbym poprawę warta "ryzyka" używki, w stosunku do konfiguracji opisanej powyżej (nad + focal)?


Je wprawdzie dużo muzyki słucham ale nie podejrzewam, żebym miał ucho wielce profesjonalne, a różnicę "wartą ryzyka" słyszę codziennie.
Zawsze możesz ograniczyć się do zakupów tylko w Warszawie - to duże miasto więc i ofert będzie dużo.
A z gwarancją jest Jak Kostku napisał - krótko i niepewnie.
Jak chcesz ryzyko zmniejszyć, to kup sprzęt za 6.000 a 2.000 zostaw na ewentualne naprawy. Tak czy owak do przodu będziesz - ja zamieniłem sprzęt za 7.000 na taki za 2.500 i jest dużo lepiej !!!, a na naprawy wydam ok 100 zł (laser w cd).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja może podejdę do całej sprawy z nieco innej strony. Zadam pytanie, na które zapewne jest więcej niż jedna odpowiedź.
Pytanie brzmi: które elementy audio najbardziej wpływają na jakość dźwięku?

W mojej skromnej opinii tak oto wygląda lista, w kolejności wpływu na dźwięk:

1) Pomieszczenie odsłuchowe i ustawienie kolumn. Duże pomieszczenie odsłuchowe, to marzenie chyba każdego audiofila.
2 i 3 ) Jakość kolumn (cokolwiek to znaczy) oraz wysokiej jakości DAC.
4) Wzmacniacz

Bardzo duży wpływ na to wszystko mają osobiste upodobania/ przyzwyczajenia oraz niestety jakość dostępnych nagrań.
Sprzęt wyższej klasy nie jest zbyt wybaczający dla nagrań słabej jakości. Całkiem możliwe, że w poszukiwaniu "ideału", sam sobie strzelisz gola.
Oprócz tego, liczy się nie tylko "świetne" brzmienie, ale także i to, czy takie brzmienie nie męczy.
Jak dla mnie sprzęt dobrze dobrany dla słuchacza, to taki, którego można słuchać z przyjemnością przez wiele godzin.
Wstępne wrażenia z odsłuchu mogą być złudne.

Wiem, że niezbyt pomogłem w doborze sprzętu, ale jeżeli myślałeś iż jest to łatwe, to się grubo pomyliłeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,
W takim razie, zaczynając od góry:

1. Pokój odsłuchowy, czyli salon z kuchnią. Zrobiłem plan poglądowy, który pokazuje gdzie chciałbym umieścić kolumny na opisanej powierzchni.(plik w załączniku). Mieszkanie jest jeszcze w stanie deweloperskim, wiec można wprowadzić poprawki. Może jakieś sugestie.
2. Jakość kolumn, co proponujecie?
3. DAC, co proponujecie?
4. Wzmacniacz, co proponujecie?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku pomieszczenie odsłuchowe i ustawienie kolumn wydaje się być w porządku. Drobna uwaga: czy nie dało by się wcisnąć sprzętu audio tak, aby był on centralnie pomiędzy kolumnami? Pod/obok telewizora na przykład? Pozwoliło by to szerzej rozstawić kolumny, z zachowaniem minimalnych odstępów od ścian.
Z mojego doświadczenia wynika, że odstęp od ścian po bokach kolumn ma większe znaczenie, niż odstęp od ściany z tyłu. Bardzo pomaga, gdy porty bass-reflex w kolumnach są z przodu.
Wstępnie dobrane kolumny tj. Dali Ikon 6 wydają się być świetne, ale przy założonym budżecie 8k, zostałoby niewiele na pozostałe elementy audio.
Tutaj musiałbyś podjąć decyzję: zakup wszystkiego od razu, lub dołożyć pieniędzy i rozłożyć zakupy w czasie?
Możliwe jest też znalezienie tańszych, muzykalnych kolumn i wtedy możliwe byłoby bardziej równomierne rozłożenie kosztów na pozostałe elementy audio.
Jest prawdą, że dostajesz to, za co zapłacisz, ale nie jest nigdzie powiedziane że tańszy sprzęt nie może być zadowalający.
Moja choroba "audiofilska" trwała ładne kilka lat, ale w tym momencie już przestałem się udręczać potrzebą kolejnych ulepszeń. Po wypróbowaniu całego szeregu sprzętu, osiągnąłem bardzo zadowalający efekt. Mam to, na czym mi zależało. To co mam, jest już też na granicy moich możliwości finansowych. Koniec dla zaspokajania moich "zachcianek".
Propozycja - wyszukaj w necie/ salonach hi-fi jakiś zrównoważony jakościowo i cenowo system audio, który uważasz za dobry, a następnie przedstaw te propozycje na forum. Ktoś zapewne będzie w stanie coś powiedzieć na podstawie własnych doświadczeń.
Możliwych opcji sprzętowych są setki, o ile nie tysiące i nikt tak do końca nie może być ekspertem od wszystkiego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki za odpowiedz. Spokojnie mogę zrobić tak jak sugerujesz, czyli ustawić kolumny trochę szerzej, a sprzęt postawić na komodzie z tv. Mogę tez przecież rozstawic kolumny pozostawiając je na regale hi-fi. Zastanawiałem się tylko czy wtedy sofa by nie blokowalaby jednego z głośników. Myśle ze z ustawieniem będę mógł już pokombinowac na miejscu i zobaczę co daje lepszy efekt.
Co do kolumn, to tak naprawdę tych dali to jeszcze nie słyszałem. Słyszałem za to zestaw focal chorus 726v plus nad c356bee z DACem- podobało mi się.
Więc pod uwagę narazie biorę kolumny:
- dali mk6
- focal chorus 726v( z naciskiem na nie)
No i taka opcja dac plus komputer jako źródło nie jest złym rozwiązaniem, mam trochę plików w dobrej jakości, no i nie będę musiał kupić cd na początku.
Jest jeszcze opcja używanego sprzętu, która mi tu polecono, ale w tym zakresie zupełnie nie wiem co wybrać.
Może jakieś sugestie co do zaproponowanych kolumn oraz coś z zakresu używanego sprzętu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...