Skocz do zawartości

Dobór amplitunera i skorygowanie pomysłu.


puchat

Recommended Posts

Witam!
W najbliższym czasie chciałbym złożyć u zestaw nagłaśniający. Lecz jest on niestety mocno zagmatwany. Chciałbym w niego wpiąć dekoder oraz odtwarzacz filmów i płyt CD. Wiem, że najlepszym rozwiązaniem było by kino domowe lecz niestety zmusiło by mnie to do skucia ścian w całym pokoju icon_wink.gif. Poszukuje amplitunera do którego mógłbym podłączyć dwa zestawy takich kolumn Jamo S 718. Dwa ponieważ chciałbym żeby w pokoju z telewizorem jak i w pokoju obok były kolumny, a także bym mógł wybierać na amplitunerze który zestaw w danej chwili działa (dodałem schematyczny rysunek rozlokowania wszystkiego w pomieszczeniach).
Myślałem żeby podłączenia wyglądały tak:

Dekoder-Amplituner (audio)
Dekoder-Telewizor (wideo)
Odtwarzacz-Amplituner

Zestaw ma głównie służyć do słuchania muzyki. (dlatego też chciałem mieć kolumny w obydwu pokojach), a rzadziej do oglądania filmów. Co możecie mi doradzić, polecić i co w moim pomyśle należy skorygować?
Pozdrawiam
Bartek

[attachment=4087:Schemat.pdf]

Schemat.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dużo mniej skomplikowana niż przypuszczasz.
Jeśli priorytetem jest muzyka to potrzebujesz wzmacniacza stereo (lepsze brzmienie od amplitunera w podobnej cenie), a jedyny wymóg to możliwość podłączenia dwóch par kolumn. Bardzo wiele wzmacniaczy ma taką możliwość łącznie z przełącznikiem umożliwiającym słuchanie oddzielnie na każdej parze kolumn, jak i na obu parach równocześnie.
Do wzmacniacza możesz też bezpośrednio podłączyć odtwarzacz DVD, dekoder telewizyjny i odtwarzacz CD, a i pewnie jeszcze coś w zależności od ilości wejść we wzmacniaczu (ja mam 6 źródeł podpiętych).
Żeby można było sugerować Ci cokolwiek napisz parę słów o muzyce, jakiej słuchasz i kwocie, jaką przeznaczasz na zakup wzmacniacza. Kolumny, rozumiem, masz takie jak napisałeś.
I jeszcze pytanko odnośnie rozstawienia sprzętu - wygląda, że tv będzie na przeciwko kolumn i wzmacniacza. To znaczy, że dźwięk będzie do Ciebie docierał z tyłu lub z boków, bo zakładam że siedzieć będziesz przodem do tv.
Lepszym rozwiązaniem jest ustawienie kolumn i fotela/ kanapy itp w trójkąt w miarę równoboczny - czyli cały sprzęt na tej samej ścianie, a Ty na przeciwko. Ponadto oszczędzi Ci to ciągniecie wielu metrów różnych kabli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolumn nie mam takich ale mój stary zestaw pracuje na Technicsie z innymi Jamo już bez szwanku 17 lat icon_wink.gif. Stąd mój wybór.
Co do muzyki słucham hard rocka oraz heavy/power metalu ale czasem trafi się też coś innego.
W sprawie rozmieszczenia kolumny. Chciałem powiesić je na ścianie tak by głośniki były ustawione w kierunku środka pomieszczenia. Dekoder ,odtwarzacz oraz wzmacniacz stoją tam gdzie na rysunku jest prostokąt "AMP". Kable nie są problemem ponieważ jeden będzie szedł po kanapą ,drugi za szafką a do drugiego pokoju przeprowadzę je pod sufitem. Ale czy takie rozstawienie nie spowoduje jakiejś "pustki" w dźwięku podczas oglądania filmów?
Kwota którą chciałem przeznaczyć to około 6000 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny podłogowe mają stać na podłodze. Tak są skonstruowane, żeby dźwięk z poszczególnych głośników na odpowiedniej wysokości i w odpowiednim kierunku się rozchodził. Generalna zasada jest taka, że głośniki wysoko tonowe powinny znajdować się mniej więcej na wysokości uszu słuchacza (siedzącego). Wieszanie ich na ścianie tylko zepsuje wszystko.
Głos, np na koncercie, dochodzi do słuchacza od strony muzyka, czyli z przodu - dlatego kolumny powinny być rozstawione przed słuchaczem, na prawo i lewo skos. Jak je ustawisz po bokach kanapy to będą grały do miejsca w którym Cię nie ma; tak jakbyś siedział na koncercie za perkusistą - może i coś słychać ale na pewno nie to co artyści chcą, żebyś słyszał, bo oni grają dla publiczności na widowni, nie dla obsługi za sceną.
Trójkąt równoboczny daje optymalne warunki odsłuchu.
Poczytaj TUTAJ o pozycjonowaniu kolumn.
Skoro nie masz kolumn, to znaczy - 6.000 zł na dwie pary kolumn, wzmacniacz czy coś jeszcze ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To zmienia postać rzeczy. Dzięki wielkie. Cóż jeśli nie był by to amplituner to do tego jeszcze tuner radiowy. No i odtwarzacz Cd/DVD/BlueRay ale to wtedy może przekroczyć 6000.
Tylko nie dam rady ustawić kolumn tak żeby wyszedł ten trójkąt. Muszą stać z tyłu. miejsce w którym siedzę znajduje się pod samą ścianą na przeciwko telewizora. Czy jeśli będę dostawał dźwięk z boku to nadal jest to nieciekawe? (Wiem, że z gdy były przed mną było by najlepiej ,sam też gram koncerty ,ale jest to niewykonalne z powodu stojącego tam kominka, przejścia i schodów). I w takim razie jakie kolumny wiszące nadawały by się do drugiego pokoju bez telewizora?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ścianie to można powiesić "święty" obrazek a nie kolumny. Oprócz specjalnych, przystosowanych do tego kolumn(rzadko spotykanych i nie grających jednak najlepiej np. Sequence) zazwyczaj nie grają zbyt dobrze blisko ściany. Przeważnie trzeba odstawić kolumny po kilkadziesiąt cm od ścian, by zagrały poprawnie i bez podbarwień.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...